Recenze elektrických krbů

Pokud se chcete vyvarovat složité instalaci krbu a přitom si chcete do svého interiéru vnést více pocitu pohody a tepla, mohou pro vás být vhodným řešením právě elektrické krby. Jak si elektrický krb správně vybrat?

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  96 %

  KLARSTEIN LAUSANNE

  • dobrý výkon
  • LED podsvícení
  • časovač
  • v návodu není nastavení časovače v češtině
  4089 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  93 %

  EmaHome SEK 2000 B2

  • dva stupně topení
  • pojistka proti přehřátí
  • funkce bez vyzařování tepla
  • menší výkon
  1489 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  91 %

  G21 Fire Lofty

  • snadná instalace
  • kompaktní rozměry
  • elegantní design
  • hlučný spínací zdroj
  4299 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  90 %

  GOLETO SIESTA 2000W

  • snadná instalace
  • dobrý výkon
  • snadné ovládání
  • vyšší hmotnost 17 kg
  3989 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  87 %

  Klarstein Chamonix

  • tradiční vzhled
  • šikovné funkce
  • dobrý výkon
  • během zahřívání vydává slabý zvuk
  10899 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonNejlepší výbava za nízkou cenu
G21 Fire LoftyKLARSTEIN LAUSANNEKlarstein LienzEmaHome SEK 2000 B2
+ snadná instalace+ dobrý výkon+ tradiční vzhled+ dva stupně topení
+ kompaktní rozměry+ LED podsvícení+ šikovné funkce+ pojistka proti přehřátí
+ elegantní design+ časovač+ dobrý výkon+ funkce bez vyzařování tepla
- hlučný spínací zdroj- v návodu není nastavení časovače v češtině- během zahřívání vydává slabý zvuk- menší výkon

Elektrické krby jsou nejen ekologické, ale především skladné a dostupné. V porovnání s klasickými krby je jejich pořízení i údržba podstatně jednodušší. Vzhledem k jejich výkonu se nehodí jako hlavní zdroj tepla. Lidé si je pořizují jako zdroj doplňkový či jako originální dekoraci do domácnosti. Kvalitní a spolehlivé modely seženete v rozpětí od 3 000 Kč do zhruba 10 000 Kč. Záleží ale na tom, co všechno od krbu očekáváte.

Abychom vám usnadnili výběr, sepsali jsme pro vás následující recenzi. Najdete v ní návod na to, jak elektrická krbová kamna vybrat a jakých parametrů si všímat. Na konec jsme zařadili také tipy na nejlepší elektrické krby, které jsou aktuálně na trhu k dostání.

Jak vybrat elektrická krbová kamna

Elektrická krbová kamna jsou luxusním doplňkem, který může být bez problémů umístěn téměř kamkoliv. Při výběru si rozmyslete, jak velkou místnost a v jakém typu objektu chcete vytápět. Od toho se odvíjí požadovaný výkon přístroje.

Na trhu se setkáte s několika druhy elektrických krbů. Každý má své silné a slabé stránky, se kterými vás v naší recenzi seznámíme. Rozhodujte se nejen na základě toho, jak se vám daný model líbí, ale i podle toho, jestli je pro vaši domácnost skutečně vhodný.

Další důležité parametry jsou rozměry a hmotnost. Zapřemýšlejte také nad umístěním. V neposlední řadě vám doporučujeme seznámit se s funkcemi a příslušenstvím, které elektrické krby mají. Díky tomu budete mít jistotu, že si skutečně vyberete ten nejlepší model pro vás.

Jak elektrický krb funguje

Oproti klasickým kamnům a krbům je fungování těch elektrických podstatně jednodušší. Nemusíte se například vůbec zabývat komínem nebo palivem. Údržba je také mnohem snazší, nemluvě o čištění. Připevní se na dané místo, zapojí do elektřiny, a to je celé. Poté už si můžete nerušeně užívat teplo domácího krbu. A v případě, že by horko bylo příliš velké, uberete na intenzitě.

Elektrické krby vytváří neopakovatelný estetický prožitek za pomocí diod a větráku, které dávají vzniknout umělému plamenu. Teplo zajišťuje topná spirála poháněná elektřinou a horkovzdušný ventilátor. Tato ekologická alternativa klasického krbu může být nainstalována téměř do každé domácnosti.

