Srovnání služeb na streamování videa (HBO GO, Netflix, Amazon Prime a další)

Netflix, HBO nebo ještě něco jiného? Jaká služba na streamování videa nabízí nejlepší produkt a jaké je cenové srovnání těchto služeb? Velký průvodce službami na streamování videa, jako je Netflix či HBO.

Streamování videa nebo streaming patří mezi pojmy, které se do obecného povědomí dostaly až v posledních letech. Souvisí totiž s rozvojem internetu a poskytovaných online služeb. Ve zkratce se jedná o kontinuální přenos audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem. V současné době existuje více celosvětově známých služeb na streamování videa (Netflix, HBO GO nebo Amazon Prime) a některé se zrodily i v rámci České republiky (např. VOYO). Pojďme se tedy na ty nejznámější podívat podrobněji.

Netflix: cena a program

Netflix je nejrozšířenější streamovací platforma na světě, neboť má přes 130 milionů předplatitelů. Společnost začala se streamováním už po roce 2000 a v posledních letech se velmi soustředí na produkci vlastních Netflix televizních pořadů (tzn. filmů a seriálů), což má vliv na popularitu.

Netflix: televizní pořady a program

Netflix nabízí obrovské množství filmů a seriálů, z nichž mnohé jsou z vlastní produkce, takže si na své přijdou milovníci všech žánrů. V České republice je přitom tato platforma dostupná od ledna 2016, přičemž od 11. října 2019 funguje kompletně v českém rozhraní. Aktuálně se lze navíc podívat i na velké množství pořadů s českými titulky a dabingem a zároveň je možné zhlédnout i snímky z české produkce (prvním filmem v tomto ohledu byla Lída Baarová režiséra Filipa Renče).

Netflix: předplatné

Prohlédnete-li si Netflix ceník, zjistíte, že prvních 30 dní je pro nové předplatitele zdarma. Při nové registraci z ČR vám přitom bude automaticky nastaveno české rozhraní. Netflix předplatné přitom existuje ve třech variantách, z nichž si můžete vybrat.

  • Základní. Varianta, která stojí 199 Kč měsíčně. Pořady si lze pouštět pouze na jednom zařízení a navíc jen ve standardní kvalitě obrazu (SD).
  • Tato varianta je o něco dražší (259 Kč/měsíc), nicméně lze Netflix televizní pořady sledovat na dvou zařízeních, a to ve vysoké kvalitě (HD).
  • Nejdražší varianta, jejíž cena činí 319 Kč za měsíc. Obsah si nicméně můžete pouštět na čtyřech zařízeních a navíc v ultra vysoké kvalitě (UHD/4K).

Nyní už víte, kolik stojí Netflix. Základní varianta se přitom hodí spíše pro jednotlivce, zatímco větší rodiny ocení především Premium Netiflix. Cena této služby je sice o 120 Kč za měsíc vyšší, ale prohlédnete-li si na internetu Netflix recenze, zjistíte, že se vám i tato varianta vyplatí, neboť se dostanete k zajímavému obsahu ve výtečné kvalitě.

HBO GO: cena a program

HBO (Home Box Office) je televizní stanice, která byla založena už v roce 1972, brzy tedy oslaví 50 let své existence. Vysílání je rovněž zpoplatněné, přičemž právě HBO je kanálem, jež se dlouhodobě soustředí na vlastní tvorbu, ačkoli jej v tomto ohledu poslední dobou stíhá právě Netflix.

HBO GO: televizní pořady a program

Streamovací služba HBO GO umožňuje sledovat nabídku kanálu HBO online. Diváci mají díky ní v knihovně přístup ke všem právě vysílaným pořadům a zároveň ke všem filmům a seriálům, které pochází z vlastní produkce. V České republice působí HBO už od 18. listopadu 1994 a pod jeho záštitou dokonce vznikají v posledních letech i české TV pořady. S HBO GO lze aktuálně zhlédnout přes 6 000 hodin filmů a seriálů, a to navíc bez nutnosti předplatného televizního balíčku.

HBO GO: předplatné

HBO GO je v české jazykové mutaci výrazně déle, než tomu je u služby Netflix. Navíc nabízí v češtině všechny tituly. Pokud vás zajímá, kolik stojí HBG GO, noví zákazníci získají předplatné na sedm dní zdarma. Po uplynutí této zkušební doby je nutné platit 159 Kč měsíčně a předplatné lze kdykoli zrušit. Obsah lze přehrávat až na pěti zařízeních (souběžně však pouze na dvou). HBO GO cena je tedy výhodná, přesto existuje jedna nevýhoda. Tato služba zatím nenabízí 4K rozlišení ani HDR obraz.

Amazon Prime: cena a program

Amazon.com je především internetový obchod, který aktuálně patří k největším zasílatelským obchodním řetězcům na světě. Vznikl přitom už v roce 1994, tedy v samých počátcích internetu. Od té doby však značně rozšířil své portfolio. V současné době provozuje i službu na streamování videa s názvem Amazon Prime, která se snaží konkurovat Netflixu, HBO GO a dalším podobným službám.

