Jak si vybrat správnou žehličku, která bude svoji funkci plnit nejlépe a zároveň je možné ji zakoupit za rozumnou cenu? Tipy jak vybírat a seznam nejlepších žehlišek si můžete prohlédnout v naší srovnávací recenzi.
Recenze žehliček
Nejlepší poměr cena/výkon | Nejlepší výbava | Nejlepší výbava za nízkou cenu | Dobrá volba za rozumnou cenu |
---|---|---|---|
Philips Azur Performer Plus GC4527/00 | Tefal FV 9845 | Russell Hobbs 20630 | Philips GC4537/80 |
+ skvělý výkon | + funkce automatického vypnutí | + výhodná cena | + povrch SteamGlide |
+ snadná údržba | + výkon a odolnost | + dlouhý kabel | + vertikální napařování |
+ rychle se nahřívá | + samočistící žehlící povrch | + výkon | + výkon |
- tlačítka na páru jsou pod rukojetí, ne všem uživatelům to vyhovuje | - vyšší cena | - vyšší hmotnost | - bez automatického napařování |
Žehličky jsou neocenitelným pomocníkem do domácnosti. Zatímco v minulosti šlo o nepříliš vybavené domácí spotřebič, dnes se setkáte se žehličkami, které vám práci umí značně usnadnit. Cenové rozpětí je od 1000 Kč až 2000 Kč, setkáte se ale i s dražšími a o něco levnějšími modely. Pokud nevíte, jak vybrat žehličku, pak jste na správné adrese. Připravili jsme pro vás detailní recenzi žehliček, ve které se zabýváme vším důležitým. Na konec textu jsme přidali také srovnání aktuálně nejlepších žehliček.
Obsah recenze
Jak vybrat žehličku
Před výběrem si nejprve ujasněte, jaký typ žehličky budete potřebovat. Ne nadarmo jsou nejrozšířenější ty napařovací, setkáte se ale i s dalšími variantami. O všech typech se dočtete v naší recenzi.
Dále je důležitá rychlost nahřátí, příkon, výkon a parní ráz. To vše ovlivňuje, jak dobře bude žehlička žehlit a jak se vám s ní bude pracovat. Některé totiž zvládnou i více vrstev látky najednou, což značně šetří čas.
Zamyslete se také nad materiálem žehlící plochy. Každý má trochu jiné vlastnosti. Některé firmy mají dokonce patenty na vlastní slitiny a směsi, které předčí klasické materiály v odolnosti, přilnavosti a dalších vlastnostech.
Objem nádržky má vliv nejen na hmotnost, ale i to, jak často budete muset dolévat během žehlení vodu. Důležitá je také délka kabelu. Připojení do elektrické sítě se ale dá řešit i různými alternativami, které jsme rovněž uvedli v textu. Nakonec se podívejte na to, jaké má vybraný model vlastnosti a funkce. Budete příjemně překvapeni, co vše dnes žehličky dovedou.
Typ žehličky
Náš přehled začneme typy žehliček. Je důležité je od sebe odlišit, abyste věděli, z čeho můžete vybírat. Nakonec, každému vyhovuje něco trochu jiného. Na trhu se v současnosti setkáte se třemi typy žehliček:
- Napařovací žehličky
- Suché žehličky
- Parní stanice
- Bezdrátové žehličky
Napařovací žehličky
Napařovací žehličky jsou nejčastěji používaným pomocníkem v domácnosti. Dobře se s nimi žehlí a snadno se ovládají. V porovnání se suchými žehličkami na nich najdete napařovací otvory, kterými vychází pára. Tu ovládáte vy sami pomocí tlačítek. Pára usnadňuje žehlení, jelikož prádlo navlhčí, a to se při kontaktu s žehlící plochou snáze narovná. Nezapomeňte do ní pravidelně dolévat vodu.
Výhodou je, že si poradí s různým typem tkanin, a dokonce i přeschlým prádlem. Zpravidla mají několik funkcí, které se týkají bezpečnosti a životnosti. Pokud tedy investujete do kvalitního modelu, žehlička vám vydrží opravdu dlouho. Nezapomeňte na samočistící funkci, ta je velmi důležitá. Jinak budete mít údržbu značně ztíženou. Doporučujeme je do rodin a větších domácností, kde se žehlí pravidelně.
