Recenze elektrických kartáčků

Elektrický kartáček vám sice nezajistí lepší vyčištění zubů, než manuální zubní kartáček, ale dosáhnete vždy minimálně stejného výsledku. Jak si správně vybrat elektrický zubní kartáček vám ukážeme v naší recenzi.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  96 %

  TrueLife SonicBrush UV

  • Kartáček vydrží nabitý až 19 dnů
  • Vestavěný UV sterilizátor dokáže zabít až 99,9 % bakterií
  • Nabízí 4 režimy čištění zubů
  • Delší doba nabíjení plného stavu baterie, a to 24 hodin
  1300 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  93 %

  Oral-B Pro 790 Cross Action Black Duo

  • Velmi důkladně čistí, osciluje, rotuje a pulzuje, díky těmto pohybům je ještě účinnější
  • Dosahuje až 48 000 otáček za minutu
  • Pro některé může být lehce hlučnější
  1200 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  91 %

  Oral-B iO Series 7N Duo

  • Režim Whiten pro leštění zubů
  • Masáž pomocí funkce Gum Care
  • Intense technologie
  • Možnost propojení s mobilní aplikací
  • Lehce vyšší cena náhradních hlavic a samotného kartáčku
  5500 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  89 %

  Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04

  • DiamondClean hlavice dokáže dosáhnout až o 2 odstíny bělejšího úsměvu
  • Vestavěný časovač
  • Vybírat si můžete 1 z 5 přednastavených režimů
  • Vyšší cena
  4000 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  85 %

  Philips HX9914/57 DiamondClean 9000

  • Sonická hlavice C3 premium Plaque Control
  • Kartáček rozpozná, jakou hlavici jste na kartáček nasadili
  • Kartáček umí díky senzorům rozpoznat například tlak nebo odhalit vynechané místo
  • Velmi vysoká cena
  8300 Kč Zkontrolovat ceny

Péče o zuby je velmi důležitá, často také nákladná. Koupit kvalitní kartáček, především ten elektrický, může stát poměrně hodně peněz. Faktem ale je, že nemusíte nutně kupovat ten nejdražší, aby byl dobrý a vyčistil zuby kvalitně. Jak ukázala naše recenze elektrických zubních kartáčků, velmi spolehlivě čistí zuby i mnohem levnější elektrické kartáčky. Podívejte se na ty nejlepší zubní kartáčky a přečtěte si, jak je vybrat.

3 nejlepší elektrické kartáčky

 1. Oral-B Pro 790 Cross Action Black Duo: standard od prověřené značky
 2. Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04: velmi dobrý poměr ceny a výkonu
 3. Philips HX9914/57 DiamondClean 9000: prémiový zubní elektrický kartáček

Proč používat elektrický zubní kartáček a ne manuální?

Říkáte si, proč byste měli začít používat elektrický zubní kartáček, pokud to ještě neděláte? Určitě jste přesvědčeni, že si své zuby čistíte dobře a kvalitně – nejpoctivěji, jak umíte. Nicméně především lékařské studie opakovaně ukazují, že okolo 60 % dospělých si neumí správně vyčistit zuby. Výhodou elektrického kartáčku je, že to často udělá za vás – u těch inteligentnějších se dokonce postará, abyste nevynechali žádné místo.

Jaké existují typy elektrických zubních kartáčků?

Na pultech obchodů můžeme najít několik typů elektrických zubních kartáčků. Proto je důležité se mezi nimi vyznat. Těžko můžeme říct, který z typů je nejlepší, protože každý má své plusy a minusy – každému může vyhovovat jiný typ kartáčku. Každopádně se zaměříme hlavně na rozdíly, které jsou mezi jednotlivými typy zubních kartáčků.

