Recenze dotykových notebooků

Notebooky s dotykovým displejem jsou praktické především jako cestovní či přenosná zařízení. Jaké jsou možnosti, když si chcete pořídit dotykový notebook? Recenze a srovnání nejlepších notebooků s dotykovým displejem.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  93 %

  Dell Inspiron 14 TN-5400-N2-511S

  • výkonný hardware
  • dlouhá výdrž baterie
  • rozlišení displeje
  • ventilátor je poměrně hlučný
  19900 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  90 %

  Asus UX363JA-EM007R

  • konvertibilní konstrukce
  • pevný disk 512 GB
  • výkon
  • nožičky pro lepší stabilit jsou příliš malé, při větším vyklopení displeje může dojít k posouvání přístroje
  29900 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  88 %

  HP ProBook x360 435 G7 175X4EA

  • jasný displej
  • dlouhá výdrž baterie
  • snímač otisků prstů
  • chladící systém při větším zatížení nestíhá
  19500 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  86 %

  Umax VisionBook 12Wr Flex UMM220V22

  • skladný, snadno se přenáší
  • flexibilní konvertibilní konstrukce
  • výdrž baterie 8 hodin
  • menší paměť pevného disku
  6000 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  84 %

  Acer Spin 1 NX.H0UEC.003

  • slušný výkon
  • dobré rozlišení displeje
  • výdrž baterie
  • malý pevný disk
  9200 Kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší výkonNejlepší výbava za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonDobrá volba za rozumnou cenu
Asus UX363JA-EM007RUmax VisionBook 12Wr Flex UMM220V22Dell Inspiron 14 TN-5400-N2-511SAcer Spin 1 NX.H0UEC.003
+ konvertibilní konstrukce+ skladný, snadno se přenáší+ výkonný hardware+ slušný výkon
+ pevný disk 512 GB+ flexibilní konvertibilní konstrukce+ dlouhá výdrž baterie+ dobré rozlišení displeje
+ výkon+ výdrž baterie 8 hodin+ rozlišení displeje+ výdrž baterie
- nožičky pro lepší stabilit jsou příliš malé, při větším vyklopení displeje může dojít k posouvání přístroje- menší paměť pevného disku- ventilátor je poměrně hlučný- malý pevný disk

Notebooky jsou pro mnohé ze zákazníků ideální alternativou ke stolnímu počítači. Jsou skladné, přenosné a v porovnání s kompletní sadou ke stolnímu počítači také cenově dostupnější. Technologie jde neustále vpřed, a tak se dnes v obchodech setkáte také s notebooky s dotykovými obrazovkami. Jak už to u elektroniky bývá, cenové rozpětí je opravdu veliké. Seženete kousky do 10 000 Kč i za 70 000 Kč. Je jen na vás, na co chcete notebook používat a co od něj očekáváte.

Dotykové obrazovky se na trhu objevily poprvé v roce 1965. Od té doby ušly dalekou cestu. Ale jako každá technologie, i tato má svá pro a proti. Pokud se rozhodujete nad koupí dotykového notebooku, pak by vám neměla uniknout naše recenze a srovnání těchto produktů.

Seznámíme vás se základy této technologie a probereme si specifika a parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit. Nakonec jsme přidali také krátký seznam nejlepších dotykových notebooků pro rok 2020 s ohledem na optimální poměr ceny a výkonu.

Tip: Samostatnou kategorií jsou tzv. chromebooky. Chromebooky jsou skvělé pro práci a pro cestování, většinou se rovněž jedná o dotykové notebooky. Přečíst si u nás můžete také recenzi chromebooků.

Jaké jsou výhody dotykového notebooku

Lámete si hlavu nad tím, jaké jsou výhody a nevýhody? Vyplatí se vůbec notebook s dotykovou obrazovkou pořizovat, nebo je to věc navíc? V následujících dvou kapitolách se nad tím společně zamyslíme.

Snadnější ovládání

Notebook s dotykovou obrazovkou se vám bude snadněji ovládat. Nebudete muset používat myš, abyste si otevřeli soubor nebo posunuli stránku. Vše je tak mnohem jednodušší a rychlejší. A pokud se vám myš nebo klávesnice pokazí, stále můžete zařízení bez problémů používat. To ocení především ti z vás, který počítač používají při výkonu zaměstnání.

