Recenze grafických karet

Grafická karta je nepostradatelnou součástí počítače, pokud chcete sledovat filmy ve vysokém rozlišení, hrát hry nebo upravovat fotky. V naší srovnávací recenzi grafických karet najdete přehled nejlepších grafických čipů.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  98 %

  Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4G 90YV0A74-M0NA00

  • dobrá cena
  • uzpůsobena pro dlouhodobou zátěž
  • kvalitní chladící systém
  • na novější a náročné hry nemusí stačit
  6999 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  96 %

  MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10G

  • výkon
  • provozní vlastnosti
  • chladič má velkou rezervu
  • vysoká spotřeba při zátěži
  60000 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  95 %

  MSI GT 710 2GD3H LP

  • skvělá cena
  • uspokojující výkon pro nenáročné uživatele
  • tichý chod
  • nehodí se pro náročnější programy a hry
  1390 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  93 %

  Gigabyte GV-N1030D4-2GL

  • snadná instalace
  • uspokojivý výkon pro běžného uživatele
  • dobrá cena
  • při zátěži mírně hlučnější
  2590 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  90 %

  Manli GeForce GTX 1050Ti 4GB

  • vhodné pro nenáročné uživatele
  • zvládá i hraní her a práci s multimédii
  • výkonný chladící systém
  • hlučnost
  6270 Kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonNejlepší nabídka za nízkou cenuDobrá volba za rozumnou cenu
Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4GMSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10GMSI GT 710 2GD3H LPGIGABYTE GeForce GT 1030 Low Profile D4 2G
+ dobrá cena+ výkon+ skvělá cena+ snadná instalace
+ uzpůsobena pro dlouhodobou zátěž+ provozní vlastnosti+ uspokojující výkon pro nenáročné uživatele+ uspokojivý výkon pro běžného uživatele
+ kvalitní chladící systém+ chladič má velkou rezervu+ tichý chod+ dobrá cena
- na novější a náročné hry nemusí stačit- vysoká spotřeba při zátěži- nehodí se pro náročnější programy a hry- při zátěži mírně hlučnější

Grafická karta je nezbytná pro grafický výkon počítače. Někdo ji potřebuje pro běžné aplikace a surfování, jiní uživatelé zase pro hraní her či výkon povolání. Ceny se dramaticky liší. Pohybují se od pár tisíc až ke 100 000 Kč. Jak vybrat grafickou kartu? Zorientovat se v této problematice vám pomůže naše recenze grafických karet. Na konec textu jsme přidali také srovnání nejlepších grafických karet.

Jak funguje grafická karta

Grafická karta vytváří jednotlivé snímky, které rychle střídá za sebou. Vytváří tak iluzi pohybu, obdobně jako se tomu děje u tvorby animace. V tomto ohledu je důležitá hodnota FPS. Ta udává počet snímků za sekundu. FPS nás zajímá především během hraní her, kdy chceme co nejlepší výkony. FPS se ale měří i u sledování videí. V tomto případě však nekolísá. Počet snímků za sekundu nezávisí jen na grafické kartě. Důležité je do rovnice zahrnout i výkonnost procesoru.

Jak vybrat grafickou kartu

Grafické karty jsou k dostání ve dvou základních typech, a to integrované a dedikované. Pro běžného uživatele je ale důležitější rozlišení podle způsobu užití. Dělí se na modely pro kancelářské práce, hraní her nebo profesionální práci.

Na výkon grafické karty má vliv především grafický čip a grafická paměť. Čipy jsou k dostání především od dvou výrobců, AMD a NVidia. Obecně lze říct, že AMD platí za dostupnější, zatímco NVidia nabízí výkonnější modely. Spektrum nabídky je ale natolik široké, že i od AMD můžete pořídit velmi kvalitní a výkonný čip pro hraní her nebo profesionální použití.

Grafická paměť začíná na hodnotách okolo 2 GB a dosahuje velikosti okolo 16 GB. Jaká velikost bude dostačovat pro vaše potřeby? Tím se zabýváme v samostatné kapitole. Na výkon má vliv také šířka paměťové sběrnice a frekvence jader, avšak ne tak zásadní jako právě čip a paměť.

Při výběru vás možná bude zajímat i hlučnost komponentu a způsob chlazení. Nezapomeňte si zkontrolovat kompatibilitu, a to s deskou počítače i samotným procesorem. Konektivita grafické karty se zase postará o to, že ji budete moci připojit k dalším zařízením (televize, monitor).

