Recenze aku vrtaček

Akumulátorová vrtačka je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Podle čeho si aku vrtačku vybrat, jaké jsou různé druhy a jaká akumulátorová vrtačka je aktuálne nejlepší? To se dozvíte v naší srovnávací recenzi.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  96 %

  Makita HP457DWE

  • Kroutící moment 42 Nm
  • Možnost zvolit si otáčky
  • Praktické příslušenství a kufřík
  • akumulátor vydrží zhruba 2 hodiny
  3399 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  95 %

  DeWALT DCD796D2

  • Kroutící moment 70 Nm
  • Nízká hmotnost 1,62 Kg
  • Dlouhý výdrž baterie
  • Není vhodný pro profesionální používání
  5790 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  93 %

  Black & Decker BDCDD121KA

  • Možnost LED přisvětlení
  • Praktický 19“ box, kam vše sbalíte
  • Li-Ion akumulátor
  • Není vhodná pro vrtání a utahování ve tvrdých materiálech
  1479 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  92 %

  Festool PDC 18/4 Li 5,2 Set XL 574704

  • Maximální výkon a příklep
  • Mnoho praktického příslušenství
  • 2 akumulátory s kapacitou 5,2 Ah
  • vysoká pořizovací cena
  20860 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  89 %

  BOSCH GSR 18V-85 C 0 601 9G0 100

  • Maximální výkon
  • Vhodná pro profesionální použití
  • 2 akumulátory s kapacitou 5 Ah
  • vyšší pořizovací cena
  9490 Kč Zkontrolovat ceny

Aku vrtačky neboli také aku šroubováky jsou oblíbenou a nepostradatelnou výbavou každé domácnosti. Kdykoli se něco povolí, jednoduše to díky aku vrtačce utáhnete. Stejně tak je skvělým pomocníkem například při skládání skříní, kuchyní a jakéhokoli dalšího nábytku. Aku vrtačka je oblíbeným vybavením všech kutilů. Podívejte se, jak vybrat nejlepší aku vrtačku, jaké jsou nejdůležitější kritéria výběru?

Typ aku vrtačky

Stejně jako klasické vrtačky je také několik typů aku vrtaček. Proto je důležité se nejdříve rozmyslet, co nejčastěji budete s aku vrtačkou dělat. Jestli vám bude více vyhovovat spíše univerzální akumulátorová vrtačka, nebo budete naopak potřebovat speciální šroubovací typ, případně aku vrtačku s příklepem. Jednotlivé typy aku vrtaček se cenou příliš neliší, ale svými vlastnostmi se lišit mohou.

Univerzální aku vrtačka

Klasická aku vrtačka, kterou všichni známe. Můžete ji použít na šroubování, vrtání dřeva, ale třeba i kovu a dalších různých materiálů. Je poměrně výkonná a bez problému s ní zvládnete většinu věcí v domácnosti. Nevýhodou někdy mohou být trochu větší rozměry, takže se s ní nemusíte dostat při šroubování úplně všude.

Aku vrtačka s příklepem

Jedná se o něco výkonnější akumulátorovou vrtačku, která zvládá velmi dobře vše, co univerzální aku vrtačka. Navíc má ale příklep, díky tomu zvládne efektivně vrtat do zdiva. Vrtat do zdiva zvládne i univerzální aku vrtačka bez příklepu, ale není to pohodlné a pevnější zdivo představuje problém – vrtačka by se mohla dokonce spálit.

Speciální aku šroubovák

Speciální aku šroubovák nebo také aku vrtačka ke šroubování je o něco menší a lehčí, aby se s ní dobře pracovalo, i když ji budete dlouho používat. Díky menším rozměrům se pohodlně dostane tam, kam mají často jiné aku vrtačky problém. Pokud hlavně šroubujete, například sestavujete nábytek, pak je aku šroubovák tou nejlepší variantou.

Důležité parametry

Poradíme vám, jakým parametrům se během výběru nejlepší aku vrtačky věnovat. Jedním z nejdůležitějších parametrů je určitě kapacita aku baterie a typ akumulátoru. Ten rozhoduje především o výkonu aku vrtačky a zároveň o výdrži. Důležitý je také motor a v neposlední řadě počet otáček. To jsou parametry, na které byste se v případě výběru správné aku vrtačky měli zaměřit.

