Ať už chcete mít přehled o svých fyzických aktivitách během celého dne nebo si jen chcete lépe měřit své sportovní výkony, fitness náramky jsou vhodným řešením. Recenze a test nejlepších fitness náramků.
Recenze fitness náramků
Fitness náramky byly ještě nedávno doplňkem pro sportovce, ale postupem času se z nich stále věrný společník každého, kdo se stará o své zdraví. Stále více lidí zajímá zdravý životní styl a i když nejsou zrovna vrcholoví sportovci, rádi by si příležitostně změřili své výkony. Chytrý náramek Vám pomůže zaznamenat data která potřebujete k dosažení určitých tréninkových cílů, nebo ukáže další údaje o sportovní činnosti. Získáte tak dokonalý přehled o tom, jak funguje vaše tělo, stanovíte si limity a ochráníte se před zbytečným přetěžováním. Ve světě, který je stále více posedlý zdravím, trh s fitness technologiemi vzkvétá a každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává data. Vydali jsme se do hlubin českého internetového trhu s těmito sportovními doplňky a vybrali pro vás ty, které nás nejvíce zaujaly. Nejdříve si krátce představíme základní pojmy.
Obsah recenze
Co je to fitness náramek ?
Pro nezasvěcené je fitness tracker zařízení, které vypadá jako hodinky nebo náramek. Měří vaše kroky, sleduje srdeční frekvenci a obecnou úroveň aktivity. Pomocí těchto informací vypočítává a sleduje řadu dalších hodnot, například kolik jste spálili kalorií. Podobná zařízení, jako jsou krokoměry a monitory srdečního tepu, existují již léta, ale ty díky univerzální povaze fitness náramků upadají v zapomnění. Podle nedávných průzkumů dokonce tato zařízení zlepšuje motivaci vás upozorní na nutnost pohybu, nebo na nedostatečně splněný tréninkový limit.
Sportovní funkce náramku
Mezi nejčastější sportovní funkce měřené fitness náramky patří:
- počítání spálených kalorií pro jakoukoliv aktivitu (od chůze s přáteli až po plavání v rámci triatlonu)
- funkce přenosného krokoměru
- sledování srdeční frekvence (měření tepu)
- měření tlaku
- měření hladiny kyslíku v krvi
- měření spánku a úprava spánkových vzorců
- vyhodnocení úrovně stresu
- stopky
- hodiny a budík
- záznam trasy – vyžaduje GPS
- měření rychlosti
Doplňkové funkce
Za zmínku stojí také další ,,nesportovní“ funkce některých fitness náramků. Propojení přes Bluetooth s chytrým telefonem vám umožní ovládat jeho veškeré funkce. Můžete přehrávat hudbu, nebo ovládat dálkově fotoaparát. Náramek ale může i vibrovat, aby vás upozornil na příchozí hovor (včetně identifikace volajícího), nebo SMS. Nemusíte tak přestat běžet, hledat telefon kontrolovat oznámení na displeji. Některé modely vás upozorní i na dění v sociálních sítích, nebo připomínají vám události uložené v kalendáři vašeho smartphonu. Díky aplikacím můžete po náročném sportovním dni sledovat veškerou činnost zpětně. Zařízení dokonale ví, kdy jste spali, běhali, jezdili na kole, nebo řídili auto. Užitečnou funkcí je také sledování předpovědi počasí. Mnoho fitness trackerů nabízí i určitý druh pozitivní zpětné vazby, často ve formě virtuálních odměn – zvaných odznaky nebo motivační zprávy. Když uživatel splní některý z cílů, dostanete uznání za svou tvrdou práci. A pokud je náramek propojen se sociálními sítěmi, můžete se o svůj pokrok podělit se svými přáteli třeba na Facebooku, či Instagramu.
