Lidí, kteří by rádi myli okna mezi námi zřejmněo mnoho není. Pokud se v této činnosti také nevyžíváte, co to takhlepřenechat robotům? Tipy jak vybrat nejlepší robotický čistič oken a přehled vítězů srovnávací recenze.
Recenze robotických čističů oken
Také nesnášíte čištění oken? Odkládáte to, jak nejdéle to jde, a o to víc se pak nad mytím rozčilujete? Nejraději byste seděli na gauči, hráli si se svým mobilním telefonem a sledovali, jak se vaše okna umyjí sami? Tak věřte, že to není žádné sci-fi. V dnešní době už existují pomocníci, kteří umyjí a vyleští vaše okna, aniž byste se museli zvednout z gauče. Tedy, abychom byli přesní – je potřeba, abyste se zvedli a přendali přístroj na další okno. Ale jinak si můžete v klidu číst, nebo sledovat televizi. Vítáme vás ve světě robotických čističů oken.
Obsah recenze
Co je to robotický čistič oken?
Robot na okna, nebo také robotický čistič skel, je přístroj, který vám pomůže umýt okna, zrcadla a celkově hladké plochy – od skla přes keramiku až po hladké dřevěné povrchy. Záleží vždy na druhu robota a jeho funkcích a výkonu. Na rozdíl od různých stěrek a vysavačů, které je potřeba ovládat rukama, robot na mytí skel pracuje samostatně. Stačí, když ho naplníte čistícím prostředkem, popř. prostředkem a vodou, přisajete na okno, zabezpečíte ho pomocí bezpečnostního lanka či šňůry, zapojíte do elektřiny a můžete si jít sednout.
Robotický čistič oken se dá ovládat pomocí dálkového ovládání, takže není nutné u něj stát a kontrolovat ho. Je potřeba jej vždy jen přesunout na další okno. Některé čističe mají možnost ovládání pomocí chytrého telefonu, konkrétně přes aplikaci, kterou si stáhnete. Mezi takové patří např. čističe značky Hobot nebo Mamibot.
Roboty na okna představují jednoznačně velkou pomoc hlavně u lidí, kteří mají velké skleněné plochy, okna, výlohy, zrcadla apod. Před jeho koupí je ale potřeba prostudovat si pořádně doporučení – pro jak velké/malé plochy je robot vhodný, jakou má výkonnost atd.
Proč si robotický čistič oken pořídit?
- Rychlá a automatická pomoc pro čištění oken
- Robotický čistič ovládáte třeba z gauče nebo z postele, aniž byste u něj museli stát
- Vyčistí okna beze šmouh, aniž byste je museli dolešťovat či předmývat
- Poradí si s velkými plochami i bezrámovými zrcadly apod.
- Vhodné pro různé druhy povrchů – třeba i pro sklo sprchového koutu
- Šetří váš čas i peněženku, protože jeho využití je ekologické
Proč si robotický čistič oken nepořizovat?
- Jeho cena je o dost vyšší než u běžných stěrek, ručních vysavačů na okna apod.
- Čistící prostředky do přístroje jsou dražší, než běžné přípravky na čištění skel
- Robot musí být upevněný na konzoli kvůli bezpečnosti
- Některé přístroje nezvládnou vyčistit větší nečistoty, jako např. ptačí exkrementy
- Některé přístroje nedokážou detekovat konec plochy u bezrámových zrcadel či oken
- Některé přístroje se nedostanou přesně do rohů a je potřeba dočistit je ručně
Jak vybrat robotický čistič oken?
Přesvědčili jsme vás, že robotický čistič skel je přesně to, co potřebujete? Než se vrhnete na jeho koupi, připravili jsme pro vás jednoduchý manuál, na co se při výběru robota na okna zaměřit a na co si dát pozor.
Cena / Výkon
Zpravidla každý z nás, když jde podobný přístroj kupovat, hledí na jeho cenu. Vyplatí se kupovat levnější přístroje? Není lepší investovat vyšší cenu, ale mít okna zářivě čistá a beze šmouh? U robotických čističů skel nenajdete žádné velké cenové výkyvy. Ano, můžete najít i přístroje za 17.000 Kč a více, ale tam už jsou pak odlišnosti i v ploše, kterou zvládne přístroj umýt. Proto doporučíme nezačínat výběrem podle ceny, nýbrž podle dalších priorit, jako jsou jeho funkce, velikost umyté plochy, výkon atd.
