Přehled slev na Black Friday

Black Friday je nákupní svátek, který se začíná každoročně prosazovat i u nás. Jsou však slevy na Black Friday skutečné a lze takto opravdu ušetřit? Tipy na to, jak nakupovat během Black Friday opravdu výhodněji.

Black Friday je marketingová akce, která se koná každoročně na konci listopadu. V tomto období nabízejí kamenné a internetové obchody nakupujícím výrazné slevy na vybrané zboží, které mohou v některých případech činit i 80 a více procent. Na druhou stranu není neobvyklé, že se deklarované a reálné slevy mohou značně lišit. To se stalo v posledních letech nejen u nás takřka pravidlem. Zaměřme se tedy na srovnání slev na Black Friday, abyste věděli, před čím se mít na pozoru a jak ušetřit co nejvíce. 

Krátký pohled do historie Černého pátku

Black Friday neboli Černý pátek je označení, které se původně vztahovalo ke krachu na newyorské burze, k němuž došlo v roce 1929. V roce 1961 byl stejný termín použit opět, tentokrát ve Philadelphii, a to k označení hektického provozu na silnicích den po Dnu díkuvzdání. V 80. letech už se ovšem za „velkou louží“ začal používat v dnešním slova smyslu, tedy k označení marketingové akce, během které obchodníci lákají nakupující na skutečně velmi nízké ceny u vybraných produktů.

Black Friday v České republice

V České republice se akce Black Friday objevila až v novém tisíciletí. Poprvé ji obchodníci představili zákazníkům v roce 2012, přičemž mezi prvními byla i Alza.cz, tedy jeden z největších tuzemských e-shopů. V dalších letech se postupně přidávali další prodejci a aktuálně se jí účastné obrovské množství kamenných i internetových obchodů. Stala se tedy běžnou součástí prodeje a zvykli si na ni i nakupující. Navíc už se nekoná každoročně pouze na konci listopadu, ale zejména větší obchody nabízejí zákazníkům a zákaznicím výrazné slevové akce několikrát do roka.

Srovnání slev na Black Friday

Slevy se během Černého pátku mohou vyšplhat opravdu vysoko, takže není neobvyklé, že je některé zboží nabízeno i o více než tři čtvrtiny levněji. Zdá se tedy, že nakoupit během této akce je skutečně velmi výhodné. Na druhou stranu je nutné upozornit na některá úskalí. Inzerované slevy totiž ve skutečnosti nemusí být ani zdaleka tak vysoké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ne že by prodejci vyloženě lhali, nicméně akce se mohou týkat např. staršího zboží, u nějž se jako výchozí cena před slevou uvádí původní částka, za níž se prodávalo v době, kdy bylo na trhu úplně nové.

Můžeme se ostatně na místo teorie zaměřit na skutečná čísla. Srovnání slev na Black Friday v roce 2019 totiž jasně ukazuje, že opravdu dochází k umělému navyšování cen u mnoha produktů, takže se následně může zdát, že některé slevy jsou opravdu fantastické, ačkoli skutečnost je poněkud jiná. Nakupující tedy vůbec nemusí ušetřit tolik peněz, kolik se domnívají. Tyto prakticky se přitom objevují i u největších tuzemských obchodů, jako je Alza.cz, Mall.cz nebo CZC.cz. Musíme ovšem doplnit, že se některé obchody těmto praktikám vyhýbají. Jako dobrý příklad můžeme uvést např. Mironet.

Zaměříme-li se na konkrétní čísla, zjistíme, že v roce 2019 prodejci uváděli průměrné slevy kolem 30 %. Nakonec však byly jednotlivé produkty zlevněny „pouze“ o zhruba 20 %. Ačkoli tedy nakupující mohou skutečně ušetřit, během Černého pátku by měli být zároveň obezřetní a neskočit prodejcům na lep. V tomto ohledu přitom můžeme uvést společnost Mountfield. Ta nabízela během Černého pátku v roce 2019 ve slevě pouze několik desítek produktů, a i díky tomu deklarovala nejvyšší průměrné slevy, totiž 62 %. Reálné slevy přitom ovšem činily pouze 26 %!

