Jak si kdo ustele… Ale co kdyžaktuální situace zrovna moc příležitostí k pohodlnému spánku nenabízí? V naší recenzi se dozvíte jak si správně vybrat karimatku a jaké typy karimatek jsou pro vaše účely ty nejlepší.
Recenze karimatek
Při kempování a pobytu v přírodě platí pořekadlo ‚‚Jak si kdo ustele, tak si lehne“ víc, než kdekoli jinde. Opouštíte svojí komfortní zónu a vydáváte se nocovat do stanu, nebo do divočiny. I v těchto provizorních podmínkách je určitě potřebné se kvalitně vyspat a nabrat síly před dalším dobrodružstvím. Podívali jsme se podrobně na nabídku karimatek a v následující recenzi Vám představíme ty, které nás zaujaly nejvíce. Nejprve si ale pojďme představit, jaké jsou druhy karimatek a matrací a k jakým účelům jsou vhodné.
Obsah recenze
Podle čeho vybírat karimatku ?
Karimatka je spolu se spacákem odpovědná za to, jak kvalitní bude váš noční odpočinek. Je tedy velmi důležité vybrat tu správnou, protože i sebelepší vlastnosti drahého spacího pytle můžete degradovat volnou špatné podložky. Uvědomte si proto kde budete karimatku používat, v jakém terénu a při jakých teplotách budete spát ? A položte si zejména otázku, zda jí jí chcete nosit uvnitř, nebo vně batohu, nebo vám její váha, ani rozměry po sbalení nevadí, protože budete cestovat autem. Dalším kritériem pro výběr je výška vaší postavy. Vyrábějí se modely s délkou 180 cm, ale i karimatky pro dvoumetrové dlouhány. Důležitá je i šířka. Standardní je cca. 50 cm, vyrábějí se ale i pohodlnější 60 cm modely. Zásadní pro pohodlí je však u jakéhokoliv typu karimatky, nebo matrace jejich výška. A jaké jsou nejběžnější typy karimatek podle konstrukce ?
Pěnové karimatky
Nejstarší, nejjednodušší, nejlevnější, ale stále velmi oblíbený typ. Jde o obdélníkovou podložku z polyethylenu, která se vyrábí v nejrůznějších barvách, tloušťkách i povrchových úpravách. Některé jsou hladké, jiné mají spodní stranu opatřenou hrubším reliéfem, nebo protiskluzovými výstupky, které brání posouvání po podlážce stanu. Běžné jednovrstvé modely mají tloušťku mezi 5-8 mm. Vyrábějí se ale i propracovanější vícevrstvé typy, které mají jednu vrstvu potaženou hliníkovou fólií. Ta zvyšuje komfort tím, že odráží tělem vyzařované teplo zpět. b jsou používány pro krátkodobé nenáročné cestování, využití najdou i při józe, nebo cvičení. Jejich nevýhodou je mimo jiné ale to, že po čase se slehnou a zhoršují se jejich izolační vlastnosti. Samostatnou kapitolou jsou tzv. EVAZOTE karimatky. Ty jsou vyrobeny ze odolného pěnového materiálu s uzavřenými póry, který má minimální nasákavost vlhkosti a výrazně lepší tepelný odpor. Výhodou pěnových karimatek je jejich odolnost vůči trní, kamení a ostrým předmětům. Když jí propíchnete trnem, nic se neděje, proto jsou velmi oblíbené i mezi zálesáky, kteří spí pod širákem v nepříliš přívětivém terénu.
Výhody pěnových karimatek
- velmi nízká cena
- velký výběr barev a potisků
- jednoduché použití
- nízká hmotnost
Nevýhody
- omezená životnost
- horší pohodlí
Nejlepší pěnové karimatky
Therm-a-Rest Z-Lite SOL
Nejoblíbenější pěnová karimatka známé americké značky. Je pravda o něco dražší, než konkurenční modely, zato si zachovává vysokou kvalitu, na kterou jsme u Therm A Rest zvyklí. Uzavřené buňky a hladký povrch nenasakují vlhkost, profilovaný protiskluzový reliéf a možnost skládání jí řadí na první místo testu. Obzvláště jí ocení vysokohorští turisté, hledící na poměr cena/hmotnost/výkon.
