Recenze dětských chůviček

Dětská chůvička je nepostradatelným pomocníkem mnoha rodičů již několik desetiletí. Jak si správně vybrat dětskou chůvička a hlavně, jaké dětské chůvičky jsou dle srovnávací recenze aktuálně nejlepší?

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  97 %

  Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731

  • čistý zvuk
  • lze regulovat hlasitost
  • dlouhá výdrž
  • digitální technologie, silný signál
  • vyšší cena
  2669 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  91 %

  TrueLife NannyCam V24

  • digitální
  • dobrý dosah
  • infračervené diody
  • oboustranný přenos zvuku
  • uchopení na postýlku by mohlo být vyřešeno lépe
  1890 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  88 %

  TrueLife NannyCam H32

  • digitální
  • v úsporném režimu vydrží 24 hodin
  • infračervená dioda
  • velký displej
  • kamera při zapnutí vydává poměrně hlasitý zvuk
  2390 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  85 %

  Canpol babies 77/101 Elektronická obousměrná dětská chůvička EasyStart Plus

  • digitální
  • oboustranný chod
  • šikovné funkce
  • diody se dají snadno přehlédnout, lepší je hlasitost nevypínat docela
  2780 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  79 %

  BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005

  • provoz je možný jak na nabíjení, tak na baterie
  • šikovné funkce
  • obousměrný provoz
  • nízká cena
  • menší dosah v bytě
  699 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonNejlepší výbava za nízkou cenu
TrueLife NannyCam V24TrueLife NannyCam H32Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005
+ digitální+ digitální+ čistý zvuk+ provoz je možný jak na nabíjení, tak na baterie
+ dobrý dosah+ v úsporném režimu vydrží 24 hodin+ lze regulovat hlasitost+ šikovné funkce
+ oboustranný přenos zvuku+ infračervená dioda+ dlouhá výdrž+ obousměrný provoz
+ infračervené diody+ velký displej+ digitální technologie, silný signál+ nízká cena
- uchopení na postýlku by mohlo být vyřešeno lépe- kamera při zapnutí vydává poměrně hlasitý zvuk- vyšší cena- menší dosah v bytě

Dětské chůvičky jsou nezbytnou výbavou každého rodiče. Díky nim si můžete v klidu užít odpočinek a zároveň mít přehled o bezpečí vašeho dítěte. Hodí se i na rodinných oslavách, nebo když dítě spí venku na zahradě.

Na trhu se setkáte se spoustou variant. Kromě klasických narazíte například na video chůvičky nebo přístroje, které jsou spolehlivé i na velkou vzdálenost. Záleží na tom, co od chůvičky očekáváte a co vše potřebujete, aby uměla.

Kolik vás bude chůvička stát? Analogové a digitální jsou levnější než ty s video přenosem. Cena začíná zpravidla okolo 1000 Kč, za 3000 Kč pořídíte kvalitní chůvičku se spoustou funkcí. Nad 5000 Kč seženete smart modely s tou nejlepší výbavou.

V následující recenzi baby monitorů si probereme parametry a funkce, podle kterých se můžete při výběru orientovat. Seznamte se s tím, co všechno chůvičky dokážou a jaké druhy mohou být. Tak budete mít jistotu, že s vybraným modelem budete opravdu spokojení. Na závěr jsme odpověděli na pár nejčastějších otázek a přidali přehled nejlepších dětských chůviček.

Jak vybrat dětskou chůvičku

Dětská chůvička vám umožní monitorovat činnost dítěte bez toho, abyste u něj museli být neustále fyzicky přítomni. To se týká především chvílí, kdy dítě spí, nebo usíná. Fungují velmi jednoduše, v podstatě jde o takovou modifikovanou vysílačku. Zařízení má dvě částí:

 • vysílač (dětská jednotka)
 • přijímač (rodičovská jednotka)

Dětská jednotka je umístěna v blízkosti dítěte. Snímá obraz či zvuk v místnosti a vysílá ho do jednotky rodičovské. Díky tomuto systému budete okamžitě upozorněni v případě, že se dítě vzbudí, začne plakat nebo si povídat. Zkrátka budete mít přehled o všem, co se v dětském pokoji stane. Naprostá většina zařízení umožňuje do přijímače hovořit. Můžete tak dítě uklidnit na dálku bez toho, abyste k němu museli jít. To se hodí především v době, kdy nacvičujete usínání bez rodičů.

Vysílač může vypadat různě, to záleží na tom, jaký typ chůvičky si pořídíte. V případě, že máte video chůvičku, bude připomínat kamerku. Jindy klasickou vysílačku. Přijímač pro rodiče zase může vypadat jako tablet či opět jako vysílačka.

