Recenze šicích strojů

Ať už chcete domácí šicí stroj jen na rychlou úpravu oblečení nebo si chcete rovnou ušít doplňky či oblečení podle vlastního návrhu, bude se vám hodit kvalitní šicí stroj. Přehled nejlepších šicích strojů a jejich recenze.

  • Nejlepší poměr cena/výkon
    96 %

    SILVERCREST SNM 33 C1

    • 33 šicích programů
    • šikovné funkce
    • ideální poměr ceny a výkonu
    • pouze 1 patka
    2699 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava
    95 %

    Brother NV 15

    • jednoduchá obsluha
    • tichý chod
    • funkce
    • vyšší cena
    7990 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    93 %

    Garudan GHE-1207

    • výkonný motor
    • pevná ocelový konstrukce
    • šikovné funkce a výbava
    • vyšší cena
    11900 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    92 %

    Lucznik Mini

    • vhodný pro začátečníky
    • malý a skladný
    • kovová konstrukce
    • slabší výkon v porovnání s většími modely
    1999 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava za nízkou cenu
    90 %

    HomeLife FASHION URF-705

    • dobrá cena
    • 12 šicích programů
    • volné rameno
    • na pokročilejší šití se příliš nehodí
    1599 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonNejlepší výbava za nízkou cenu
Lucznik MiniSILVERCREST SNM 33 C1Brother NV 15HomeLife FASHION URF-705
+ vhodný pro začátečníky+ 33 šicích programů+ jednoduchá obsluha+ dobrá cena
+ malý a skladný+ šikovné funkce+ tichý chod+ 12 šicích programů
+ kovová konstrukce+ ideální poměr ceny a výkonu+ funkce+ volné rameno
- slabší výkon v porovnání s většími modely- pouze 1 patka- vyšší cena- na pokročilejší šití se příliš nehodí

Šicí stroj by neměl chybět v žádné domácnosti. Někdo ho dokonce potřebuje pro výkon zaměstnání. Nebo je šití jeho koníčkem. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, pak nepřestávejte číst. Právě pro vás jsme totiž sepsali následující recenzi.

Budeme se v ní zabývat tím, jak vybrat šicí stroj. Povíme si o tom, jaké jsou základní typy strojů. Seznámíme vás také se základními funkcemi a parametry, podle kterých se můžete při výběru rozhodovat. A nakonec jsme přidali přehled nejlepších šicích strojů.

Jak vybrat šicí stroj

Šicí stroje pořídíte za méně než 3 000 Kč. Profesionální modely ale mohou vyjít i v řádu desetitisíců. Vždy záleží na tom, co všechno od přístroje očekáváte. Čím víc funkcí, tím vyšší cena.

Šicí stroj vybírejte na základě toho, jak moc a na co ho budete používat. Pokud s šitím teprve začínáte, doporučujeme klasický šicí stroj. Ten má poměrně univerzální využití a bohatě si s ním vystačíte i v domácnosti.

Takový šicí stroj pro začátečníky a do domácnosti by měl být především jednoduchý na ovládání. Doporučujeme také volit modely s nižší hmotností, se kterými se snadno manipuluje. Volné rameno vám značně ulehčí práci a oceníte ho zejména při šití rukávů u triček a mikin nebo nohavic u kalhot.

Pokud šijete ve volném čase a je to váš koníček, podívejte se po šicím stroji s širším výběrem stehů. Opět doporučujeme volné rameno. Automatické navlékání jehly a osvětlení rovněž přijde vhod.

Profesionálové by měly mít nejvyšší nároky. Hledejte modely s funkcemi, které vám usnadní a urychlí práci. Důležitý je široký výběr stehů a také větší výběr patek. Zajisté se vám bude hodit i kovová konstrukce. Ta je nutná pro prošívání silných materiálů. Volné rameno by mělo být samozřejmostí, stejně jako automatické navlékání nití a automatická knoflíková dírka.

Základní typy šicích strojů

Šicí stroje se v základu dělí na dva hlavní typy. Oba jsou poháněny elektřinou, přesto jsou mezi nimi drobné rozdíly. Ty najdete především v ovládání a obsluze. Rozdíl je také v množství funkcí a vlastností. A samozřejmě i v ceně.