Výkon elektrického krbu

Topný výkon má nejčastěji hodnoty mezi 1500 až 2000 W, což je takový standard, pod který (a přes který) byste neměli jít. Ne každá elektrická krbová kamna se hodí do všech prostorů. Některá jsou vhodná pro vytápění větších místností, jiná zase ideální pro malý obývací pokoj.

Na to má vliv výkon a také to, kde se daná budova nachází. Na samotě na horách budou nároky na výkon větší než v novostavbě ve městě. Rozmyslete si, zda budete elektrický krb využívat jako

 • hlavní zdroj tepla
 • doplňkový zdroj tepla

Nezapomeňte zvážit také to, jak je objekt zateplený. Ve starších a nezateplených domech jsou velké ztráty a mnohem vyšší nároky na výkon. Na stejně velkou místnost tak budete potřebovat mnohem více energie, než by tomu bylo v zatepleném objektu.

Setkáte se i s elektrickými krby, které mají funkci dekoračního ohřevu. To znamená, že jedou na opravdu malý výkon a spotřebu.

Jak vypočítat výkon elektrických krbových kamen

V následující kapitole se podíváme na to, jak si můžete sami jednoduše vypočítat výkon, který budete potřebovat k vytopení vašeho prostoru. Nejprve je ale nutné znát objem vytápěného prostoru. Ten spočítáte následovně:

 • užitné plochy x výška stropu = X (objem prostoru)

Zjištěnou hodnotu X dále vydělte 20 v případě staré a nezateplené budovy nebo 40, pokud je váš objekt zateplený a spolehlivě izolovaný. Jak už jsme říkali, kvalitně zateplené budovy nepotřebují pro vytopení zdaleka tolik energie. U starších budov totiž dochází k úniku tepla. Pokud je to i váš případ, doporučujeme konzultovat tepelné ztráty s odborníkem. Jen tak budete mít jistotu, že jsou vaše výpočty správné a nestane se vám, že kamna nebudou stíhat.

Z druhé početní operace vám vyjde hodnota Y. Ta odpovídá hodnotě kilowattů za hodinu (kW/hod), které potřebujete k vytopení dané místnosti. A právě tuto hodnotu hledejte i při vybírání elektrického krbu. Najdete ji u kolonky jmenovitý výkon. Výrobci ho zpravidla uvádějí v 60 až 70 % maxima. Kamna tedy zvládnou o něco vyšší výkon, než je reálně uvedeno.

Hlavní x doplňkový zdroj tepla

Elektrické krby jsou vhodné jako doplňkový zdroj tepla. Většina lidí si ho pořizuje především jako líbivou dekoraci a doplněk do domácnosti.

Nedoporučujeme elektrický krb používat jako hlavní zdroj tepla. V porovnání s klasickými kamny nebo krbem podává obecně nižší výkon. Abyste dosáhli požadované teploty, museli byste vytápět mnohem víc. Což se odrazí zase na účtu za energie. Celé je to tedy poměrně neekonomické. V případě, že chcete vytápět jen malý prostor, můžete o nich uvažovat i jako o hlavním zdroji.

Doplňkový zdroj tepla má svá úskalí. Dejte si pozor na to, abyste nepořídili krb s příliš velkým výkonem. Malé prostory by se mohly snadno přetopit a pobyt v nich by se stal nepříjemný. Nezbylo by vám nic jiného, než větrat a prakticky tak vyhazovat peníze oknem. Naštěstí intenzitu plamene můžete jednoduše regulovat, a této situaci tak předejít.

Druhy elektrických krbů

Elektrické krby se nejčastěji dělí dle typu umístění. Setkáte se se 4 skupinami. Každé domácnosti vyhovuje něco trochu jiného. Je tedy jen na vás, který typ si vyberete. Jak uvidíte, nejde jen o estetickou záležitost. Ve hře jsou především limity a dispozice dané místnosti.

Elektrický krb na stěnu

Tento druh se instaluje přímo na stěnu, na které ho jistí dva držáky. Krb na stěně vypadá velmi dobře, a tak se pro něj lidé často rozhodují i na základě toho, že jde o stylovou dekoraci. Zvažte nosnost zdi, její tloušťku a materiál, ze kterého je postavena. Nástěnné krby mohou mít i okolo 15 až 20 kg, a tak ne každá stěna je unese.

