Recenze pevných disků

Jak si vybrat co nejlepší pevný disk do stolního počítače? Velké srovnání pevných disků, jejich technologií a jednotlivých dílčích rozdílů. Jak přesně se liší klasický HDD a SSD? Případně vyplatí se investovat více do SSD?

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  96 %

  Samsung 980 PRO 500GB, MZ-V8P500BW

  • rychlý přenos dat
  • kapacita 500 GB
  • vhodný pro práci s editory a vědeckými programy
  • nehodí se pro ukládání velkého množství dat
  3399 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  93 %

  WD SN550 250GB, WDS250G2B0C

  • odolný
  • skvělá cena
  • nenáročný na spotřebu
  • menší kapacita úložiště
  1190 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  92 %

  Samsung 870 4TB, MZ-77E4T0B

  • vysoká kapacita úložiště
  • výkon
  • vysoká životnost
  • vyšší cena
  11690 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  90 %

  Seagate BarraCuda 2TB, 3,5″, SATAIII, 7200rpm, ST2000DM008

  • kapacita úložiště
  • ideální pro domácí využití a hraní her
  • rychlost
  • mírně hlučný
  1370 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  86 %

  Seagate IronWolf 4TB, 3,5″, 5900rpm, SATA, ST4000VN008

  • vhodný pro síťová úložiště
  • kapacita 4 TB
  • skvělá cena
  • vyšší hlučnost
  2790 Kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší poměr cena/výkonNejlepší volba za nízkou cenuNejlepší výkonDobrá volba za rozumnou cenu
Samsung 980 PRO 500GB, MZ-V8P500BWWD SN550 250GB, WDS250G2B0CSamsung 870 4TB, MZ-77E4T0BSeagate BarraCuda 2TB, 3,5", SATAIII, 7200rpm, ST2000DM008
+ rychlý přenos dat+ odolný+ vysoká kapacita úložiště+ kapacita úložiště
+ kapacita 500 GB+ skvělá cena+ výkon+ ideální pro domácí využití a hraní her
+ vhodný pro práci s editory a vědeckými programy+ nenáročný na spotřebu+ vysoká životnost+ rychlost
- nehodí se pro ukládání velkého množství dat- menší kapacita úložiště- vyšší cena- mírně hlučný

Pevný disk slouží jako permanentní úložiště dat v notebooku nebo počítači. V současnosti se setkáte se dvěma základními technologickými typy pevného disku, a to HDD a SSD. Rozdílům mezi nimi se věnujeme v naší recenzi. Zohlednili jsme také důležité parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit.

Pokud přemýšlíte nad pořízením pevného disku, odpovědi na vaše otázky najdete v následujícím textu. Porovnáváme nejen typy a parametry interních pevných disků, ale zamyslíme se také nad tím, zda potřebujete spíše interní pevný disk nebo externí pevný disk. V recenzi jsme odpověděli také na několik nejčastějších dotazů uživatelů.  Věříme, že vám to značně ulehčí výběr i samotné používání. Na konci textu najdete srovnání nejlepších pevných disků.

Jak vybrat pevný disk

Pevný disk je nemalá investice, a tak je potřeba se zamyslet nad tím, zda skutečně potřebujete interní pevný disk, nebo si vystačíte jen s externím diskem. V následujícím přehledu se budeme zabývat pouze interními pevnými disky. Externím diskům jsme věnovali samostatnou recenzi.

U interního pevného disku se nejprve rozhodněte, jakou technologii zvolíte. HDD platí za levnější variantu s velkokapacitním úložištěm. SSD zase pracuje rychleji a je výkonnější. Třetí variantou je hybridní disk SSHD. Ten je ale z trhu vytlačován SSD, který je rok od roku cenově dostupnější.

Velikost neboli formát byste měli řešit především u HDD typu. 3,5 palcový je vyráběný pro stolní počítače, 2,5 palcový zejména pro notebooky. SSD se vyrábí pouze ve 2,5 palcové verzi. Kapacita je pravděpodobně to, co vás bude zajímat nejvíce. Rozmyslete si dobře, jak velké úložiště potřebujete, abyste zbytečně neutráceli za GB, které nevyužijete. Typ disku by měl odpovídat rozhraní základové desce počítače nebo notebooku.

Co se ceny týče, tak pro obyčejné domácí využití pořídíte HDD okolo 1000 až 2000 Kč. Pokud si trochu připlatíte, můžete mít SSD. Za 3000 Kč koupíte již opravdu dobrý pevný disk. Pro profesionální využití počítejte s vyšší cenou, která může dosahovat až 10 000 Kč.

