Srovnání praček

Jak se rozhodovat při nákupu pračky a na jaké parametry se dívat? Poradíme vám v naší recenzi.

Pračka patří mezi základní spotřebiče. Bez pračky není vybavení domácnosti kompletní. Při výběru praček hraje roli hned několik faktorů. Každá osoba nebo rodina má specifické nároky na praní prádla, proto nelze jednoznačně určit jednu nejlepší pračku pro všechny. Po přečtení mnoha recenzí, článků, oficiálních informací od výrobců a testů, jsem vybrala ty nejlepší pračky v několika cenových kategoriích s doporučením, pro jaké uživatele jsou vhodné. Tato recenze vám pomůže najít tu pravou pračku podle vašich představ.

Nejlevnější pračkou v našem výběru je Indesit BWSA 61253 W. Disponuje základními programy a kapacitou bubnu 6 kg. Za cenu pod pět tisíc korun dostanete pračku s jednoduchými funkcemi vhodnou pro malé rodiny nebo jednotlivce.

Skvělý poměr ceny a výkonu nabízí pračka AEG ProSteam L7FBE48SC. Jednička na trhu podle recenzí uživatelů heureka.cz disponuje parním praním a spoustou užitečných programů a funkcí. Ideální pro rodiny s malými dětmi a alergiky.

Mezi pračkami pro náročné uživatele v kategorii nad 14 tisíc korun vyčnívá AEG ProSteam L7FBE69SCA. Velkokapacitní pračka s funkcí parního praní a inteligentním dávkováním pracího prášku oceněna nezávislým dTestem. 

Podle čeho vybírat pračku?

Velikost pračky

Pračky s horním pněním kolem sebe nepotřebují žádné místo na otevření bubnu. Jejich rozměry jsou menší než u automatických praček s předním pněním, výborně se hodí do menších koupelen a bytů.  Ocení ji starší osoby, protože se nemusí při vyndávání prádla příliš zohýbat.

Automatické pračky s předním plněním jsou vetší a nabízí vyšší kapacitu bubnu. I zde si můžete vybrat menší model. Standardní  hloubka předem plněné pračky je nad 50 cm, v této kategorii najdete i extra velké pračky hluboké až 60 cm. Slim pračky mají hloubku do 45 cm a extra slim pračky do 37 cm. 

Vestavná pračka je elegantní řešení pro ukrytí spotřebiče v kuchyňské lince nebo koupelnovém nábytku. Jde vždy o pračky s předním plněním a kapacitou bubnu do 7 kg.  

Pokud nejste omezeni prostorem, vybírejte raději předem plněné pračky s klasickou hloubkou. Za stejnou cenu koupíte mnohem lépe vybavený model než u automatických praček velikosti slim.

Kapacita bubnu

Kapacita bubnu určuje maximální množství prádla, které je možné vyprat na jeden prací cyklus. Udává se v kilogramech suchého bavlněného prádla. V případě jiných materiálů se kapacita mění v důsledku citlivosti tkaniny. 

Pračky s horním plněním mají nižší kapacitu bubnu než pračky s předním plněním. Výrobci se snaží o zvětšení kapacity bubnu při zachování rozměrů pračky. Dříve byla běžná kapacita kolem pěti kilogramů prádla, dnes na trhu najdeme pračky s kapacitou až 10 kg.

Obecně platí, že menší domácnosti bude stačit pračka s nižší kapacitou bubnu. Velkým rodinám s malými dětmi se vyplatí investovat do spotřebiče s velkoobjemovým bubnem.

Nikdy necpěte prádlo do pračky násilím nebo se nesnažte za každou cenu zavřít silou dvířka. V bubnu by mělo zůstat místo na šířku vaší paže. Pokud bude pračka přeplněná, tak se prádlo dobře nevypere. 

Energetický štítek pračky

Z energetického štítku pračky snadno vyčteme základní informace o pračce a bez dalšího hledání informací zvládneme určit, zda je tento spotřebič úsporný či není.

  1. Energetická třída:

Poskytuje základní informace o úspornosti modelu. Nejúspornější pračky najdete v kategorii A+++. 

