Recenze herních konzolí

Na trhu není mnoho herních konzolí, přesto je velice konkurenční a jednotliví výrobci nabízejí své herní konzole s menšími výhodami a nevýhodami. Jaká je ta nejvhodnější pro vás?

Jaké jsou nejlepší herní konzole (nejen) současnosti? 

V současné době je možné považovat za nejlepší herní konzole produkty společností Sony, Microsoft a Nintendo. Ačkoli si první dvě z nich už skoro 20 let konkurují, třetí jde vlastní cestou. Jak v každém případě ukazují prodeje, uživit se bez problémů mohou všechny tři. 

Playstation

PlayStation je herní konzole od japonské společnosti Sony. V zemi vycházejícího slunce se přitom poprvé objevila už v roce 1994 a o rok později si mohl nové zařízení vyzkoušet i zbytek videoherního světa. Okamžitě přitom sklidilo velký úspěch. Postupně následovali další nástupci – PlayStation 2 (2000), PlayStation 3 (2006) a PlayStation 4 (2013). Do portfolia Sony ovšem patří rovněž kapesní herní konzole, a to PSP (PlayStation Portable) a Vita

Všechny tyto produkty měly mezi hráči velmi dobrou odezvu, což platí především pro PlayStation 2. Celosvětově se jej totiž prodalo přes 155 milionů kusů, což z něj dodnes činí nejprodávanější herní konzoli vůbec! Na konci roku 2020 nás přitom do portfolia Sony přibývá další nástupce, který nese název PlayStation 5 a opět se jedná o jednu z „nejnabušenějších“ herních konzolí na trhu.

Xbox 

Největším konkurentem společnosti Sony na trhu s herními konzolemi je rozhodně americký Microsoft. Ten představil v roce 2001 nové zařízení, které neslo název Xbox a ihned začalo dobývat celý videoherní svět. O čtyři roky později následoval Xbox 360 a v roce 2013 také Xbox One. Na trhu se přitom objevilo několik verzí, které směle soupeřily s PlayStationem. Na konci roku 2020 přitom Microsoft vydává novou konzoli s názvem Xbox Series X

Ačkoli výkon měly obě konzole obdobný a Xbox v některých ohledech dominoval (např. modernizovaná verze Xbox One X, která spatřila světlo světa na konci roku 2017, se stala nejvýkonnější herní konzolí na trhu), problémem bylo, že hráče nedokázali tolik zaujmout tzv. exkluzivity neboli exkluzivní hry. Jde o tituly, jež vycházejí pouze na daném zařízení. V tomto ohledu je na tom o něco lépe PlayStation (viz níže), ačkoli samozřejmě záleží na každém hráči. 

Nintendo Switch

Společnost Nintendo pochází stejně jako Sony z Japonska. Na trh s herními konzolemi přitom vstoupila už v roce 1985, a to zařízením, jež neslo název NES (Nintendo Entertaiment System). O pět let později vyšel nástupce SNES (Super Nintendo Entertaiment Systém) a následovaly Nintendo 64 (1996), GameCube (2001), Wii (2006), Wii U (2012) a Switch (2017). Rovněž tato společnost má tedy za sebou celou řadu úspěšných herních konzolí.

Nintendo v počátcích svého působení na trhu s herními konzolemi soupeřilo především s další japonskou společností Sega, která ovšem nakonec v tomto boji prohrála a v roce 2001 dokonce úplně opustila výrobu konzolí. Nintendo je naopak v tomto segmentu nadále velmi úspěšné a prosazuje se i vedle PlayStationu a Xboxu. Ačkoli se nejedná o tak „nabušená“ zařízení, sází na originální koncepty a herní tituly. Switch je např. herní konzole kombinovaná s handheldem. 

NVIDIA Shield 

Ačkoli jsou za tři hlavní herní konzole současnosti považovány PlayStation, Xbox a Switch, alespoň ve zkratce zmiňme ještě zařízení s názvem NVIDIA Shield. Jedná se o speciální konzoli, která streamuje počítačové a některé konzolové hry na televizi. Nabízí přitom ke streamování a stažení stovky her, mezi které patří pecky jako Assassin’s Creed, Fortnite anebo Zaklínač 3. Zároveň nabízí všechny služby, které znají předplatitelé chytrých televizí. 

Jak vybrat herní konzoli

Výběr herní konzole není jednoduchou záležitostí, a protože je prostředí výrobců herních konzolí velice konkurenční, tak i parametry a výbava jednotlivých zařízení jsou alespoň trochu podobné. Na co se tedy zaměřit nejvíce?

Exkluzivní hry

Exkluzivní hry jsou pro většinu hráčů tím největším lákadlem, jedná se o hry, které si na žádné jiné platformě nezahrajete, pouze na vybrané konzoli. Výrobci konzonzolí obvykle uzavřou dohodu s vývojářem hry nebo se jedná o případ, kdy rovnou vývojáře dané hry vlastní. Exkluzivních her rozhodně není málo a v případě, že většina konzolí je na tom s cenou i výkonem podobně, jedná se asi o nejdůležitější kritérium výběru.