Jak lze během Černého pátku ušetřit?

Nakupující se během Černého pátku obvykle soustředí na slevy, které inzerují samotné obchody. Při online nákupech lze ale u některých prodejců ušetřit v tomto období peníze navíc, a to díky slevovým kupónům, které se v posledních letech staly běžnou součástí e-commerce. Další možnost představuje tzv. cashback, což je forma nákupu, při které neušetříte během samotné objednávky, ale až následně. Vybrané zboží totiž zaplatíte, a pokud k jeho nákupu využijete cashback, který nabízejí mnohé slevové portály jako Kuponer, bude vám určité procento z utracených peněz vráceno zpět na účet.

Během Černého pátku rovněž doporučujeme kontrolovat ceny, abyste měli jistotu, že nakupujete opravdu výhodně. K tomu je možné využít nákupního rádce Heureka.cz, který lze využít k porovnání cen ze stovek internetových obchodů. Zároveň doporučujeme nakupovat s rozvahou. Nejenže byste si měli ověřit, zda jsou reálné slevy skutečně tak vysoké, jak deklarují prodejci, ale vhodné je rovněž neutrácet za věci, které nepotřebujete. Jistě, vysoké slevy mohou být velkým lákadlem, pokud si ovšem pořídíte produkty, jež vám budou v podstatě k ničemu, finanční úspora se prostě nevyplatí.

Nejlepší slevové nabídky na Black Friday, přehledně srovanné na jednom místě můžete najít třeba na přehledu Black Friday slev z webu Kuponer.cz. Rovněž jak jsme již zmínili, prostřednictvím této stránky lze také získat cashback na celý nákup. Cashback i slevové kupony lze obvykle kombinovat se všemi slevami z Black Friday.

Black Friday se nekoná pouze den po Dnu díkuvzdání 

Ačkoli nejdůležitějším dnem je skutečně pátek po Dnu díkuvzdání, Black Friday se na toto období neomezuje. Následující pondělí se totiž např. koná další marketingová akce, která se nazývá Cyber Monday a týká se čistě nákupů v e-shopech. Ani na tento den se nicméně slevy neomezují. Tak například v internetovém obchodě Alza.cz trval v roce 2019 Černý pátek tři týdny. Navíc se tyto akce konají několikrát do roka, takže je možné ušetřit nejen v předvánočním období, ale třeba také na začátku či uprostřed roku. Výrazné slevy tedy můžete využít k nákupu hned několikrát.

Jaké obchody jsou do akce Black Friday zapojené?

Aktuálně se do Black Friday zapojuje čím dál více eshopů. V podstatě všechny velké internetové obchody se již v dnešní době do akce Black Friday zapojují, jednoduše proto, že tato marketingová akce funguje. Důkazem toho může být i fakt, že například Alza.cz pořádá Černý pátek rovnou několikrát do roka. Zákazníci na Black Friday stále slyší a obvykle k tomu mají dobrý důvod, protože slevy, které lze během této akce získat jsou sice nafouknuté, ale reálné. Zde je výpis několika velkých obchodů, které se do akce Blak Friday zapojují a popis způsobu, jakým se do Black Friday zapojují.

Alza.cz Black Friday

Černý pátek nebo Black Friday na Alza.cz je známý snad asi každému a to především díky tomu, že se tato akce v obchodě se zeleným mimozemšťaněm koná několikrát do roka za pomoci pompézních reklam na bilboardech i v televizi. Ten pravý Black Friday z Alza.cz však probíhá právě v termínu, kdy se má Black Friday konat, slevy jsou srovnatelné s dalšími velkými eshopy a Black Friday trvá i několik týdnů. Pokud máte něco u tohoto obchodníka vyhlédnuté, rozhodně doporučujeme na Black Friday počkat, protože se sice koná poměrně často a dlouho, ale lze skutečně ušetřit.