Je lepší interní nebo externí disk?

Pevné disky se prodávají buď jako interní nebo externí. Interní pevné disky, kterými se zabýváme v následující recenzi, slouží jako hlavní datová úložiště. Pracují rychleji než externí disky a data máte neustále k dispozici.

Externí disky slouží pro uložení dat, která nepotřebujete mít neustále k dispozici (filmy, fotografie a další dokumenty). Využívají se také pro zálohování nebo v případě, kdy potřebujete přenášet data z jednoho místa na druhé.

V minulosti neměly takovou kapacitu úložiště jako jejich interní protějšky, dnes se jim ale v této oblasti dokážou vyrovnat. Problémem je limitovaná rychlost přenosu a ukládání. V této oblasti zkrátka nejsou tak výkonné. Rozhodně se nehodí jako hlavní disk.

Jaký disk vybrat? Pokud hledáte pevný disk, který budete sloužit jako součást stolního počítače nebo notebooku, interní disk je tou správnou volbou. Externí disk se hodí jako úložiště, které můžete libovolně přenášet a nechcete ho využívat primárně pro jeden počítač či notebook.

Technologie

Interní pevné disky se dělí na dva základní typy dle technologie provedení, a to na HDD a SSD. Oba typy mají několik výhod a nevýhod, které vám naznačí, zda se rozhodnout pro první nebo druhý typ. Ve zkratce, HDD je spojený s menší pořizovací cenou a větší úložní kapacitou. SSD je dražší, má menší velikost úložiště, za to pracuje rychleji. Setkáte se i se třetím hybridním typem, SSHD. Ten už ale ustupuje, jelikož se SSD disky staly cenově dostupnější než dříve. Nyní se na oba typy podíváme více do hloubky.

HDD – Hard Disk Drive

HDD neboli Hard Disk Drive (počeštěně se někdy setkáte jen s označením harddisk) je pevný disk, který se vyrábí více než 70 let. Jde o stálici na trhu, která má i dnes co nabídnout. Skládá se ze dvou komponentů, kruhové rotující plotny, kam se ukládají data a zápisové čtecí hlavy.

HDD se vyrábí ve dvou základních velikostech 3,5 palců a 2,5 palců. Na plotny se ukládají data díky elektromagnetické technologii. Otáčí se určitou rychlostí, přičemž právě rychlost přenosu dat souvisí s počtem otáček. Čím rychleji se disk otáčí kolem vlastní osy, tím rychleji se přenáší, nebo čtou data pomocí čtecí hlavy.

U HDD se tato rychlost uvádí v otáčkách za minutu (RPM). Nejčastěji se setkáte s hodnotou okolo 5400 RPM. Ty rychlejší dosahují až 7200 RPM. Experimentovalo se i s vyššími hodnotami přesahující 12 000 RPM, od těchto modelů se ale upustilo. Rychlost byla na úkor odolnosti a docházelo k poruchám.

Jaké jsou výhody HDD? Mají velkou kapacitu úložiště. Navíc jsou v porovnání s SSD levnější. Nevýhoda HDD spočívá především v hlučnosti. Ta vzniká kvůli plotnám, které hučí a vibrují. HDD je náchylnější na poškození a nepracuje tak rychle jako SSD. Při provozu má větší nárok na energii, a to až 6-7 W za minutu. Oproti tomu SSD maximálně 3 W za minutu. Nebezpečí je také v magnetismu. Jeho vlivem může dojít k vymazání dat.

Výrobci HDD jsou především Seagate a Western Digital (WD). Ti vytvořili několik řad produktů, přičemž každá se hodí na jinou oblast využití. Pro domácí využití je určený Seagate Barracuda a WD Blue od Western Digital. Pro nepřetržitý provoz Skyhawk od Seagate a WD Purple. Síťová úložiště využívají IronWolf (Seagate) a WD Red.

SSD – Solid State Drive

SSD neboli Solid State Drive je v porovnání s HDD o poznání modernějším a efektivnějším zařízením.  Už jen to, jak je vyrobený – neobsahuje totiž žádné pohyblivé součástky. Funguje obdobně jako paměťové karty. Data se ukládají na flash paměť. Částečně z trhu vytlačuje starší HDD, ale ještě ne zcela. HDD má stále pár trumfů, které SSD nepřekonal.

Standardní formát SSD je 2,5 palců. Nedávno se na trhu objevil také formát M.2, které mu konkuruje v možnostech připojení. Rychlost čtení a zápisu se měří v MB/s, přičemž většina zařízení dosahuje nad 200 MB/s (ale i 550 a víc MB/s).