Suché žehličky
Suché žehličky byly donedávna nejčastější variantou, se kterou jste se v domácnostech setkali. Jsou tvořeny ze tří dílů – držadlo, tělo žehličky s ovládáním a žehlící plocha. Jelikož nezvlhčují párou, žehlí se pouze na sucho. Tento systém vychází z kovových žehliček, které se používaly v minulosti. Nahřávaly se na kamnech, nebo se do nich dávaly uhlíky.
Žehlení s tímto typem není tak hladké a rychlé jako s napařovací žehličkou. Nicméně ovládání je jednoduché. Jen ji zapnete a čekáte, dokud nemá žehlící plocha požadovanou teplotu. Na příležitostné žehlení vám vystačí, nejsou ale vhodné na umělá vlákna. Jsou levné a zpravidla nemají příliš mnoho funkcí. Lyžaře ale jistě potěší, že s nimi lze zažehlovat vosk na lyžích.
Parní stanice
Parní stanici tvoří žehlička a parní generátor. Na něj se vždy žehlička odloží, když otáčíte prádlo nebo se připravujete na žehlení. Generátor má velkou nádrž na vodu (žehlička ji vůbec nemá), a tak budete žehlit s mnohem větším množstvím páry než u běžné žehličky.
Pokud máte velkou rodinu a žehlíte opravdu často, parní stanice vám přijde k ruce. Pracuje se s ní totiž velmi rychle. Generátor produkuje páru neustále. Její teplota se dá regulovat, stejně jako její vypouštění, které probíhá pod vysokým tlakem. Žehlení je s tímto zařízením mnohem rychlejší a jelikož žehlička nemá nádobku na vodu, je mnohem lehčí. Tedy se s ní i snadněji manipuluje.
Pokud do parní stanice investujete, dostanete model, který automaticky rozpozná materiál a přizpůsobí mu teplotu. Značně vám tak ulehčí práci. A pokud si pořídíte model s automatickým odvápňovacím systémem, nemusíte se starat ani o údržbu. Zřejmě už je vám jasné, že všechny klady tohoto pomocníka do domácnosti jsou vykoupené vyšší pořizovací cenou.
Bezdrátové žehličky
Bezdrátové žehličky vyrábí především Tefal. Nemají elektrický kabel, díky čemuž je manipulace opravdu snadná. Nabíjí se pomocí nabíjecí základny a samotné nabíjení zabere jen chviličku. Nezapomeňte ji do základny odložit vždy, když s ní nežehlíte. Ona se v mezičase opět nabije.
Rychlost nahřátí
Rychlost nahřátí závisí na příkonu. Ten se udává ve wattech (W). Čím rychleji se žehlička dokáže nahřát, tím rychleji bude po zapnutí připravena k používání. Příkon vám ale napoví také to, jakou budou její nároky na elektrickou energii. Čím vyšší je příkon, tím vyšší spotřeba. Pojďme se podívat na to, s jakými hodnotami se setkáte a co od nich můžete očekávat:
Příkon okolo 2500 W
V této kategorii jsou velmi výkonné žehličky s poměrně vysokou spotřebou elektřiny. Počítejte ale s tím, že díky vyšší výkonnosti budete žehlit rychleji a snadno. Nebude tedy zapnutá příliš dlouho (v porovnání s méně výkonnými) a ve finále zas takovou spotřebu mít nebudete. Ideální na časté žehlení.
Příkon 1500 W-2000 W
Žehličky s příkonem od 1500 W do 2000 W se řadí ke zlatému středu. Spotřeba je průměrná, stejně jako výkon. Na pravidelné žehlení do domácnosti si s ní bez problémů vystačíte. Napařovací žehlička by měla mít příkon k 2000 W, ale pro velké žehlení a několikačlenné domácnosti doporučujeme spíše vyšší hodnoty.
Příkon 1000 W-1500 W
Žehličky nižší kategorie mají příkon okolo 1500 W. Setkáte se ale i se suchými žehličkami, které dosahují hodnot něco málo přes 1000 W. Zpravidla jde o suché žehličky nebo malé, cestovní modely, které slouží k občasnému žehlení. Žehlit velké prádlo pro celou rodinu s tímto příkonem by bylo značně neefektivní.
Parní žehličky a parní generátor: Výkon a parní ráz
Pokud jste se rozhodli pro koupi parní žehličky nebo parní stanice, bude pro vás velmi důležitý parní výkon a parní ráz. Ty mají vliv na samotné žehlení. Dobře si proto promyslete, jaké hodnoty potřebujete. Pojďme se podívat na to, co můžete očekávat.
