Recenze vysokotlakých čističů (wapek)

Vysokotlaké čističe, někdy také „wapky“, se používají jako účinný nástroj pro čištění různých povrchů a předmětů. Jsou užitečným mobilním tlakovým čističem nejen pro dům a zahradu, ale také do dílny, do výroby v průmyslu a jinde.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  95 %

  Riwall REPW 120 SET

  • Tryska, která stupňuje intenzitu čištění
  • Možnost regulovat paprsek vody pomocí otočné trysky
  • Systém auto stop
  • Snadná manipulace
  • Výhodná cena
  • Přívodní hadice vody není součástí balení
  • Plastová hrdla na přívod vody
  1700 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  94 %

  Riwall REPW 150 SET

  • Systém auto stop
  • Turbo tryska pro efektivnější mytí
  • Dlouhá životnost čerpadla
  • Integrovaná nádrž na saponát
  • Špatně zpracovaný návod
  • Vyšší cena
  3400 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  90 %

  Parkside PHD 170 A1

  • Čistič je vyrobený z hliníku
  • Systém auto stop
  • Integrovaná nádoba na saponát
  • Odolnost vůči korozi
  • Dětská pojistka
  • Slabší výkon
  3000 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  86 %

  Kärcher K 3 1.601-812

  • Dlouhá životnost čerpadla
  • Možnost regulovat výsledný tlak 
  • Rotační tryska
  • Jednoduchá manipulace
  • Praktická nádrž na čisticí prostředek
  • Slabší výkon, skutečně jen na hobby použití
  3500 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  84 %

  Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00

  • Inovovaná tryska 3v1
  • Možnost přidat čisticí prostředek
  • Dobrá stabilita a větší mobilita
  • Nízký hluk při provozu
  • Chybí doplněk k mytí auta
  • Vyšší cena
  3800 Kč Zkontrolovat ceny

Pomocí silného proudu vody zvládnou vyčistit téměř cokoli. Během poslední doby se staly vysokotlaké čističe velmi oblíbené. Právě proto jsme se rozhodli vám pomoci s výběrem, ukážeme vám, jak vybrat wapku.

Věděli jste, že pokud často využíváte v domácnosti na čištění zahradní hadici, kýble s vodou a podobně, uspoří vám wapka 70 až 80 % nákladů na vodu? 

Hned na úvod vám můžeme prozradit, že je potřeba se zaměřit na tři hlavní kritéria, na kterých záleží nejvíc. Jedná se o tlak, průtok vody a samozřejmě pohon. Na trhu je velké množství vysokotlakých čističů, a je těžké se v nich vyznat. Právě proto jsme pro vás vybrali několik nejlepších vysokotlakých čističů. Podívejte se, jaké vapky koupit. Samozřejmě se také liší využití čističe v domácnosti, případně v průmyslu. My se v naší recenzi zaměřujeme především na použití v domácnosti a menší dílně.   

Proč se vyplatí vysokotlaké myčky?

Ukážeme vám, proč se vyplatí investovat do vysokotlakého čističe. Vysokotlaký čistič s ohřevem má sice vyšší účinnost, ale většinou bohatě stačí studenovodní čistič. 

 • oproti jiným způsobům mytí, čistí vysokotlaké čističe až 4krát rychleji – šetří vám čas
 • možná se to na první pohled nezdá, ale aku vapka spotřebuje méně vody než jiné metody čistění, a to až o 80 % 
 • je mnohem účinnější a úspornější než například oplachování pomocí zahradní hadice nebo kýblu s vodou

Vysokotlaký čistič test: podívejte se, které modely jsou nejlepší

Přinášíme vám jedinečný přehled účinných vysokotlakých čističů. Důkladně jsme pro vás vybrali ty, které jsou v poměru ceny a výkonu těmi nejlepšími ve své kategorii. Pokud se chcete podívat, která wapka je ta nejlepší, najdete seznam níž. Ale jestliže vás zajímají více detaily, na co se zaměřit při koupi, a podle čeho se nejlépe orientovat, potom čtěte dále. Vapky neboli vysokotlaké myčky totiž mají mnoho rozdílů, na které je dobré se zaměřit – určitě nerozhoduje pouze cena. 