Amazon Prime: televizní pořady a program

Služba Amazon Prime nabízí možnost sledování přejatých filmů a seriálů, stejně jako vlastní tituly, které jsou produkovány pod značkou Amazon Originals. V knihovně naleznou diváci stovky a stovky titulů (zhruba 750), nicméně českou podporu má jen několik desítek z nich. Proto je tato služba vhodná spíše pro jedince, kteří umí dobře anglicky a nepotřebují ke sledování filmů a seriálů české titulky. Na druhou stranu nabízí vynikající kvalitu obrazu srovnatelnou se službou Netflix.

Amazon Prime: předplatné

Tato streamovací služba je samozřejmě rovněž zpoplatněná. Noví předplatitelé si ji ovšem mohou vyzkoušet na 30 dní zdarma, pak činí Amazon Prime cena 75 Kč za měsíc, ale pouze po první půlrok. Po uplynutí této doby budete platit 151 Kč. Za 299 Kč měsíčně se navíc lze stát členem Amazon Prime klubu, což neumožňuje pouze přístup k filmové knihovně, ale také ke streamování hudby anebo k poštovnému zdarma při objednávkách na Amazon.com.

Netflix vs. HBO GO a Amazon Prime

Samozřejmě se nabízí otázka, zda zvolit Netflix nebo HBO GO a Amazon Prime. Co se týče ceny, Netflix je v tomto ohledu nejdražší. Na druhou stranu nabízí opravdu vysokou kvalitu obrazu (i zvuku), čímž značně převyšuje službu HBO GO, která disponuje nižší technickou kvalitou. Vysokou kvalitu obrazu nicméně nabízí rovněž Amazon Prime, který zároveň patří k levnějším službám, ale zase nabízí nejméně obsahu, což platí především pro pořady v češtině. V tomto ohledu je jednoznačně na prvním místě HBO GO, jehož videotéka má všechny tituly s českou podporou.

V každém případě je na každém, jakou službu na streamování videa nakonec zvolí, a vzhledem ke zkušební době zdarma u všech tří služeb si lze bez závazků vyzkoušet, zda zvolit Netflix nebo HBO GO a Amazon Prime. Navíc není zase takový problém předplatit si všechny tři služby, neboť jsou v lecčem totožné (všechny např. umožňují stahování obsahu pro pozdější sledování). Sice vás to vyjde i na více než 500 Kč měsíčně, ale když si uvědomíte, kolik stojí lístky do kina, není to zase tak moc.

Další zahraniční služby na streamování videa

V současné době existuje podobných služeb velké množství. K celosvětově nejznámějším patří vyjma výše zmíněných třeba ještě Apple+, kterou si můžete pořídit za 139 Kč za měsíc. Zaměřuje se přitom rovněž na vlastní pořady, nabízí kvalitní obraz (4K a HDR) a zvuk a seriály s českými titulky (dabing chybí). Doporučit můžeme ještě YouTube Premium, tedy služby od společnosti Google, jež umožňuje přístup k YouTube Originals (filmy a seriály vlastní produkce). Za 179 Kč měsíčně (269 Kč u rodinného předplatné) je ovšem hlavním lákadlem především přístup k hudbě, neboť u pořadů se jedná spíše o méně známou tvorbu.

VoYo a další české služby na streamování videa

V posledních letech se i v našich luzích a hájích začaly rozrůstat tuzemské služby na streamování videa. Nejznámější je VoYo, za níž stojí televize Nova. Přihlášení vám umožní sledovat online filmy, seriály a další pořady, a to jak zahraniční, tak české. Cena činí 159 Kč za měsíc, případně 1 849 Kč za rok, přičemž budete mít přístup nejen do videotéky, ale vytvořený účet je možné využívat i na „sourozeneckých serverech“ (Nova.cz, TN.cz, Galerie.cz nebo Blog.cz.).

Z českých služeb je možné zmínit ještě videoarchiv na iPrima.cz, případně na webu České televize. Oba jsou zdarma, ale s přítomností reklam. Zatímco ve druhém případě to nepředstavuje žádný problém (lze je přeskočit), na iPrima.cz mohou být reklamy poněkud otravné. Eliminovat je ovšem můžete tím, že si vytvoříte prémiový účet, přičemž základní předplatné činí 59 Kč za měsíc. Na závěr ještě zmiňme Aerovod, což je česká online videopůjčovna s kurátorovaným výběrem filmů, kterou provozuje filmová distribuční společnost Aerofilms.

Koli stojí HBO a kolik Netflix?

HBO je o něco levnější stojí 159 Kč měsíčně, zatímco Netflix stojí v nejlevnější variantě 199 Kč měsíčně.

Jaká služba je nejlepší?

To nelze říci, každému bude vyhovovat něco jiného. Pro lepší srovnání si přečtěte náš článek.

Jaké výhody má HBO a jaké Netflix?

HBO nabízí dritvou většinu obsahu i s českým dabingem, zatímco Netflix nabízí v mnohem větší míře pouze titulky. Netflix má naopak spoustu nových pořadů a plní svoji platformu novým obsahem rychleji.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.