Snadnější tvoření

Grafikové, designéři nebo i tvůrci digitálního umění – ti všichni zajisté dotykové notebooky ocení. S touto technologií budete o poznání snadněji přenášet vaše nápady do digitální podoby. Myš je v tomto ohledu skutečně pozadu. Především pokud si pořídíte pero pro dotykovou obrazovku (to už je někdy součástí balení). To samé platí pro spontánní nápady a myšlenky. Jednoduše je zapíšete do notebooku a máte jistotu, že o ně nepřijdete.

Lepší displej

Dotykové notebooky mají v porovnání s běžnými notebooky kvalitnější displeje a často i lepší rozlišení. Barvy jsou o poznání přesnější a zářivější. Dotykové obrazovky jsou lesklejší právě proto, aby lépe reagovaly na váš dotek.

Jaké jsou nevýhody dotykového notebooku

Jak sami vidíte, dotyková obrazovka přináší větší svobodu a rozšiřuje vaše možnosti ve vytváření vlastního obsahu. Má ale také své limity. Které to jsou?

Vyšší cena

Notebooky s dotykovou obrazovkou obecně patří do vyšší cenové kategorie. Na tom není nic neobvyklého – za chytřejší přístroj zkrátka zaplatíte víc. Čím vyšší rozlišení obrazovka má, tím vyšší bude cena.

Menší výdrž baterie

Zařízení s dotykovou obrazovkou mají další jednotku, která potřebuje být napájená baterií. Navíc toto zařízení klade větší nárok na hardware, právě kvůli zabudovanému dotykovému panelu. To znamená, že se jeho baterie bude v porovnání s běžným laptopem vybíjet rychleji.

Problémy s přímým světlem

Jelikož mají kvůli lepšímu snímání doteku lesklý povrch obrazovky, můžete mít potíže s používáním na přímém slunci. Matné displeje klasických notebooků mají v této oblasti značnou výhodou, protože se od nich tolik neodráží světlo. Ty jsou bohužel u dotykových opravdu vzácné. A to ani nemluvíme o tom, že na lesklé obrazovce je lépe vidět každý otisk prstu a další nečistoty.

Vyšší hmotnost

Jelikož má dotykový notebook vybavení navíc, měli byste počítat také s celkovou větší hmotností zařízení.

Druhy dotykových obrazovek

Věděli jste, že obrazovky dotykových notebooků mohou mít dvě varianty? Zjistěte, které to jsou a ujistěte se, jakou vámi vybraný model disponuje. Odlišují se ovládáním i využitelností.

Rezistivní (odporový) dotykový monitor

Rezistivní dotykový monitor je složen ze dvou vrstev. Ta na povrchu je pružná a zevnitř je pokryta tenkou kovovou vrstvou. Pod ní je další, ta už je ale pevná. Jakmile se dotknete té vnější, ta se prohne a dotkne zase té vnitřní. Ta vyšle signál přístroji, který změnu v elektrickém proudu vyhodnotí a provede úkon.

S tímto typem monitoru se nejčastěji setkáte u starších chytrých telefonů. Jaké jsou jeho výhody? Můžete ho ovládat s dlouhými nehty nebo v rukavicích. Není náchylný na vlhkost – nevadí mu zpocené prsty a pokud ho potřísníte tekutinou, stále bude použitelný. Můžete ho komfortně ovládat pomocí dotykového pera, stylusu. Pokud ale chcete na displeji něco přesouvat, tvořit apod., možná se vám vyplatí poohlédnout se spíše po přístroji s druhým typem displeje.

Kapacitní dotykový monitor

Tato technologie pracuje s vodivostí lidského těla. Povrch monitoru je pokrytý vodivou vrstvou, který reaguje na dotyk lidského prstu. Dojde k uzavření elektrického obvodu a následné analýze změny a provedení úkonu.

Takový monitor má poměrně vysokou mechanickou odolnost. V současnosti tuto technologií disponuje naprostá většina chytrých telefonů. Během používání na displej nemusíte vyvíjet příliš vysoký tlak, a tak se snadněji ovládá. Ovládá funkci multitouch – obraz budete moci jednoduše posouvat nebo zvětšovat a zmenšovat.

