Recenze hamak

Víte, co je to hamaka ? Pokud jste ještě nerelaxovali v houpací síti, nevíte, co znamená skutečný odpočinek v přírodě. Hamaky jsou doplňky pro volný čas, které slouží jako lůžko. Jsou lehké, přenosné, pohodlné, ideální pro použití na zahradě, nebo v divočině. Pro některé je houpací síť dokonalým místem pro odpočinek,  pro jiné spaní pod hvězdami posouvá táboření na zcela novou úroveň. Pokud uvažujete o pořízení houpací sítě, můžeme vám pomoci. V této recenzi si nejdříve povíme něco o houpacích sítích a potom si podrobně představíme ty nejlepší z nich .

Odkud se vzaly hamaky ?

Historie houpacích sítí sahá až do dob Kryštofa Kolumba, který se s nimi setkal během svých objevitelských cest. Používali je domorodí obyvatele Bahamského souostroví, nejen k odpočinku během dne, ale i jako ochranu před hady a pavouky v noci. Na samém počátku byla základním materiálem pro vytvoření tohoto typu postelí dřevěná kůra a sisalová vlákna. První exempláře se tak dostaly do Evropy a postupem staletí se z nich stal o běžně dostupný produkt, bez kterého si mnoho lidé na celém světě nedokáže představit život.

Výhody spaní v hamace

Houpací sítě se rychle rozšířily zejména v teplých oblastech světa, protože představovaly nejbezpečnější způsob spánku. Chránily před návštěvou nezvaných hostů – hadů, hmyzu, mravenců a dalších tvorů žijících v tropech. Kdysi je používali i námořníci ke zmírnění nepříjemných pocitů při mořské nemoci. Kromě toho je spaní v závěsném lůžku vhodné i pro osoby, které si stěžují na tvrdou zem a nedostatečný komfort při  spaní na karimatce. Je zdravé pro páteř a díky jemnému houpání se v ní usíná lépe. Nic však není jenom černobílé a tak si později povíme i o tom, jaká úskalí má tento typ lůžka. Nejprve se podíváme, jak se hamaky rozdělují.

Turistické hamaky

Svou oblibu si turistické houpací sítě získaly díky své jednoduchosti a snadnému použití. Jsou zpravidla velmi lehké, snadno se skládají i rozkládají a upevnit je dokáže téměř každý turista. Zjednodušeně řečeno, stačí najít dva stromy a máte vyhráno. I proto je nutné túru s hamakou plánovat, tak, aby bylo kam je zavěsit. Při treku ve vysokých horách vám asi budou k ničemu, stejně jako na poušti. Pokud však cestujete po Čechách, nebo tropických oblastech, snadno najdete pro jejich umístění vhodné místo.Dá se k nim dokoupit široká paleta příslušenství V Asii, nebo Jižní Americe jsou častým lůžkem i na nejrůznějších lodích. Setkali jsme se s nimi také na věčně přeplněných moderních trajektech mezi Itálii a Řeckem, kde si je lidé jednoduše zavěsili na horní palubě na zábradlí. Tento typ hamaky je především univerzální a osvědčí se ve všech podmínkách.  Je lehká, nemá rám ani tyč a je většinou vyrobena ze syntetické tkaniny (např. polyester). Díky tomu se jí nic nestane, pokud zůstane přes noc na dešti, rychle schne a snadno se udržuje. Materiály turistických sítí jsou odolnější a vyztužené. Mohou být vybaveny řadou užitečných prvků, jako jsou háčky na moskytiéru, nebo praktické kapsy na baterku a další drobnosti.

Zahradní hamaky

Z vyloženě turistické záležitosti se postupem času staly houpací sítě i oblíbeným zahradním doplňkem. Tyto sítě jsou v mnoha ohledech odlišné od turistických modelů. Zahradní houpací sítě bývají větší a upřednostňují pohodlí nad skladností. Oblíbené jsou zahradní houpací sítě s rámem (tyčí), nebo sítě se stojanem, které mají větší plochu, což zpříjemňuje odpočinek. Dodávají se v jednoduchých, nebo dvojitých verzích,  ale třeba i v provedení pro děti, či kojence. Protože je uživatel nepotřebuje nosit v batohu a cestovat s nimi, jsou zahradní modely daleko těžší, robustnější a v některých případech vyžadují dokonce samostatnou závěsnou konstrukci.

