Recenze cyklosedaček

Potřebujete cyklosedačku na rodinné výlety a nevíte jakou zvolit? Máme pro vás průvodce výběrem nejlepší cykosedačky a zároveň přehled všech nejlepších dětských cyklosedaček ve srovnávací recenzi.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  95 %

  Hamax Siesta

  • polohovat lze i jednou rukou za jízdy
  • snadno se připevňuje
  • robustní konstrukce
  • nehodí se na menší kola
  2380 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  93 %

  Thule RideAlong

  • rostoucí
  • systém odpružení tlumí nárazy
  • polohovatelná
  • bez odsazení pro helmu
  3390 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  92 %

  Hamax Caress

  • spolehlivá
  • univerzální
  • roste s dítětem
  • zámek popruhů nemá dětskou pojistku
  2890 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  88 %

  Polisport Bilby přední

  • bezpečná
  • kvalita za nízkou cenu
  • hodí se především pro drobné maminky
  • vyšší rodiče mohou při jízdě narážet koleny do sedačky
  890 kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  86 %

  Hamax Kiss

  • stabilní a pevná konstrukce
  • snadná montáž a demontáž
  • snadná údržba
  • držáky nohou jsou umístěný poměrně nízko, nohy vyšších dětí mohou překážet ve šlapání
  1390 kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší výbavaNejlepší poměr cena/výkonDobrá volba za rozumnou cenuNejlepší výbava za nízkou cenu
Thule RideAlongHamax SiestaHamax CaressPolisport Bilby přední
+ rostoucí+ polohovat lze i jednou rukou za jízdy+ spolehlivá+ bezpečná
+ systém odpružení tlumí nárazy+ snadno se připevňuje+ univerzální+ kvalita za nízkou cenu
+ polohovatelná+ robustní konstrukce+ roste s dítětem+ hodí se především pro drobné maminky
- bez odsazení pro helmu- nehodí se na menší kola- zámek popruhů nemá dětskou pojistku- vyšší rodiče mohou při jízdě narážet koleny do sedačky

Cyklosedačka se postará o bezpečí a komfort vašeho dítěte na cestách. Na trhu se setkáte s širokou nabídkou. Ceny začínají již okolo 1000 Kč. Jelikož ale jde o bezpečnost dítěte, vyplatí se vám investovat víc. Výběr toho správného modelu rozhodně není jen tak. Pokud chcete, abyste si výlet užili vy i vaše dítě, doporučujeme vám přečíst náš text. V recenzi cyklosedaček jsme probrali všechny důležité parametry a ohledy, na které je potřeba dát pozor. Na konec textu jsme přiřadili také srovnání nejlepších cyklosedaček na trhu.

Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Při výběru cyklosedačky byste měli vzít v úvahu, jak velké a staré je vaše dítě. Od toho se poté bude odvíjet to, jaký typ umístění cyklosedačky zvolíte. Větší děti se nesmí vozit vpředu. Ty menší je zase lepší posadit dopředu, kde na ně budete vidět a lépe se vám s nimi bude komunikovat.

Pokud se rozhodnete pro zadní sedačku, tak budete muset vybírat také mezi několika systémy upevnění. Rozhodujte se především podle toho, který se nejvíc hodí na vaše kolo a bude se vám s ním snadno zacházet.

V neposlední řadě zvažte bezpečnost a pohodlí dítěte. Bezpečnost je standardizovaná normou EN 14344. Dále nezapomínejte nepřekračovat doporučenou hmotnost dítěte pro danou sedačku a to, aby byly pásy dobře zajištěné bezpečnostním zámkem. Helma je samozřejmostí. Pohodlí na dlouhých cestách zajistí polstrované sedačky a polohovatelné opěrky.