Ale pozor. Je nutné, abyste takový monitor udržovali v čistotě a suchu. Nelze na něm psát dlouhými nehty a dalšími nevodivými předměty. Nicméně existují pera přímo vyvinutá pro kapacitní displeje.

Dotyková pera

Dotykové monitory můžete ovládat prsty. Pokud ale hodláte na notebooku také něco tvořit, vyplatí se vám zapřemýšlet nad investicí do dotykového pera. Ať už se jedná o grafiku, úpravu fotografií, rychlé skici nebo spontánní poznámky, dotykové pero vám značně umožní používání.

Často se setkáte s tím, že je pero v nabídce společně s notebookem. Některá pera fungují jako prodloužený lidský prst. Jiná vám ale otevřou další možnosti. Najdete na nich například tlačítka, vestavěnou baterii nebo nastavení tlaku při dotyku – to jsou tzv. dotyková digitální pera.

Pokud se chystáte do pera investovat, podívejte se, zda má vámi zvolený model notebooku zabudovaný zásuvný modul, do kterého ho můžete po skončení práce zasunout. Nejde o levou záležitost, a tak by byla škoda ho ztratit. Setkáte se také s jiným řešením – magnetickým klipem, na který pero připevníte. Ten je zpravidla umístěn na povrchu zařízení.

Druhy dotykových notebooků

Dotykové notebooky můžeme rozdělit na dva hlavní typy.

Pevná konstrukce

Nejčastější jsou zřejmě klasické modely s pevnou konstrukcí a dotykovým displejem. U těch je výkon srovnatelný s běžnými notebooky, a to je také jejich hlavní výhoda. Můžete na nich nejen tvořit a pracovat, ale i hrát hry.

2v1

Dále se setkáte s 2v1 zařízeními, u kterých můžete oddělit klávesnici nebo překlopit displej. Jde o zařízení, která mají větší výdrž a snadno se s nimi manipuluje. Jejich slabinou je poměrně slabší výkon ve srovnání s klasickým notebookem. Ale pokud na něm chcete především pracovat, představuje ideální volbu.

Minimální/doporučené systémové požadavky

Tyto parametry jsou velmi individuální. Každému uživateli vyhovuje něco jiného. Přesto uvádíme následující tabulku, abyste měli alespoň obecný přehled, pod které hodnoty byste neměli zajít. Technologie se neustále vyvíjí a s horšími parametry riskujete, že notebook nebude kompatibilní s některými programy nebo aplikacemi.

 Minimální systémové požadavkyDoporučené systémové požadavky
CPU8. generace Intel Core i5 U-Series10. generace Intel Core i7 H-Series
RAM8 GB16GB
Velikost pevného disku256 GB SSD512GB SSD a víc
Displej14 palců HD SVA (1366 x 768)15,6 palců FHD IPS (1920 x 1080)
GrafikaIntegrovaná grafická karta Intel UHD 620Vyhrazená grafická karta NVIDIA GeForce Graphics
Baterie5 hodin8 hodin

Kompatibilita programů

Pokud hledáte dotykový notebook pro výkon zaměstnání nebo tvořivou činnost ve volném čase, zkontrolujte si, zda vámi používaný software bude funkční i v dotykovém režimu. Zkrátka – bude reagovat na váš dotyk na obrazovce? A pokud ano, jak dobře? U některých programů platí, že se lépe používají pouze za použití klávesnice a myši.

Cena

Jak už bylo řečeno, cenové rozpětí dotykových notebooků je stejné jako u těch klasických – velmi široké. U přístrojů s pevnou konstrukcí se pod 10 000 Kč s dotykovou obrazovkou příliš často nesetkáte. I takové modely se ale dají najít. Za to modelů typu 2v1 je v kategorii do 10 000 Kč o poznání víc.

Pokud hledáte optimální poměr cena/výkon, doporučujeme se dívat v kategorii 10 000 Kč – 20 000 Kč. Samozřejmě narazíte i na mnohem dražší modely. Závisí na tom, jaké máte nároky na hardware a na co chcete notebook používat.

Nejlepší dotykové notebooky

Asus UX363JA-EM007R

Tento přenosný notebook má flexibilní konvertibilní konstrukci. Díky tomu můžete displej otáčet dle libosti a snadno s ním pracovat. Celková váha zařízení je pouze 1,3 kg. Uvnitř najdete procesor 11. generace od Intel Core a pevný disk o velikosti 512 GB. Displej má velikost 13.3 palců. V balení na vás čeká rovněž dotykové pero. Touchpad má navíc numerický blok čísel.