Rozdělení zahradních hamak

 • Houpací sítě s rozpěrnými tyčemi – tento druh je kompromisem mezi turistickou a samostatně stojící hamakou. Mají většinou silnější látku a  barevnější vzory. Na koncích najdete dřevěné tyče, které je vypínají do požadovaného tvaru. Uchycují se podobně, jako turistické modely – na stromy, pomocí provazů a karabin. Na koncích mají zesílená oka, pro snadnější zavěšení. některé se dodávají i se stojanem. Modely s tyčí jsou pohodlnější, protože tlak je rovnoměrně rozložen, ale jsou těžší a  nevhodné pro turistické výlety.
 • Houpací sítě integrovaným stojanem – jde většinou o dražší a luxusnější modely, které  jsou ideální na terasu, nebo zahradu. Charakterizuje je robustní stojan, díky kterému nejste závislí na stromech, ale můžete je postavit doslova všude.  Na to, že si je vezmete na dovolenou raději zapomeňte. Konstrukce je docela neskladná a do auta jí dáte stěží.  Tuto komplikaci ale vyvažuje vynikající pohodlí a prostornost hamaky. V případě, že si vyberete model s robustním dřevěným stojanem, může se stát zajímavým designovým prvkem na zahradě vašeho domu.

Jak vybrat správnou hamaku ?

Šířka – většina jednomístných houpacích sítí má šířku v rozmezí 140 až 150 cm. Pořízením jednolůžkové houpací sítě sice snížíte hmotnost (což je pro baťůžkáře výhoda),  musíte ale vzít zavděk menší plochou pro ležení.  Dvoumístné hamaky mají šířku od 150-180 cm

Nosnost – Hmotnostní limity pro většinu jednomístných hamak jsou mezi 120-150 kg. U ultralehkých modelů je nosnost o něco nižší (cca. 100 kg). U rodinných houpacích sítí je nosnost nejčastěji mezi 180 – 220 kg.

Délka –  tento parametr se řeší mnohem méně než šířka a pokud nejste mimořádně vysocí, nemusíte si rozměrem dělat starosti. Většina hamak je dostatečně dlouhá i pro dvoumetrové osoby.

Typ materiálu – některé hamaky jsou vyrobené pouze se spletených nylonových provázků a tak trochu připomínají fotbalovou síť. Jsou velmi lehké a úžasně skladné, ale neposkytují dostatečné pohodlí pro dlouhodobé spaní. Neabsorbují vodu a rychle schnou. Dalším používaným materiálem je pevný polyester, nebo nylon, opatření rip-stop vazbou. Tento materiál  je také nenáročný na údržbu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Zahradní hamaky jsou obvykle bavlněné, nebo plátěné, jsou příjemné na dotek a často opatřené pestrým potiskem.

Závěsný systém

Většina houpacích sítí obsahuje prostředky potřebné k jejímu připevnění, včetně karabin s vysokou pevností. Dejte pozor u některých turistických sítí, protože popruhy na strom se někdy kupují zvlášť. Ujistěte se, že všechny popruhy, které si koupíte, jsou dostatečně široké. Tenčí popruhy se totiž mohou zařezávat do kůry a poškodit stromy.

Pozor na chladné noci

Možná si řeknete, že při spaní v závěsném lůžku vám nebude zima, protože neležíte na studené zemi. Za studených nocí je to ale přesně naopak. Díky tomu, že visíte volně ve vzduchu dostává se chladné proudění k celému tělu. Proto je vhodné při táboření v nižších teplotách používat karimatku a dostatečně teplý spacák. Někteří výrobci nabízejí speciální zateplovací systémy, které se navléknou přímo na hamaku. Vytvoříte si vlastně za jakýsi ,,kokon“ s vysokým teplotním komfortem.

Další příslušenství pro hamaky

Kromě zateplovacích systémů si lze hamaku doplnit o další užitečné příslušenství, které využijete zejména při táboření ve volné přírodě.

Moskytiéra – velmi jemná síťka, která se navlékne přes závěsné lůžko a ochrání vás před otravnými komáry a dalšími nebezpečnými parazity. Některé typy se připínají přímo k hamace. Dejte pozor na to, aby moskytiéra nabízela možnost vypnutí nad hamakou a neležela přímo na obličeji.

Krycí plachta – tzv ,,tarp“ je vyrobena z nepromokavé tkaniny a umísťuje se nad houpací síť. Tato plachta se zavěsí pomocí lan a ochrání vás před deštěm, nebo rosou, ale také před padajícím listím, nebo dalšími parazity. Je vhodnější vybrati si větší modely, který poskytuje lepší ochranu i při bočním větru.

