Recenze odolných telefonů

Telefony, které vydrží i ne zrovna šetrné zacházení je kategorie smartphonů sama pro sebe. Jaké jsou bezpečností standardy a jak si vybrat nejlepší odolný telefon? To se dozvíte v naší srovnávací recenzi.

 • Nejlepší výbava
  92 %

  Caterpillar CAT S61 Dual SIM

  • hliníkový rám a pogumovaný povrch
  • kvalitní fotoaparát
  • výkonné jádro
  • velká výdrž baterie
  • větší hmotnost a rozměry
  • vyšší cena
  14600 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší poměr cena/výkon
  88 %

  Doogee S68 Pro 6GB

  • pogumovaný povrch a hliníkový rám
  • výkonné jádro
  • velká kapacita baterie
  • větší hmotnost a rozměry
  5600 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  85 %

  Aligator K50 eXtremo

  • odolnost proti vodě i prachu
  • vysoká kapacita baterie
  • tlačítkové ovládání
  • připojení k internetu
  • malé rozlišení kamery
  • nejedná se o chytrý telefon
  2500 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  84 %

  Doogee S40 3GB

  • odolný vůči mrazu a vysokým teplotám
  • duální fotoaparát
  • velká kapacita baterie
  • horší výkon
  2700 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  82 %

  OUKITEL WP5 4GB

  • vysoká výdrž baterie
  • odolnost dle armádních standardů
  • přední kamera
  • slabý výkon
  • vyšší hmotnost
  3200 Kč Zkontrolovat ceny
NEJLEPŠÍ VÝKONNEJLEPŠÍ VÝBAVA ZA ROZUMNOU CENUNEJLEPŠÍ POMĚR CENA/VÝKONDOBRÁ VOLBA ZA ROZUMNOU CENU
Caterpillar CAT S61 Dual SimAligator K50 eXtremoDoogee S68 Pro 6GB/128GBDoogee S40 3GB/32GB
+ hliníkový rám a pogumovaný povrch+ odolnost proti vodě i prachu+ pogumovaný povrch a hliníkový rám+ odolný vůči mrazu a vysokým teplotám
+ kvalitní fotoaparát+ vysoká kapacita baterie+ výkonné jádro+ odolný vůči pádu
+ výkonné jádro+ tlačítkové ovládání+ velká kapacita baterie+ duální fotoaparát
+ velká výdrž baterie+ připojení k internetu+ ideální do náročných podmínek+ velká kapacita baterie
- větší hmotnost a rozměry- malé rozlišení kamery- větší hmotnost a rozměry- pomalejší výkon

Odolný telefon, jinak také odolný smartphone, je ideálním řešením pro ty z vás, kterým nevyhovují klasické smartphony, které nemají příliš vysokou výdrž, co se týče fyzického poškození. Odolný smartphone vás nezklame ani v těch nejextrémnějších podmínkách.

Odolné telefony se někdy nazývají také outdoorové. To již implikuje jejich využití – můžete se na ně spolehnout nejen při práci ve ztížených podmínkách (stavařina, úklidové práce atd.), ale i během sportů či při výletech do přírody. Je jen na vás, jaký si vyberete. A od toho jsme tu my a náš rádce. V něm se dozvíte, na jaké parametry byste se při výběru měli zaměřit. Zjistíte, co opravdu potřebujete a co ne.

Nakonec jsme připojili také srovnání nejlepších odolných telefonů na základě výkonu, výdrže, a především ceny. Ta se pohybuje v řádech tisíců, ale najdete i modely za desetitisíce korun.

Proč byste si měli zakoupit odolný telefon

Pokud se pohybujete v náročnějších podmínkách a potřebujete telefon, který hned při prvním pádu nebude vyřazen z provozu, pak je odolný smartphone tou pravou volbou. Na trhu najdete voděodolné klasické smartphony, ty ale mají hned několik nevýhod – za prvé patří do nejdražších kategorií a za druhé se snadno poškodí fyzickým zásahem tak, že je již není možné používat. Proto pokud jsou vaše nároky vyšší, doporučujeme se podívat právě na námi recenzovanou kategorii odolných telefonů. Odolné telefony se stejně ak hodí i na campování v přírodě, pokud se třeba bojít, že by klasický telefon mohl přijít k úhoně. Pokud se s telefonem chytáte na delší dobu vyrazit mimo civilizaci doporučujeme rovněž zvážit i solární nabíječku nebo powerbanku, aby mohl být váš odolný telefon stále připravený k použití.

