Recenze toustovačů

Toust je skvělá večeři, snídaně i svačina, která se jen tak neomrzí a toustovač by určitě neměl chybět v žádné kuchyni. Jak si však takový toustovač vybrat a který model dopadl ve srovnání nejlépe? Velký test toustovačů.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  95 %

  Rohnson R-2683

  • několik vyměnitelných plotýnek
  • nepřilnavý povrch pro snadné čištění
  • multifunkční výrobek za skvělou cenu
  • přívodní kabel může být pro někoho příliš krátký
  1195 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  90 %

  Tefal SW 854 D 16

  • toustovač 4v1
  • plotýnka na tousty, vafle, chuťovky a gril
  • dalších 8 druhů plotýnek lze přikoupit
  • u tak variabilního toustovače bychom očekávali možnost regulace teploty
  • cena může být pro někoho příliš vysoká
  2999 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  89 %

  Tristar SA 3060

  • hluboké pánvičky umožní tousty více naplnit
  • jednoduchý a výkonný za skvělou cenu
  • pánvičky nejdou vyjmout, musí se čistit uvnitř toustovače
  • zahřívá se trochu delší dobu
  599 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  88 %

  ETA Sorento 3151

  • ochranná tepelná pojistka
  • vhodný pro zapékání i grilování
  • nepřilnavý povrch plotýnek usnadňuje čištění
  • výrobek nemá termostat
  • cena může někoho odradit
  1365 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  85 %

  Tefal SM 155233

  • nepřilnavý povrch umožňuje rychlé a snadné čištění
  • je malý a skladný, dá se uložit i ve svislé poloze
  • okolo pantů a zavírání je čištění komplikovanější
  • nemá vyměnitelné plotýnky
  • trojúhelníky toustů je nutné rozříznout, nestačí je jen rozlomit
  490 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  84 %

  Sencor SSM 4221

  • jednoduchý a výkonný, vzhledem k ceně ideální
  • nepřilnavý povrch pro snazší čištění
  • má pouze jeden typ plotýnek
  • plotýnky nejdou vyjmout, takže se toustovač hůře čistí
  399 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  82 %

  Philips HD 2392

  • výkonný toustovač za skvělou cenu
  • zahřívá se velmi rychle
  • na boku přístroje je vypínač, takže není nutné pokaždé vytahovat toustovač ze zásuvky
  • plotýnky se nedají vyjmout
  • tělo toustovače je horké, hrozí poranění
  599 Kč Zkontrolovat ceny

Toustovače, nebo chcete-li sendvičovače se staly nedílnou součástí mnoha českých domácností. Většina z nás si neumí život bez chutných křupavých toustů představit. Je úplně jedno, jestli jej využíváte pravidelně, nebo si na toustech pochutnáte jednou za čas. Mít toustovač v kuchyni se zkrátka vždycky hodí. Tím spíš, když víte, jaký vybrat. Tento chytrý a praktický pomocník totiž umí mnohem víc, než jen „obyčejné“ tousty. 

Co je to toustovač?

Pokud patříte do té vzácné skupiny lidí, kteří toustovač ještě nevlastní, jste tady správně. Vysvětlíme vám, co je zač, k čemu je dobrý a proč si mnoho lidí život bez toustovače neumí ani představit. 

Toustovač, někdy se můžeme setkat i s názvem sendvičovač, je elektrický přístroj, který má nejčastěji dvě protilehlé teflonové (někdy též keramické) plotýnky, zformované do určitého tvaru. Nejobvyklejším tvarem je čtverec, někdy promáčknutý do tvaru lastury, nebo častěji dvou trojúhelníků. Do přístroje vložíte naplněné toustové chleby, přiklopíte a necháte péct. Přístroj vám většinou sám napoví, kdy je dost nahřátý, abyste mohli chleby vložit, a také kdy je možné hotové tousty vyjmout. 