Vestavný elektrický krb

Stejně jako nástěnný krb bude umístěn na zdi. Tentokrát ale přímo vně. Vestavný krb skvěle splyne s interiérem a díky tomu vypadá docela jako běžný krb na dřevo či brikety. Pokud vám jde především o estetickou stránku, rozhodně vám doporučujeme zvážit právě tuto variantu. Oproti nástěnnému ušetříte místo, počítejte ale s náročnější instalací, pro kterou zřejmě budete muset přizvat odborníka.

Rohový elektrický krb

Umisťuje se do rohu místnosti. Obdobně jako vestavný typ splývá se zbytkem interiéru a vytváří dojem klasického krbu.

Volně stojící elektrický krb

Volně stojící kamna se dají postavit kamkoliv, kde je elektřina. Mají malé rozměry a téměř nic neváží. Díky tomu se s nimi snadno manipuluje a v případě potřeby se dají i přenášet. Za tímto účelem jsou vybaveny madly a kolečky.

Umístění

Ač se dá elektrický krb umístit prakticky kamkoliv, má to svá omezení. Kromě již řečené nosnosti zdi v případě vestavěných modelů musíte myslet také na to, že kolem krbu by neměly být žádné hořlavé materiály a předměty. Tím máme na mysli nejen bytový textil, ale třeba i nábytek. Ten nemusí sice rovnou shořet. Pokud ho ale budete opakovaně vystavovat vyšším teplotám, můžete ho nenávratně poškodit. Ač jsou krby vybaveny pojistkou a nemělo by dojít k přehřátí, je lepší nehodám předcházet.

Rozměr a hmotnost

Když už jsme u umístění, zvažte rovnou i rozměry a hmotnost krbu. Tu byste měli přizpůsobit velikosti vaší místnosti. Je logické, že čím větší krb bude, tím vyšší bude i hmotnost. U volně stojícího typu na tom tolik nezáleží, dejte si ale pozor u vestavných modelů.

Funkce a příslušenství

Kromě regulace výkonu, která by měla být možná alespoň ve 2 stupních, mají elektrické krby spoustu dalších šikovných funkcí. Podívejte se na to, z čeho všeho je možné vybírat a zjistěte, bez čeho se zaručeně neobejdete!

Vytápění

Elektrický krb s funkcí vytápění lze kromě dekoračních účelů používat také jako kamna, která vytopí pokoj. Funguje na obdobném principu jako elektrický přímotop.

Dekorační ohřev

Tento mód se hodí zejména pro momenty, kdy chcete krb využít pouze jako romantickou dekoraci a zútulnit s ním místnost. Dekorační ohřev se využívá nejčastěji v teplých měsících, kdy sice netopíte naplno, ale přesto chcete mít hezký večer. Jede na minimální výkon a téměř netopí.

Ochrana proti přehřátí

Tuto funkci byste rozhodně neměli zanedbávat. Pomůže předejít nehodám a nepříjemnostem ve vaší domácnosti. Pokud dojde k zakrytí ventilace, tepelná pojistka krb automaticky odpojí od elektřiny. Zabrání tak přehřátí a dalším nepříjemnostem jako je požár či poškození elektrických krbových kamen.

Časovač

U elektrických krbů s časovačem můžete nastavit, kdy se vypnou a zapnou. Nejčastěji se setkáte s časovačem denním, u některých modelů lze plánovat i na týden dopředu.

Tepelná izolace

Elektrické krby s tepelnou izolací se hodí do rodin s malými dětmi. Na dotek jsou chladné a nehrozí, že se o ně popálíte. Můžete tak být v klidu a neobávat se pokaždé, když se k němu dítě přiblíží.

LED krb

Krb s LED diodami dokonale imituje pravý oheň. Osvětlí místnost a zároveň šetří celkovou spotřebu elektřiny. Pokud jsou diody šikovně umístěny, vytváří 3D efekt. Krb je díky tomu opravdu k nerozeznání od toho klasického. Setkáte se i s modely se zabudovaným parním generátorem, které napodobují skutečný kouř od ohně.