 • Oscilační zubní kartáček neboli rotační je nejrozšířenějším typem zubních elektrických kartáčků. Kruhový nástavec má tu výhodu, že pokud je menší, může čistit zvlášť a velmi pečlivě každý zub. Zároveň jsou většinou rotační zubní kartáčky levnější variantou. Nicméně k zubům nejsou tak šetrné, takže se nehodí pro lidi trpící problémy s dásněmi, například paradentózou.
 • Sonický zubní kartáček se označuje jako vibrační. Oproti rotačnímu nemá kulatou hlavici ale oválnou, podobnou těm, které najdeme u ručních kartáčků na zuby. Čištění zubů probíhá pomocí jemných vibrací, to je mnohem šetrnější než u rotačních kartáčků na zuby. Sonické elektrické zubní kartáčky mohou dokonce využívat lidé s onemocněním dásní, odhalenými krčky zubů a podobně. Jsou však o poznání dražší.
 • Oscilačně rotační (3D) elektrické kartáčky jsou kombinací dvou předešlých typů. Při čištění pulzuje a zároveň jemně dosahuje rotačních pohybů. Dosáhne tak zhruba 40 000­–60 000 kmitů během minuty. Je vhodný především, pokud chcete dosáhnout bělejšího odstínu zubů a odstranit povlak. Oproti rotačnímu kartáčku je šetrnější, ale méně šetrný než sonický.

Jak správně vybrat nejlepší zubní kartáček?

Ukážeme vám, podle čeho se při výběru elektrického zubního kartáčku řídit, abyste vybrali správně. Není to vůbec jednoduchá volba. Modelů a typů je na trhu opravdu hodně, proto je dobré držet se praktického rádce, jak vybrat nejlepší elektrický kartáček na zuby. Zaměřit byste se měli především na následující kritéria správného výběru – jedině tak nakoupíte kvalitní zubní kartáček.

Počet kmitů

Základním kritériem, které byste při nákupu kvalitního elektrického zubního kartáčku měli sledovat, je počet kmitů. Udává se v počtech kmitů za minutu. Samozřejmě, že čím více kmitů kartáček zvládne, tím lépe. Ovšem pozor, velmi vysoký počet kmitů už může být lehce nepříjemný, zvlášť pro ty, kteří mají citlivé dásně. Nicméně zuby takový kartáček čistí mnohem lépe a účinně odstraňuje zubní plak. Počet kmitů samozřejmě ovlivňuje i cenu, čím větší počet kmitů, tím je cena vyšší.

 • Běžné zubní elektrické kartáčky, tedy ty levnější, dosahují okolo 20 000 kmitů za minutu.
 • Lepší modely dosahují 30 000 kmitů za minutu.
 • Nejlepší a nejdražší modely elektrických kartáčků zvládnou klidně i 45 000 až 60 000 a více kmitů za minutu.

Napájení

Elektrické zubní kartáčky samozřejmě musí být nějak napájeny a poháněny. Využívá se k tomu zabudovaný akumulátor, nebo také klasické AAA tužkové baterie. Výdrž elektrických kartáčků je okolo 2 týdnů. Nabíjení akumulátoru elektrického kartáčku se liší podle jeho kapacity, běžně je to 10 až 24 hodin. Některé elektrické zubní kartáčky mají dokonce možnost rychlonabíjení – to je ale z podstaty věci spíše zbytečné.

 • Akumulátorové provedení, tedy takové, které v sobě má vlastní baterie na dobíjení, je obecně levnější na provoz, ale dražší při pořízení. Baterie je většinou dostatečně velká, takže není nutné posuzovat její kapacitu. Elektrický kartáček s vlastní baterií je opravdu praktický.
 • Zubní kartáčky na AAA baterie jsou levnější modely, které se ale postupem času prodraží, pokud budete stále kupovat další a další baterie. Řešením mohou samozřejmě být dobíjecí baterie, ale popravdě takové řešení spíše nedoporučujeme.

Provozní náklady

Provozní náklady jsou samozřejmě vyšší než u klasického zubního kartáčku. Rozhodně nejvyšší provozní náklady má zubní elektrický kartáček na klasické tužkové (AAA) baterie. Musíte totiž měnit baterie i hlavice. Samozřejmě výhodnější je, pokud si pořídíte dobíjecí elektrický zubní kartáček – ovšem i tady budou stále provozní náklady, ať už je to dobíjení ze sítě nebo náhradní hlavice. Hlavice kartáčku se mění zhruba jednou za 2 měsíce.

Režimy čištění zubů

Režimy se odvíjí od kvality elektrického zubního kartáčku. Dražší modely mají několik režimů, a to včetně masáže dásní nebo jazyka. Standardně má ale většina zubních elektrických kartáčků hned 3 režimy čištění zubů, mezi kterými můžete libovolně přepínat.