Jaké jsou výhody SSD? Ve srovnání s mechanickým HDD pracuje mnohem rychleji. Jelikož není mechanický jako HDD, má naprosto tichý chod. I jeho provoz je méně náročný na energii. V delším časovém horizontu je odolnější a nehrozí mu poškození ani opotřebování tak, jako HDD.

Největší nevýhoda je v tom, že se nevyrábí jako velkokapacitní úložiště. SSD s velkou kapacitou by totiž byl pro širokou veřejnost finančně příliš náročný, jelikož náklady na výrobu SSD jsou vysoké. Další nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady. V porovnání s HDD zaplatíte za stejnou kapacitu úložiště až 3x více.

Výrobců SSD je podstatně víc než HDD. Největším výrobcem SSD je Samsung, dále Western Digital, Intel, Kingston a další.

Hybridní disk SSHD

SSHD byl vyvinut pro to, aby zaplnil díru na trhu mezi HDD a SSD. To ale ještě v době, kdy byly SSD disky podstatně dražší než dnes. V současnosti je SSHD vytlačován právě SSD, které se staly dostupnějšími pevnými disky.

Jde o hybridní technologii, která využívá HDD disk na velký objem dat a SSD čip pro vyrovnávací paměť, která obsahuje často používaná data (operační systém, často používané programy, hry atd.). V naší recenzi ho uvádíme jen pro úplnost, ale nebudeme se jím zabývat do hloubky.

Je lepší vybrat HDD nebo SSD?

Přečetli jste si základní rozdělení a nevíte, jaký pevný disk zvolit? Je lepší HDD nebo SSD? Ač se může zdát, že SSD předčí HDD ve všech ohledech, není to tak jednoznačné.

HDD je lepší volbou než SSD, pokud potřebujete pevný disk s velkou kapacitou. Doporučujeme ho uživatelům, kteří nepotřebují výrazně rychlý výkon a na rychlosti počítači jim tolik nezáleží. Posledním ohledem je cena – HDD je zkrátka dostupnější než SSD.

SSD je lepší volbou než HDD, pokud je pro vás na první místě rychlost a nevadí vám, že pevný disk nebude mít vysokou kapacitu úložiště. A samozřejmě cena. Ta je u SSD podstatně vyšší než u HDD.

Nejlepším řešením je používat SSD i HDD

Pokud hledáte optimální řešení pro váš stolní počítač, doporučujeme vám zakoupit oba dva. Harddisky se hodí jako úložiště pro data, která tak často nepoužíváte – filmy, seriály, dokumenty a další. A naopak SSD je skvělý pro operační systém, hry a často používané programy. Zkrátka vše, k čemu potřebujete mít neustále přístup a mít to po ruce. Pokud ulehčíte HDD tím, že přikoupíte i SSD, značně se zrychlí výkonnost celého zařízení.

U stolního počítače máte velkou výhodu, že můžete bez obav navýšit současnou kapacitu novým interním pevným diskem. Mít dvě jednotky je výhoda, jedna může sloužit jako záloha pro důležitá data. U notebooku bohužel tuto možnost nemáte. Můžete to vyřešit externím diskem. Nebo výměnou HDD za výkonnější SSD. Pokud u starého notebooku necháte provést tuto výměnu, značně tak prodloužíte jeho životnost, a to i o několik let.

V následujícím textu se podíváme na parametry, které je důležité při nákupu pevného disku zohlednit.

Velikost

Pevné disky se vyrábí v několika základních velikostech. Setkáte se s velikostí 2,5 palců a 3,5 palců. Pro notebook jsou vhodné pevné disky o velikosti 2,5 palců. To je dáno tím, že přenosný počítač má nižší kapacitu úložných jednotek. Větší varianta by se do něj zkrátka nevešla.

Pokud máte stolní počítač nebo server a rozhodli jste se pro HDD, pořiďte si 3,5 palcovou variantu. Jsou odolnější a levnější. Navíc dosahují vyšší přenosové rychlosti než 2,5 palcové. Mají také větší kapacitu.

SSD se nevyrábí ve velikosti 3,5, ale pouze 2,5 palců. Pokud jste se tedy rozhodli pro koupi SSD pro váš počítač, zkontrolujte si, že ho do něj lze umístit. U starších počítačů bývá zapotřebí dokoupit speciální adaptér.