Elektrický krb se zvukem

Elektrická krbová kamna přicházejí na trhu i s funkcí audia praskajícího ohně. Elektrický krb s reproduktorem dovoluje nastavovat intenzitu hlasitosti. Od klasického krbu je tento model k nerozeznání.

Nejlepší elektrické krby

G21 Fire Lofty

Tento elegantní nástěnný krb skvěle zapadne do vaší domácnosti. Instalace je poměrně jednoduchá, a tak během chvíle můžete vykouzlit efekt reálného ohně i u vás doma. Topný výkon je 750 W a 1500 W. Ovládá se pomocí dálkového ovládání. Je vybaven pojistkou proti přehřátí. A pro teplejší měsíce je krb vybaven efektem s reálným plamenem bez ohřevu.

G21 Fire Lofty

91 %
 • snadná instalace
 • kompaktní rozměry
 • elegantní design
 • hlučný spínací zdroj
4299 Kč

Klarstein LAUSANNE

Tento elegantní elektrický krb potěší výkonem 2000 W. Má vestavěný teplovzdušný ventilátor a díky tomu příjemně vytopí i větší místnosti. Rychle se zahřívá a dá se využít i jako přímotop. Díky barevnému LED podsvícení navodí atmosféru a vytvoří iluzi pravého ohně. Ovládat ho lze pomocí dálkového ovládání nebo ovládacího panelu. Lze nastavit vypnutí a zapnutí pomocí časovače.

KLARSTEIN LAUSANNE

96 %
 • dobrý výkon
 • LED podsvícení
 • časovač
 • v návodu není nastavení časovače v češtině
4089 Kč

Klarstein Lienz

Tento elektrický krb nabízí tradiční vzhled. Robustní konstrukce a realistické plameny vytváří atraktivní a autentický bytový doplněk, který má díky silnému výkonu i praktické využití a lže ho použít i na výtop. Díky funkci bez vytápění si plameny z LED diod můžete užít i během letních večerů. Výkon 2000 W lze přizpůsobit pomocí 2 stoupňů. Časovač lze nastavit v týdenním rozvrhu pro každý den zvlášť.

G21 Fire Lofty

91 %
 • snadná instalace
 • kompaktní rozměry
 • elegantní design
 • hlučný spínací zdroj
4299 Kč

EmaHome SEK 2000 B2

Tento malý volně stojící elektrický krb se dá použít jako doplňkový zdroj tepla, i jako ambientní osvětlení díky funkci bez vyzařování tepla. Dokonale imituje efekt hořícího dřeva. Nabízí dva stupně topení – 950W a 1950 W. Má zabudovanou ochranu proti přehřátí. Má kompaktní rozměry a lze ho umístit v podstatě kamkoliv. Navíc je k dostání za velmi příznivou cenu.

EmaHome SEK 2000 B2

93 %
 • dva stupně topení
 • pojistka proti přehřátí
 • funkce bez vyzařování tepla
 • menší výkon
1489 Kč

GOLETO SIESTA 2000W

Elektrický krb od Goleta naplní vaši místnost tou správnou atmosférou. Osvětlení je poměrně silné, a tak bez problémů osvítí pokoj. Jas plamenů lze regulovat pomocí tlumiče, stejně jako teplotu. Maximální výkon je krásných 2000 W. Ovládá se pomocí dálkového ovládání. Výhodou je také poměrně snadná instalace na zeď. Nesmíme zapomenout na LED podsvícení, které autenticky simuluje skutečné plameny.

GOLETO SIESTA 2000W

90 %
 • snadná instalace
 • dobrý výkon
 • snadné ovládání
 • vyšší hmotnost 17 kg
3989 Kč

K čemu je dobrý elektrický krb?

Elektrický krb je skvělá volba pokud si chcete do interiéru přinést element ohně a nechcete si lámat hlavu se zbytečnými stavebními úpravami.

Kolik stojí elektrický krb?

Elektrický krb lze pořídit za cenu přibližně 4 000 Kč.

Jaké výhody má elektrický krb?

Elektrický krb je výhodný především v tom, že se vyhnete stavebním úpravám, jeho pořizovací cena je nižší a je zcela bezpečný.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.