Parní výkon
Parní výkon vám napoví, kolik žehlička vyprodukuje gramů páry za jednu minutu. Čím vyšší tato hodnota bude, tím snadněji se vám bude žehlit. A to jak u běžných kousků prádla, tak u těch objemnějších materiálů či v záhybech.
Parní stanice by měla mít z logiky věci nejvyšší parní výkon. Pokud koukáte na model, který produkuje méně než 100 g za minutu, nedoporučujeme vám ho kupovat. Tato hodnota je pro tento typ žehličky nedostatečná. Ideální je něco okolo 150 g za minutu. Setkáte se ale i s výkonnějšími parními generátory.
Výkon napařovací žehličky by se měl ideálně pohybovat okolo 50 g za minutu. S nižšími hodnotami bude vaše žehlení náročnější a zdlouhavé. Pokud tedy žehlíte často a velké množství prádla, hledejte model okolo doporučené hodnoty.
U cestovní žehličky si vystačíte se skromným výkonem. Nejčastěji se setkáte s 10 až 15 g za minutu. Jelikož slouží jen k občasnému žehlení na cestách, malé množství oblečení si s ní vyžehlíte bez problémů.
Parní ráz
Parní ráz (jinak také parní šok) je označení pro jednorázový výstup páry, který se uvolní po stisknutí tlačítka. Pára se vypustí v intenzivním množství přímo na tkaninu z přední části žehlící plochy. Používá se pro zvlhčení pomačkaných materiálů a umožní vám jejich snadné vyžehlení.
Parní stanice mají opět nejvyšší hodnoty. Na trhu se setkáte s širokým rozpětím, a to 130 g za minutu až 600 g za minutu. U parních žehliček, které používáte pravidelně, doporučujeme parní raz v rozpětí 150 g až 200 g za minutu. Cestovní žehličky si vystačí s menšími hodnotami, nejčastěji se setkáte s číslem okolo 50 g za minutu.
Tlak páry
Tlak páry se týká parních generátorů. Ty ho totiž používají k tomu, aby vyhladily pomačkaný materiál. Díky páře pod tlakem, která pronikne hluboko, dojde k jeho efektivnějšímu vyrovnání. Tato hodnota se uvádí v barech. Kvalitní parní generátor by měl mít tlak okolo 4 až 6 barů.
Žehlící plocha
Na kvalitě a vlastnostech žehlící plochy záleží, jak dobře se vám s ní bude žehlit. Žehlení má málokdo v oblibě, a proto vybírejte takovou plochu, která vám vše usnadní. Žehlící plocha by měla být:
- snadno udržovatelná
- odolná vůči poškrábání
- nepřilnavá k materiálu
Důležité rovněž je, aby dobře vodila teplo. Kromě materiálu si ohlídejte také to, aby žehlička měla dostatečný počet otvorů na páru. Měly by se nacházet nejen ve špičce, ale i na stranách a uprostřed plochy. Nyní se podíváme na jednotlivé materiály a jejich vlastnosti.
Hliník
Hliník využívají výrobci při výrobě levnějších žehliček. Tato žehlící plocha se nazývá také Aluminium nebo Durasteel. Tento kov dobře vodí teplo. Bohužel nemá ale příliš dobrou životnost, jelikož se snadno poškrábe. I s nepřilnavostí to není moc slavné, postupem času se na plochu z hliníku začne prádlo lepit. Pokud i přesto toužíte po hliníkové žehlící ploše, raději volte hliník se slitinou, který bývá o něco odolnější.
Teflon
Teflon je tzv. potahovaná plocha. Vzniká tak, že se na hliník nanese další vrstva jiného materiálu, nejčastěji teflonu. To proto, aby se vylepšily vlastnosti hliníku. Žehličky s teflonovou žehlící plochou mají menší přilnavost a lépe kloužou po tkanině.
Nerezová ocel
Nerez a hliník se používají především u levnějších modelů žehliček. S nerezovou ocelí se setkáte i u spousty dalších domácích spotřebičů. Bohužel u žehličky není tak spolehlivý, jelikož je náchylný na poškrábání. Další nevýhodou je složitější údržba, kterou musíte provádět speciálními přípravky. Pokud ale model disponuje samočistící funkcí, nemusíte se o to vůbec starat. V jeho prospěch kromě nízké ceny hovoří také to, že dobře klouže po tkanině.
