Recenze meteostanic

Domácí meteostanice jsou zařízení, která dokáží díky svým čidlům přesně stanovit aktuální venkovní teplotu, ale i další užitečné informace o počasí. Máme pro vás přehled nejlepších meteostanic a jejich recenzi.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  94 %

  Solight TE 81

  • možnost připojit tři čidla
  • rádiové řízení – údaje o času a kalendáři
  • přehledný LCD displej
  • nelze připojit k Wifi
  1039 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  93 %

  Emos AOK-5018B

  • šikovné funkce
  • přesná předpověď počasí
  • nemusíte řešit dráty kvůli připojení
  • menší displej, ne každému vyhovuje
  649 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  92 %

  GoGEN ME 2930

  • velký rozsah měření
  • animovaná předpověď
  • přehledný LCD displej
  • nelze upravit úhel náklonu
  1199 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  89 %

  WinnerGroup WINMETEOSTAN

  • spolehlivá meteostanice
  • šikovné funkce
  • dotykový displej
  • vyšší cena
  1999 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  86 %

  AURIOL AFT 77 B2

  • skvělá cena
  • vnitřní i vnější teplota
  • malá a kompaktní
  • menší výdrž, je potřeba měnit baterie
  249 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbavaNejlepší výbava za nízkou cenu
Emos AOK-5018BSolight TE 81WinnerGroup WINMETEOSTANAURIOL AFT 77 B2
+ šikovné funkce+ možnost připojit tři čidla+ spolehlivá meteostanice+ skvělá cena
+ přesná předpověď počasí+ rádiové řízení – údaje o času a kalendáři+ šikovné funkce+ vnitřní i vnější teplota
+ nemusíte řešit dráty kvůli připojení+ přehledný LCD displej+ dotykový displej+ malá a kompaktní
- menší displej, ne každému vyhovuje- nelze připojit k Wifi- vyšší cena- menší výdrž, je potřeba měnit baterie

Meteostanice neboli meteorologické stanice jsou spolehlivým pomocníkem, díky kterému budete mít vždy přehled o počasí. A nejen o něm – dokážou vás informovat i o dalších praktických informacích ohledně situaci venku. Navíc jsou spolehlivější než pořad o počasí v televizi. Pokud se navíc chcete začít meteorologii věnovat více do hloubky, meteostanice je pro vás naprostou nutností.

Data vyhodnocují na základě čidel a centrálních systémů, na které jsou napojené. Vy tak máte jistotu, že budete neustále v obraze. Základní modely navíc pořídíte za méně než 1000 Kč. S větším spektrem funkcí a výbavou samozřejmě roste i cena, a tak ty nejvychytanější modely mohou stát i dva a více tisíc.

Pokud přemýšlíte nad koupí tohoto zařízení, pak jste na správném místě. V následující recenzi jsme si pro vás připravili návod na to, jak vybrat meteostanici. Najdete zde přehled základních typů, a informace o parametrech, na které je potřeba se zaměřit. Na závěr jsme přidali také seznam aktuálně nejlepších meteorologických stanic, které jsou na trhu k dostání.

Jak vybrat meteostanici

Nejprve se zaměřte na typ. Ty se odvozují na základě systému, který meteostanice používá pro měření. Pokud máte meteorologii jako koníček, vybírejte také podle toho, jakou má přístroj konektivitu a jak lze dále pracovat s naměřenými daty.

Důležité jsou dále veličiny, o kterých vás bude informovat. Zdaleka to nemusí být jen venkovní teplota, ale například i čas, západ a východ slunce a další užitečné údaje. Doporučujeme ověřit i rozsah měření, abyste v zimě nebyli nepříjemně překvapeni.

Zvažte rovněž umístění a dosah čidla. Napájení je nejčastěji ze sítě, stále ale narazíte i na modely, které jsou na baterie. U těch ale nebývá tak kvalitní displej. I ten může mít různé podoby. Nezapomeňte na další funkce a vybavení, které vám mohou používání vaší meteostanice velmi zpříjemnit.

Typy meteorologických stanic

Meteorologické stanice se dělí na tři základní typy podle toho, jak získávají informace a vyhodnocují počasí. Každý typ má své silné i slabší stránky. Velkou výhodou je, že na trhu existují i modely, které následující systémy kombinují. Můžete si tak snadno vybrat přístroj, který bude přesně odpovídat vašim potřebám. V následující kapitole se na vše podíváme zblízka a pomůžeme vám se správně rozhodnout. Na výběr máte z těchto základních typů

 • meteostanice s připojením k internetu
 • meteostanice s měřením barometrického tlaku
 • meteostanice se systémem Meteotime

Meteostanice s připojením k internetu

Tento typ meteorologické stanice je zcela nezávislý na jakýchkoliv čidlech. Data sbírá z internetu a na jejich základě vyhodnocuje předpověď. Přesto není zcela bez čidla – používá ho na snímání lokální teploty.