V neposlední řadě vás samozřejmě bude zajímat cena. Nenároční uživatelé si vystačí s kartou do 4000 Kč, pokud ale chcete kartu pro hraní nejnovějších a náročných her nebo profesionální využití, investice může snadno přesáhnout hranici 10 000 Kč.

Typy grafických karet

Úplně nejzákladnější dělení grafických karet je na integrované a dedikované. Integrovaná platí za méně výkonnější. Za to je finančně dostupnější. Rozhodujte se na základě toho, na co vlastně novou grafickou kartu potřebujete. Na kancelářské užití a shlížení fotografií a filmů vám vystačí integrovaný typ. Pokud plánujete hrát graficky náročné hry nebo pracovat s editory grafiky a multimédií na profesionální úrovni, sáhněte spíše po dedikované grafické kartě.

V prodejnách se setkáte také s dělením přímo podle způsobu využití. Ten si dobře promyslete, protože každý čip je vhodný na trochu jinou činnost. Liší se nejen v ceně, ale i spotřebě a stupni zátěže, se kterým si poradí. Grafické karty se dělí na modely pro:

 • kancelář
 • hraní her
 • profesionální práci s multimédii

Grafické karty pro kancelářské práce

Grafické karty pro kancelář nejsou příliš výkonné, jelikož to pro běžnou práci na počítači ani není potřeba. Na tento způsob používání postačí integrovaný typ, který není příliš náročný, a ani vás nebude stát moc peněz.

Cena karet v této kategorii se pohybuje od cca 1000 Kč, přičemž ty nejvýkonnější nepřesahují 4000 Kč. Pro tento způsob využití opravdu nemá cenu pořizovat dražší modely. Byly by to vyhozené peníze a potenciál karty by byl zcela nevyužitý. Jedná se o ideální kartu při stavbě PC, kdy vám záleží především na ekonomickém a co nejvýhodnějším řešení všech komponent.

Poradí si s aplikacemi, přehraje filmy a můžete díky ní surfovat po internetu. Protože není příliš výkonná, potěší vás malou spotřebou. Naprostá většina notebooků se prodává právě s touto grafickou kartou (pokud tedy nekupujete notebook speciálně na hraní her nebo práci s multimédii). V případě, že potřebujete zvládat i náročnější grafické programy, tuto kartu vám nedoporučujeme. Ani na hraní her se příliš nehodí.

Grafické karty pro hraní her

Jste gamer a rozhlížíte se po vhodné grafické kartě? Potřebujete takovou, která zajistí ten nejlepší herní zážitek. Grafický čip musí být dostatečně výkonný. Důležitá je samozřejmě dostatečná paměť a nesmíme zapomenout na silné a spolehlivé chlazení. U herních grafických karet je ve hře také design. I na ten výrobci berou ohled a snaží se nabízet modely s atraktivním vzhledem.

Tento typ grafických her se postará o plynulé hraní náročnějších her ale i streamování. Využívají se také pro těžbu kryptoměn neboli mining. Jejich cena začíná někde okolo 5000 Kč a vyšplhá se až k několika desítkám tisíců, klidně i 30 000 Kč.

Jak vidíte, rozpětí je to poměrně široké. A tak hodně záleží na tom, jak graficky náročné hry chcete hrát. Moderní RPG nebo střílečky mají úplně jiné nároky než strategie. Dobře si to rozmyslete, ať nekoupíte příliš levný model, který by vás později neuspokojoval.

Grafické karty pro profesionální práci s multimédii

Třetím typem grafických karet, se kterými se na trhu setkáte, jsou ty pro profesionály. Využívají je zejména designéři, architekti, grafici, ale i programátoři a všichni další, kdo potřebují vysoké zobrazovací rozlišení. Potřebujete na práci několik monitorů? Vybírejte z této kategorie. Hodí se na práci v 2D i 3D grafice nebo tvorbu animací či stříhání videa. Grafická karta pro profesionální využití zvládne i nepřetržitou činnost, a tak se na ní můžete bez obav spolehnout.

Tento typ patří mezi obecně mezi nejdražší. Ač je můžete pořídit za pěknou cenu, a to již okolo 5000 Kč, ty nejvýkonnější vás mohou stát i 100 000 Kč. Jak vidíte, rozpětí je velmi široké. A tak bez problémů najdete takový modle, který bude vyhovovat vašim potřebám. Jsou však poměrně náročné na spotřebu. A pozor – nenechte se zmást. Sice mají skvělou výkonnost, na hraní her se příliš nehodí.