Mall.cz Black Friday

Na Mall.cz porbíhá Black Friday o poznání méně často než u jedničky mezi českými eshopy. Slevy jsou srovnatelné, přestože deklarovaná sleva a skutečná sleva měla v posledních letech mezi sebou větší rozdíl než tomu bylo na Alza.cz. Během Black Friday na Mall.cz jsou ve slevě každý den jiné produkty a platí pravidlo, že kdo dřív přjde, ten dříve bere. Je zkrátka potřeba být rychlý, aby vám ty opravdu výhodné slevy neunikly.

Okay.cz Black Friday

Eshop i kamenné prodejny Okay.cz si získávají stále více zájmu mezi nakupujícími. Černý pátek nebo častěji Black Friday na Okay.cz je každoroční součástí slevových akcí, které tento prodejce nabízí. Deklarovaná výše slev na Okay.cz se od těch reálných neliší tak moc, jako je tomu u jiných obchodnůků zvykem, na uvedené slevy se tedy se značnou tolerancí můžete celkem spolehnout. Kromě toho můžete využít i slevové kupony a cashback v eshopu Okay.cz. Nakupovat až během Black Friday na Okay.cz se tedy rozhodně vyplatí.

Datart.cz Black Friday

V eshopu Datart.cz nakoupíte téměř cokoliv co se elektroniky týče. Výhodou může být i program pro VIP zákazníky, který můžete získat, pokud třeba váš zaměstnavatel spolupracuje s Datart.cz a nabízí VIP program svým zaměstnancům jako benefit. Díky VIP programu získáte trvale lepší ceny než ostatní a pokud tohoto využijete na Black Friday na Datart.cz můžete ušetřit ještě více. Black Friday na Datart.cz netrvá tak dlouho, jako u jiných prodejců, ale na slevy se s jistou mírou tolerance můžete spolehnout.

Zalando.cz Black Friday

Tento módní gigant, který do Česka přišel poměrně nedávno si získal díky velké reklamní kampaňi a skvělé zákaznické podpoře a službám významný podíl na módním ecommerce trhu. Black Friday se každoročně koná i na Zalando.cz a kromě této slevové akce můžete využít i slevy a kupony, které Zalando nabízí poměrně ve velké míře. Nabídka oblečení ze Zalando.cz je opravdu jedinečná a její šířka nemá u nás prakticky obdobu. Pokud nechcete na Black Friday na Zalando.cz čekat, můžete využít některou z omezených slevových akcí na Zalando-lounge.cz.

AboutYou.cz Black Friday

Hned po Zalando.cz je AboutYou.cz druhý eshop s módou, který je na našem trhu poměrně krátce a přesto slaví značný úspěch. Black Friday na AboutYou.cz s sebou nese velké slevy, které se mohou protáhnout až na několik týdnů. AboutYou nabízí slevy a slevové kódy poměrně často (což je také důvod, proč si získal takovou popularitu). Slevy a kupony lze obvykle kombinovat i se slevami na Black Friday z AboutYou.cz. Kromě toho můžete využít další výhody, jako je doprava celého nákupu zdarma nebo možnost vrátit zboží v prodloužené lhůtě.

Eobuv.cz Black Friday

Polský prodejce obuvi všech světových značek nabízí kromě sezóních slev i akce jako Black Friday. Během této slevové akce můžete získat slevy ve výši nižších desítek procent na nákup obuvi a další módy. Black Friday na Eobuv.cz netrvá ve srovnání s ostatními prodejci příluš dlouho, ale na slevy se rozhodně vyplatí počkat.

Kdy se koná Black Friday?

Akce Black Friday se koná vždy na přelomu listopadu a prosince, přesné datum so odvyjí od Dne díkuvzdání v USA.

Jsou uváděné slevy na Black Friday skutečné?

Reálné slevy jsou jednoznačně nižší než jaké jsou uváděné slevy. Je však pravdou, že během Black Friday lze skutečně ušetřit.

Jaké obchody se do Black Friday zapojují?

Black Friday se účastní většina z velkých eshopů. Internetové obchody, jako Alza, Mall nebo Datart či Okay se Black Friday účastní každoročně.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.