Meteostanice s připojením k internetu se připojují buď k počítači nebo bezdrátově k síti, nejčastěji prostřednictvím Wifi. Data sbírá z lokálních meteoserverů. Jde tedy o spolehlivý přístroj, který spoléhá na informace z ověřených zdrojů.

Jak podrobnou předpověď umí? Informuje o počasí na několik dní dopředu. Díky tomu budete mít přehled a můžete si například naplánovat víkend s rodinou. Počítejte však s tím, že sebraná data se týkají širší oblasti. Nejde partikulárně o vaše bydliště. Někdy se proto může stát, že meteoserver bude hlásit trochu jiné hodnoty, než budou panovat v místě vašeho bydliště. Nemělo by ale jít o nijak dramatické rozdíly.

Meteostanice s měřením barometrického tlaku

Meteorologické stanice s barometrickým snímačem využívá k měření čidlo, které snímá barometrický tlak. Na základě získaných dat vyhodnocuje lokální počasí. Podává spolehlivé měření, které se vztahuje přímo na místo vašeho bydliště. Můžete si tak být jisti, že vás nepřekvapí neočekávaný déšť nebo nízké teploty, vždy budete vědět, co vás čeká.

Některé meteostanice s barometrickým snímačem pracují i s atmosférickým tlakem – budou vás informovat o aktuálních a nadcházejících hodnotách. Někteří zákazníci tuto informaci zajisté ocení, protože ne každému jsou určité hodnoty příjemné.

K tomuto typu lze sehnat další příslušenství a udělat z něj přístroj, který vás bude informovat i o povětrnostních podmínkách nebo například vlhkosti vzduchu. Je jen na vás, kolik do meteostanice hodláte investovat a jak přesné informace od ní vyžadujete.

Meteostanice se systémem Meteotime

Systém Meteotime snímá a rozesílá data globálně. Vyhodnocuje je centrálně z jednoho místa. Jde o velmi spolehlivé měření nejen teploty, ale i povětrnostních podmínek či západu a východu slunce. Systém rozesílá data na obdobném principu jako se rozesílají údaje o času. Kromě jedné partikulární oblasti se můžete dovědět předpovědi i pro další evropské oblasti. Je tedy jen na vás, jak si meteostanici nastavíte.

Jak je systém Meteotime přesný? Měření je velmi spolehlivé. Nicméně stejně jako u meteorologických stanic s připojením k internetu, i zde budete dostávat data, která předpovídají počasí ve větší oblasti než pouze nad vaším barákem. Opět může dojít k drobným odchylkám (budete například dostávat předpověď pro celou obec). Ani zde by ale nemělo jít o nějak dramatické nepřesnosti, které by vám například zkazily plány na víkend.

Práce s daty

Meteostanice zdaleka nemusí sloužit jen jako přístroj s informacemi, kterému se párkrát za den podíváte na displej. Pokud chcete s daty z meteostanice dále pracovat, doporučujeme zakoupit takovou, která se dá propojit s počítačem či telefonem. Informace pak můžete dále analyzovat a zpracovávat podle libosti. Meteorologické stanice lze propojit dvěma způsoby

 1. přes USB
 2. bezdrátově přes technologii Bluetooth

Meteostanice, která umožňuje propojení, by měla být opatřena softwarem, který lze spárovat s dalším zařízením. V případě smartphonů by výrobce měl nabízet i aplikaci. Do ní budete ukládat veškerá data a dále s nimi pracovat.

Veličiny, které meteostanice měří

Ne každá meteostanice ovládá všechny níže uvedené veličiny. Podívejte se na náš přehled a vyberte si takové, bez kterých se neobejdete. Dívejte se po přístrojích, které vás budou informovat přesně o tom, co potřebujete. Nejčastěji měří a informuje o následujících veličinách.

Teplota

Bez teploty se žádná meteorologická stanice neobejde. Zjistíte díky ní, jak je venku, nebo i uvnitř v domě. Pokud objednáváte meteostanici ze zahraničí, hlídejte si, aby byla teplota uváděna ve stupních Celsia, a ne Fahrenheita. Další variantou je termodynamická teplota v Kelvinech.

Čas

Spolehlivá meteostanice by měla ukazovat také čas. Ten je důležitý především pro správnou a spolehlivou předpověď počasí. Nejčastěji se setkáte s rádiově řízeným časem, který meteostanice určuje podle vysílače. Rádiově řízený čas je pravděpodobně nejspolehlivější. Velkou výhodou je, pokud zařízení umí zobrazovat také přesnější údaje jako je například měsíc a rok.