Důležité upozornění: Žádný fitness náramek nemůže nahradit skutečné lékařské přístroje. Všechny ukazatele jsou přibližné a vhodné pouze pro základní seznámení s důležitými hodnotami a neukazují skutečný zdravotní stav nositele. Pro přesné výsledky by se měly používat pouze certifikované monitory srdečního tepu a používat při sportování zdravý rozum.
Jak vybrat fitness náramek ?
Protože na trhu existuje široká škála produktů mezi kterými jsou významné cenové rozdíly zvažte před nákupem, které funkce jsou pro vás nejdůležitější a které můžete oželet. Představíme Vám ale i další ukazatele, které je dobré před nákupem sledovat.
Základní funkce
Inteligentní alarm – určuje optimální fáze spánku, probouzí vás v nejvhodnější dobu. Tímto způsobem se uživatel šetrně probudí a netrpí nedostatkem spánku. Tato funkce není nutností, ale podle hodnocení zákazníků je velmi užitečná, zvláště pro osobní pohodu.
Osobní výživový poradce – na základě shromážděných informací o uživateli a jejich porovnání s údaji o spotřebované a získané energii poskytuje rady ohledně optimální výživy. Může spočítat doporučenou denní dávku tuků, sacharidů, bílkovin a řady makroživin.
Krokoměr – jedna z nejpoužívanějších funkci, zejména mezi lidmi, kteří nejsou aktivní sportovci, ale chtějí se zdravě hýbat. Je ideální pro rekonvalescenci po úrazech, můžete jí využít při nordic walkingu i turistice. Díky krokoměru je snadné stanovit si cíle. Například: udělejte 20 000 kroků denně! Po dosažení požadované hodnoty začne náramek vibrovat, nebo uživatele upozorní na splněnou misi zvukovým signálem. Nejmodernější modely mohou navíc poskytovat informace o průměrné rychlosti, spotřebě kalorií a porovnávat údaje v různém období.
Monitor srdečního tepu – klíčová funkce, která uživatelům umožňuje plně sledovat zdraví. Pokud zjistíte, že je váš srdeční rytmus je příliš vysoký, snížíte intenzitu cvičení. Některé naměřené hodnoty pak mohou být důvodem k návštěvě lékaře, nebo konzultaci s fitness poradcem. Je dobré se tedy nejdříve seznámit s tím, jaké hodnoty jsou pro běžnou populaci ideální, před tím než začnete v panice volat rychlou zdravotnickou pomoc. Naměřená data je však obyvkle nutné brát s rezervou, jelikož optický senzor pro měření srdečního tepu není zdaleka bezchybný. Aktuální údaje z tohoto senzoru se však skvěle mohou hodit jako pomocník při sportování v aerobním pásmu, které vždy zjistíte právě podle své aktuální tepové frekvence.
Kompatibilita s mobilním zařízením
Před nákupem se ujistěte, že vybraný náramek dokáže komunikovat s vašim mobilním zařízením. Na trhu jsou inteligentní náramky, které jsou kompatibilní s operačním systémem Android i iOS a nabízejí k tomu na Google Play, nebo App Store odpovídající aplikace. Některé starší mobilní telefony mohou mít ale s připojením problém.
Výdrž baterie
Průměrná výdrž baterie u běžných fitness náramků je cca. 7- 10 dní. Čerpání energie ovlivňuje samozřejmě i velikost a typ displeje, způsob ovládání i počet spuštěných funkcí. Zaměřte se tedy na kapacitu akumulátoru a na způsob dobíjení. Většina modelů má vnitřní vestavěnou baterii, která se dobíjí z USB výstupu, powerbanky, nebo cigaretového zapalovače v automobilu, kabelem, podobně jako mobilní telefon. Můžete se setkat i s typy používající levné knoflíkové baterie.