Ještě, než půjdete kupovat chůvičku, ujasněte si, zda chcete dítě pozorovat i na kameře, nebo vám bude stačit přenos zvuku. Jak už bylo řečeno, první varianta je levnější. Díky druhé zase budete kompletní přehled. Děti totiž mohou být potichu, a přitom dělat nějakou neplechu, kterou odhalíte až tehdy, když už je pozdě.

Jak daleko budete od vysílače? Ne všechna zařízení jsou uzpůsobena na velké vzdálenosti. Může se také stát, že by signál blokovalo nějaké jiné zařízení např. rádio či televize. Pokud je tomu tak, zvolte digitální model. Každá chůvička by vás však měla sama upozornit na to, že se ztrácí z dosahu.

Zvažte také napájení a dobíjení. Některé si vystačí s tužkovými bateriemi, jiné jsou dobíjecí např. ze základny obdobně jako domácí telefon. Je tedy zcela na vás, jakou variantu preferujete a jakou výdrž potřebujete. Na závěr bychom vám doporučili poohlédnout se raději po bytelnějším modelu. Občasnému pádu zařízení se pravděpodobně nevyhnete a některé chůvičky jsou bohužel velmi křehké.

To je ve stručnosti vše. Nyní se podíváme na konkrétní parametry a funkce a rozebereme si je dopodrobna.

Audio

audio chůvičky vypadají jako obyčejná vysílačka, překvapí vás spoustou šikovných funkcí. Jaké jsou klady audio modelů? Především kvalitnější signál a lepší dosah. Jsou spolehlivé, snadněji se obsluhují a nastavují. Nemusíte si lámat hlavu s tím, kam ji umístit, aby snímala video. Zároveň patří do nižší cenové kategorie, kvalitní modely pořídíte již okolo 1000 Kč.

Video

Video chůvičky vám umožní sledovat dítě i jeho okolí. Budete mít okamžitě přehled o tom, co se v dětském pokoji děje. Samozřejmě reprodukují i audio. Bohužel je signál u tohoto typu méně stabilní a může vypadávat. Počítejte také s vyšší cenou.

Smart

Smart modely nemají klasický přijímač. Zakoupíte je pouze ve formě vysílače. Jako rodičovská jednotka bude sloužit váš tablet nebo chytrý telefon. Přenos dat probíhá přes internet. Tyto chůvičky bývají nejdražší.

Setkáte se také s aplikacemi, které spárováním dvou smartphonů či tabletů simulují funkci přijímače a vysílače. Některé podporují i přenos videa. Otázkou je, nakolik je daná aplikace spolehlivá. Problémem může být, stejně jako u smart chůvičky, výpadek sítě.

Technologie přenosu signálu

Chůvičky využívají hned několik variant technologií pro přenos signálu. Každá se hodí do trochu jiného prostředí a podmínek. Některé jsou náchylnější na rušení signálu, jiné naopak velmi odolné. Vždy je také lepší, pokud má zařízení více kanálů, mezi kterými v případě rušení můžete přelaďovat. Pojďme se podívat na to, jaké máte možnosti.

Analog

Jde o starší a jednodušší systém, který funguje na krátkých vlnách FM. Jeho nespornou výhodou je, že má skvělý dosah. Nevadí mu ani zdi a další překážky. Hodí se pro monitorování na větší vzdálenosti např. ze zahrady v domě. Bohužel nemají silně zašifrovaný signál, a proto může docházet k rušení jiným zařízením.

Digitál

Digitální technologie pomalu nahrazuje chůvičky s analogem. To proto, že mají silnější signál. Bohužel mají kratší dosah. Hodí se např. do panelového domu nebo bytu ve městě. Nemusíte se bát, že by vás rušila jiná zařízení, ať už vaše nebo sousedů. V případě, že chcete zařízení s extra zabezpečením a bránit se tak proti odposlechům, doporučujeme vám digitální chůvičky s extra šifrováním. Máte na výběr z technologie

 • A-FHSS
 • DECT

DECT v testech opakovaně vychází jako nejspolehlivější. Je zároveň nejodolnější proti rušení.

Dosah

Kvalita přenášeného signálu závisí na typu technologie a také na kvalitě zařízení. Problematické jsou zejména překážky jako jsou stěny a nábytek. S tím se setkáte především uvnitř v interiéru. Pokud máte velký dům, volte zařízení s větším dosahem. Nejčastěji se setkáte s hodnotou okolo 60 m uvnitř a 280 m venku na volném prostranství, kde není tolik překážek. U nejdražších zařízení se hodnoty pohybují i v tisících metrů.