Tlak vzduchu

Pokud meteostanice umí snímat tlak vzduchu, bude přesněji určovat i samotnou předpověď počasí. Výkyvy v tlaku ukazují na změny a pokud si je přístroj umí pohlídat, máte jistotu, že vás jen tak něco nepřekvapí.

Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu vám napoví, jak moc vodních par se momentálně ve vzduchu nachází. V našich končinách se tato hodnota nejčastěji pohybuje okolo 50 %.

Východ a západ slunce

Tato informace je velmi praktická, zejména v zimních měsících. Přijde ale vhod i v létě. Údaje o pohybu slunce získává meteostanice buď z internetu nebo systému Meteotime.

UV záření

Údaje o UV záření získává přístroj ze speciálního UV čidla. Ne každá meteostanice tedy tento údaj měří. Pokud vás hodnota UV dopadajícího na Zem zajímá, porozhlédněte se po správně vybaveném přístroji.

Rychlost a směr větru

Pro tyto data musí být meteostanice vybavena otočným čidlem, které měří, odkud a jak rychle vítr fouká. To se hodí zejména při dešti či extrémně větrných dnů. Bez obav se správně oblečete a nebudete riskovat, že současné podmínky podceníte.

Pocitová teplota a Wind Chill teplota

Tyto dvě veličiny jsou velmi praktické. Pocitová teplota se počítá na základě vlhkosti vzduchu. Wind Chill zase podle povětrnostních podmínek. Díky pocitové či Wind Chill teplotě budete vědět, zda vám skutečně nebude venku zima i přes to, že jsou například vyšší teploty, ale další podmínky tomu moc nepřejí (např. fouká poměrně studený vítr).

Rozsah měření

Rozsah měření je u vnitřních a vnějších teplot odlišný. Vnější rozsah je zpravidla širší. Nejčastěji sahá od -20 až do + 60 stupňů. Pro měření v České republice si bohatě vystačíte s menším rozsahem. Horní hranice by měla být alespoň ke 40 stupňům. Spodní okolo -20 až -30. Právě na tu spodní si dejte pozor, některé přístroje neumí měřit příliš nízké hodnoty.

Rozpětí vnitřního rozsahu teplot nemusí být tak široké. Přeci jen uvnitř v domě nedochází k tak velkým výkyvům. Nejčastěji se setkáte s teplotami od nuly nahoru, ale přeci jen doporučujeme jít i trochu pod bod mrazu, jen pro jistotu.

Displej

Meteostanice mohou mít různé displeje. Je jen na vás, pro který typ se rozhodnete. Většinou záleží na tom, kolik dat si přejete zobrazit. Některé displeje se navíc hodí i na špatně osvětlená místa. Máte na výběr z následujících variant.

LED displej

LED neboli aktivní displeje bývají často barevné a působí velmi pěkně. Jsou dobře čitelné a snadno na nich najdete veškeré důležité informace.

V.A. displeje

V.A. displeje fungují na principu poměrně nové technologie. Mají vysoký kontrast a skvělou čitelnost i na černém pozadí. Hodí se i na špatně osvětlená místa. Stačí jeden pohled a hned budete mít přehled o počasí i dalších veličinách.

LCD displej

LCD displeje jsou nenáročné na spotřebu. Údaje jsou na nich přes den pěkně vidět, v noci je potřeba podsvícení, jinak na ní nic neuvidíte. To má zase extra nárok na elektřinu, a proto je nutné ji na noc zapojit do sítě.

TFT displeje

U tohoto typu lze nastavovat jas a kontrast. Obraz je dobře čitelný, především díky tomu, že bývají i větší co se rozměrů týče. Je nutné připojit do elektřiny.

Napájení

Meteostanice jsou z naprosté většiny napájeny přímo ze sítě. Zřídka se setkáte s modely, které jako zdroj energie využívají baterie. Pokud ano, počítejte u nich s nenáročným displejem, na kterém se nezobrazuje příliš informací a který nebývá příliš dobře čitelný.

Dosah čidla

Meteorologické stanice k měření používají čidla. Některé přístroje navíc potřebují více než jedno. Myslete tedy i na to, jak vyřešíte jejich propojení. Nejčastěji narazíte na bezdrátové řešení, stále ale existují i modely, které se propojují pomocí drátů. Pro dosah venkovního čidla vždy raději počítejte s nějakou rezervou. Zabráníte tak případným problémům s přenosem, slabému signálu atp.