Typ akumulátoru

Aby se vám s aku vrtačkou dobře pracovalo, je potřeba mít výkonný zdroj energie, tedy výkonnou baterii. Rozhodně doporučujeme se na baterii dobře zaměřit, protože následně bude aku vrtačku ovlivňovat v mnoha dalších ohledech. Prakticky se dnes používají 3 rozdílné typy akumulátorů do aku vrtaček – nicméně nejrozšířenější volbou je Li-Ion baterie.

 • NiMH akumulátor má velkou výhodu v kapacitě energie a poměrně slušné životnosti. Nabízí vysoký výkon a mnoho nabíjecích cyklů. Hlavní nevýhodou je postupné slábnutí napětí. Jedná se o poměrně levnou baterii.
 • Li-Ion akumulátor nabízí vysoký výkon a dlouhou výdrž, další předností je jejich nízká hmotnost. Zároveň nedochází ke slábnutí napětí. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena – rozhodně je ale Li-Ion baterie nejrozšířenější volbou.
 • XR Li-ion / LiHD akumulátor je nejmodernějším řešením. Konstrukce vychází z klasického Li-Ion akumulátoru. Tento typ baterie je oproti předchozí generaci odolnější a nabízí ještě delší životnost. Nicméně se jedná o  akumulátor, který ještě není příliš rozšířený.

Napětí a kapacita akumulátoru

Napětí je u akumulátoru důležitým ukazatelem protože platí, že čím je napětí vyšší, tím můžete u aku vrtačky očekávat vyšší výkon. Opět byste tak měli mít jasno, co s aku vrtačkou budete dělat a podle toho případně zvolit raději vyšší napětí. Standardně se můžete setkat s napětím až nad 20 V. Podobně je na tom také kapacita akumulátoru – tady opět platí jednoduché pravidlo, a to čím větší kapacita, tím samozřejmě lépe, abyste ji nemuseli tak často nabíjet.

 • 3,6–12 Vje ideální pro občasné utahování a práci v domácnosti, zvládne vrtání a utahování do měkkých povrchů.
 • 12–15 V už poskytuje možnost vrtat a šroubovat do tvrdých materiálů. Jedná se o poměrně výkonné aku vrtačky, se kterými uděláte vše potřebné.
 • 15 V a více je vhodné pro řemeslníky, kteří aku vrtačku využívají profesionálně ke své práci. Zvládne vrtání a utahování do velmi tvrdých materiálů, jako je zdivo, beton a další.

TIP: Výhodnější než velkokapacitní baterie jsou 2 akumulátory. Většinou vás vyjdou stejně draho jako velkokapacitní baterie, někdy dokonce levněji. Navíc je můžete snadno přehazovat a v průběhu s jedním pracovat a druhý nabíjet.

Rychlost nabíjení

Dalším důležitým kritériem výběru je rychlost nabíjení. Pokud nechcete čekat, doporučujeme pořídit si akumulátor s rychlonabíjením. Je samozřejmě dražší, ale jeho nabíjení probíhá výrazně kratší dobu. Zatímco běžný akumulátor se nabíjí zhruba 4 hodiny, akumulátor s rychlonabíjením zvládnete nabít do hodiny, standardně za 50 minut.

Typy motorů

Žádná aku vrtačka se neobejde bez kvalitního motoru. Jedná se o pohonnou jednotku, která uvádí aku vrtačku nebo aku šroubovák do chodu. Dnes se používají dva typy elektromotorů – klasický a bezuhlíkový, který je lepší. Zatímco u klasických elektromotorů se používají uhlíky na přenos napětí, u bezuhlíkových motorů to tak není. Uhlíky jsou u klasických elektromotoru velmi zranitelné a dochází k jejich opotřebení. Výhodou bezuhlíkových elektromotorů je zároveň nižší spotřeba energie. Aku baterie tak vydrží déle.

Otáčky

Počet otáček je podobně důležitý jako třeba výkon aku vrtačky. Levnější modely mají většinou nižší počet otáček. Oproti tomu lepší modely akumulátorových vrtaček jsou například dvourychlostní nebo dokonce třírychlostní. Někdy se bez regulace otáček můžete obejít, ale práce nebude tak pohodlná. Například pokud budete šroubovat, budete potřebovat méně otáček než třeba při vrtání.