Kapacita úložiště

Kapacita úložiště vás bude zřejmě zajímat na prvním místě. U pevných disků se nejčastěji setkáte s velikostí od 150 GB do nějakých 4 TB. To pro domácí využití nebo do kanceláře naprosto dostačuje. Nemá smysl, abyste si kupovali pevný disk o kapacitě 10 TB a více. Zbytečně byste utratili spoustu peněž a ani byste všechno místo nevyužili. Pokud jste se rozhodli pouze pro SSD disk, měl by mít kapacitu alespoň 240 GB.

Pokud jste gamer, vystačíte si s 1 TB až 2 TB. To záleží hodně na tom, kolik her chcete mít v jednu chvíli nainstalovaných. Jedna moderní hra může mít okolo 40 GB, setkáte se ale i s tituly o 100 GB. Pokud máte tedy solidní sbírku, klidně miřte i na kapacitu okolo 5 TB.

Pro fanoušky filmů, kteří chtějí na disk ukládat filmy ve velkém rozlišení, doporučujeme také více než 1TB. Opět hodně záleží na tom, kolik jich chcete mít neustále k dispozici. Například filmy ve 4K rozlišení mají více než 20 GB, ale někdy i 40 GB. Na HDD o 1 TB se jich vám tak vejde jen něco mezi 25 až 40.

Tvoříte grafiku nebo editujete videa? Pokud jde o hobby, nepotřebujete velkokapacitní HDD. Pokud jste ale profesionálové, rozhodně doporučujeme pevný disk s kapacitou 2 TB a výš, klidně až k 10 TB. Tak budete mít jistotu, že máte vše po ruce a nebudete mít potíže s nedostatkem místa.

Pro servery jsou určené interní pevné disky s vysokou kapacitou. V tomto případě už se vám vyplatí zauvažovat o koupi pevného disku, který přesahuje 10 TB.

Rozhraní

Je důležité, aby typ disku odpovídal rozhraní na základové desce stolního počítače nebo notebooku. Setkáte se s formátem ATA a paticemi SCI a SATA. Rozhraní se podepisuje na rychlosti přenosu a zápisu dat. Nejlepší vlastnosti má patice SATA. S tou se setkáte jak u SDD, tak HDD.

Cena

Cena je přirozeně velmi důležitým faktorem, podle kterého se budete rozhodovat. U tohoto typu zboží je to ale trochu ošemetné. Zda se vám vyplatí pevný disk za danou cenu koupit si můžete jednoduše spočítat. Pokud vám jde především o kapacitu úložiště a rozhodujete se mezi několika HDD disky za 2000 Kč, sáhněte po tom s vyšší kapacitou.

V případě, že se ale rozhodujete mezi HDD a SSD, za 2000 Kč kupujete podstatně odlišné vlastnosti a na základě ceny se mezi nimi rozhodovat nemůžete. Výpočet podle GB by vám v tomto příliš nepomohl. SSD jich za danou cenu vždy nabídne méně, za to ale má vyšší rychlost a další kvality. Rozhodujte se tedy nejdříve podle toho, jaký typ pevného disku potřebujete a až poté v dané kategorii porovnávejte ceny.

Obecně platí, že za 2000 až 3000 Kč pořídíte dobrý SSD o velikosti 500 GB. HDD se dá v této cenové relaci pořídit o velikosti až 4 TB. Vývoj jde neustále ku předu, a tak se dá předpokládat, že kapacita se bude za danou cenu mírně navyšovat. Pokud nejste příliš náročný uživatel, klidně si vystačíte s HDD do 2000 Kč. Pro profesionální využití (grafika, fotografie) nebo servery je potřeba si trochu připlatit, počítejte s cenou okolo 7000 Kč nahoru. Cena těch nejlepších pevných disků se počítá i v řádech desetitisíců Kč.

Často kladené otázky

V následující kapitole si zodpovíme otázky, které si zákazníci nejčastěji pokládají.

Je potřeba defragmentovat disk?

Klasická ruční defragmentace dnes není potřeba. Ta se prováděla naposledy na OS Windows XP. V novějších operačních systémech se defragmentace provádí automaticky, popř. za pomocí speciálních programů.

Počítač zrychlíte právě tak, že vyměníte klasický disk za SSD variantu. V tomto případě pozor – pokud používáte SSD disk, je potřeba defragmentaci zakázat. Tento proces SSD disk poškozuje a jejím vlivem dochází k jeho opotřebení.

HDD pracuje pomalu, jak ho urychlit?

Řešením je právě již řečená kombinace HDD s SSD diskem. Když takto ulehčíte HDD, bude pracovat mnohem rychleji, než když se na něm bude nacházet také OS a náročné programy společně se vším ostatním.

Je možné kombinovat více HDD disků?