Jaký je rozdíl mezi klasickým smartphonem a odolným telefonem

Oba mají zabudovaný operační systém Android. Nemusíte se tedy bát, že si zakoupíte cihličku bez připojení k internetu a fotoaparátu. Klasický smartphone byl vyvinut pro běžného uživatele, kterému jde především o vzhled a výkon. Odolný telefon se zaměřuje na výdrž a odolnost. Design je spíše minimalistický, a především účelový. I tak ale v kategorii najdete stylové kousky, za které se nebudete stydět.

Co si ujasnit ještě před koupí

 • vyhovuje vám dotykový displej, nebo preferujete tlačítka? Pokud pracujete v rukavicích, dotykový displej vám bude dělat potíže
 • čím odolnější telefon, tím těžší konstrukci bude mít, doporučujeme si mobil vyzkoušet na prodejně, budete ho nosit v montérkách nebo v kapse u kalhot? Jak vám jeho váha vyhovuje? Nebude vás omezovat?
 • odolný telefon by měl mít dlouhou výdrž baterie

Jak se měří odolnost proti prachu a vodě

Odolný smartphone by měl být odolný proti prachu i vodě. Tento parametr se klasifikuje údajem IPXX. XX je pak v praxi uváděn jako dvouciferné číslo, kdy první X odkazuje na odolnost vůči prachu a X druhé odkazuje na voděodolnost.

Pokud hledáte nejvyšší možnou ochranu, doporučujeme zakoupit mobil s ochranou IP68. Tento model bude dokonale chráněn proti prachu, a navíc vydrží ponor do hloubky jednoho metru na půl hodiny.

Sledovat X odkazující na voděodolnost se vyplatí. Ponor do vody nemusí být součástí vašeho programu, ale takový telefon pak můžete bez problémů umýt pod tekoucí vodou a očistit ho od nečistot.

Odolnost proti pádu a nárazům

Tato vlastnost v současnosti není nijak obecně standardizovaná. Výrobci telefonů si ale vypůjčují standard vojenský a uvádějí termíny Mil-spec nebo MIL. To znamená, že telefon získal certifikaci dle vojenských standardů. Jde o nejvyšší možnou odolnost, kterou v současnosti na trhu telefonů najdete. Takové telefony používá samotná armáda a můžete se na ně plně spolehnout. Mezi nejodolnější značky patří například mobil od firmy Caterpillar.

Odolnost skla displeje

Pokud se chcete vyvarovat rozbitému displeji, hledejte mobily s technologií Gorilla Glass. Displej těchto modelů má speciální ochranné sklo, které ho ochrání před pádem z výšky. Čím vyšší číslo u tohoto parametru najdete, tím novější verzi technologie model má. A čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost displeje a jeho odolnost.

To ale není všechno, na co byste se u displeje měli zaměřit. Je důležité si rovněž ověřit, jaká je čitelnost displeje na přímém slunci. Tento parametr není nijak standardizován, a proto vám nemůžeme dát žádný přesný návod na to, jak si tento fakt zjistit. Jediné, co vám zbývá, je osobní test, popř. zapátrat na internetu po recenzích a hodnoceních uživatelů.

Počítejte také s tím, že rozlišení odolných telefonů nebývá na takové úrovni jako u klasických smartphonů. Platí, že čím nižší cena, tím horší rozlišení.

Konstrukce

Kvalita konstrukce se odvíjí od výše zmíněných parametrů. Jako nejkvalitnější se prokázaly telefony s pogumovaným povrchem a hranami. Takové modely odolávají pádům, a navíc vám nebudou tak snadno vyklouzávat z ruky. Guma je tedy materiál, který byste měli při koupi vzít na vědomí. Setkáte se i s kovovým obalem. I ty jsou odolné a spolehlivé. Zároveň vám doporučujeme zkontrolovat krytky konektorů, které by měly dobře izolovat.

Výdrž baterie

Kapacita baterie zařízení se uvádí v miliampérhodinách neboli mAh. Čím vyšší tato jednotka je, tím déle telefon vydrží na jedno nabití. Tato hodnota je klíčová především pro ty z vás, kteří telefon potřebují na extrémní sporty, dlouhé výlety či vysokohorskou turistiku. Pokud se chystáte do míst, kde se dlouho nedostanete k elektřině, je dobré mít u sebe zařízení, které vás v případě nouze nezklame.