Mechanické šicí stroje

Mechanické stroje se hodí pro začátečníky a ty z vás, kteří nešijí příliš často. Jsou vybaveny šlapacím pedálem, který ovládá přívod elektřiny a tím i chod stroje. Neznamená to, že budete muset neustále šlapat. Pouze budete dávat signál, kdy má šicí stroj začít zašívat.

Mechanické šicí stroje mají tlačítka nebo kolečka (= mechaniku). Vy si jejich pomocí určíte šířku, délku a typ stehu. Stroj dále umí regulovat přítlak patky. Je v nich zabudovaný také kyvný chapač s maximální šíří cik caku do 5 mm.

Má čtyřkrokovou dírku nebo jednu automatickou dírku na knoflíky. Zvládá stehy rovné, klikaté, overlockové (steh, který se používá na mikinách, tričkách atd.) či jednodušší dekorativní. V porovnání s jinými typy nemají příliš mnoho funkcí. Seženete je ale za velmi příznivé ceny a pro příležitostné používání nebo do začátků si s nimi bohatě vystačíte.

Elektronické šicí stroje

Elektronické doporučujme pro uživatele, kteří šijí poměrně často. Seřizují se pomocí elektronického ovládání. Často se setkáte i s modely, které jsou vybaveny přehledným displejem. U dražších strojů je dokonce dotykový. Displej značně usnadní celý proces a ušetří čas. Software je vždy intuitivní a rychle se v něm zorientujete. Dejte si ale pozor na to, v jakém jazyce je.

Kromě základních typů ovládají i pokročilejší dekorativní. Některé elektronické šicí stroje vám skrze displej budou radit, jaký typ stehu použít atd. Jednoduše na něm nastavíte délku, šířku a typ stehu. Na panelu se dostanete také k dalším funkcím, kterými přístroj disponuje.

Ve srovnání s mechanickými jsou méně hlučné, snadněji se ovládají a mají více funkcí. Umí například samy zapošít, automaticky odstřihnout nit apod. Značně tak šetří čas. Počítejte s tím, že větší výbava jde ruku v ruce s vyšší pořizovací cenou.

Dělení šicích strojů dle typů stehů

Mechanické a elektrické stroje se dále dělí podle toho, na jaký typ stehů se specializují. Klasický šicí stroj je více všestranný. Overlock je poněkud specifický, za to pro profesionální švadleny naprosto nezbytný. Výrobci mysleli i na ty z vás, kteří často vyšívají. I tato činnost už se dá dělat rychle a jednoduše.

Klasický šicí stroj

Klasický šicí stroj je vhodný jak pro začátečníky, tak zkušené uživatele. Zvládne všechny běžné druhy stehů. Některé modely ovládají také steh overlock. Je všestranný – využijete ho na zašívání, prošívání nebo sešívání více kusů k sobě. Pro potřeby domácnosti je ideální.

Klasické šicí stroje najdete v řadách se spoustou programů a funkcí, které vám usnadní jejich používání. Cenové rozpětí tohoto typu je velmi široké. Jedinou nevýhodou je, že nejsou příliš vhodné na pružné materiály.

Overlock

Šicí stroje specializované na overlockový steh se hodí především pro šití oblečení. Doporučujeme ho zkušeným švadlenám a pokročilým uživatelům, kteří chtějí šít vlastní oblečení, popř. pro komerční účely. Overlockový steh se skládá ze čtyř nití. Ostatní typy šicích strojů, u kterých výrobci uvádí, že tento steh ovládají, ho ale dělají jen ze dvou nití.

Pokud tedy chcete využívat plnohodnotný overlock, doporučujeme vybavit se právě tímto typem strojů. Kromě čtyř nití overlockový šicí stroj umí tento steh vytvořit také ze dvou, tří a pěti nití. Nevýhodou tohoto typu je, že nedokáže šít rovně. Oproti klasickému modelu si ale bez problémů poradí i s pružnými materiály. Jelikož se jedná o profesionální stroj, počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Coverlock

Tento typ je obdobně jako overlock určen jen na specifický typ stehu – coverlock. Ten se využívá zejména na spodních lemech triček a mikin. Narazíte na něj i na rukávech. Pokud chcete ušetřit, je možné sehnat kombinovaný stroj, který zvládne jak overlock, tak coverlock.