Keramika
Keramická žehlící plocha není celá z tohoto materiálu. Jde o plech, který je keramikou potažený ve velmi tenké vrstvě. Tento materiál má hned několik výhod – je tvrdý a odolný. Navíc dobře klouže po tkanině. Rovnoměrně rozehřívá celou žehlící plochu a dobře se s ním pracuje.
U keramiky hrozí poničení žehlící plochy na okrajích, pokud s ní narazíte do něčeho tvrdého. Je proto na místě opatrnější zacházení, především během skladování. Výrobce Tefal přišel s variantou Ultragliss a Supergliss. Ty jsou oproti běžné keramice natažené na plochu v několika vrstvách, čímž se vylepší její vlastnosti.
Žehlící plocha s nepřilnavým povrchem
Tento typ plochy se liší výrobce od výrobce. Jeho složení si totiž přizpůsobují sami sobě v závislosti na vlastním výzkumu a výsledcích. Nejčastěji jde o slitiny různých kovů, které vynikají právě v nepřilnavosti.
Patentované žehlící plochy různých výrobců
Kromě základního přehledu, který jsme uvedli výše, se setkáte i s dalšími názvy materiálů žehlících ploch. To proto, že každý výrobce má patent na různé slitiny a směsi, které vynikají v určitých vlastnostech. Počítejte, že si za ně připlatíte, jelikož vylepšené vlastnosti jdou ruku v ruce s vyšší cenou. Zde je jejich přehled:
- SteamGlide od Philips: odolný a tvrdý materiál, který skvěle klouže po prádlu. Navíc se snadno udržuje.
- Platinum od Rowenta: žehlící plocha Platinum vyniká tvrdostí a odolností. Nepoškrábe se a vydrží vám opravdu dlouho.
- AutocleanCatalys od Tefal: tato žehlící plocha je potažená vrstvou Palladia, díky čemuž se sama čistí. Ač to zní jako utopie, je to pravda. O AutocleanCatalys se nemusíte vůbec starat. Skvěle klouže a je nepřilnavá.
- Saphir od Braun: Saphir je patrně nejlepší žehlící plocha na trhu. Tato slitina vyniká tvrdostí a vysokou odolností. Vybrušuje se diamantovým prachem a je téměř nemožné ji poškrábat (alespoň při běžném používání). Skvěle klouže po tkanině a žehlí téměř sama.
Objem nádržky
Objem nádržky vám může značně ulehčit žehlení. Pokud často žehlíte velké množství prádla, volte raději větší objem. Tak nebudete muset chodit vodu dolévat. Větší nádoba na vodu ale znamená větší hmotnost. Je tedy na vás, co je pro vás důležitější, zda rychlejší žehlení nebo nižší hmotnost žehličky.
- Napařovací žehličky mají objem od 40 ml po cca 400 ml
- Cestovní žehličky mají nádržku s objemem 30 ml až 60 ml
- Parní generátor má objem nádržky 0,7 l až 2 l
Délka kabelu
Délce kabelu věnujte pozornost. Není nic horšího než koupit nedostatečně dlouhý kabel, který vám bude ztěžovat manipulaci a pohyb okolo žehlícího prkna. Neměl by být ani příliš krátký, ale ani příliš dlouhý. Rozhodujte se podle toho, kde budete žehlit a v jaké vzdálenosti od sítě. Na trhu se setkáte s kabely v délce 1,6 až 3 metrů.
Jak vyřešit trampoty s kabelem? První variantou je sáhnout po bezdrátové žehličce. Další možností, jak si poradit s připojením do elektřiny, je pořídit žehlící prkno se samostatnou zásuvkou. Pokud vám tedy délka kabelu vybraného modelu nesedí (či vám vadí kabely obecně), vždy je nějaké alternativní řešení.
Hmotnost
Žehlička má nejčastěji hmotnost okolo 1 kg. Seženete ale i modely s nižší hmotností, a to okolo 700 g. Berte v potaz, že při naplnění vodou a dlouhém žehlení je každých 100 g znát, především pokud nemáte sílu v rukách. Nabídka na trhu je opravdu široká a není problém najít takový model, který vás uspokojí jak výkonem, tak co se týče používání.
Vlastnosti a funkce
Napařovací žehličky a parní stanice mají spoustu šikovných vlastností a funkcí, které vás zajisté potěší. Suché žehličky bohužel příliš mnoho funkcemi neoplývají, a tak pokud chcete opravdu výkonného a chytrého pomocníka, sáhněte raději po první jmenované skupině. Vybírat můžete například z následujících.