Yate single 8 B-66
Osvědčená klasika. Nosí jí skauti, trempové i běžní turisté. 8 mm není žádná pohodlná výška, ale na nouzové přespání na cestách to stačí. Navíc cena je téměř zanedbatelná a i když jí něčím propíchnete, funguje stále stejně. Oblíbený letní model pro suché prostředí se vyrábí v mnoha barevných variantách a různých délkách a nechybí ve výbavě drtivé většiny turistů.
Yate EvaZote 14
Odolný model z EVA pěny. Na první pohled možná vypadá jako obyčejná pěnová karimatka. Materiál je ale mnohem tužší, nabízí skvělé izolační vlastnosti a nenasakuje vlhkost. Výška 14 mm je už také o něco pohodlnější. Tento model vydrží dlouhodobé používání a je odolný vůči poškození. Sice je po sbalení trošku objemnější, ale to jí určitě odpustíte, protože Vás nenechá na holičkách ani při bivakování na horách, nebo v jiném chladném prostředí.
Samonafukovací karimatky
Konstrukce samonafukovacích karimatek, je o něco složitější. Představte si měkkou pěnovku, podobnou například materiálu, ze které je vyroben míček na líný tenis. Tato hmota je vložená do nepropustného polyesterového obalu opatřeného uzavíratelným ventilem. Pokud u složené matrace otevřete ventil, začne do sebe vnitřní “houbovitá“ hmota nasávat vzduch a zvětšovat svůj objem. Tím dochází k “samonafukovacímu“ efektu, podle kterého dostala tato kategorie název. Nečekejte ovšem, že se Vám taková karimatka opravdu sama dokonale nafoukne, mezitím co budete třeba stavět stan. V drtivé většině případů jí budete muset ještě dofouknout ústy a teprve potom dotáhnout ventil. Čím kvalitnější je vnitřní pěna, tím snadněji do sebe nasává vzduch a tím lepší má izolační vlastnosti i sbalitelnost. Kvalitní samonafukovací karimatky nabízejí nejlepší tepelně izolační vlastnosti a pohodlí. Vyrábějí se v podobných rozměrech jako pěnové modely, ale jejich tloušťka je výrazně vyšší. Nejběžnější výška se pohybuje mezi 2,5 – 5 cm. Takové karimatky snadno složíte do malého balíčku, který nemusíte nosit podobně jako pěnovou karimatku vně batohu, ale můžete jí dát dovnitř. Existují i extra vysoké 10 cm modely, které ale nejsou zrovna vhodné pro nošení na zádech. Opačným extrémem jsou zkrácené 3/4 karimatky, které ochrání před chladem pouze trup a ušetří vám nějaký ten gram v batohu. V poslední době se objevují na trhu i samonafukovací karimatky, které jsou uvnitř zatepleny dutým vláknem Primaloft, které se používá jako izolant např. ve spacácích, bundách, nebo rukavicích. Nevýhodou samonafukovacích modelů je jejich náchylnost k propíchnutí. Ve stanu je vše v pořádku, ale pokud je používáte venku, je třeba zkontrolovat na místě ležení ostré kamínky, větvičky, nebo trny. Pro případ propíchnutí je součástí balení u lepších karimatek opravná sada se záplatami a lepidlem.
Výhody
- vynikající pohodlí
- velmi dobrý tepelný odpor
- jednoduché použití
- nízká hmotnost u kvalitních modelů
Nevýhody
- vyšší cena
- možnost propíchnutí
Nejlepší samonafukovací karimatky
Therm-a-Rest Trail Lite
Podle většiny ohlasů na internetu jedna z nejlepších “samonafukovaček“vůbec. A nutno dodat, že asi právem. Neměli jsme sice možnost vyzkoušet jí přímo v terénu ale i interiérové testování nás nadchlo. Velice rychle jí dostanete do použitelného stavu a po vyfouknutí a dotažení speciálního bezpečnostního ventilu má kompaktní rozměry. Díky tomu se nám bez problémů vešla na dno 50 l turistického batohu. Protiskluzovou povrchovou úpravu nejvíce oceníte, až když si stan postavíte trochu z kopce. Maličko nás překvapila vyšší cena. Ale za kvalitu se prostě platí všude…
Husky Fuzzy 3,5
Zlí jazykové tvrdí, že Husky není značka pro opravdové dobrodruhy. Postupem času ale získáváme dojem, že výrobky této české hvězdy na outdoorovém nebi mají něco do sebe. Karimatka Fuzzy nabízí s výškou 3,5 cm pohodlné spaní a zároveň ještě stále přijatelné rozměry po sbalení. Vnější materiál vypadá bytelně, takže snad nebudete potřeboval brzy ani opravnou sadu záplat, která je u každého balení. Bezpečnostní ventil funguje spolehlivě a propouští dostatek vzduchu při rozbalování matrace. Do potřebné tvrdosti ale stejně karimatku musíte dofouknout ústy.