Nejlépe ze všech konzolí asi vychází platforma od Sony, tedy PlayStation. Špatně na tom rozhodně není ani Nintendo Switch, které má za sebou herního giganta s právy na spoustu her a postaviček, které si šetří pouze pro svoji konzoli. Za touto dvojkou trochu zaostává Microsoft s konzolemi Xbox, které se snaží své dva konkurenty dohnat, ale těch opravdu špičkových exkluzivních her zůstává poskrovnu

  • Počet a kvalita exkluzivních her u konzole je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru
  • Největší počet exkluzivních her nabízí zpravidla PlayStation
  • Zajímavé exkluzivní hry má rovněž Nintendo, které těží z bohaté historie

Výkon

Ačkoliv je výkon velice důležitým parametrem, není rozhodně nejdůležitějším. Všechny hry, které jsou pro danou konzoli určeny na ní lze spustit a neměly by se vám sekat ani jinak znepříjemňovat herní prožitek. Vývojáři hry optimalizují a stabilní výkon je tak u každé hry zaručený. Výkon má vliv především na rozlišení, které můžete využít, pokud tedy máte 4k televizor a chcete hrát hry ve 4k, je dobré volit výkonnější konzole, které tento výkon nabízejí. Problém s hrami ve 4k je však stále ještě ten, že opravdu jen minimum her je možné v nefalšovaném 4k spustit.

Stejně tak je rozdíl mezi výkonem a plynulostí hry. Ne vždy je čistý výkon podle parametrů určující, v některých případech je konzole lépe navržená po stránce systémové architektury a lépe pracuje s výkonem, který má. Může se tak klidně stát, že konzole nabízející vyšší výkon je ve skutečnosti méně výkonný než papírově slabší konkurent. To se aktuálně děje například u nových typů konzolí (PlayStation 5 a Xbox series X), zatímco Xbox je papírově silnější a výkonnější konzole, PlayStation láká na lepší optimalizaci, práci s výkonem, lepší architekturu a rychlejší načítání her. Jak jsou obě konzole v realitě výkonné, však stále ještě nevíme, to se dozvíme až postupem času.

Rozlišení televize

Spíše než rozlišení televize je důležité, jaké rozlišení hry nabídnou, aktuálně totiž existuje pouze málo her, které nabízejí například rozlišení 4k. Je však velice pravděpodobné, že se tento fakt bude časem mělnit a her s podporou 4k bude přibývat. Pokud tedy máte 4k televizor a budete si chtít hru ve 4k vychutnat, je potřeba myslet i na výkon konzole. Ne všechny aktuální konzole podporují nebo spíše zvládnou 4k rozlišení. Naopak je zbytečné si kupovat výkonnější konzoli, pokud víte, že vaše televize 4k nenabízí, jednalo by se pak v podstatě o zbytečně utracené peníze navíc.

Herní ovladač

Herní ovladač je součástí herní konzole, se kterou přijdete do styku asi nejvíce. Návrh a možnosti herního ovladače jsou proto určitě důležitým aspektem při výběru. Zde se jedná spíše o osobní preference. Oba dva hlavní hráči, PlayStation i Xbox, mají podobné ovladače, přestože mezi hráči panuje obecně větší spokojenost s herním ovladačem pro Xbox. Nintendo Switch se potom ovládá pomocí minimalistických Joy-Conů.

Herní příslušenství

Kromě herního ovladače samozřejmě existuje i další herní příslušenství. Pro závodní hry si je např. možné pořídit volant a pedály, které umocňují zážitek. Dále si je možné pořídit pohybové senzory, joystick apod. Asi hlavním rozdílem mezi třemi hlavními konzolemi v tomto ohledu je, že PlayStation (klasická „čtyřka“ i Pro) má jako jediný speciální příslušenství v podobě virtuální helmy PlayStation VR, tedy zařízení pro hraní her ve virtuální realitě. 

Cena

Pokud srovnáme cenu herních konzolí s herním PC, dojdeme k tomu, že jsou cenově výhodnější. Všechna nejlepší zařízení se dají sehnat do 10 000 Kč a navíc se od sebe cenově nijak výrazně neliší, takže byste se měli rozhodovat spíše podle ostatních parametrů. Musíme ovšem doplnit, že cena her bývá vyšší než u PC a zpoplatněny jsou i síťové služby (PSN a Xbox LIVE). 

Členství

Dva největší hráči na trhu s konzolemi, tedy PlayStation a Xbox nabízejí ke svým konzolím za  malý poplatek i členství. Toto členství s sebou přináší některé výhody, ale zároveň jste k jeho placení tak trochu výrobci nuceni. Bez členství totiž nemáte možnost hrát na konzoli online hry, kterých je v dnešní době spousta a které jsou čím dál tím populárnější. K tomu navíc získáte možnost stáhnout si do své herní knihovny jedno za čas zcela zdarma nějakou hru (které nutno podotknout nejsou zrovna špatné). Členství na obě dvě konzole stojí přibližně 10 dolarů, tedy asi 250 Kč v závislosti na probíhajících akcích.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Srovnání gramofonů

Recenze herních konzolí