 1. Riwall REPW 120 SET
 2. Riwall REPW 150 SET
 3. PARKSIDE PHD 170 A1

Jak vybrat wapku: zaměřte se na následující detaily

Ukážeme vám, podle čeho se řídit, když chcete vybrat tu nejlepší vapku do své domácnosti. Vysokotlaké čističe neboli vapky jsou skvělým pomocníkem například na zahradu. Pomohou vám očistit zahradní nábytek, nářadí od bláta, rychle vyčistit dlažbu. Výrazně urychlují mytí, například jsou neocenitelnými pomocníky při mytí auta. Podívejte se, jaké jsou hlavní rozdíly mezi vysokotlakými čističi, a co by ten nejlepší z nich určitě měl umět? Ukáže vám to náš nákupní rádce.

Kde a co budete čistit?

Úplně nejdříve se musíte rozhodnout podle toho, co budete čistit. Jestliže budete vysokotlaký čistič používat pouze na čištění malých nečistot třeba na zahradě, vystačíte si se studenovodním čističem. Ovšem pokud potřebujete čistit například oleje, mastnotu a podobně, budete potřebovat vysokotlaký čistič s ohřevem. Stejně tak se zamyslete, kde budete vysokotlaké myčky používat. Podle toho se totiž musíte rozhodnout, jestli potřebujete mobilní tlakový čistič.

Orientujte se na výkon

Výkon aku vapky je důležitý, protože přímo souvisí s průtokem vody. Jednoduše platí, že čím vyšší výkon, tím lepší průtok i tlak. Zatímco menší wapky mají průtok okolo 300–500 litrů za minutu, výkonnější vysokotlaké čističe zvládnou mnohem více. Doporučujeme vybírat z takových čističů, které mají alespoň výkon motoru 1300 wattů. Jedině tak totiž budete mít jistotu, že je vapka dostatečně výkonná pro kvalitní čištění.  

Důležité je ale výkon regulovat. Zatímco například kovová konstrukce snese vysoký tlak, tak například dlažba nebo zahradní nábytek už ne.

Průtok vody

Je důležité vědět, jaké množství vody proteče čerpadlem tlakové myčky za hodinu. Vyšší hodnota neříká zcela sílu tlaku, ale udává zejména to, jak dobře budou vapky čistit velké plochy. Méně výkonné a hobby vysokotlaké čističe nabízí průtok pod 450 litrů za hodinu. Jsou vhodné spíše pro občasné použití, například na jízdní kola nebo zahradní nábytek. Profesionální vapky hledejte až s průtokem nad 500 litrů vody za hodinu. Vapky do průmyslových provozoven pak potřebují průtok nad 600 litrů za hodinu. 

Pozor, vapka sice může být výkonná s průtokem nad 600 litrů vody za hodinu, ale ujistěte se, že takový průtok zvládne i vaše vodovodní přípojka. 

Alfa omegou čištění je tlak

Tlak se u mobilních tlakových čističů pohybuje od 90 do 200 a více barů. Zatímco 60 barů je spíše pro tlak hobby čističe, který opláchne lehkou špínu, 200 barů představuje profesionální čištění. Aby bylo vaše čištění skutečně účinné, doporučujeme rozmezí tlaku wapky mezi 130 až 150 bary. Takový čistič už je vhodný například k čištění automobilů, chodníků, dlažby, fasád, střech a podobně. Na zahradě a v domácnosti s ním zvládnete bez nadsázky vše potřebné. 

Rozhoduje teplota vody?

Ano, regulace teploty vody je důležitá, avšak ne nutně nezbytná. Potřebujete ji hlavně, pokud budete využívat vysokotlaký čistič na mastnotu, jako je olej a podobně. Pokud ne, obejdete se bez problému se studenovodním typem wapky – těch je na trhu většina. Vysokotlaký čistič s ohřevem vody je v porovnání o dost dražší, proto si dobře rozmyslete, jestli ho skutečně potřebujete a neobejdete se bez něho. Doporučujeme ho zejména do automobilového průmyslu. 

Důležitý je typ pohonu

Vysokotlaký čistič s nasáváním vody se také liší svým pohonem, a podle toho i výkonem. Nejčastěji jsou rozšířené vapky s elektrickým pohonem. Ovšem je potřeba dodat, že ne všude je elektrická vapka vhodná. Pokud potřebujete skutečnou mobilitu, pak je určitě vhodný vysokotlaký čistič s naftovým nebo benzinovým pohonem. Jednoduše tak nebudete vázání na elektřinu. Takové vysokotlaké čističe jsou dobré například na ve stavebnictví.