 • Šetrné čištění zubů (Sensitive) má nižší kmity a je mnohem šetrnější k dásním. Může být vhodný například při citlivých dásních. Na druhou stranu nebude čištění zubů tak efektivní. Především se neodstraní tak dobře zubní povlak.
 • Běžné čištění zubů (Daily) slouží k běžnému (dennímu) čištění zubů. Režim je vhodný pro každodenní hygienu. Poctivě a kvalitně čistí zuby a zároveň je v rámci možností šetrný.
 • Odstranění zubního povlaku (Whitening) je nejintenzivnější čištění zubů, které odstraňuje zubní povlak a tím napomáhá k dosažení bělejšího odstínu zubů. Dosahuje vysokého počtu kmitů, takže může být pro někoho i bolestivý nebo nepříjemný.

Vyměnitelné nástavce

Při výběru se také zajímejte o to, jaké náhradní vyměnitelné nástavce ke kartáčku jsou. Pokud bude složité sehnat vyměnitelné nástavce (především u starších elektrických kartáčků), poohlédněte se raději po jiném modelu. Důležité je, aby hlavice byly lehce sehnatelné a zároveň ne příliš drahé. Dobré je také zjistit si, jestli existují i nějaké speciální nástavce, třeba na masáž dásní a podobně.

Další funkce a výhody

Kromě zmíněných hlavních parametrů elektrických zubních kartáčků, se můžete setkat také s dalšími funkcemi nebo výhodami napříč modely. Většinou už nejsou tak důležité a jsou opravdu něčím navíc, co není z pohledu kvality a správné koupi zubního kartáčku až tak důležité. Nicméně pro užší skupinu zákazníků to může hrát při výběru roli. Proto se podívejme, jaké další výhody dnešní moderní elektrické zubní kartáčky nabízejí.

Časovač

Jednoduše si díky němu můžete nastavit čas, jak dlouho si budete čistit zuby. Odborníci se shodují, že přiměřený čas u elektrických kartáčků jsou asi 2 minuty. Tento čas je nastaven automaticky. Ruční čištění zubů pak trvá mnohem déle.

Senzor tlaku

Možná si také myslíte, že pokud přitlačíte kartáček k zubům, dosáhnete lepšího odstranění povlaku a vyčištění zubů. Není to ale pravda. Může to být i naopak (a většinou je), navíc zvýšený tlak může uškodit hlavně dásním. Lepší zubní elektrické kartáčky mají senzor tlaku, ten většinou dá nějakým způsobem vědět, abyste tolik kartáček netiskli k zubům.

Displej

Často ho mají jen ty nejdražší modely a je spíše zbytečný. Zobrazuje se na něm často jen režim čištění zubů. Tedy nic, co byste nezvládli nastavit i jinak.

UV zářič

Dražší modely disponují UV zářením, které zabíjí škodlivé bakterie na hlavicích zubního kartáčku.

Bělení

Funkce se snaží odstraňovat zubní povlak a skvrny na zubech. Výrobci uvádí, že díky této funkci můžete dosáhnout bělejšího odstínu zubů.

Masáž

Opět se s masáží setkáme hlavně u dražších modelů. Nejčastěji se jedná o masáž dásní, která má uvolňující účinek, ale také může být prevencí některých onemocnění dásní, třeba paradentózy.

3D čištění

Specifická technologie čištění, které mají opět dražší modely zubních kartáčků. Najdete ji pouze u oscilačně rotačních zubních kartáčků. Je účinnější v odstraňování zubního plaku a může redukovat skvrny na zubech.

Bluetooth technologie

Umožňuje propojit chytré zubní kartáčky s chytrými telefony. Někteří výrobci mají například své vlastní aplikace, kde můžete sledovat efektivitu čištění zubů. Upozorní vás, pokud jste některé místo vynechali. Stejně tak můžete sledovat statistiky, doporučení a tipy.

TrueLife SonicBrush UV: elektrický kartáček za lidovku

Ideální zubní elektrický kartáček, pokud si chcete vyzkoušet, jak vám bude čištění zubů elektrickým kartáčkem vyhovovat. Elektrický kartáček TrueLife SonicBrush UV je za velmi dobrou cenu vzhledem k tomu, co umí. Opravdu je ideální do začátku. Na čištění zubů používá vysokofrekvenční sonickou technologii, která odstraňuje zubní plak ze skloviny a čistí zuby šetrněji než třeba rotační kartáčky.