Napájení a baterie

Jak už bylo řečeno, setkáte se s baby monitory na tužkové baterie nebo dobíjení. Nejideálnějším řešením jsou dobíjecí stanice, ve kterých můžete simultánně nabíjet jak vysílač, tak přijímač. Tužkové baterie jsou zase skvělé během cestování. Je důležité, aby byla chůvička neustále nabitá. Výhodou určitě je, pokud vámi zvolený model na stav baterie upozorňuje.

Funkce

Baby monitory se zdaleka neomezují na reprodukci audia nebo videa. Některé, i docela ty levné modely, mohou mít spoustu užitečných funkcí, které zajisté oceníte. V následujícím seznamu najdete top funkce, které vám značně ulehčí používání i uspávání děťátka. Počítejte však s tím, že čím víc funkcí model kombinuje, tím dražší bude.

Umístění chůvičky

Umístit chůvičku na to správné místo není vždy jednoduché. Některé potřebují být zapojeny v elektrice. Doporučujeme modely, které mají speciální úchytky na zeď nebo se prodávají s různými stojánky a přezkami.

Přehrávání ukolébavek

Díky této šikovné funkci můžete dítěti pustit přednastavenou ukolébavku, která mu pomůže usnout.  Některé chůvičky mají možnost nahrát vlastní audio ve formátu mp3. To se hodí například pro pohádky na dobrou noc či audio knihy pro děti. Tuto funkci lze využít i pro nahrání vlastního hlasu, který dítě uklidní.

Obousměrný provoz

Obousměrný provoz je poměrně důležitá funkce, která by neměla chybět. Rodičovský přijímač bude nejen přijímat zvuk, ale můžete z něj dokonce vysílat i na dětskou stranu. Pokud se dítě probudí, uklidníte ho hlasem. A v případě, že ne a ne usnout, můžete mu povídat či zpívat, a pomalu ho tak ukolébat ke spánku.

Senzor teploty, ovzduší a vlhkosti

Díky senzoru teploty, ovzduší či vlhkosti můžete jednoduše monitorovat stav pokoje, ve kterém dítě spí. Upozorní vás na nedostatek kyslíku, příliš nízké nebo vysoké teploty či škodliviny v ovzduší. Baby monitor tak může zabránit hrozící katastrofě. Některé modely jsou vybaveny ionizátorem vzduchu, který v případě potřeby začne vzduch v pokoji automaticky čistit.

Noční světlo

Chůvičky se zabudovaným nočním světlem poslouží jako baterka či menší lampička. Tu můžete rozsvítit a zhasnout podle potřeby i na dálku v případě, že dítě bojí tmy, nebo potřebujete jít do pokoje a nevzbudit ho přitom.

Vibrace

Chůvička upozorní v případě, že se dítě začne hýbat, plakat, nebo dělat zvuky. To je dobré zejména v případě, když jste v hlučnějším prostředí a pouhou reprodukci zvuku byste z rodičovského přijímače nemuseli slyšet. U některých modelů lze nastavit notifikace např. na krmení.

Eko režim

Eko režim snižuje výkonost přístroje a šetří energii. Dejte si ale na tuto funkci pozor. Může dojít k nechtěnému vypnutí kontroly spojení. Pokud ztratíte signál, ani to nezaregistrujete. Eko režim má také vliv na dosah signálu.

Funkce video chůviček

Video chůvičky jsou často k dostání s několika šikovnými funkcemi, které vám značně ulehčí jejich používání. Díky otočné kameře budete moci posouvat obrazem po pokoji a mít přehled i tam, kam by za běžných okolností chůvička nedohlédla.

Určitě oceníte noční vidění za pomocí infračerveného světla. Tato malá dioda dítě nebude nijak rušit a vy díky ní přehledně uvidíte vše, co se v pokoji děje.

Nejčastější otázky

V předposlední kapitole bychom rádi zodpověděli několik otázek, které vás často zajímají.

Jsou chůvičky bezpečné?

Možná už jste někde slyšely nebo četli, že chůvičky vyzařují škodlivé vlny. Pravda je taková, že radiové vlny jsou na tak nízkých hodnotách, že se zdaleka nedotýkají stanovených limitů a jsou naprosto neškodné.