Pozor na levné materiály

Materiály jsou velmi důležité, protože přímo úměrně ovlivňují životnost produktu. Je proto dobré se poohlídnout po kvalitních materiálech, doporučit můžeme například prověřené wapky Bosch nebo vapky Kärcher. Rozhodující jsou použité materiály u čerpadla, protože je nejdůležitější součástí wapky. Ovšem záleží také na ostatních dílech. Levné aku tlakové myčky prodávané v různých hobby marketech vám bohužel příliš dlouho nevydrží. 

Doporučujeme nakupovat především u specializovaných prodejců, pokud hledáte opravdu kvalitní aku vapku. Velmi povedený je například vysokotlaký čistič Kärcher nebo Riwall.

Saponát

Některé tlakové myčky umožňují také přidání saponátu k mytí. Je to funkce navíc, kterou nemají všechny vysokotlaké čističe. Funkci využijete zejména k odstranění mastnoty, například vapka na auto má většinou možnost přidat čisticí saponát. Často se jedná o dražší modely, například Kärcher vapky. Vhodné jsou také k efektivnímu čištění dlažby, kamenů a dalších podobných povrchů. Ovšem pozor, ne každý chemický přípravek je pro vysokotlaký čistič wap vhodný. 

Co speciální funkce?

Vysokotlaké čističe mají zejména 2 důležité funkce. Jednou z nich je regulovaný ohřev vody, který značně zvýší účinnost mytí – o to více, pokud využijete wapku s ohřevem a čisticím saponátem. Regulovat lze většinou od 40 °C až do 160 °C. Některé profesionální vysokotlaké čističe pak umí změnit vodu v páru, ale v takovém případě se z nich už stávají spíše parní mopy. 

Jiné modely jsou vybaveny automatickým vypnutím. Díky této funkci se čerpadlo vapky jednoduše vypne poté, co se přestane používat mycí pistole. Mnohdy například s časovou prodlevou, třeba 20 sekund, díky čemuž nedochází stále k opakovanému zapínání a vypínání motoru čerpadla. 

Důležité je příslušenství

Dnes existuje celá řada příslušenství pro různé wapky. Doporučujeme využívat příslušenství od stejného výrobce, který vyrobil i vaši vysokotlakou myčku. Například pro tlakovou myčku Riwall používejte jen Riwall příslušenství. Budete tak mít jistotu, že bude nejen kompatibilní, ale zároveň nebude docházet třeba ke snížení výkonu nebo nižší efektivitě mytí. Příslušenství je spousta, od různých čistících nástavců, kartáčů, trysek až po prodlužovací hadice nebo třeba filtry. 

Tlakové myčky test: výběr naší redakce přináší ty nejlepší z nich

Tlakové myčky samonasávací jsou vhodné všude tam, kde si potřebujete rychle a efektivně poradit s úklidem. Testy jasně ukazují, že vysokotlaké čističe navíc šetří vodu, takže jsou úspornější než třeba mytí zahradní hadicí. Abychom vám ulehčili výběr vysokotlakého čističe, vybrali jsme pro vás ty nejlepší z nich. Podobně jako dTest vysokotlakých čističů jsme se i my zaměřili na komplexní srovnání.

Vítěz testu: Riwall REPW 120 SET

Univerzální pomocník do domácnosti. Hodí se na uklízení okolo domu, na zahradu a pro odstranění běžných nečistot. Riwall REPW 120 SET je připraven ihned k použití, stačí ho pouze připojit na zdroj vody. Nemusíte nic složitě nastavovat ani skládat. Výhodou je také nastavitelný paprsek vody, který pomocí otočné trysky můžete různě korigovat. Kromě toho je Riwall REPW 120 SET poměrně výkonný vysokotlaký čistič. Vhodný je zejména na domácí použití – nabízí zdaleka nejlepší poměr ceny a výkonu.