Umístění cyklosedačky

Před nákupem cyklosedačky si rozmyslete, kam ji budete chtít umístit. Každý typ má své výhody i nevýhody. Záleží jen na vás, jakou variantu upřednostníte. Cyklosedačky se dle typu umístění dělí na dvě skupiny:

 • zadní cyklosedačka
 • přední cyklosedačka

Zadní cyklosedačka

Největší výhodou zadní cyklosedačky je, že do ní můžete posadit i starší dítě. Dívejte se na nosnost – ta se pohybuje okolo 20 kilogramů (standartně se uvádí nosnost 9 až 22 kg). Obecně jsou tyto sedačky pro dítě pohodlnější. Díky vyššímu opěradlu je prostor pro opření hlavičky a bez obav si v ní mohou i zdřímnout. Většina modelů se dá také polohovat. Díky těmto vlastnostem jsou vhodné na delší výlety. Dítě v ní bez problémů vydrží sedět delší dobu a jízdu si bude užívat.

Nevýhodou je, že dítě nebude mít tak dobrý výhled, jako kdyby sedělo vepředu. Ze zkušenosti ale můžeme říct, že jde jen o zvyk. I výhled z boku je pro dítě zajímavý a nemělo by kvůli umístění příliš protestovat. Uvidíte, že i tak si bude jízdu užívat.

Nedoporučujeme umisťovat dozadu mladší děti. Pokud máte dítě za sebou, špatně se s ním komunikuje, hůře ho uslyšíte a ono vás. Může se také stát, že ho zaujme například vaše helma a bude ji chtít sundávat. Proto je lepší, když už má váš potomek trochu rozum a chápe, co mu říkáte.

Pokud nejste zvyklí jezdit s příliš velkou zátěží, zadní cyklosedačka pro vás zpočátku nebude příliš komfortní. Uvědomte si, že i takových 10 až 15 kg je znát. Těžiště se trochu změní a jízda do kopce už nebude zdaleka tak jednoduchá, jako bez dítěte v cyklosedačce.

Přední cyklosedačka

Přední cyklosedačky jsou určené pro malé děti (9 až 15 kg). To především kvůli bezpečností, vaší i vašeho dítěte. S těžším dítětem vepředu by se vám jelo i řídilo opravdu těžko. Důrazně vám proto doporučujeme danou hmotnost od výrobce nepřekračovat.

Pokud máte dítě před sebou, budete mít vždy přehled o tom, co dělá a zda je vše v pořádku. V případě, že budete něco potřebovat, snadno s ním můžete komunikovat, a to funguje i obráceně. Dokud jsou děti malé, tak je tento ohled opravdu důležitý.

Tento typ sedaček se příliš nehodí na dlouhé výlety, především pokud vyrážíte do terénu. V případě pádu je tento typ poměrně nebezpečný. Navíc je dítě vystaveno hmyzu a nepřízni počasí. Kvůli nižší opěrce se dítě nemůže plně opřít a nemá chráněný zadek hlavy. Výrobci to řeší tak, že opěrku pro případ spánku umisťují nad řídítka.

Jak už jsme zmínili, těžiště vpředu vás bude omezovat v řízení a jízdě. Některé sedačky jsou navíc stavěné tak, že musíte dávat při jízdě kolena od sebe, a to není každému příjemné (pokud vás kolena trochu trápí, doporučujeme si to hned vyzkoušet a případně zvolit jiný model). Ač se dětem vpředu zpravidla líbí víc, protože mají lepší rozhled, pro rodiče bývá komfortnější mít dítě vzadu.

Způsob upevnění zadních sedaček na kolo

Pokud jste se rozhodli zakoupit zadní sedačku na kolo, setkáte se ještě s několika podkategoriemi. Ty se dělí na základě toho, jakým systémem se cyklosedačka připevňuje. Nazývají se následovně:

 • samonosná cyklosedačka
 • cyklosedačka na nosič
 • kombinované připevnění

Samonosná cyklosedačka

Samonosná cyklosedačka se připevňuje na podsedlovou trubku. Tento typ je pohodlný jak pro rodiče, tak pro dítě. Snadno se totiž připevňuje, a navíc bývá často navržena tak, aby příliš nezatěžovala lanovody. S jejím používáním tedy není žádný problém. Díky systému upevnění je zase dítě chráněno před otřesy během jízdy. Nemusíte se tak bát, že mu bude jízda nepohodlná a v sedačce vám nebude chtít sedět. Některé děti se, především zpočátku, při otřesech bojí.