Kamera

Rozlišení kamery se uvádí v megapixelech neboli MP. Od toho se odvíjí, kolik informací dokáže kamera zachytit. Tím máme na mysli především schopnost kamery zachytit světlo. Pokud jsou tyto parametry nízké, přístroj si se světlem neumí příliš poradit a výsledné fotografie nebudou ostré nebo detailní.

Odolné smartphony mají velmi často zabudovanou infračervenou kameru. Ta dokáže zachycovat infračervené světlo a zpracovat ho do digitální fotografie. Rovněž umožňuje vytvářet obrysy zachycených objektů, které budete moci v infra rozhraní rozlišit.

Co víc můžete od telefonu vyžadovat

Kromě základních funkcí některé modely nabízí i další vychytávky, které vám mohou usnadnit nejen jejich používání, ale i výkon povolání. Podívejme se na to, které to jsou.

Ovládání s rukavicemi

Na trhu naleznete modely, které budou bez problémů reagovat i na dotyk s nasazenými rukavicemi. Tato funkce je opravdu šikovná a vyplatí se ji vyžadovat, pokud rukavice během práce téměř nesundáváte.

PTT – push to talk funkce

Díky této funkci můžete z telefonu během jediného stisknutí udělat vysílačku a propojit se tak s kolegy nebo se připojit do skupinové konverzace. Můžete tak rychle a efektivně řešit problémy na pracovišti nebo v dílně.

Slot na dvě SIM

Zvažte, zda tuto funkci potřebujete či ne. Slot na dvě SIM karty je velmi praktický nejen při cestách do zahraničí. Budete mít díky němu přehled a pořádek mezi kontakty z práce a mezi čísly na vaše blízké, popř. můžete přepínat mezi tarify, operátory apod.

Tlačítko SOS

Tato funkce vám může zachránit život. Tlačítko SOS po stisknutí předá zprávu předem určenému kontaktu a vás informuje, že zpráva byla doručena.

Tlačítka vs dotykový displej

Jak už bylo řečeno, pokud máte při práci mokré ruce a někdo vám volá, přijmout hovor je velmi obtížné. To samé platí o výletech nebo pohybu pod širým nebem, kdy vás může překvapit déšť.

Některé dotykové displeje mají režim, který si s tímto problémem umí poradit, přesto v našem srovnání vítězí spíše tlačítkové ovládání, které žádná nepřízeň počasí nepřekvapí. U tlačítkových mobilů ale zase musíte počítat s obtížnějším čištěním a údržbou, především pokud se pohybujete v prašném prostředí.

Kolik stojí odolný smartphone

Ať už má telefon jakékoliv parametry nebo design, vždy se koukáme na ceny. Ty se samozřejmě pohybují v různých hladinách, ale dají se shrnout do několika kategorií. Pro vaši lepší představu, jsme je roztřídili a vypsali vám, co od které kategorie lze očekávat.

 • nižší třída – 5000 až 6000 Kč
 • střední třída – až 10 000 Kč
 • nejvyšší třída – nad 10 000 Kč

Levné odolné telefony

Tato základní kategorie je ideálním řešením pro ty z vás, kteří si vystačí se základní odolností a oželí stylový design a silný výkon. Mobily z této kategorie nezaručují ochranu jako ty z kategorie vyšší, ale stále jsou odolnější než klasické smartphony, které byste pořídili za stejnou cenu. Mají horší rozlišení kamery a procesor nebude tak výkonný, jako u dražších modelů. Často se u nich setkáte i s nižší verzí operačního systému Android, a to znamená horší kompatibilitu s aplikacemi apod. Nedoporučujeme je pro těžké terénní práce nebo extrémní sporty.

Střední třída

Telefony této kategorie považujeme za zlatou střední cestu. Nabízejí optimální poměr ceny a výkonu. V této kategorii najdete již spolehlivé modely, které jsou kvalitní a odolné. Narazíte zde na voděodolné telefony s ochranou proti prachu a částicím, silným displejem, dobrým rozlišením a kvalitní konstrukcí. K tomu mají navíc moderní hardware a výkonný procesor, nemluvě o dalších technických vychytávkách, které vám nejen usnadní používání během práce, ale celkové fungování během každodenních činností.