Grafický čip

Grafické čipy vyrábí dva výrobci – AMD a NVidia. Jde o konkurenty, kteří se neustále snaží nabízet lepší a lepší modely, co se týče výkonu, spotřeby a velikosti. Čím výkonnější čip je, tím vyšší zaplatíte cenu. Pojďme si nyní oba výrobce porovnat.

AMD nabízí čipy za příznivou cenu k porovnání výkonu. Nabízejí dostupná řešení pro levné notebooky a PC. Obecně nejvyššího výkonu ale dosahují čipy od NVidia. S odpovídajícím čipem od tohoto výrobce spustíte prakticky jakoukoliv hru, a to nejen díky dokonalejším ovladačům, ale i lepší optimalizaci her. V posledku ale nezávisí na tom, od jakého výrobce čip kupujete. Vybírejte vždy podle celkového výkonu.

Grafická paměť

Paměť grafické karty vám napoví, kolik dat zvládne najednou zpracovat. Čím vyšší hodnota bude, tím výkonnější bude i karta a vy se budete moci těšit z kvalitnějších grafických výsledků. A naopak – pokud na ni budete klást příliš velké nároky a karta nebude tok dat stíhat, bude docházet k prodlevám. Ty se projevují sekáním obrazu. Jak velkou paměť potřebujete?

 • Pro kancelářské využití a hraní nenáročných her doporučujeme karty s pamětí okolo 2 GB
 • Pro těžbu kryptoměn byste měli chtít kartu s pamětí alespoň 4 GB
 • Pro hraní náročnějších počítačových her se vám vyplatí investovat do karty s pamětí od 6 GB nahoru
 • Také profesionální grafici či architekti by se měli poohlédnout po grafických kartách s pamětí od 6 GB nahoru

Kde je strop? Nejnáročnější uživatelé mohou pořídit kartu s pamětí nad 15 GB. U té máte jistotu, že bez problémů zpracuje i ty nejnáročnější aplikace.

Šířka paměťové sběrnice

Šířka paměťové sběrnice udává množství dat (bitů), které zařízení přenese z paměti do čipu ke zpracování. Tento parametr má vliv na výkon, nicméně ne tak velký jako grafická paměť a čip samotný. Za minimum se obecně považuje 128 bitů, setkáte se ale i s menšími hodnotami, například 64 bitů. Pokud hledáte výkonnou kartu, hledejte tu s hodnotami 256 nebo 384.

Frekvence jader

Výkon karty ovlivňuje frekvence jádra grafické karty. Tato hodnota se udává v MHZ. Odkazuje na počet operací, které zařízení zpracuje za jednu vteřinu. Čím vyšší je tato hodnota, tím výkonnější je i karta.

Spotřeba

Spotřeba grafické karty se udává ve wattech (W). Toto množství energie nebude spotřebovávat neustále, ale pouze pokud pojede na plný výkon. Výkonnější karty mají samozřejmě vyšší nároky na elektrickou energii. Je proto potřeba myslet na dostatečné napájení.

Hlučnost

I grafická karta vydává zvuk, který nabírá na intenzitě v případě zatížení. To proto, že došlo k zapnutí chladícího systému. Hlučnější karty jsou zpravidla ty s vyšším výkonem. Hlučnost karty se udává v decibelech (dB). Tento údaj by se měl pohybovat okolo 40 dB.

Chlazení

Chlazení má vliv na hlučnost. Zároveň se stará o to, aby komponenty nebyly vystavovány příliš velkému teplu, a nesnižovala se tak jejich životnost. V žádném případě byste neměli nechávat počítač nebo notebook dlouhodobě přehřívat. Setkáte se především se dvěma typy chlazení, aktivním a pasivním.

Aktivní chlazení: Grafická karta je chlazena pomocí jednoho nebo více ventilátorů. Jde o hlučnější způsob chlazení, který je ale velmi účinný a zajistí, že se komponent nebude přehřívat. S tímto způsobem se setkáte především u výkonnějších karet. Je důležité nezanedbávat čištění, jelikož ventilátor má tendenci vířit prach.