Námi testované přístroje měly všechny podobnou cenu, a i jejich výkon byl poměrně shodný. U přístrojů značky Hobot se sice objevilo více negativních hodnocení, ale zase měly nejvíce hodnocení celkově. Je tedy logické, že i té negativity se tam objevilo více. Naopak přístroje značky Mamibot byly o něco levnější, ale ve výsledku měly pozitivní hodnocení velmi vysoká.
Druhy povrchů
Než přístroj koupíte, zjistěte, na jak velkou plochu je robot na okna vhodný. Nejen na to, jak velkou plochu vyčistí maximálně, ale také minimálně. Pokud si na malá okna koupíte přístroj velkých rozměrů, je pravděpodobné, že výsledek nebude přesně podle vašich představ.
Vhodné je také zjistit, na jaké tloušťky skel – oken je přístroj doporučen, popř. jaké zvládne vyčistit materiály. Zatímco některé přístroje jsou vhodné pouze na sklo, jiné si poradí i s keramikou, zrcadlem nebo dokonce hladkým dřevěným povrchem.
Co všechno vyčistí?
Měli byste také vědět, co všechno vybraný robotický čistič oken zvládne umýt.
- Dostane se až do rohů oken, nebo bude potřeba je dočistit?
- Vyčistí i hrany mezi sklem okna a jeho rámem?
- Poradí si s extra špinavými okny, nebo bude potřeba je předmývat?
- Zvládne umýt i bezrámový povrch, nebo se na hraně zasekne/spadne?
- Jakou technologií disponuje? Jakým způsobem si se špínou poradí?
I když budou v popisku přístroje tyto funkce uvedeny, dopřejte si s výběrem čas. Najděte si na vámi vybraný přístroj recenze od uživatelů či různé testy. Někdy se stane, že i přístroje, které se s uvedeným problémem mají podle svých specifikací dobře poprat, to ve skutečnosti nezvládají. Vždy je proto lepší znát názor těch, kteří měli možnost si roboty na okna vyzkoušet a otestovat je.
5 nejlepších robotických čističů na okna
Hobot 298 robotický čistič oken
Hobot 298 je praktický a velmi výkonný robotický čistič oken s automatickým rozprašováním a zásobníkem na mycí prostředek. Jako první a jediný na světě je vybaven ultrasonickým rozprašovačem vody, který tvoří 15 mikrometrů hustou mlhu. I díky ní vyčistí vaše okna rychle a velmi precizně. Poradí si i s různými druhy skel, díky speciálním utěrkám z mikrovlákna.
Mamibot W120 (M120)
Robotický čistič oken od firmy Mamibot je velmi výkonný. Díky síle 120 W se udrží na skle dostatečně dlouhou dobu, aby vyčistil vaše okna co nejlépe. Pohybuje se horizontálním i vertikálním směrem a ovládá se jednoduše – pomocí dálkového ovládání nebo pomocí vašeho chytrého telefonu. Poradí si s různými tloušťkami a typy skel, včetně bezrámových. Vhodný je na čistění oken u vás doma, ale i do větších komerčních prostor.
Hobot 198 robotický čistič oken
Tento robotický čistič skel a oken od značky Hobot si poradí až se 198 druhy skel a hladkých povrchů. Je ideální pro čištění oken, skel, zrcadel a různých hladkých povrchů v různé tloušťce. Vybaven je ovládáním přes chytrý telefon i systémem single-side, GYRO senzorem, navigačním systémem Al-Technology a novou funkcí dvojitého čistícího cyklu.
Mamibot W110-T (M110-T)
Tento robotický čistič oken, skel a hladkých povrchů značky Mamibot patří mezi ty nejlepší na trhu. Má totiž vynikající výkon a dokáže si poradit s různými druhy hladkých povrchů. Vyčistí nejen sklo, ale i keramické nebo hladké dřevěné povrchy, a to až na 98 %. Mamibot se pohybuje ve svislé a vodorovné poloze, poradí si i s rohy oken a ovládá se jednoduše – dálkovým ovládáním, nebo chytrým telefonem.
Symbo Weebot W130
Také firma Symbo vytvořila robotický vysavač na okna. Je vhodný pro svislé povrchy od velikosti 50 x 50 cm. Ideální je pro majitele velkých či francouzských oken. Jeho použití je vhodné i pro bezrámová okna. Jeho síla a účinnost spočívá ve speciální vibrační podložce, která efektivně vyčistí povrch. Následně je okno vyleštěno čistící utěrkou. Tento robotický vysavač na sklo se pohybuje dvěma směry, ve tvaru písmene N nebo Z. Vybaven je i systémem intenzivního lokálního čištění – tj. místo s vyšší mírou znečištění čistí tak dlouho, dokud špínu neodstraní.