  1. Roční spotřeba elektrické energie

Tento údaj vám poskytne přibližnou představu o spotřebě elektrické energie. Jde o spotřebu energie v kilowatech při vyprání 220 cyklů. Přesnou spotřebu snadno vypočítáte, když hodnotu vynásobíte cenou za kilowatu u poskytovatele energií.

  1. Roční spotřeba vody

Udává se taktéž roční spotřeba vody při vyprání 220 cyklů. Cenu si vypočtete obdobně jako u elektrické energie.

  1. Kapacita pračky

Je uvedena v kilogramech. Pro jednotlivce postačí kapacita kolem 5 kg. Větším rodinám se doporučují pračky s kapacitou osm a více kilogramů.

  1. Třída účinnosti při odstřeďování

Tento parametr určuje, jaká vlhkost zůstane v prádle po odstředění. Významně může ovlivnit spotřebu energie při následném sušení prádla v sušičce.  Pokud vlastníte sušičku prádla, tak volte spotřebič označený A nebo maximálně B. 

  1. Hlučnost

Udává hlučnost při praní a při odstřeďování. Tišší pračky nepřekračují 50 dB při praní a 70 dB při odstřeďování. Více hlučné mohou přesáhnout 60 dB při praní a 80 dB při odstřeďování. Pokud bydlíte v panelovém domě nebo máte pračku blízko ložnici, tak vybírejte méně hlučné modely.

S displejem nebo bez displeje

Modernější pračky už mají ve standardní výbavě displej, kterým snadno ovládáte programy. Tyto pračky často disponují 6. smyslem a nelze na nich navolit pro praní nevhodné kombinace programu, teploty a ždímání. Například u jemného prádla vám pračka nabídne teplotu do 40 stupňů a nízké otáčky při odstřeďování. 

Pračky bez displeje se ovládají otáčením kolečka nebo knoflíky. Na ovládání jsou jednodušší a starší lidé nebudou mít problém při obsluze. 

Speciální programy a funkce

Levější modely praček nabízí pouze základní programy pro praní prádla. Pokud perete pouze bavlněné nebo syntetické oblečení a přikrývky, bude vám základní model dostačovat. Pro náročnější uživatele jsou nachystány různé vychytávky.

Parní praní 

Funkci parního praní ocení alergici a rodiče malých dětí. Zatímco v běžné pračce se musí pro dokonalou hygienickou čistotu prát prádlo při velmi vysoké teplotě, což neprospívá materiálům, tak při parním praní nečistoty odstraníte už při praní na 40. 

Pára rozvolní vlákna a prací prostředek se dostane do větší hloubky tkaniny. Parní praní může být na některých pračkách jako samostatný program, některé pračky ho mají jako doplňkovou funkci k programu.

Aqua stop

Díky této funkci se nemusíte bát dne, kdy vám pračka vytopí koupelnu. Tento mechanismus brání nechtěnému vytečení vody při poruše spotřebiče nebo poškození přívodní hadice. 

Sprchování prádla

Při přitékání do bubnu se voda rozprašuje po jeho celém objemu, voda se tak dostane do všech částí bubnu. Toto je poměrně moderní funkce a najdete ji u novějších modelů praček.

Dětská pojistka

Velmi šikovná funkce pro rodiny s malými dětmi, které jsou fascinováni praním prádla. Po zapnutí dětské pojistky se deaktivují veškerá tlačítka a nedojde k nechtěnému otevření pračky nebo přerušení programu. Jde o poměrně běžnou funkci a setkáte se s ní i u levnějších modelů.

Srovnání nejlepších praček

Základní modely do 8 tisíc

Produkt Plnění Kapacita bubnuEnergetický štítekOtáčkyHlučnost při odstřeďováníSpotřeba energie 
Indesit BWSA 61253 WPřední6 kgA+++120084 dB152kWh
Whirlpool AWE 50510Horní5 kgA++100076 dB148 kWh
  • Indesit BWSA 61253 W – Základní model za nízkou cenu

    Praktická pračka s předním plněním a kapacitou do 6 kilo. Nabízí základní programy na bavlněné prádlo, tmavé oblečení a vlnu. Disponuje programem na automatické čištění přístroje.