Pasivní chlazení: Je záležitostí méně výkonných grafických karet. Princip je jednoduchý. Využívá se při něm hliníkový blok, který odvádí teplo z grafické karty do okolí. Bohužel nejde o příliš efektivní způsob chlazení, a tak se nehodí pro výkonnější karty, které mají tendenci zahřívat se více a častěji. Pasivní chlazení je nenáročné na spotřebu a probíhá potichu.

Na trhu jsou dostupné také karty s vodním chlazením. Ty ale patří mezi ty nejdražší a tento princip chlazení není obecně příliš rozšířený. Teplota karty se snižuje pomocí radiátoru s tekutinou, který je zase ochlazován ventilátorem.

Kompatibilita

Vybrali jste si model, který splňuje všechny vaše požadavky? Nezapomeňte zkontrolovat také to, zda bude kompatibilní s vaším počítačem. V tomto ohledu je důležité podívat se na rozhraní. Skrze rozhraní připojíte kartu na desku počítače. Moderní počítače využívají PCI rozhraní (PCI-Express sloty). Starší zase AGP rozhraní. S těmi už se dnes ale téměř nesetkáte. Naprostá většina karet a desek už dnes využívá jen PCI.

Grafické karty jsou k dostání v různých rozměrech. Ověřte si, že se daná karta vejde do vaší počítačové skříně. Narazíte i na takové, které zabírají více slotů. To se může odrazit na funkčnosti počítače.

Kompatibilita s procesorem

Procesor a grafická karta by měly být v co největším souladu. Jakmile začne jeden komponent za druhým pokulhávat, zaděláváte si na problémy. Ať už tedy počítač sestavujete na vlastní pěst, nebo si chcete koupit lepší grafickou kartu na hraní her, ujistěte se, že jeden stíhá druhého. Alespoň v rámci možností. Není totiž možné dosáhnout naprosté a 100 % harmonie. Ale lze se přiblížit stavu, kdy výkonnostní rozdíl bude co nejmenší. K jakým situacím může dojít, pokud tomu tak nebude?

Procesor posílá příkazy a grafická karta podle nich vytváří snímky. Pokud je procesor výkonnější než grafická karta, bude posílat příkazy moc rychle a karta je nebude stíhat včas zpracovat. Ve výsledku se to negativně odrazí na výkonu celého počítače.

Pokud je procesor slabší než grafická karta, dochází k sekání obrazovky a lagům. To proto, že grafická karta nedostává žádné příkazy, a tak ani nevytváří snímky, které za normálních okolností posílá do monitoru.

Konektivita

V této kapitole se podíváme na to, jaká další zařízení můžete ke grafické kartě připojit. To záleží na tom, jaký výstup má. Díky tomu budete pomoci kartu propojit s monitorem nebo televizí, ale třeba i promítačkou a dalšími zařízeními, které používáte doma nebo při práci.

HDMI

Nejčastěji se setkáte s HDMI portem. Ten se navíc nachází i na naprosté většině elektroniky, kterou dnes pořídíte. HDMI zajistí přenos jak obrazu, tak zvuku. Hrajete ve virtuální realitě? Doporučujeme vám pořídit kartu se dvěma HDMI porty. Brýle pro připojení potřebují toto rozhraní. Myslete na to včas, abyste zbytečně nemuseli dokupovat adaptéry.

DisplayPort

Také DisplayPort (někdy krátce DP) je typ, na který narazíte poměrně často – nejčastěji u monitorů. Využívá se zejména pro přenos obrazu i zvuku ve velmi vysoké kvalitě. Je takovou obdobou HDMI. Na televizích se ale vyskytuje jen zřídka.

DVI

Na DVI rozhraní dnes už téměř nenarazíte. Některé karty ho přesto mají, a to proto, aby byly kompatibilní se staršími monitory. Pokud takový máte doma, chtějte takovou kartu, která má DVI výstup.

Cena

Pořizovací cena grafické karty se vždy odvíjí od jejího výkonu. Rozmyslete si proto dobře, co všechno od ní očekáváte. Ty nejnadupanější kousky stojí desetitisíce až statisíce korun. Nejde tedy o malou investici a bylo by zbytečné kupovat model, jehož potenciál ani nevyužijete. To samozřejmě platí i naopak. V případě, že máte vysoké nároky, na kartě rozhodně nešetřete.