Kroutící a utahovací moment

Tento parametr při výběru bude hrát roli především u náročnějších. Ukazuje, jak bude aku vrtačka silná, pokud například budete šroubovat silné a dlouhé vruty. Během šroubování v materiálu vzniká odpor, který akumulátorová vrtačka musí překonat. Většinou se používají 2 typy kroutícího momentu, a to při šroubování do měkkého materiálu a do tvrdého, kterým je třeba kov. Kroutící moment se udává v newton metrech (Nm) a většinou se pohybuje od 7 do 80 a více (u profesionálních aku vrtaček). Pokud chcete plnohodnotnou aku vrtačku, měli byste sáhnout alespoň po 25–40 Nm.

Příklep

Při vrtání do tvrdých materiálů se bez příklepu skoro neobejdete. Usnadňuje vrtání do zdiva, betonu a podobně. Příklep lehce narušuje během vrtání materiál, díky tomu může vrták materiálem lépe procházet. Nicméně obecně nejsou aku vrtačky stavěné na takto namáhavou práci – občasné vrtání do zdiva a dalších tvrdých materiálů ale nevadí.

Konstrukce

Konstrukce je při výběru také důležitá. Především se u konstrukce zamyslete, jestli se s aku vrtačkou dostanete pohodlně všude, kam potřebujete. Zároveň, pokud je to možné, si zkuste aku vrtačku osahat – zjistíte, jestli je ergonomicky výhodně tvarovaná, zda se dobře drží a neklouže v ruce.

Hmotnost

Během práce s aku vrtačkou určitě oceníte její nízkou hmotnost. Pokud s akumulátorovou vrtačkou nebo aku šroubovákem pracujete dlouho, je nízká hmotnost nutností – jinak vás po chvíli práce začne bolet ruka a práce nebude pohodlná. Malé aku šroubováky většinou váží 300 až 500 gramů, ale běžné aku vrtačky klidně 1,2 až 2.5 kilogramů.

Příslušenství a další funkce navíc

Vzájemně se aku vrtačky liší příslušenstvím, které k nim můžete využít, případě pak mnoha funkcemi navíc. Příslušenství k akumulátorovým vrtačkám je důležité, protože může v mnoha ohledech výrazně usnadňovat práci – někdy ale také zbytečně navyšovat cenu aku vrtačky nebo aku šroubováku.

 • LED osvětlení je praktickým doplňkem. Jakmile se dá aku vrtačka do chodu, LED dioda se zapne a osvětluje místo, kam vrtáte, případně kde utahujete. Přisvětlení LED diodou je opravdu praktické a oceníte ho.
 • Externí rukojeť – některé aku vrtačky nabízejí přídavnou i rukojeť, která se nasadí v přední části vrtačky. Rukojeť je vhodná, pokud potřebujete vyvinout větší sílu při vrtání a šroubování. Setkáte se s ní především u příklepových aku vrtaček.
 • Baterie navíc je vhodná, protože nebudete muset čekat, než se vám původní nabije. Jednoduše je vyměníte a pracujete dál.
 • Držák na bity je skvělou pomůckou, díky kterým bity neztratíte.
 • Přenosný kufr je součástí snad všech lepších aku vrtaček. Uvnitř je místo na samotnou aku vrtačku, nabíječku, většinou 2 baterie a také další prostor na uložení vrtáků a dalšího příslušenství. Přenosný kufr je nepostradatelnou součástí, pokud nepracujete pouze na jednom místě.

Recenze nejlepších aku vrtaček

Zaměřili jsme se pro vás na 5 nejlepších aku vrtaček, které podrobně shrneme dále v naší recenzi akumulátorových vrtaček. Pokud nechcete trávit čas dlouhým výběrem a procházením jednotlivých modelů, můžete si vybrat z našeho výběru. Zaměřili jsme se na více kategorií akumulátorových vrtaček, aby si své našli občasní kutilové, ale i odborní řemeslníci, kteří aku vrtačku budou využívat denně. Prohlédněte si nejlepší aku vrtačky na trhu.