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
Indesit  BWSA 61253 WAnoNeNeAno

Pro – Nízká pořizovací cena, třída A+++

Proti – Vysoká hlučnost při odstřeďování, pouze základní funkce, chybí zobrazení času do konce pracího cyklu

Verdikt – Základní model pro jednotlivce nebo páry za velmi příznivou cenu. 

Whirlpool AWE 50510- Levná vrchem plněná pračka pro malé praní

Whirpool pračka s horním plněním na pět kilo prádla s 18 programy a velmi kompaktními rozměry se hodí do malých koupelen.

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
Whirlpool AWE 50510NeNeNeNe

Pro – Nízká pořizovací cena 

Proti – Hlučné odstřeďování, vibruje, nízké otáčky

Verdikt – Velmi levná pračka s malou kapacitou bubnu vhodná pro jednotlivce nebo starší osoby se zhoršenou pohyblivostí.

Střední třída spotřebičů 8 – 14 tisíc korun

Produkt Plnění Kapacita bubnuEnergetický štítekOtáčkyHlučnost při odstřeďováníSpotřeba energie 
Samsung WW70K5210UWPřední7 kgA+++120074 dB122 kWh
AEG ProSteam L7FBE48SCPřední8 kgA+++140075 dB137 kWh

Samsung WW70K5210UW -Zlatá střední cesta

Velmi oblíbená pračka s horním plněním. Dostačující množství programů s diagnostickou podporou značky samsung. Funkce dodatečného přidání prádla během cyklu a desetiletá záruka na motor.

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
Samsung WW70K5210UWAnoNeNeAno

Pro – Možnost přidat prádlo během praní, úsporná

Proti – Poněkud hlučnější při odstřeďování 

Verdikt – Skvělý poměr ceny a výkonu, výborně se hodí do menších rodin.

AEG ProSteam L7FBE48SC- Jednička dle uživatelů Heureka.cz

Spolehlivá pračka s parními programy pro hygienicky čisté prádlo. Inteligentní pračka zváží prádlo a sama zvolí optimální dobu praní. Nechybí program pro alergiky, outdoorové oblečení a speciální úsporný program pro vyprání až 3 kg prádla za 20 minut.

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
AEG ProSteam L7FBE48SCAnoAnoAnoAno

Pro – Parní péče, aqua stop, velký výběr programů

Proti – Hlučná při odstřeďování 

Verdikt – Skvělá volba pro rodiny s malými dětmi nebo alergiky, kapacita bubnu postačí pro čtyřčlennou rodinu.

Pračky pro náročné uživatele od 14 tisíc

Samsung WW90M649OPM – Ideální pro velké rodiny

Velkokapacitní automatická pračka s předním plněním a funkcí přidávání prádla během pracího cyklu. Extra rychlý program pro úsporu energie, účinné praní při nízkých teplotách a inteligentní rádce volby programu přes mobilní telefon

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
Samsung WW90M649OPMAnoNeAnoAno

Pro -Velká kapacita bubnu, úsporné praní

Proti – Absence parních programů 

Verdikt – Výborně zapadne do větší rodiny. Velkou nevýhodou je absence parního praní, které by ocenili rodiče malých dětí. 

AEG ProSteam L7FBE69SCA- Parní pračka oceněná nezávislým dTestem

Pračka pro nejnáročnější uživatele s funkcí parního praní. Sama si nadávkuje prací prášek a aviváž dle potřeby. Automaticky zvolí optimální dobu praní. Výrobce nabízí doživotní záruku na motor.

ProduktDětská pojistka Parní programyAqua StopDisplej
AEG ProSteam L7FBE69SCAAnoAnoAnoAno

Pro – Parní praní, dávkování pracího prostředku dle potřeby

Proti – Vyšší cena, hlučnější při odstřeďování

Verdikt – Ideální pračka pro velké rodiny s malými dětmi nebo alergiky. Inteligentní funkce, které ocenili v nezávislém spotřebitelském testu.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.