Vyšívací stroj

Vyšívací stroje využije každý, kdo rád vyšívá obrázky, ornamenty a jednoduché grafiky. Značně vám ulehčí a urychlí práci, vyšívání s nimi totiž probíhá automaticky. V závislosti na náročnosti motivu tak zvládnete hodiny dlouhou práci během desítek minut. Vyšívací stroje nejsou určený ke klasickému šití a mají vyšší pořizovací cenu.

Nicméně se dají sehnat i modely, které kombinují jak šití, tak vyšívání. Ty ale neumí vyšívat tak dobře, jako specializované vyšívací stroje. Jsou také poměrně drahé. Na občasné ruční práce a nenáročné motivy ale bohatě stačí.

Typy stehů

Počet stehů se na šicích strojích často uvádí jako počet programů. V závislosti na tom, zda jste začátečník, pokročilý nebo profesionál, vybírejte i počet stehů. Se základními typy patrně nebudete schopni ušít např. šaty a pokud ano, budete se u toho zbytečně trápit. Proto je lepší vybírat šikovnější stroje.

Jak už to tak bývá, s šikovností daného modelu roste i jeho cena. Nejlevnější modely ovládají jen okolo pěti druhů stehů. U dražších se setkáte i se stovkami typů. Je proto nesmyslné, aby začátečník investoval zbytečně mnoho a pořizoval stroj s 200 stehy, když se teprve učí. V následujícím textu najdete přehled základních druhů stehů.

Rovný entlovací steh

Rovný entlovací steh se používá především při začišťování okrajů např. u roztřepených látek. Na entlování se nejčastěji využívá méně hustý steh. Pro sešívání úpletů nebo obšívání aplikací se ale naopak hodí hustý úzký cikcak.

Overlockový steh

Tento druh stehu se využívá především na oblečení jako jsou trika či mikiny, přesněji řečeno na jejich lemy, spodky rukávů atd. Kromě prostého sešití je overlockový steh také rovnou začištěn. To zajišťuje to, že je tvořen několika nitěmi najednou. Klasický je ze čtyř, setkáte se ale i s jinými variantami. Mimo obšívání se hodí také na začišťování okrajů.

Cik cak steh (Zig-zag steh)

Cik cak se používá nejčastěji. Hodí se téměř na jakékoliv zašívání, začišťování, opravování nebo látání. Pokud jste šikovní, můžete ho využít i jako dekorační steh. Poradí si se strečovými látkami. Díky tomu s ním ušijete i krásné dresy nebo trikoty. Hustý cik cak steh je skvělý také na šití aplikací.

Elastický steh

Elastický klikatý cik cak steh neboli trikotový steh je ukončovací steh vhodný pro syntetické a elastické látky, které se snadno stahují. Doporučujeme také během látání.

Pletací steh

Pletací steh se využívá pro obnitkování okrajů u syntetických látek. U těchto látek si dávejte pozor zejména při odstřihávání okrajů látky. Jelikož se syntetický materiál snadno krčí, hrozí, že střihnete omylem i do stehu.

Slepý steh

Slepý steh je vidět jen z rubové strany. Na líci je neviditelný, a proto se mu někdy říká také neviditelný steh. Hodí se na lemy například u oblečení, kdy nechcete, aby steh nebyl na líci vidět. Některé stroje jsou vybaveny speciální patkou, která je určená právě na tento typ stehu.

Dekorativní steh

Dekorativní stehy mohou mít různé podoby. Využijete je při dekorování oděvů, ale třeba i záclon a dalšího bytového textilu.

Funkce a vlastnosti šicích strojů

Kromě již řečeného počtu programů, který označuje počet stehů, se můžete dívat i na další funkce. Některé modely jsou opravdu šikovné a ovládají spoustu dalších úkonů. Připravili jsme pro vás seznam těch, které by vás mohly zaujmout.

Tvorba vlastních stehů

Na trhu narazíte na modely, které umožňují tvořit a nahrávat vlastní vzory stehů. Na počítači je navrhnete a nahrajete do softwaru v šicím stroji. Zkušená švadlena zajisté ocení větší svobodu ve vytváření a možnost vlastní tvorby i co se týče vzorů stehů.