Ano, lze je synchronizovat a vytvořit tak zrychlené úložiště dat. Řešením ale může být i zakoupení externího disku.

Nejlepší interní pevné disky

Samsung 980 PRO 500GB, MZ-V8P500BW

Samsung 980 PRO 500GB, MZ-V8P500BW je výkonný SSD disk o kapacitě 500 GB. Maximální rychlost zápisu je 5000 MB/ s. Formát disku M.2. je vhodný pro každého uživatele, který cílí především na rychlý přenos dat. Hodí se pro renderování filmů, práci s Autocadem nebo střih a editování videí v profesionálním měřítku. Doporučujeme ho i pro gamery – na SSD nakonec můžete nainstalovat jen několik her, které aktuálně hrajete.

Samsung 980 PRO 500GB, MZ-V8P500BW

96 %
 • rychlý přenos dat
 • kapacita 500 GB
 • vhodný pro práci s editory a vědeckými programy
 • nehodí se pro ukládání velkého množství dat
3399 Kč

WD SN550 250GB, WDS250G2B0C

Interní pevný disk WDS250G2B0C od Western Digital má kapacitu 250 GB. Jde o SSD disk, který potěší rychlostí a dlouhou životností. Formát disku je M.2 2280. Rychlost čtení/zápisu dosahuje až 2400/950 MB/s. Je nenáročný na elektrickou energii. Potěší také odolností proti nárazům a otřesům. Doporučujeme zejména pro domácnost a do kanceláře. Výhodou je příznivá cena.

WD SN550 250GB, WDS250G2B0C

93 %
 • odolný
 • skvělá cena
 • nenáročný na spotřebu
 • menší kapacita úložiště
1190 Kč

Samsung 870 4TB, MZ-77E4T0B

Tento 4 TB SSD disk doporučujeme především pro pracovní stanice. Formát disku je 2,5 palce a rozhraní SATA III. Kapacita je působivá, stejně tak jako rychlost zápisu 530 MB/s. Výkonnost jde v tomto modelu ruku v ruce s velkým uložištěm. Tomu odpovídá i vyšší cena. Ta je však u Samsung 870 4TB, MZ-77E4T0B zárukou kvality a odolnosti.

Samsung 870 4TB, MZ-77E4T0B

92 %
 • vysoká kapacita úložiště
 • výkon
 • vysoká životnost
 • vyšší cena
11690 Kč

Seagate BarraCuda 2TB, 3,5″, SATAIII, 7200rpm, ST2000DM008

Pokud hledáte HDD disk pro domácí použití, sáhněte po modelu od Seagate z řady Barracuda. Tento 3,5 palcový interní pevný disk má kapacitu úložiště 2 TB. Potěší vás uspokojivým výkonem, zvládne až 7200 otáček a maximální rychlost zápisu 220 Mb/s. Nabízí dobrý poměr ceny a výkonu a pokud necílíte především na impozantní rychlost a výkon, HDD od Seagate je pro vás tou správnou volbou.

Seagate BarraCuda 2TB, 3,5″, SATAIII, 7200rpm, ST2000DM008

90 %
 • kapacita úložiště
 • ideální pro domácí využití a hraní her
 • rychlost
 • mírně hlučný
1370 Kč

Seagate IronWolf 4TB, 3,5″, 5900rpm, SATA, ST4000VN008

Tento interní disk od výrobce Seagate doporučujeme zejména pro síťová úložiště. Má uspokojující kapacitu 4 TB a bez problémů zvládne nepřetržitý provoz. Je optimalizovaný pro NAS. Za danou cenu pořídíte kvalitní HDD, na který se můžete spolehnout. Formát je 3,5 palce. Pracuje na 5900 otáček. Počítejte s vyšší hlučností.

Seagate IronWolf 4TB, 3,5″, 5900rpm, SATA, ST4000VN008

86 %
 • vhodný pro síťová úložiště
 • kapacita 4 TB
 • skvělá cena
 • vyšší hlučnost
2790 Kč

Jakou technologii pevných disků zvolit?

SSD disky se ačínají již stávat standardem, pokud však chcete zvolit kompromis mezi výkonem (rychlostí) a cenu, je dobré si vybrat oba dva disky (SSD i klasický). Na SSD mohou následně běžet aplikace potřebující rychlé načtení a klasické HDD může sloužit jakou uloiště dat.

Podle čeho vybírat pevný disk?

Rozhodující je především jeho technologie, cena a kapacita.

Jaký výrobce pevných disků je nejlepší?

To nelze jednoznačně říci. V naší srovnávací recenzi si dobře vedou HDD značky Samsung.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.