Automatické vypínání
Pokud žehličku nevypnete a nepoužíváte ji, automaticky se vypne sama. A to i tehdy, pokud ji necháte ve vodorovné poloze na žehlící ploše. Jakmile se totiž nehýbe, začne sama odpočítávat čas do vypnutí.
Vertikální napařování
Žehlička s vertikálním napařováním dokáže vypouštět páru i ve vertikální (svislé) poloze. Není nutné, aby byla v kontaktu s prádlem. Tuto funkci využijete například na záclony, které chcete jen lehce zarovnat, aniž byste je museli sundat. Nebo u oděvů na ramínku či věšáku.
Odvápňování
Funkce odvápňování předchází vzniku vodního kamene. Ten totiž neustále ohrožuje vaši napařovací žehličku a vzniká přirozeně jejím používáním. Odvápňování je buď chemické nebo mechanické – kámen se v prvním případě rozpustí, nebo se jednoduše rozbije. Díky této funkci si značně ulehčíte údržbu.
Samočištění
U novějších modelů se setkáte s funkcí samočištění. Žehlička tak sama odstraňuje nečistoty ze žehlící plochy, vy se nemusíte o nic starat. Stačí jen dát pokyn. Voda se v nádobce zahřeje a vyplaví nečistoty přes napařovací otvory.
Kropení
Kromě napařování určitě oceníte i funkci kropení. Ta vám pomůže při žehlení pomačkaných látek nebo přehybů. Prádlo s ním navlhčíte o něco víc než pouhým napařováním a snadněji ho vyžehlíte.
Nejlepší žehličky
Pro naše srovnání žehliček jsme vybrali napařovací typy, jelikož ty jsou nejrozšířenější a skvěle se hodí do každé domácnosti.
Philips GC4537/80
Tento modle vás potěší skvělým výkonem – 45 gramů za minutu. Také parní ráz je vysoký, a to 200 gramů za minutu. Žehlící plocha má povrch SteamGlide, který byl speciálně vyvinut pro snadné a rychlé žehlení. Výhodou je i jeho odolnost, nemusíte se bát, že se vám poškrábe. Počítejte ale s vyšší hmotností. Také chybí funkce automatického vypnutí. Za to ale ovládá funkci vertikálního napařování.
Philips Azur Performer Plus GC4527/00
Tento model má trvalý výstup páry 50 gramů za minutu a parní ráz o síle 220 gramů. Vyžehlí tedy i pomačkané prádlo a záhyby. Má čidlo na páru, kterou sama automaticky reguluje, vy se tedy nemusíte o nic starat. Špička žehličky byla vyrobena s ohledem na obtížně dosažitelná místa, která dokonale vyžehlí. Má zabudovanou nádobku na vodní kámen, která ho zachycuje. Navíc má samočistící funkci. Údržba je tedy opravdu snadná.
Tefal FV 9845
Výkonná napařovací žehlička, se kterou se žehlí jedna radost. Má trvalý výstup páry 60 g za minutu a parní ráz 260 g za minutu. Poradí si i s pomačkaným prádlem a záhyby. Nedělají jí potíže ani tlustší látky. Žehlit může i více vrstev najednou, což oceníte především u ložního prádla. Žehlící plocha je samočistící, dokonale klouže po povrchu, a navíc je vysoce odolná. Nádržka na vodu má objem 350 ml, nebudete tedy muset často doplňovat.
Russell Hobbs 20630
Tato žehlička má nadprůměrný výkon, a to 45 g za minutu. Parní ráz dosahuje 210 g za minutu. Rychle se nahřívá, příkon je 3100 W. To vše za velmi pěknou cenu. Žehlící plocha je z keramiky, dávejte si tedy pozor při skladování na to, aby se vám neponičila. Díky keramice se rovnoměrně nahřívá a pěkně klouže po povrchu. Disponuje také větší nádržkou na vodu, vydrží tedy delší dobu bez naplnění. Výhodou je i 3 m kabel, který dosáhne prakticky kamkoliv.
Braun SI 9188
Napařovací žehlička Braun SI 9188 je velmi výkonná. Parní ráz je nadprůměrný – 230 g za minutu. Bude se vám s ní dobře žehlit, a to i díky dlouhému kabelu, který dosahuje až 2,5 m. Potěší i větší nádržka na vodu o 300 ml, která vydrží i delší žehlení. S tím se bohužel pojí vyšší hmotnost, a to necelých 1,6 kg