Nejlepší hamaky – recenze

Při testování, porovnávání parametrů a zjišťování reakcí od zákazníků jsme zjistili, že nejlepší závěsné sítě nemusí být vůbec drahé. Pohodlnou zahradní hamaku s rozpěrnými tyčemi koupíte za cenu menší něž pět stovek. Za luxusní hamaky z Brazílie se stojanem z masivního dřeva můžete zaplatit klidně i 10.000 Kč.

Highlander Nomad Hammock Hamaka se stříškou

Hamaka z příjemné a pevné polyamidové tkaniny, kterou ocení především trampové a cestovatelé. Díky rozměrům 275 x 142 cm je síť dostatečně prostorná i pro delší osoby. Největší devizou tohoto modelu je integrovaná moskytiéra a stříška, která je součástí balení. Obojí jednoduše napnete dodávanými popruhy a máte klid od komárů i vlhkosti.

Výhody:

 • skvělá alternativa ke stanu
 • včetně lanek a karabin
 • integrovaná síť proti hmyzu
 • plachta proti dešti
 • lehká a skladná
 • snadná údržba

Nevýhody:

 • složitější uchycení  ke stromům

Hodnocení: 94%

https://houpaci-site.heureka.cz/highlander-nomad-hammock-hamaka-se-striskou/#prehled/

 

Azar HM-103 Hamaka houpací síť 240 x 80 cm modré pruhy

Překvapivě levná houpací síť nakonec obstála velice slušně. Jde sice zjevně o výrobek z některé z čínských továren, ale za pouhé tři stovky nabízí dostatečný komfort. Pokud nechcete stále uvazovat do koncových ok přiložená lanka, je dobré si pořídit dvě karabiny, se kterými bude instalace rychlejší.

Výhody:

 • velmi nízká cena
 • lehká a skladná
 • upínací lanka v balení
 • včetně přepravního vaku
 • příjemný materiál
 • zpevněná zavěšovací oka

Nevýhody:

 • nosnost pouze 120 kg

Hodnocení: 94%

https://houpaci-site.heureka.cz/azar-hm-103-hamaka-houpaci-sit-240-x-80-cm-modre-pruhy/#prehled/

 

La Siesta Colibri 3.0 Double river

Lehká hamaka pro dvě osoby z příjemného polyesteru, který jí dodává lehkost a pevnost. Snadno se přichytí ke stromu pomocí nastavitelného systému EasyAdjust, který tvoří dvě polyesterová lana a dva háčky SmartHook. Díky dlouhým lanům musí být vzdálenost mezi kotvícími body nejméně 300 cm.

Výhody:

 • lehká a  pevná
 • snadné rozložení i  složení
 • závěsný systém SmartHook
 • 3 metry dlouhá lana
 • lze prát v pračce na 30°C
 • včetně přepravního obalu
 • nostnost 180 kg

Nevýhody:

 • vysoká cena

Hodnocení: 93%

https://houpaci-site.heureka.cz/la-siesta-colibri-3_0-double-river/#prehled/

 

Linder Exclusiv

Klasická hamaka s rámem, který lze poměrně rychle složit a umístit kamkoli na zahradu. Díky nosnosti až 150 kg a dostatečné šířce se do ní bez problémů vejdou i tři děti, nebo dva dospělí. Pozor ale dávejte při přemisťování a skládání. Plastové koncovky na nohou nedrží a pokud je ztratíte, těžko seženete jiné.

Výhody:

 • masivní rám s práškovou barvou
 • vysoce stabilní při houpání
 • snadné uchycení lůžka
 • silná polyesterová tkanina
 • jednoduché složení

Nevýhody:

 • nepříliš vzhledný stojan
 • padají plastové krytky nohou

Hodnocení: 91%

https://houpaci-site.heureka.cz/linder-exclusiv/#prehled/

Amazonas Barbados cappuccino

Hamaky brazilské značky Amazonas patří k tomu nejlepšímu, co lze na českém trhu sehnat. Jsou vyrobeny z bavlny s velmi pevnou vazbou a díky tomu vydrží velké zatížení a jsou odolné vůči roztržení.  Tato dvoumístná má šířku 150 cm, což sice na ležení vedle sebe není nic moc, ale pro relaxaci napříč, nebo nohama proti sobě plně dostačuje.

Výhody:

 • příjemný materiál na omak
 • nosnost až 200 kg
 • snadné zavěšení pomocí ok
 • přepravní vak v barvách hamaky
 • decentní potisk

Nevýhody:

 • karabiny nejsou součástí dodávky
 • světlá barva se rychleji špiní

Hodnocení: 91%

https://houpaci-site.heureka.cz/amazonas-barbados-cappuccino/#prehled/

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle testu nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.