Pro srovnání – takový mobilní telefon má výkon mnohem vyšší. Tedy nehrozí, že by dítě bylo chůvičkou ohrožováno na zdraví. Pokud si to přesto přejete, tuto záležitost lze řešit eko režimem. Jak už ale bylo řečeno, hodnoty jsou tak nízké, že se tím opravdu nemusíte zabývat.

Jak zabránit rušení signálu?

Pokud bydlíte například v bytovém domě, nebo zkrátka chcete mít jistotu, že vaši frekvenci nenaladí někdo jiný, doporučujeme modely s šifrovací technologií DECT.

Nejlepší dětské chůvičky

TrueLife NannyCam V24

NannyCam od společnosti TrueLife je spolehlivý pomocník. Tato digitální video chůvička má přehledný barevný LCD displej. Ovládání je intuitivní a jednoduché. Je vybavena oboustranným přenosem zvuku, pokojovým teploměrem a úsporným nočním režimem a USB dobíjením. Signál má dosah 300 m, v bytě na 100 m. Díky infračerveným diodám uvidíte na dítě bez problémů i v noci, aniž byste ho jakkoliv rušili.

TrueLife NannyCam V24

91 %
 • digitální
 • dobrý dosah
 • infračervené diody
 • oboustranný přenos zvuku
 • uchopení na postýlku by mohlo být vyřešeno lépe
1890 Kč

TrueLife NannyCam H32

Tato šikovná video chůvička s velkým displejem vás potěší čistým a jasným obrazem na 3,2 palců velkém displeji. A to i v noci díky infračervené diodě. Audio se přenáší oběma směry. Chůvička má zabudovaný pokojový teploměr a úsporný režim, díky kterému vydrží v provozu až 24hodin. Dobíjí se přes USB. Dosah 300 m ve volném prostranství a 100 m uvnitř v bytě.

TrueLife NannyCam H32

88 %
 • digitální
 • v úsporném režimu vydrží 24 hodin
 • infračervená dioda
 • velký displej
 • kamera při zapnutí vydává poměrně hlasitý zvuk
2390 Kč

Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731

Tento digitální audio baby monitor zajistí, že váš signál nebude nic rušit. Funguje na principu bezpečného a soukromého připojení, které nenaruší smartphone ani jiné zařízení. Kvalitu zvuku ukazuje pět kontrolek. Tak budete mít přehled, zda je chůvička opravdu připojená. Má zabudované noční světlo, snímač teploty a tiché upozornění vibracemi. Na jedno nabití vydrží až 18 hodin. Ovládá oboustranný provoz.

Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731

97 %
 • čistý zvuk
 • lze regulovat hlasitost
 • dlouhá výdrž
 • digitální technologie, silný signál
 • vyšší cena
2669 Kč

BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005

Tato digitální audio chůvička potěší dobrým výkonem za velmi pěknou cenu. Komunikace je obousměrná a v případě nízké baterie vás vizuálně upozorní. Má zabudované noční světlo na dálkové ovládání a sledování hladiny hluku v místnosti dítěte. Mikrofon je velmi citlivý a hlasitost lze regulovat. Dosah na volné prostranství je 300 m. Pokud není přenášen zvuk, automaticky aktivuje úsporný režim.

BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005

79 %
 • provoz je možný jak na nabíjení, tak na baterie
 • šikovné funkce
 • obousměrný provoz
 • nízká cena
 • menší dosah v bytě
699 Kč

Canpol babies 77/101 Elektronická obousměrná dětská chůvička EasyStart Plus

Tato oboustranná dětská chůvička má hned několik praktických funkcí. Má přednastavené ukolébavky, zobrazuje pokojovou teplotu v dětském pokoji a hlasitost se dá nastavit na 5 úrovní. Pokud ji úplně ztlumíte, zařízení vás bude informovat za pomocí diod. Dosah 300 m a 50 m v bytě. Baby monitor má rovněž eko režim.

Canpol babies 77/101 Elektronická obousměrná dětská chůvička EasyStart Plus

85 %
 • digitální
 • oboustranný chod
 • šikovné funkce
 • diody se dají snadno přehlédnout, lepší je hlasitost nevypínat docela
2780 Kč

Kolik stojí dětská cůvička?

Ceny dětských chůviček začínají na ceně kolem 600 Kč, lepší modely však stojí klidně i dva tisíce korun.

K čemu je dobrá dětská chůvička?

Dětská chůvička se skvěle hodí, pokud nechcete ztratit kontakt se spícím dítětem, zatímco musíte dělat něco jiného.

Jaké dětské chůvičky dopadly v našem textu nejlépe?

Nejlépe se vedlo dětským chůvičkám od značky Philips a TrueLife.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.