Asus UX363JA-EM007R

90 %
 • konvertibilní konstrukce
 • pevný disk 512 GB
 • výkon
 • nožičky pro lepší stabilit jsou příliš malé, při větším vyklopení displeje může dojít k posouvání přístroje
29900 Kč

Umax VisionBook 12Wr Flex UMM220V22

Tento lehký a tenký konvertibilní notebook se hodí na práci v kanceláři, doma i na cestách. Nezahanbí ani výkonem – procesor i grafická karta od Intelu je zárukou spolehlivosti a kvality. Displej má rozlišení 1366 x 768 bodů, baterie zase výdrž až 8 hodin. Úhlopříčka není příliš velká – 11,6 palců. V této cenové kategorii jde ale o optimální poměr cena/výkon. Pevný disk bohužel nemá příliš velkou paměť – pouze 64 GB. To se ale dá vyřešit přikoupením externího paměťového zařízení.

Umax VisionBook 12Wr Flex UMM220V22

86 %
 • skladný, snadno se přenáší
 • flexibilní konvertibilní konstrukce
 • výdrž baterie 8 hodin
 • menší paměť pevného disku
6000 Kč

Dell Inspiron 14 TN-5400-N2-511S

Tento konvertibilní notebook vás potěší nejen pěkným vzhledem. Vzhledem k cenové kategorii jde patrně o nejlepší volbu v poměru cena/výkon. Bohužel ale nemá příliš velký pevný disk – 256 GB. Displej má velikost 14 palců a rozlišení 1920 x 1080. Výdrž baterie je také uspokojivá, a to 9,5 hodiny. Díky podsvícené klávesnici se vám s ním bude pracovat dobře i po tmě.

Dell Inspiron 14 TN-5400-N2-511S

93 %
 • výkonný hardware
 • dlouhá výdrž baterie
 • rozlišení displeje
 • ventilátor je poměrně hlučný
19900 Kč

Acer Spin 1 NX.H0UEC.003

S ohledem na cenu vás tento notebook potěší slušným výkonem. Uvnitř najdete 2jádrový procesor od Intelu a 4 GB operační paměti. S celkovou velikostí pevného disku už je to ale horší, pouze 64G. Displej má velikost 11,6 palců a rozlišení je uspokojivé – 1366 x 768. Laptop váží pouze 1,25 kg. Díky tomu si ho můžete vzít prakticky kamkoliv. Má také poměrně silnou baterii s výdrží až 9 hodin.

Acer Spin 1 NX.H0UEC.003

84 %
 • slušný výkon
 • dobré rozlišení displeje
 • výdrž baterie
 • malý pevný disk
9200 Kč

HP ProBook x360 435 G7 175X4EA

Tento konvertibilní notebook z oblíbené řady ProBook je nejen spolehlivý, ale díky použitým materiálům také poměrně odolný. Má dobrou konektivitu a také dlouhou výdrž baterie, a to 9,5 hodiny. S podsvícenou klávesnicí se vám bude dobře pracovat v jakoukoliv denní dobu. Bohužel nemá numerickou klávesnici, ale to u dotykových notebooků není tak podstatné. Rozlišení displeje je velmi pěkné – 1920 x 1080. Velikost úhlopříčky 14 palců.

HP ProBook x360 435 G7 175X4EA

88 %
 • jasný displej
 • dlouhá výdrž baterie
 • snímač otisků prstů
 • chladící systém při větším zatížení nestíhá
19500 Kč

Kolik stojí dotykový notebook?

Dotykové notebooky stojí od několika málo tisíc korun až po vyšší desítky tisíc korun. Záleží vždy na konkrétní výbavě daného notebooku.

V čem je lepší dotykový notebook než klasický notebook?

Dotykové notebooky jsou často určené především k cestování a snadné konverzi do podoby tabletu.

Podle čeho si vybrat vhodný dotykový notebook?

Záleží především na konkrétní hardwearové výbavě daného notebooku. Je odbré věnovat pozornost tomu, jaká je technologie displeje, procesor a výdrž baterie.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.