Parametry displeje
Pokud dříve byl systém zobrazení na fitness náramcích velmi strohý, pak ty dnešní mají displej, na kterém jsou přehledně zobrazeny požadované indikátory. Ten může být i barevný a má zpravidla úhlopříčku – 0,7-1 palce s rozlišením přibližně 120x24o. Na sledování filmů na Netflixu to určitě není, ale základní údaje jsou i na takovém displeji dobře čitelné. U většiny modelů jde o dotykový displej s podsvícením, který je dobře čitelný a ovladatelný za ztížených podmínek v terénu. Větší a jasnější displej ale znamená i vyšší spotřebu energie.
Konstrukce a materiály
Fitness náramek, má nejčastěji podobu silikonového pásku s jednoduchým vzhledem. I když na první pohled působí nenápadně, ukrývá mnoho funkcí. Na vnitřní straně (přiléhající k tělu) je většinou ukrytý konektor pro přístup k měřícímu čipu. Aby jste mohli načíst data na něm uložená, musíte náramek připojit k externímu zařízení. Obvykle ke smartphonu, ale může to být také počítač nebo tablet. Většinou, se tak děje bezdrátově, bez nutnosti použití kabelu. Ke čtení dat ale potřebujete aplikace poskytované konkrétními výrobci.
Odolnost proti vodě a vlhkosti
Nejpokročilejší náramky jsou chráněny před vlhkostí a prachem. Koupání a pohyb extrémně prašném prostředí jim nevadí. Dejte si ale pozor na plavání v moři. Ochrana těchto inteligentních pomocníků je většinou určena pouze pro sladkou vodu. Sůl může vaše zařízení nenávratně poškodit.
Design a provedení
Od té doby, co nejsou fitness náramky jen zařízením pro posilovnu, ale můžete je nosit po celý den, se značně proměnily. Jejich design je upraven podle věkové kategorie, pohlaví i povaze povolání při kterém ho používáte. Mnoho výrobců poskytuje dokonce možnost měnit pásky, takže je můžete dokonale sladit s oblečením. Důležité je věnovat pozornost, podobně jako u hodinek, velikosti řemínku. Některé modely jsou univerzální, jiné se prodávají v různých délkách, podle obvodu zápěstí.
Chytré hodinky, versus fitness náramky
Na první pohled vypadají tato dvě zařízení možná podobně, jsou mezi nimi ale podstatné rozdíly. Chytré hodinky jsou obvykle větší než náramky. Stejně tak i jejich displeje. Obecně platí, že displeje smartwatch jsou obvykle mezi 1 – 3 palce, zatímco fitness náramky mají velikost 0 – 1 palec. Kromě toho jsou obrazovky chytrých hodinek plně kompatibilní s dotykovým ovládáním, takže je můžete ovládat prsty (stejně jako u smartphonu). Všechny chytré hodinky mají barevné a živé displeje, zatímco obrazovka, kterou najdete náramku, je většinou černobílá. Fitness náramky jsou zaměřeny především na trénink a jako takové mají především sportovní funkce. Chytré hodinky však nabízí sloty pro SIM karty, WiFi připojení, fotoaparát, 4G LTE, samostatné aplikace a další vymoženost, které u fitness náramku nenajdete. A díky tomu jsou samozřejmě i dražší. Před nákupem raději zvažte, jak často a v jakém prostředí chcete měřit sportovní aktivity a podle toho si zvolte, které zařízení je pro vás vhodnější.
Využití fitness náramků
Jak jsme již nastínili výše, fitness náramky jsou narozdíl od chytých hodinek určené primárně ke sportu. Můžete je využít při běhu jako vhodného pomocníka s monitorováním aktuální tepové frekvence nebo uběhnuté vzdálenosti (tip: recenze běžecké obuvi). Využít však můžete fitness náramky i na další sporty, jako je cyklistika (recenze cyklistických helem), pěší turistika (recenze trekových bot) nebo plavání. Fitness náramek určitě oceníte i při cvičení doma.
Recenze fitness náramků
Nabídka chytrých náramků je v tuzemských internetových obchodech opravdu velice široká. Vybrali jsme typy, které patří mezi nejoblíbenější mezi profesionálními sportovci, ženami, nebo dětmi. A protože i jejich ceny jsou ve velkém rozmezí, ukážeme vám, že i za nízkou cenu se dá sehnat model doslova ,, nadupaný “ funkcemi.