Délka a šířka stehu

Tato funkce umožňuje regulovat délku, popř. šířku stehu, kterým budete šít. U elektrických strojů tuto funkci ovládáte na displeji. Výhodou je, že samy často doporučují optimální nastavení v závislosti na tom, co právě děláte. U mechanických je potřeba nastavit pomocí mechaniky – tlačítek a knoflíků.

Šití dvojjehlou

Téměř všechny novější modely šicích strojů umožňují použít dvojjehlu. Na to se používá speciální typ jehly. Umístíte ji do stroje a natáhnete do ní nit. Šití dvojjehlou oceníte zejména tam, kde je potřeba elastický steh (např. pletenina).

Dvojjehlu využijete také při tvoření dekorativních stehů. Ne všechny stehy jsou však pro šití dvojjehlou vhodné. Naštěstí má šicí stroj sám tyto informace zabudované. V případě, že byste chtěli šít nevhodný steh, nedovolí vám to a zastaví se.

Pozice jehly

Tato funkce nastavuje v jaké pozici zůstane jehla po skončení práce. U mechanických strojů je nutné při každém přerušení šití opět ručně jehlu dostat do požadované pozice. U elektronických můžete nastavit, zda má po konci zůstat nahoře nebo zapíchnutá v materiálu. Jehla dole se hodí zejména pokud chcete měnit směr šití.

Obšívání knoflíkové dírky

Setkáte se jak s poloautomatickým, tak plně automatickým obšíváním knoflíkové dírky. Poloautomatické obšívání probíhá ve 4 stupních. Ty je potřeba nastavovat pomocí voliče vzorců. Automatické je podstatně pohodlnější a rychlejší, setkáte se s ním především u novějších modelů. K obšívání je nutné, aby byl stroj vybaven speciální patkou. Ne vždy je jeho součástí, a proto si tuto skutečnosti raději ověřte.

Navlékač nitě

Navlékač nitě mívá dvě varianty – plně automatickou (elektronickou) a manuální. Navlékání nitě je občas pořádný boj, a tak je tato funkce opravdu šikovná. Především pokud máte horší zrak nebo malou trpělivost.

Slow Motion

Stroj se v režimu Slow Motion začne rozebíhat od nejpomalejší rychlosti až do maximální nastavené. Lze ho zapnout i obráceně, kdy bude pomalu ubírat na intenzitě, až dosáhne nejpomalejšího chodu. Tuto funkci využijete zejména v okamžicích, kdy potřebujete mít šití plně pod kontrolou např. v komplikovaných sekcích apod.

Volné rameno

Funkce volné rameno se hodí při šití rukávů a lemů u kalhot. Značně si tím zjednodušíte práci. Doporučujeme zejména pro typ oblečení s malými otvory, do kterých se těžko dostává. Některé stroje s volným ramenem mají také páčku pro ovládání podavače (transportér zoubků).

Osvětlení

Osvětlení je už dnes součástí téměř každého modelu. Dioda osvětluje jehlu. Díky tomu budete na práci hezky vidět a oči se vám neunaví tak rychle.

Zapošití

Funkce zapošití je důležitá v momentě, kdy chcete zajistit začátek nebo konec šití (ryglování), aby se vám stehy nerozpojily. Využijete ho i při látání. U elektrických modelů stačí zmáčknout tlačítko. Mechanické vyžadují použití páčky zpětného chodu.

Mechanismus podávání

Mechanismus podávání je jednou z nejdůležitějších funkcí šicího stroje. Zajišťuje rovnoměrné podávání materiálu během práce. Setkáte se také s funkcí horního podávání. Ta je vhodná zejména pro šití velmi lehkých, nebo naopak těžkých materiálu. Poradí si i vícevrstvým materiálem, který se krčí a dělá vám různé potíže.

Přítlak patky

Přítlak patky je nutné regulovat. Například u jemných a tenkých látek by měl být na nižších hodnotách. Poohlédněte se po přístroji s možností AUTO. Tu využijete pro naprostou většinu běžných materiálů a nemusíte si s tím dále lámat hlavu.