Další funkce a příslušenství

Meteorologické stanice přichází s celou řadou šikovných funkcí a vychytávek, které zajisté oceníte. Sestavili jsme pro vás seznam těch, které by se vám mohli líbit.

 • Budík
 • Vnitřní paměť (meteostanice ukládá naměřené hodnoty)
 • Možnost změny formátu hodin z 12 na 24
 • Signalizace slabé baterie
 • Barograf
 • Zobrazení minima a maxima za určité období

Nejlepší meteostanice

Emos AOK-5018B

EMOS AOK-5018B má na kontě několik ocenění v kategorii Produkt roku. Tato bezdrátová meteostanice udává informace o venkovní i vnitřní teplotě, vlhkosti a tlaku, včetně poměrně spolehlivé předpovědi počasí. Dále na ní najdete aktuální datum, čas, kalendář, údaje o východu a západu slunce či budík. Přístroj je napájen bateriemi. Díky vnitřní paměti umí zobrazit dlouhodobý trend vývoje počasí.

Emos AOK-5018B

93 %
 • šikovné funkce
 • přesná předpověď počasí
 • nemusíte řešit dráty kvůli připojení
 • menší displej, ne každému vyhovuje
649 Kč

Solight TE 81

Tato multifunkční stanice zajistí komplexní a aktuální přehled o počasí. Má přehledný podsvícený LCD displej, na kterém najdete aktuální vnitřní i vnější teplotu. Dále vás bude informovat také o vlhkosti nebo atmosférickém tlaku. V noci zajisté oceníte, že režim podsvícení lze nastavit podle vlastních preferencí. Pokud byste rádi rozšířili funkce či zpřesnili měření, lze k ní připojit až tři další čidla. Je řízena rádiově, a tak se můžete těšit i na kalendář, budík a fáze měsíce.

Solight TE 81

94 %
 • možnost připojit tři čidla
 • rádiové řízení – údaje o času a kalendáři
 • přehledný LCD displej
 • nelze připojit k Wifi
1039 Kč

WinnerGroup WINMETEOSTAN

Meteostanice WinnerGroup WINMETEOSTAN zaujme nejen elegantním designem, ale také spoustou šikovných funkcí, které v ní najdete. Ovládá se pomocí dotykového displeje a celý systém je velmi intuitivní, takže se v něm snadno zorientujete. Budete mít přehled například o datu, času, teplotě, tlaku, vlhkosti, povětrnostních podmínkách či množství srážek. Detailní a spolehlivá předpověď počasí je samozřejmostí.

WinnerGroup WINMETEOSTAN

89 %
 • spolehlivá meteostanice
 • šikovné funkce
 • dotykový displej
 • vyšší cena
1999 Kč

AURIOL AFT 77 B2

Meteorologická stanice AURIOL AFT 77 B2 nás zaujala především díky nízké ceně a skvělé výbavě, kterou v ní najdete. Napájena je z baterie, nemusíte tedy vůbec řešit připojení do sítě. Na stav baterie vás navíc upozorní senzor. Ukazuje vnitřní i vnější teplotu a čas lze zobrazovat ve 12 nebo 24hodinovém formátu. Je malá a kompaktní, váží pouhých 100 g. Vnější senzor má navíc dosah až 100 m.

AURIOL AFT 77 B2

86 %
 • skvělá cena
 • vnitřní i vnější teplota
 • malá a kompaktní
 • menší výdrž, je potřeba měnit baterie
249 Kč

GoGEN ME 2930

GoGEN ME 2930 je meteostanice s přehledným LCD displejem. Má poměrně velký rozsah měření, a to od -20 až do +50 stupňů. Kromě spolehlivé předpovědi počasí nabízí také spoustu šikovných funkcí. Najdete v ní například budík, barometr či vlhkoměr. Zajisté oceníte i způsob, jakým je předpověď zpracovaná – animací. Meteostanice vypadá velmi pěkně a čas je rádiově řízený. Můžete se tedy na ní plně spolehnout.

GoGEN ME 2930

92 %
 • velký rozsah měření
 • animovaná předpověď
 • přehledný LCD displej
 • nelze upravit úhel náklonu
1199 Kč

Kolik stojí meteostanice?

Kvalitní meteostanici lze pořídit za cenu okolo 1 000 Kč.

K čemu je meteostanice dobrá?

Díky meteostanici zjistíte přesnou venkovní teplotu i s přesnými parametry počasí, abyste ven vyrazili správně vybavení.

Na co vše se při výběru meteostanice dívat?

Měli byste si pohlídat kvalitu a spolehlivost naměřených výsledků, důležité je rovněž vybrat si meteostanici, která dokáže naměřit celou škálu výsledků.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.