TrueLife SonicBrush UV

96 %
 • Kartáček vydrží nabitý až 19 dnů
 • Vestavěný UV sterilizátor dokáže zabít až 99,9 % bakterií
 • Nabízí 4 režimy čištění zubů
 • Delší doba nabíjení plného stavu baterie, a to 24 hodin
1300 Kč

Oral-B Pro 790 Cross Action Black Duo: standard od prověřené značky

Elektrický zubní kartáček Oral-B Pro 790 Cross Action Black Duo je dalším modelem, který je vhodný do začátku. Oral-B je prověřená značka a můžeme říct, že i leader na trhu s elektrickými kartáčky. Za dobrou cenu můžete mít doma elektrický kartáček s kvalitním pohonem od Brauna. Dokonce s čištěním 3D technologií, která umí odstranit až o 100 % více zubního plaku než běžný kartáček.

Oral-B Pro 790 Cross Action Black Duo

93 %
 • Velmi důkladně čistí, osciluje, rotuje a pulzuje, díky těmto pohybům je ještě účinnější
 • Dosahuje až 48 000 otáček za minutu
 • Pro některé může být lehce hlučnější
1200 Kč

Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04: velmi dobrý poměr ceny a výkonu

Dražší, ale o to výkonnější a šetrný sonický kartáček Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04 umí odstranit až 7krát více zubního plaku než běžný manuální kartáček. Výrobce udává, že už za 7 dní můžete mít bělejší úsměv díky speciálně navržené DiamongClean hlavici kartáčku. Kartáček se vám umí skvěle přizpůsobit v mnoha ohledech.

Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04

89 %
 • DiamondClean hlavice dokáže dosáhnout až o 2 odstíny bělejšího úsměvu
 • Vestavěný časovač
 • Vybírat si můžete 1 z 5 přednastavených režimů
 • Vyšší cena
4000 Kč

Oral-B iO Series 7N Duo: dražší, ale o to lepší

Zubní elektrický kartáček Oral-B iO Series 7N Duo se postará o čistý chrup. Přináší unikátní magnetickou technologii pro pocit jemného čištění zubů. Jemně, ale přitom velmi rychle rozpohybovaná hlavice zubního kartáčku odstraňuje nečistoty ze zubů, stejně jako zubní plak. Chod je velmi tichý, takže nebude nikoho rušit. Navíc si můžete vybrat některý z 5 přednastavených režimů.

Oral-B iO Series 7N Duo

91 %
 • Režim Whiten pro leštění zubů
 • Masáž pomocí funkce Gum Care
 • Intense technologie
 • Možnost propojení s mobilní aplikací
 • Lehce vyšší cena náhradních hlavic a samotného kartáčku
5500 Kč

Philips HX9914/57 DiamondClean 9000: prémiový zubní elektrický kartáček

Ten nejlepší model, který můžete od výrobce Philips mít, takový je Philips HX9914/57 DiamondClean 9000, který vám dopřeje profesionální čištění zubů. Využít můžete dokonce propojení s mobilní aplikací, která vám bude dávat rady během čištění zubů, abyste žádné místo nevynechali a vyčistili si zuby opravdu důkladně.

Philips HX9914/57 DiamondClean 9000

85 %
 • Sonická hlavice C3 premium Plaque Control
 • Kartáček rozpozná, jakou hlavici jste na kartáček nasadili
 • Kartáček umí díky senzorům rozpoznat například tlak nebo odhalit vynechané místo
 • Velmi vysoká cena
8300 Kč

V čem se liší elektrický kartáček od klasického?

Pokud si umíte opravdu dobře vyčistit zuby, tak v ničem. Elektrický kartáček však dokáže práci značně usnadnit a spoustu věcí udělá z vás.

Kolik stojí elektrický kartáček?

Cenové rozpětí elektrických kartáčků je široké, elektrický kartáček může stát od 1000 Kč až po vyšší tisíce korun.

Jaká značka elektrických kartáčků je nejlepší?

V naší recenzi si dobře vedou kartáčky značky Oral-B a Philips.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.