Výhody

 • speciální turbo tryska, která stupňuje intenzitu čištění a pomůže tak odstranit i odolné nečistoty
 • možnost regulovat paprsek vody pomocí otočné trysky
 • systém auto stop, který vypne motor, když není potřeba a tím šetří energii
 • bohaté příslušenství pro efektivní čištění
 • snadné a rychlé složení vapky
 • velmi příznivá cena

Nevýhody

 • přívodní hadice vody není součástí balení
 • plastová hrdla na přívod vody

Riwall REPW 120 SET

95 %
 • Tryska, která stupňuje intenzitu čištění
 • Možnost regulovat paprsek vody pomocí otočné trysky
 • Systém auto stop
 • Snadná manipulace
 • Výhodná cena
 • Přívodní hadice vody není součástí balení
 • Plastová hrdla na přívod vody
1700 Kč

hmotnost: 6,2 kg | maximální teplota vody: 40 °C | naviják: ne | výkon: 1500 W | maximální průtok vody: 432 l/hod | maximální tlak: 120 bar | hluk: 92 dB | mobilita: kolečka | cena: 1690 Kč |

Riwall REPW 150 SET: Výkonný vysokotlaký čistič, který zvládne vše potřebné

Výkonná tlaková myčka Riwall REPW 150 SET je spolehlivá a efektivní. Díky svému vyššímu výkonu je už vhodná pro mytí větších nečistot a usazenin. Nejedná se ale o profesionální mobilní tlakový čistič. Ještě stále je wapka určena především do domácností, jako univerzální pomocník na zahradu, do dílny a podobně. Vhodná je ale také pro běžné mytí auta, pokud nepotřebujete pravidelně odstraňovat mastnotu a jiné podobné nečistoty. 

Výhody

 • systém auto stop pro vypnutí motoru, pokud není potřeba – výrazně šetří energii
 • turbo tryska pro ještě efektivnější mytí nečistot
 • dlouhá životnost čerpadla, protože je vyrobeno z kvalitních materiálů
 • moderní design
 • mnoho příslušenství
 • integrovaná nádrž na saponát

Nevýhody

 • zákazníci si stěžují na špatně zpracovaný návod

Riwall REPW 150 SET

94 %
 • Systém auto stop
 • Turbo tryska pro efektivnější mytí
 • Dlouhá životnost čerpadla
 • Integrovaná nádrž na saponát
 • Špatně zpracovaný návod
 • Vyšší cena
3400 Kč

hmotnost: 9,8 Kg | maximální teplota vody: 40 °C | naviják: ano | výkon: 2000 W | maximální průtok vody: 4681 l/hod | maximální tlak: 150 bar | hluk: 96 dB | mobilita: kolečka | cena: 3 284 Kč |

PARKSIDE PHD 170 A1: univerzální čistič za skvělou cenu do 3000 Kč

Značku Parkside možná znáte z Lidlu, který nářadí této značky u nás prodává ve svých obchodech. Jedná se o výkonný model vysokotlakého čističe PARKSIDE PHD 170 A1, který svou kvalitou a výkonností může konkurovat i známějším výrobcům. Tento vysokotlaký čistič nabízí velké množství příslušenství, se kterým můžete vyčistit vše, co budete potřebovat. Svým výkonem se opět jedná o hobby vysokotlaký čistič, ale určitě zvládne i mytí v dílně a menší výrobě. 

Výhody

 • výkonné čerpadlo z kvalitního hliníku
 • systém auto stop, který šetří energii, pokud zrovna není výkon potřeba
 • integrovaná nádoba na 1 litr čistícího saponátu
 • odolnost vůči korozi
 • ergonomické držadlo s dětskou pojistkou

Nevýhody

 • slabší výkon, pokud chcete čistit odolnější nečistoty a usazeniny

Parkside PHD 170 A1

90 %
 • Čistič je vyrobený z hliníku
 • Systém auto stop
 • Integrovaná nádoba na saponát
 • Odolnost vůči korozi
 • Dětská pojistka
 • Slabší výkon
3000 Kč

naviják: ano | výkon: 2400 W | maximální průtok vody: 450 l/hod | maximální tlak: 170 bar | mobilita: kolečka | cena: 2 699 Kč |

Vapka Kärcher K 3 1.601-812: prověřená tlaková myčka nad 3000 Kč

Mezi další velmi kvalitní wapky Kärcher se řadí Kärcher K 3 1.601-812. Model je opět určen především pro využití v domácnosti a na zahradě. Skvěle ho využijete jako pomocníka na čištění automobilů, jízdních kol, zahradního nářadí, dlažby a podobně. Velkou výhodou je, že lehce otočením regulačního kolečka můžete nastavit tlak vody. Například rotační tryska zvládne odstranit i odolné nečistoty. 