Nejvyšší třída

Tyto telefony uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Poskytují plnou ochranu. Byly navrženy speciálně pro extrémní podmínky, nezklamou vás při výkonu povolání v náročném či nebezpečném prostředí, turistice ani extrémních sportech. Nemusíte se obávat permanentního poškození. Baterie má velkou výdrž. Kromě špičkové ochrany jsou disponují rovněž moderním hardwarem, výkonným procesorem, poslední verzi Androidu a dalšími funkcemi.

Nejlepší odolné telefony

Caterpillar CAT S61 Dual Sim

Caterpillar si pro zákazníky připravil nadupaný model s šikovnými funkcemi. Můžete si s ním změřit teplotu v místnosti, laserovým měřičem zaměřit vzdálenost nebo zjistit, jaká je vlhkost vzduchu. Odolností potěší každého, kdo vykonává manuální práce nebo se chystá na náročnější turistiku. Je voděodolný, vydrží pády z výšky i velké teplotní rozdíly. Navíc disponuje kvalitním vybavením jako kterýkoliv klasický smartphone – výkonným jádrem a kamerou ve vysokém rozlišení.

Caterpillar CAT S61 Dual SIM

92 %
 • hliníkový rám a pogumovaný povrch
 • kvalitní fotoaparát
 • výkonné jádro
 • velká výdrž baterie
 • větší hmotnost a rozměry
 • vyšší cena
14600 Kč

Aligator K50 eXtremo

Aligator K50 eXtremo je výkonný outdorový smartphone. Vzhledem k ceně je poměrně úsporně řešený – design je minimalistický a rozlišení displeje není příliš vysoké. Je voděodolný a díky menší velikosti i skladný. Ačkoliv disponuje fotoaparátem, nečekejte od něj žádné zázraky, dokumentaci pracovního postupu ale zvládne bez problémů. Telefon ale pracuje rychle a spolehlivě. Doporučujeme především do náročnějších pracovních podmínek.

Aligator K50 eXtremo

85 %
 • odolnost proti vodě i prachu
 • vysoká kapacita baterie
 • tlačítkové ovládání
 • připojení k internetu
 • malé rozlišení kamery
 • nejedná se o chytrý telefon
2500 Kč

Doogee S68 Pro 6GB/128GB

Mezi ostatními telefony musíme u tohoto modelu vyzvednout především jeho konstrukci, která je odolná a spolehlivá. Přesto vzhledem k ceně telefon nabízí i relativně dobrý výkon a uspokojivé funkce, které oceníte při každodenním používání i v práci. Počítejte ale s větší hmotností. Displej je krytý technologií Gorilla Glass, a tak se nemusíte obávat ani pádu z větší výšky.

Doogee S68 Pro 6GB

88 %
 • pogumovaný povrch a hliníkový rám
 • výkonné jádro
 • velká kapacita baterie
 • větší hmotnost a rozměry
5600 Kč

Doogee S40 3GB/32GB

Tento model má kvalitní krytí proti prachu a odolnost proti vodě i tlaku. Displej je chráněn technologií Gorilla Glass. Disponuje navíc duálním fotoaparátem a displejem s uspokojujícím rozlišením. 4jádrový procesor zajistí minimální výkon, který uspokojí nenáročné. Rovněž má vysokou výdrž baterie a podporuje otisk prstů nebo identifikace tváře.

Doogee S40 3GB

84 %
 • odolný vůči mrazu a vysokým teplotám
 • duální fotoaparát
 • velká kapacita baterie
 • horší výkon
2700 Kč

OUKITEL WP5 4GB/32GB

OUKITEL WP5 4GB/32GB je odolný smartphone, který splňuje standardy kvalitního krytí. Disponuje rovněž armádní certifikací MIL. Kapacita baterie je vysoká, a proto se s ním nemusíte bát vyrazit ani do odlehlých a neprobádaných míst. Model má rovněž přední kameru, a tak s ním můžete pořizovat selfie z výletů.

OUKITEL WP5 4GB

82 %
 • vysoká výdrž baterie
 • odolnost dle armádních standardů
 • přední kamera
 • slabý výkon
 • vyšší hmotnost
3200 Kč

Kolik stojí odolný mobilní telefon?

Ceny odolných mobilních telefonů se pohybují od několika tisíc až po zhruba deset tisíc korun.

Pro koho je odolný mobilní telefon určený?

Odolné mobilní telefony jsou skvělé pro cestovatele a obecně pro každého, kdo se často pohybuje v náročném terénu.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.