Tousty jsou výbornou svačinou, snídaní i večeří. Milují je děti, a ještě víc je baví, když si mohou toustové chleby sami naplnit. Toustovače však umí mnohem víc než jen zapečené tousty…

Proč si pořídit toustovač?

Mít toustovač v kuchyni se prostě vyplatí. Ve chvíli, kdy nemůžete pro čerstvé pečivo, a gumové housky už vám lezou krkem, stačí naplnit toustové chleby a udělat si křupavé tousty plněné šunkou, sýrem i zeleninou. Tousty můžete plnit dokonce i nasladko. Zkusili jste někdy takový zapečený toust s Nutelou? Nebo toust plněný strouhanými jablky? A co takový toust s tvarohem a broskvemi z plechovky? Pokud nechcete své tousty plnit, můžete si jednoduše udělat jen opečené topinky. V toustovači rychle uděláte volské oko, opečené tofu, vafle nebo lívance. K těmto úkonům už jsou ovšem speciální toustovače 3v1, které mají variabilní plotýnky, jež vám umožní v kuchyni doslova kouzlit. 

Toustovač je návykový. Jak jinak vysvětlit, že každý, kdo ho někdy vlastnil, si bez něj nedovede svůj život představit? Když už nevíte, co vařit – ať už sobě, partnerovi nebo dětem, sáhněte po toustovači

Chcete vařit zdravěji, bez tuku? Sáhněte po toustovači

Chcete mít oblíbená vajíčka k snídani, opečené topinky nebo dokonce lívanečky rychle a bez toho, abyste stáli u plotny? Sáhněte po toustovači

Toustovač je zkrátka pomocník, který nezabere v lince mnoho místa, ale je připraven kdykoli pomoci. Snadno se očistí, u vyjímatelných plotýnek je dokonce možné vložit je do myčky. Díky tepelné izolaci se nemusíte bát, že se o něj děti popálí. Můžete do něj hodit suroviny a jít se věnovat něčemu jinému. Teplou snídani nebo večeři vykouzlíte během pár minut.

Jak vybrat toustovač? 

Už jste se přesvědčili, že toustovač ve své domácnosti prostě musíte mít? To chválíme. Pomůžeme vám, jak si vybrat ten nejlepší, aby vám dobře sloužil a abyste zcela ukojili svůj kuchařský um a kreativního ducha. 

Toustovače – Cena

Cena toustovačů se odvíjí zpravidla od toho, jaké funkce přístroj má, resp. má-li jen jedny pevně dané plotýnky, nebo více na výměnu. Můžete sehnat toustovač od 300 Kč, ale také špičkový výrobek s mnoha možnostmi za 3000 Kč. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost a jak moc jste v kuchyni nároční. My jsme pro vás otestovali toustovače v různých cenových hladinách, s minimem i maximem funkcí. 

Tvar toustů

Možná si říkáte, proč řešit u toustovače tvar toustů. Je to ale velmi důležité. Nejčastějším tvarem je čtverec nebo trojúhelníky. Každý z těchto tvarů má svou výhodu i nevýhodu. Čtvercové tousty můžete bohatě naplnit, aniž by hrozilo, že vám většina náplně po stlačení vyteče. (V tomto případě je také dobré sledovat, jak hluboké plotýnky jsou.) Čtvercové tousty ale mohou být pro někoho příliš velké do ruky. 

Naopak trojúhelníkové tousty jsou menší a praktičtější na držení. Někdy je nemusíte ani překrajovat nožem, ale stačí obě poloviny rozlomit. Některé toustovače jsou vyrobeny speciálně tak, aby z trojúhelníkového tvaru toustů vytékalo co nejméně sýra. 

Další možností čtverhranných toustů je tvar lastury, což je trochu hlubší čtverec. Do těchto toustů se většinou vejde více náplně. Nemusí to však být pravidlem, vždy záleží na výrobci. 