Automatické odstřižení nitě

Elektronické šicí stroje většinou nabízí automatický odstřih nitě. Stačí jen stisknout tlačítko a přístroj si už poradí sám.

Chapač

Chapač provazuje nitě, zatímco vy šijete. Setkáte se s dvěma druhy. Kyvným a horizontálním. U kyvného se dá snadno regulovat, jak je nit napjatá. Počítejte ale s tím, že je potřeba ho čas od času promazat. Horizontální není tak náročný na údržbu. Má průhledný kryt. Díky tomu lze snadno sledovat stav návinu.

Nejlepší šicí stroje

Lucznik Mini

Tento kvalitní šicí stroj má malé a kompaktní rozměry. Snadno se s ním manipuluje a lehko se uklízí. Uvnitř najdete bytelnou kovovou kostru, díky které si poradí i s tvrdšími materiály. Na výběr máte ze 12 šicích programů. Dále má horizontální rotační chapač, 4stupňovou knoflíkovou dírku a další užitečné funkce.

Lucznik Mini

92 %
  • vhodný pro začátečníky
  • malý a skladný
  • kovová konstrukce
  • slabší výkon v porovnání s většími modely
1999 Kč

SILVERCREST SNM 33 C1

Na tomto šicím stroji lze regulovat šířku a délku stehu. Má 33 šicích programů, včetně overlockového a dekorativního stehu. Program pro přišívání knoflíků je 4stupňový. Rám je robustní a z hliníku. Díky velké propichovací síle je vhodný i na silnější látky, žerzej a roztažné materiály. Systém zvedání patky je 2stupňový. Má zabudované LED osvícení a obsáhlou sadu příslušenství.

SILVERCREST SNM 33 C1

96 %
  • 33 šicích programů
  • šikovné funkce
  • ideální poměr ceny a výkonu
  • pouze 1 patka
2699 Kč

Brother NV 15

Tato inovativní verze oblíbeného šicího stroje NV 10 je plná užitečných funkcí, které vám značně usnadní práci. NV 15 je elektronický šicí stroj s jednoduchou obsluhu, přehledný displej, nadčasový design a tichý chod. Patka je vysokozdvižná. Navíc má funkci automat a zapošívání. Navlékání nitě je automatické. Ovládá 16 šicích programů a 3 druhy knoflíkové dírky.

Brother NV 15

95 %
  • jednoduchá obsluha
  • tichý chod
  • funkce
  • vyšší cena
7990 Kč

HomeLife FASHION URF-705

Tento mechanický šicí stroj potěší nízkou cenou. Bez obav vám vystačí na potřeby domácnosti nebo na chatu. Délka stehu a napnutí nitě lze regulovat. Rychlost má dva mody. FASHION URF-705 zvládá 12 šicích programů. Má také páčku pro zpětné šití a zapošívání. Jehla je osvícena LED diodou. Oceňujeme také praktickou rukojeť na přenášení.

HomeLife FASHION URF-705

90 %
  • dobrá cena
  • 12 šicích programů
  • volné rameno
  • na pokročilejší šití se příliš nehodí
1599 Kč

Garudan GHE-1207

Značka Garudan se specializuje na průmyslové šicí stroje. Tento model je vhodný jak pro domácí šití, tak pro hobby a profesionální švadleny. Má jednoduché ovládání, velký výběr šicích programů, šikovné funkce a dobrou výbavu příslušenství. Umožní vám dát průchod vašemu kreativnímu já – ušijete na něm prakticky cokoliv.

Garudan GHE-1207

93 %
  • výkonný motor
  • pevná ocelový konstrukce
  • šikovné funkce a výbava
  • vyšší cena
11900 Kč

Kolik stojí kvalitní šicí stroj?

Záleží na tom, jak moc profesionální šicí stroj požadujete. Ceny kvalitních šicích strojů za přijatelnou cenu začínají na 2000 Kč.

Podle čeho vybírat šicí stroje?

Parametrů, které je třeba hlídat je celá řada, doporučujeme si podrobně projít vše v naší srovnávací recenzi.

Pro koho jsou domácí šicí stroje určené?

Levnější modely jsou vhodné pro jednoduché šití nebo upravování oděvů, dražší šicí stroje dokáží zastat témeř vše co umí profesionální zařízení švadlen.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.