Garmin Vivosmart 4 S/M
Značka, jejíž vlajkovou lodí byly ještě donedávna GPS navigace se šikovně přeorientovala na chytré hodinky a náramky. Vivosmart je inteligentní fitness náramek, který se dá spojit i s mobilním telefonem a mít tak přehled o volání, e-mailech, nebo SMS. Uživatelsky přívětivá aplikace je přehledná a bez problémů funguje i s Apple iOS. Příjemný povrch se dobře nosí a neklouže na ruce a díky decentní antracitové barvě nepůsobí nápadně ani s civilním oblečením.
LAMAX BFit PRO2
Za málo peněz – hodně muziky. Ano, můžete přes něj opravdu pouštět skladby z Vašeho mobilu, má však i jiné plusy. Třeba 14 různých sportovních aktivit, které si zvolíte před začátkem cvičení. Nebo propojení z GPS-kou telefonu, díky které lze zaznamenávat i trasu. V přehledné aplikaci si můžete po skončení tréninku generovat různé přehledy a grafy. Příjemným překvapením jsou černý a červený silikonový náramek, které najdete v základním balení.
Xiaomi Mi Band 4
Vítěz mnoha jiných uživatelských recenzí se u nás neumístil na prvním místě. Je to ale jenom díky otravnému upozorňování a vibrování při dlouhodobé nečinnosti, které jsme možná jenom neuměli vypnout. Jinak si pozornost určitě zaslouží. Pěkně zpracovaná aplikace je kompletně v češtině, nabízí sledování všech možných parametrů a nádherně kontrastní displej se dobře čte i na slunci. Za zmínku stojí i dlouhá výdrž baterie, která ho udržuje v chodu často i 14 dní.
Samsung Galaxy Fit 2 SM-R220
Sportovní design tohoto chytrého fitness náramku nenechá nikoho na pochybách k čemu slouží. Má k dispozici mnoho funkcí a data lze vyhodnocovat podle přehledné aplikace. Příjemné je automatické rozpoznání sportovní činnosti, díky které ho po spárování s telefonem téměř nemusíte nastavovat. Užitečnou vychytávkou pro vaše zdraví je automatické měření doby mytí rukou, hlídání spánku a hladiny stresu.
Honor Band 5
Další povedený počin čínské provenience. Je elegantní, lehký a díky kontrastnímu barevnému displeji vypadá spíše jako stylové hodinky. Kromě měření a vyhodnocování všemožných sportovních je schopen upozornit na zprávy z mobilu, Whatsappu, nebo Messengeru. Užitečná je i možnost odmítnutí příchozího hovoru. To co se nám na něm líbí nejvíce, nesouvisí s fitness funkcemi. Pokud ho správě spárujete umožní vám vyvolat a najít ztracený mobil.
Xiaomi Mi Band 3
Třetí generace náramků Xiaomi je konečně vybavená dotykovým displejem, což u tak levného modelu není obvyklé. Pro ty, kteří se spokojí se základními sportovními funkcemi jde o ideální tip. Umožňuje zobrazení jména volajícího na displeji, odemykání displeje mobilu pouhým přiblížením. Ovládací aplikace Mi Sports App je poměrně přehledná a nabízí i různé fitness průvodce.
Smartomat Chicband
Tento model je záležitost čistě pro něžné pohlaví. Na první pohled vypadá jako elegantní dámské hodinky, když se ale rozsvítí displej, nenechá nikoho na pochybách, že jde o chytrý náramek. Měří celodenní aktivitu a umožňuje měření srdečního tepu. Po spárovaní s mobilním telefonem upozorní na příchozí hovory, SMS, nebo další události. Proti klasickým sportovním modelům typu Garmin mu ale některé funkce chybí.