Dražší toustovače mají hned několik plotýnek/nástavců, které je možné měnit podle potřeby. Mezi nejčastější patří ještě plotýnka na vafle, nebo obdélníková plotýnka na grilování mas, tofu nebo topinek. Ty nejlepší toustovače pak mohou mít plotýnek ještě více, nebo umožnit dokupování speciálních tvarů na lívance, koblížky, jednohubky apod. 

Pevné nebo vyjímatelné plotýnky

S variabilitou plotýnek souvisí i možnost jejich měnění – vyjímání. Levné toustovače většinou disponují jen jedním druhem napevno přichycených plotýnek. To samozřejmě není nic špatného. Takové toustovače slouží stejně dobře, jako jakékoli jiné. Problém může nastat v okamžiku, kdy je potřebujete očistit. Toustovače s pevnými plotýnkami se čistí mnohem hůře než plotýnky, které vyjmete a omyjete houbičkou pod tekoucí vodou, nebo je dokonce vložíte do myčky. Proto jsou zkrátka vyjímatelné plotýnky praktičtější a rychleji se umyjí.

Bez zapínání nebo s ním? 

Většina toustovačů se zapíná tím, že vložíte přívodní šňůru do zásuvky s elektřinou. Díky tomu, že se jedná o jednoduché zařízení, většinou bez termostatu, není potřeba dalších tlačítek a nastavení. Přesto některé toustovače disponují tlačítkem on/off, které umožňuje toustovač ponechat v zásuvce, neustále nachystaný na vaší kuchyňské lince, a zapnout ho pouze v případě potřeby. Pokud máte takový toustovač, dávejte si pozor, abyste ho skutečně vypnuli, především když odcházíte z bytu. 

Na co si dát při koupi toustovače pozor?

Možná si říkáte, proč si dávat při koupi tak jednoduchého přístroje jako je toustovač, na něco pozor. Stačí si vybrat podle svých požadavků a finančních možností. Nebo ne? 

Krátká šňůra

I toustovače mohou mít své „mouchy“, které někomu vadí a pro jiného problémem naopak vůbec nejsou. Mezi takové komplikace patří nejčastěji krátká přívodní šňůra. Toustovače mají šnůru většinou kratší, silnou a špatně poddajnou. Pokud máte horší přístup k elektřině, možná s tím budete bojovat. Čtěte proto při nakupování pozorně všechny parametry, včetně délky přívodního kabelu. Dbejte také na to, aby při provozu toustovač na kabelu nestál, nebo se naopak netáhl přes něj, nebo aby se dokonce nedostal na rozpálenou plotýnku.

Špatné těsnění

Některé toustovače mohou špatně doléhat a těsnit, nebo nemají možnost zámečku, který k sobě pevně přichytí obě poloviny přístroje. Při zapékání pak tudy uniká teplo nebo dokonce pára a může dojít k poranění. Toto většinou zjistíte až za provozu, proto je dobré číst před zakoupením recenze toustovačů a předejít špatnému nákupu.

Příliš rozpálené

Většina toustovačů je vyrobena tak, aby maximálně izolovala teplo. Rukojeť ani tělo toustovače by tak nemělo být rozpálené, nebo alespoň ne tolik, aby mohlo dojít k poranění. Ne vždy to však platí. Proto i v tomto případě doporučujeme číst recenze, především máte-li malé děti, které by si na přístroj mohly sáhnout, nebo ho dokonce chtějí sami obsluhovat. 

Nastavitelná teplota

Většina toustovačů (námi testované přístroje dokonce všechny) má jednotnou teplotu. Nemají termostat, a tak není možné regulovat teplotu pečení/zapékání/grilování. Pokud máte jednoduchý toustovač pouze s jedním druhem plotýnek, nebo se nechystáte dělat nic jiného než tousty, problém v tom nespatříte. Ovšem u multifunkčních přístrojů a toustovačů 2v1, 3v1, 4v1 a více už může být teplota problém. Zatímco u pečení vaflí, lívanců nebo různých vdolečků by mohla být nižší, u grilovaných mas by uživatelé naopak uvítali vyšší teplotu. Pokud ale regulace není možná, může být obsluha náročnější. Maso trvá dlouho a vafle musíte neustále hlídat, aby se nespálily. 