Cyklosedačka na nosič

Cyklosedačka na nosič se připevňuje na nosič kola. Ověřte si v obchodě, zda vám bude na nosič u vašeho modelu skutečně pasovat. Výrobci sice často cyklosedačky prodávají jako univerzálně padnoucí na všechny nosiče, na toto tvrzení ale bohužel není příliš spolehnutí. Rozhodně neuděláte chybu, pokud si vše vyzkoušíte a sami se přesvědčíte, že je vše v pořádku.

Oproti samonosnému typu netlumí tak dobře otřesy. Nasazuje se ale velmi snadno a je stejně tak bezpečná. Počítejte s tím, že pokud se bude dítě hodně vrtět, bude vám hýbat i se zadním kolem. To není všem uživatelům příjemné. U připevnění na podsedlovou trubku to není tak znatelné, jelikož na ní máte těžiště i vy.

Kombinované připevnění

Kombinované připevnění může být buď k sedlové trubce a k zadní vidlici nebo k sedlové trubce a k nosiči zavazadel. Tyto sedačky se připevňují o něco složitěji a pro některé uživatele tedy nejsou příliš praktické.

Bezpečnost

Abyste si každou jízdu užili vy i vaše dítě, je důležité dodržovat určité zásady bezpečnosti. Jak už jsme zmínili, rozhodně byste neměli překračovat nosnost cyklosedačky. Nevozte příliš velké a těžké děti vepředu ani vzadu. Jakmile dítě přesáhne danou velikost, zapřemýšlejte o koupi dětského kola, třeba i s přídavnými kolečky. Pojďme se nejdřív podívat na bezpečnost samotné cyklosedačky. Nosnost se nejčastěji označuje bezpečnostními třídami

 • A15 = nosnost 9 až 15 kilogramů
 • A22 = nosnost 9 až 22 kilogramů

Bezpečnostních tříd je větší množství, odlišují se nejen podle nosnosti, ale i typu provedení sedačky.

Každá cyklosedačka musí splňovat normu EN 14344. Pokud tomu tak je, sedačka na kolo bude mít příslušný štítek, popř. tato informace bude uváděna v dokumentech, které k modelu dostanete. Výrazně nedoporučujeme pořizovat sedačku z neověřených zdrojů, především z těch mimoevropských. Není také příliš dobré kupovat zánovní cyklosedačku z druhé ruky. Nikdy nevíte, zda není nějak poškozená a všechny prvky jsou v naprostém pořádku.

Zaměřte se také na bezpečnostní pásy. Ty jsou nejčastěji tříbodové a pětibodové. Pětibodové jsou zpravidla komfortnější, jelikož se tlak rozloží do více míst. Zámek by měl být spolehlivý a pro dítě by nemělo být tak snadné, aby si ho samo otevřelo.

Cyklistická helma

Možná budete překvapení, ale ne vždy můžete použít jakoukoliv helmu. Ne všechny se totiž do cyklosedačky na hlavě dítěte vejdou. Často dochází k tomu, že dítě nutí koukat dolů nebo do strany, a to pro něj rozhodně není komfortní. Vyzkoušejte si tedy, zda s helmou dítě dokáže bez problémů sedět a nemusí se u toho nijak krčit.

Pohodlí dítěte

Na trhu jsou k dostání polohovatelné typy cyklosedaček. Dají se sklopit dozadu, což oceníte zejména v případě, kdy dítě usíná. Na delší výlety doporučujeme také sedačky, které jsou vypolstrované, měkké a nikde dítě nebudou tlačit. Je ve vašem zájmu, aby v ní vydrželo sedět co nejdéle.