Běžní uživatelé, kteří chtějí jen surfovat po internetu a používat základní aplikace, si mohou bez problémů pořídí kartu od 1000 Kč do 4000 Kč. Karta, která se bude blížit vyšší hranici, už vám poslouží i na hraní nenáročných her. Pokud ale chcete kartu primárně pro hraní, dívejte se od 5000 Kč nahoru. Profesionální využití si žádá pravděpodobně nejvyšší investici, a tak počítejte klidně s cenou okolo 10 000 Kč.

Nejlepší grafické karty

Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4G

Karty z řady Cerberus byly vyvinuty speciálně pro dlouhodobou zátěž během hraní počítačových her. Staví tedy nejen na výkonnosti, ale také odolnosti. Karta má aktivní chlazení, které ji udržuje na optimální teplotě i při vyšší zátěži. Nedochází tedy k přehřívání. Grafická paměť je 4G což vám vystačí na základní hraní her.

Nejlepší poměr cena/výkon
Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4G
+ dobrá cena
+ uzpůsobena pro dlouhodobou zátěž
+ kvalitní chladící systém
- na novější a náročné hry nemusí stačit
Ověřit cenu

Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4G 90YV0A74-M0NA00

98 %
 • dobrá cena
 • uzpůsobena pro dlouhodobou zátěž
 • kvalitní chladící systém
 • na novější a náročné hry nemusí stačit
6999 Kč

 

MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10G

Karta vyrobená na míru pro vášnivé a profesionální hráče. Má výkonné chladiče s kvalitním ventilátorem, které během provozu udržují teplotu na optimální hladině. Tato karta nabízí nadstandardní mix skvělého výkonu a provozních vlastností. Oproti minulé generaci jde o značné zlepšení v poměru ceny a výkonu.

MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10G

96 %
 • výkon
 • provozní vlastnosti
 • chladič má velkou rezervu
 • vysoká spotřeba při zátěži
60000 Kč

MSI GT 710 2GD3H LP

Tato karta potěší spolehlivostí, uspokojivým výkonem a účinností. To vše za velmi příznivou cenu. Vystačíte si s ní na běžné kancelářské úkony jako je surfování po internetu a nenáročné aplikace. Karta má malé nároky na spotřebu a pasivní chlazení, které vůbec neuslyšíte. Zvládá i méně náročné hry.

MSI GT 710 2GD3H LP

95 %
 • skvělá cena
 • uspokojující výkon pro nenáročné uživatele
 • tichý chod
 • nehodí se pro náročnější programy a hry
1390 Kč

GIGABYTE GeForce GT 1030 Low Profile D4 2G

Tato multimediální karta zajistí plynulé přehrávání videí v kvalitě až 4k. Díky nízkému profilu se vejde i do tenkých a menších sestav. Hodí se na hraní nenáročných her, sledování HD videí nebo úpravu obrázků. Má výkonný engine, díky kterému dosáhnete požadovaného výkonu pro pohánění současných aplikací na vašem počítači. Za danou cenu jde o poměrně zajímavou nabídku.

Gigabyte GV-N1030D4-2GL

93 %
 • snadná instalace
 • uspokojivý výkon pro běžného uživatele
 • dobrá cena
 • při zátěži mírně hlučnější
2590 Kč

Manli GeForce GTX 1050 Ti 4GB

Grafická karta, se kterou si vystačíte na kancelářské využití, ale i hraní starších a méně náročných her. Využijete ji i při práci s multimédii. Za danou cenu dostanete výkonný komponent s grafickou pamětí 4GB, který se hodí i na těžbu kryptoměn. Výkonný chladící systém zajistí, že se nebude přehřívat, a zároveň se stará o životnost komponentu.

Manli GeForce GTX 1050Ti 4GB

90 %
 • vhodné pro nenáročné uživatele
 • zvládá i hraní her a práci s multimédii
 • výkonný chladící systém
 • hlučnost
6270 Kč

Je lepší integrovaná grafická karta nebo samostatná grafická karta?

Integrovaná grafická karta je obvykle levnější, ale méně výkonná. Zatímco samostatná grafická karta může nabídnout opravdu vysoký výkon.

Jaký výrobce grafické karty je nejlepší?

V podtstě existují dva velcí výrobci grafických karet, AMD a Nvidia. Oba dva výrobci nabízejí kvalitní grafické karty.

Jaká je cena grafické karty?

Cena může být opravdu široká, grafické karty lze zakoupit již za několik tisíc korun, ale rovněž i za vyšší desetitisíce korun. Vždy se liší výkonem, který získáte.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.