Pomalé/rychlé rozehřívání

S teplotou souvisí i rychlost rozehřívání toustovače. Některé, a dokonce i dražší přístroje, se nahřívají příliš dlouho. Hladoví kuchaři tak netrpělivě čekají, než se jejich pochoutka zapeče. Toto samozřejmě může být zcela individuální komplikace. Pro někoho může být rychlost rozehřátí ideální, pro jiného příliš pomalá. Opět ale záleží na i tom, co právě budete zapékat nebo péct/smažit/grilovat. Opět je tedy nejlepší číst předem recenze toustovačů, které vám padly do oka. 

Nyní už víte, jak vybrat nejlepší toustovač do vaší kuchyně, i na co si dát při nákupu pozor. Pojďme se tedy podívat, které toustovače patří mezi nejvíce oceňované a nejlépe hodnocené. 

Nejlepší toustovače na trhu

        
Tefal SM155233ETA Sorento 3151Sencor SSM 4221Tristar SA 3060Rohnson R-2683Philips HD2392Tefal SW854 D
Výrobce Tefal ETA Sencor Tristar Rohnson Philips Tefal 
Příkon700 W900 W700 W900 W900 W820 W700 W
Materiál pečící plochyNepřilnavý povrchNepřilnavýNepřilnavýNepřilnavýNepřilnavýNepřilnavýNepřilnavý
TermostatNe Ne Ne Ne NeNeNe 
Vyměnitelné plotýnkyNeAnoNeNeAnoNeAno
Počet nástavců1401314
Tvar sendvičůTrojúhelníkRůznéČtverecČtverecRůznéTrojúhelníkRůzné
Cena499 - 959 Kč1449 - 1770 Kč359 - 565 Kč599 - 770 Kč999 - 1070 Kč599 - 864 Kč2344 - 2699 Kč

Tefal SM155233 

Toustovač Tefal typ SM155233 je jednoduchý pomocník do vaší kuchyně, s nímž rychle vykouzlíte chutné křupavé tousty, nebo lákavé panini. Povrch plotýnek je vyroben z nepřilnavého materiálu, takže se nemusíte obávat připálení pokrmu nebo komplikovaného čištění. Plotýnky mají tvar trojúhelníku, což usnadňuje rozkrojení a servírování. 

Tefal SM 155233

85 %
 • nepřilnavý povrch umožňuje rychlé a snadné čištění
 • je malý a skladný, dá se uložit i ve svislé poloze
 • okolo pantů a zavírání je čištění komplikovanější
 • nemá vyměnitelné plotýnky
 • trojúhelníky toustů je nutné rozříznout, nestačí je jen rozlomit
490 Kč

ETA Sorento 3151  

Eta Sorento je tzv. toustovač 3v1, nebo také 4v1. Má čtyři vyměnitelné plotýnky, díky kterým můžete dělat tousty ve tvaru trojúhelníků nebo lastur, ale také v něm vytvoříte nadýchané vafle, nebo si ugrilujete maso, topinky či panini. Jedna z plotýnek je totiž obdélníková jen s podélnými drážkami. 

ETA Sorento 3151

88 %
 • ochranná tepelná pojistka
 • vhodný pro zapékání i grilování
 • nepřilnavý povrch plotýnek usnadňuje čištění
 • výrobek nemá termostat
 • cena může někoho odradit
1365 Kč

Sencor SSM 4221  

Jednoduchý, kvalitní a výkonný, takový je sendvičovač Sencor SS 4221. Tento sendvičovač/toustovač vám pomůže připravit tousty ve tvaru čtverců. Nepřilnavý povrch usnadní jeho čištění a sníží možnost připálení pokrmu k povrchu. Kontrolka vám ukáže, kdy je toustovač připraven a kdy je pokrm hotov. 