Nejlepší cyklosedačky

Thule RideAlong

Tato cyklosedačka je bezpečná, má pevnou a robustní konstrukci, na kterou je spolehnutí. Díky polstrování je maximálně komfortní. Je vybavena systémem odpružení, které tlumí nárazy. Polohovatelný mechanismus zajistí dítěti pohodlí i během spaní či odpočinku. Snadno se připevňuje. Thule RideAlong je rostoucí, můžete ho využívat od jednoho roku až do šesti let.

Thule RideAlong

93 %
 • rostoucí
 • systém odpružení tlumí nárazy
 • polohovatelná
 • bez odsazení pro helmu
3390 Kč

Hamax Siesta

Cyklosedačka Hamax Siesta dostala několikrát po sobě oceněné Produkt roku. Je kvalitní, komfortní a bezpečná. Snadno se připevňuje a bezpečnostní pásy se dají nastavovat. Opěradlo má prolis pro helmu, nemusíte se tedy bát, že by vám do ní nepasovala. Sedačka je polohovatelná, dítě si tedy může během výletu bez problémů odpočinout. Čištění je jednoduché, stačí vlažná voda s mýdlem a hadřík.

Hamax Siesta

95 %
 • polohovat lze i jednou rukou za jízdy
 • snadno se připevňuje
 • robustní konstrukce
 • nehodí se na menší kola
2380 Kč

Hamax Caress

Tato dětská sedačka je určena pro děti od devíti měsíců. Je nastavitelná – díky tomu ji můžete nejen polohovat, ale zároveň upravovat výšce dítěte. Výrobce ji klasifikuje jako univerzální, neměl by tedy být problém ji upevnit na jakékoliv kolo. Umisťuje se na zadní část kola, nepotřebuje nosič. Má robustní konstrukci a bezpečnostní odrazky.

Hamax Caress

92 %
 • spolehlivá
 • univerzální
 • roste s dítětem
 • zámek popruhů nemá dětskou pojistku
2890 Kč

Polisport Bilby přední

Tato cyklosedačka se umisťuje na přední rámovou trubku nebo představec. Nosnost je 15 kg. Výhodou je poměrně nízká cena. Doporučujeme ji především pro rodiče s malými dětmi na krátké výlety. Není příliš komfortní, ale účel splňuje. Pokud hledáte bezpečnou sedačku za nízkou cenu, Polisport Bilby je dobrá volba.

Polisport Bilby přední

88 %
 • bezpečná
 • kvalita za nízkou cenu
 • hodí se především pro drobné maminky
 • vyšší rodiče mohou při jízdě narážet koleny do sedačky
890 kč

Hamax Kiss

Cyklosedačka Hamax Kiss zajistí komfort a bezpečí vašemu dítěti během společných cyklovýletů. Sedačka se upevňuje za sedlovou trubku na rám, není tedy nutné mít na kole nosič. Připevnění je jednoduché a rychlé. Má anatomicky tvarované opěradlo pro děti s helmou, což vám značně usnadní výběr této bezpečnostní výbavy. Snadno se čistí a udržuje. Vhodná pro děti již od devíti měsíců.

Hamax Kiss

86 %
 • stabilní a pevná konstrukce
 • snadná montáž a demontáž
 • snadná údržba
 • držáky nohou jsou umístěný poměrně nízko, nohy vyšších dětí mohou překážet ve šlapání
1390 kč

Podle čeho vybírat cyklosedačku?

Cyklosedačky musí splňovat povinná bezpečnostní kritéria, je rovněž dobré si ujasnit kde na kole chcete mít cyklosedačku umístěnou.

Jaká je přibližná cena dobré cyklosedačky?

Cyklosečaky se nejčastěji cenově pohybují mezi dvěmi a třemi tisíci korun.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.