Výhody

 • čerpadlo zaručuje dlouhou životnost, chráněno je totiž vodním filtrem
 • možnost regulovat výsledný tlak 
 • rotační tryska, která snáze odstraňuje odolnější nečistoty
 • jednoduché sestavení vysokotlaké myčky
 • praktická nádrž na čisticí prostředek

Nevýhody

 • slabší výkon, skutečně jen na hobby použití

Kärcher K 3 1.601-812

86 %
 • Dlouhá životnost čerpadla
 • Možnost regulovat výsledný tlak 
 • Rotační tryska
 • Jednoduchá manipulace
 • Praktická nádrž na čisticí prostředek
 • Slabší výkon, skutečně jen na hobby použití
3500 Kč

hmotnost: 8,6 Kg | maximální teplota vody: 40 °C | naviják: ne | výkon: 1600 W | maximální průtok vody: 380 l/hod | maximální tlak: 120 bar | mobilita: kolečka | cena: 3 066 Kč |

Vapka Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00: zástupce tradičního kvalitního výrobce

Výrobce kvalitního nářadí Bosch. Model wapky Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00 nabízí rychlé a flexibilní čištění povrchů, nářadí, ale hodí se také na čištění automobilu a podobně. Vysokotlaký čistič Bosch je synonymem především vysoké kvality a životnosti – jak jsem u této značky spíše profesionálního nářadí zvyklí. Unikátní kuželová tryska pak zvyšuje čistící výkon až o 10 %, uvádí výrobce.

Výhody

 • inovovaná tryska 3 v 1, která zlepšuje čistící výkon až o 10 %
 • možnost přidat čisticí prostředek
 • mnoho užitečného příslušenství k čištění 
 • dobrá stabilita a větší mobilita
 • menší hluk při provozu

Nevýhody

 • přestože je v základním balíčku mnoho příslušenství, podle zákazníků není součástí žádné k mytí auta
 • lehce vyšší cena

Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00

84 %
 • Inovovaná tryska 3v1
 • Možnost přidat čisticí prostředek
 • Dobrá stabilita a větší mobilita
 • Nízký hluk při provozu
 • Chybí doplněk k mytí auta
 • Vyšší cena
3800 Kč

homtnost: 7,9 kg | maximální teplota vody: 40°C | naviják: ne | výkon: 1900 W | maximální průtok vody: 410 l/hod | maximální tlak: 135 bar | hluk: 74 db | mobilita: kolečka |

Vysokotlaké čističe: test ukázal, že modely Riwall si zaslouží naši pozornost

Náš objektivní test vysokotlakých čističů ukázal, že na prvním i druhém místě se umístil tlakový čistič znaky Riwall. Lehce nás to překvapilo, přeci jen, vyhlášené jsou spíše tlakové myčky Nilfisk nebo vapky Kärcher. Pokud tedy hledáte hobby vysokotlaký čistič třeba na zahradu, určitě doporučujeme vítěze našeho testu Riwall REPW 120 SET. Tento vysokotlaký čistič je velmi levný a přitom výkonný. Za svou cenu nabízí zdaleka nejvíc, navíc bez problému zvládne každodenní běžné čištění.

K čemu jsou vysokotlaké čističe dobré?

Vysokotlaké čističe jsou nepostradatelnými pomocníky při úklidu zahrady, čištění auta, kola či čehokoliv jiného. Díky vapce ušetříte opravdu značné množství času!

Jaká je cena vysokotlakových čističů?

Vysokotlaké čističe můžete zakoupit za cenu od přibližně 2000 Kč do 4000 Kč.

Jaké značky vysokotlakových čističů jsou na trhu nejlepší?

Mezi nejlepší vysokotlaké čističe v našem testu patří ty od značky Riwall, levnější vapky pak lze pořídit od značky Parkside, naopak Bosch a Kärcher patří k dražším a také nejkvalitnějším wapkám.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.