Yate Caliman
Klasická obdélníková samonafukovací karimatka, vhodná pro běžné kempování. Výška 3,5 cm je dostatečně pohodlná i pro spaní na tvrdém povrchu. Snadno se nafukuje i balí do přiloženého obalu. Jediný malý nedostatek je to, že spacák po ní trošku klouže a někteří zákazníci by ocenili i větší šířku než 51 cm. Ve své kategorii nabízí skvělou cenu a dobrý tepelný odpor.
Nafukovací karimatky a matrace
Tyto pohodlné podložky na spaní jsou oblíbené kvůli jednoduchosti použití a komfortní výšce. Malé cestovní modely nafouknete snadno ústy, nebo integrovanou nožní pumpou. A po sbalení zabírají nejméně místa ze všech. Velké nafukovací matrace vhodné do stanu jsou často vysoké i více než 15 cm , široké jako dvojlůžko a potažené příjemnou semišovou vrstvou. Pro jejich nafouknutí je potřeba si pořídit tzv. dvoucestnou ruční pumpu. Ta vhání vzduch do matrace přes široký ventil při pohybu pumpy nahoru i dolů a používá se i pro vyfukování. Kvalitnější nafukovací matrace mají tzv. Bostonský ventil, který brání samovolnému úniku vzduchu. Přestože by se mohlo zdát, že díky své výšce nafukovací matrace nejlépe ochrání před zimou odspodu, opak je pravdou. Tím, že uvnitř mají velký objem studeného vzduchu, izolují hůře, než pěnové, nebo samonafukovací karimatky. Při letním dlouhodobém kempování na jednom místě jsou ale nenahraditelným doplňkem, jehož pohodlí se nejvíce blíží vaší domácí posteli.
Nejlepší nafukovací karimatky a matrace
Husky Funny
Rozumný kompromis mezi samonafukovací a pěnovou karimatkou. Nejvíce nás v příjemném slova smyslu překvapila její výška. Naměřených 10 cm je pro turistickou karimatku opravdu skvělá hodnota. Drobné nerovnosti skvěle vyrovná a svrchní rip-stop materiál je odolný a velmi příjemný na dotek. Při šířce 60 cm a délce 190 cm nabízí výborné pohodlí i pro prostorově výraznější postavy. Po sbalení je stále vhodná pro vložení do batohu. Suma sumárum – jedna z nejpohodlnějších nafukovacích karimatek
Klymit Static V2
Nafukovací karimatka od amerického výrobce, který se specializuje i na armádní vybavení. Na první pohled je maličko jiná. Vzduchové komory jsou uspořádány do tvaru písmene V. To zaručuje menší pohyb vzduchu uvnitř karimatky a zároveň přirozeně vede polohu těla při spánku. Po sbalení je velmi malá a dáte jí s přehledem dovnitř batohu. Jediné co nám trošku vadilo je šustivý zvuk při převalování ve spacáku.
Závěr testu
Během testování jsme vyzkoušeli i řadu karimatek s nižší cenu , než jsou námi doporučované modely. Posléze se ukázalo, že cena je konkrétně u karimatek důležitým kritériem kvality. Levné supermarketové samonafukovací karimatky mají ventily, kolem kterých po čase může unikat vzduch. Nejlevnější nafukovací matrace zase často praskají a unikají ve svárech. Dávejte také pozor, aby výrobek neobsahoval škodlivé změkčovače plastu tzv. ftaláty.