Sencor SSM 4221

84 %
 • jednoduchý a výkonný, vzhledem k ceně ideální
 • nepřilnavý povrch pro snazší čištění
 • má pouze jeden typ plotýnek
 • plotýnky nejdou vyjmout, takže se toustovač hůře čistí
399 Kč

Tristar SA 3060 

Toustovač Tristar se do našeho výběru nejlepších výrobků dostal především díky hlubokému prostoru pánviček. Vyrobíte na něm sice jen dva tousty ve tvaru lastury, můžete je však naplnit opravdu velkoryse, aniž by hrozilo, že jejich obsah vyteče a připeče se.

Rohnson R-2683

95 %
 • několik vyměnitelných plotýnek
 • nepřilnavý povrch pro snadné čištění
 • multifunkční výrobek za skvělou cenu
 • přívodní kabel může být pro někoho příliš krátký
1195 Kč

Rohnson R-2683  

Toustovač Rhonson R-2683 je další toustovač 3v1. K dispozici má 3 vyměnitelné plotýnky, na kterých vytvoříte křupavé tousty, vafle, nebo můžete grilovat maso, topinky, panini apod. Vyjímatelné plotýnky mají nepřilnavý povrch, takže se pokrm nepřipeče. Díky tomu, že se dají vyjmout, se mnohem snáze očistí. 

Tristar SA 3060

89 %
 • hluboké pánvičky umožní tousty více naplnit
 • jednoduchý a výkonný za skvělou cenu
 • pánvičky nejdou vyjmout, musí se čistit uvnitř toustovače
 • zahřívá se trochu delší dobu
599 Kč

Philips HD2392  

Toustovač Philips HD2392 je jednoduchý ale výkonný přístroj za velmi příjemnou cenu. Disponuje sice jen jedním typem plotýnek, v nichž uděláte křupavé tousty trojúhelníkového tvaru, ale je velmi spolehlivý a snadno se ovládá. Díky trojúhelníkovému tvaru vyteče z toustu méně sýra a nepřilnavý povrch vám usnadní čištění.

Philips HD 2392

82 %
 • výkonný toustovač za skvělou cenu
 • zahřívá se velmi rychle
 • na boku přístroje je vypínač, takže není nutné pokaždé vytahovat toustovač ze zásuvky
 • plotýnky se nedají vyjmout
 • tělo toustovače je horké, hrozí poranění
599 Kč

Tefal SW854 D

Toustovač Tefal SW854 D je sice cenově o dost dražší než ostatní testované výrobky, ale svou cenu naprosto vyváží svými schopnostmi a výkonem. Disponuje hned čtyřmi vyjímatelnými plotýnkami, na nichž lze připravit tousty/sendviče, vafle, panini nebo cokoli grilovaného – od zeleniny po maso, a dokonce má plotýnku pro přípravu chuťovek. A kdyby vám náhodou ani toto nestačilo, další typy plotýnek si můžete přiobjednat. 

Tefal SW 854 D 16

90 %
 • toustovač 4v1
 • plotýnka na tousty, vafle, chuťovky a gril
 • dalších 8 druhů plotýnek lze přikoupit
 • u tak variabilního toustovače bychom očekávali možnost regulace teploty
 • cena může být pro někoho příliš vysoká
2999 Kč

Jsou dobré víceúčelové toustovače?

Pokud si chcete na toustovači připravit třeba i vafle, tak si můžete koupit multifunkční přístroj s výměnými ploténkami. Výsledek obvykle není vůbec špatný, ale například vafle z vaflovače jsou obvykle o něco lepší.

Kolik stojí kvalitní tosutovač?

Toustovače vybavené funkcemi pro lepší práci s pokrmem stojí přibližně jeden tisíc korun, případně i více, pokud se jedná o multifunkční toustovač nebo toustovač s větší zapékací ploténkou.

Jaké jsou alternativy toustovačů?

Pokud vlastníte kontaktní gril, můžete jej bez problému využít na místo toustovače. Získáte tak obvykle větší ploténku pro zapékání.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.