Black & Decker BDCDD121KA

Ideální aku vrtačka pro nenáročné, kteří doma potřebují čas od času něco vyvrtat nebo utáhnout. Black & Decker BDCDD121KA je poháněn baterií o kapacitě 1,5 Ah a napětí 10,8 V. Vhodný je spíše na vrtání do měkčích materiálů, například do dřeva. Výhodou je praktické LED světlo a pogumovaná rukojeť pro snadnou manipulaci. Součástí je zároveň velký box, kam můžete uschovat aku vrtačku, baterii, nabíječku a mnoho příslušenství.

Black & Decker BDCDD121KA

93 %
 • Možnost LED přisvětlení
 • Praktický 19“ box, kam vše sbalíte
 • Li-Ion akumulátor
 • Není vhodná pro vrtání a utahování ve tvrdých materiálech
1479 Kč

Makita HP457DWE

Akumulátorová vrtačka s příklepem, takže s ní můžete vrtat například i do zdiva. Ideální je také možnost zvolit otáčky díky dvoustupňové převodovce. Zároveň se s vrtačkou Makita HP457DWE dobře pracuje, protože je ergonomicky tvarovaná a má pogumovanou rukojeť. Výhodou je poměrně silný kroutící moment 42 Nm, takže nebudete mít problém dotahovat i dlouhé vruty v tvrdém materiálu.

Makita HP457DWE

96 %
 • Kroutící moment 42 Nm
 • Možnost zvolit si otáčky
 • Praktické příslušenství a kufřík
 • akumulátor vydrží zhruba 2 hodiny
3399 Kč

DeWALT DCD796D2

Velmi výkonná aku vrtačka s příklepem, kterou snadno můžete použít také jako aku šroubovák. Velkou výhodou modelu DeWALT DCD796D2 je bezuhlíkový motor, takže u vrtačky můžete očekávat vyšší životnost. Tento model aku vrtačky je vhodný pro všechny, kteří poměrně často něco utahují nebo vrtají. Rozhodně vás nezklame, jedná se o výborný model.

DeWALT DCD796D2

95 %
 • Kroutící moment 70 Nm
 • Nízká hmotnost 1,62 Kg
 • Dlouhý výdrž baterie
 • Není vhodný pro profesionální používání
5790 Kč

BOSCH GSR 18V-85 C 0 601 9G0 100

Opravdu profesionální aku vrtačka, kterou můžete využít na každodenní práci. Díky svému výkonu je vhodná také pro řemeslníky. BOSCH GSR 18V-85 C 0 601 9G0 100 rovnou v balení nabízí 2 Li-Ion baterie s kapacitou 5 Ah. Vysoké napětí 18 V a kroutící moment 85 Nm umožňuje vrtat s příklepem do zdiva a dalších tvrdých materiálů – k tomu je vhodná přídavná rukojeť.

BOSCH GSR 18V-85 C 0 601 9G0 100

89 %
 • Maximální výkon
 • Vhodná pro profesionální použití
 • 2 akumulátory s kapacitou 5 Ah
 • vyšší pořizovací cena
9490 Kč

Festool PDC 18/4 Li 5,2 Set XL 574704

Profesionální aku vrtačka, která zvládá i ty nejnáročnější úkony. Zkrátka Festool PDC 18/4 Li 5,2 Set XL 574704 je akumulátorová vrtačka bez kompromisů. Určena je především pro řemeslníky, kteří ji budou využívat každý den i několik hodin. Součástí balení jsou opět 2 akumulátory o kapacitě 5,2 Ah.

Festool PDC 18/4 Li 5,2 Set XL 574704

92 %
 • Maximální výkon a příklep
 • Mnoho praktického příslušenství
 • 2 akumulátory s kapacitou 5,2 Ah
 • vysoká pořizovací cena
20860 Kč

Jaké jsou drhy aku vrtaček?

Na trhu můžete nalézt univerzální akumulátorové vrtačky, aku vrtačky s příklepem i aku vrtačky bez příklepu.

Jaká je cena aku vrtaček?

Základní akumulátorovou vrtačku je možné zakoupit za cenu okolo tří tisíc korun.

Podle čeho si vybrat akumulátorovou vrtačku?

Je třeba si pohlídat obzváště výkon, výdrž baterie a cenu zvolené aku vrtačky.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.