Trampolína dokáže děti nejen zabavit, ale i motivovat k pohybu, který je spíše hrou. Jaké domácí trampolíny jsou však nejlepší a jak takovou trampolínu vybrat? To vše se dozvíte v naší srovnávací recenzi trampolín.
Recenze trampolín
Trampolíny jsou na zahradách rodinných domů i chalup vidět stále více. Dokonce i domácnost, nebo jiné vnitřní prostory lze vybavit dětskou, nebo fitness trampolínou. Skákání poskytuje zábavu všem bez rozdílu věku a přispívá k rozvoji jejich fyzické kondice. A přiznejme si, kolikrát jsme v úžasu hleděli na to, jak dlouho jsou naše ratolesti schopné skákat, běhat a dovádět na tomto zařízení při návštěvě kamarádů, ve škole, či školce? Pokud jste rozhodnuti pořídit si některou z trampolín, přečtěte si následující recenzi a rady pro její výběr. Nákup správného modelu vyžaduje určité znalosti komponent. Čemu ale věnovat pozornost a jak vybrat typ, který splní očekávání dětí i dospělých?
Obsah recenze
Druhy trampolín
Na trhu existuje několik typů trampolín. Některé jsou určeny pro děti, jiné pro dospělé a některé jsou určeny pouze pro fitness cvičení. Základní rozdělení je na trampolíny určené pro použití v domácnosti a na zahradě.
Tvar trampolíny
Trampolíny zakoupené pro domácí použití mají obvykle kulatý tvar. Při skákání fungují všechny pružiny současně, což umožňuje skoky vysoké až 2–3 metry. Kromě kruhových trampolín jsou k dispozici také obdélníkové trampolíny. Jedná se však o profesionálnější zařízení. Umožní vám dělat skoky vysoké až 9 metrů a jsou vhodné pro vrcholové sportovce. Samostatnou kapitolou jsou fitness modely s tvarem pravidelného šestiúhelníku.
Domácí trampolíny
Jsou výrazně menší, než zahradní trampolíny. Představují ideální pomůcku pro zábavu a cvičení s dětmi. Jejich průměr se pohybuje mezi 90-120 cm a nosnost většinou nepřesahuje 100 Kg. Nemusí jít nutně jen o dětskou záležitost, protože existuje spousta možností jak i tento typ využit pro cvičení dospělých.
Zahradní trampolíny
V této kategorii je již výběr opravdu rozsáhlý, protože jejich průměr může být klidně až 460 cm. V závislosti typu si na zahradní trampolíně může hrát několik lidí, například rodiče s dětmi. Tyto modely jsou vybaveny bezpečnostními prvky a i jejich sestavení, umístění a údržba se řídí určitými pravidly o nichž si něco povíme níže.
Fitness trampolíny – Fit and jump
Toto interiérové řešení je je velmi oblíbené a přináší spoustu výhod pro dospělé i děti. Trampolína na doma je dokonalým řešením pro jednotlivce, kteří kteří nemají rádi skupinové tréninky, nebo nemají čas chodit do tělocvičny. Můžete si nakonfigurovat svůj trénink a zvolit si zda to bude kardio cvičení, spalování tuku, nebo posilovací cviky. Fitness trampolína nemá síť a pružiny jsou nahrazeny elastickými oky. Některé modely mají speciální lišty, nebo úchyty, které poskytují oporu při cvičení. Rukojeť umožňuje provádět mnohem více cviků a dynamičtější pohyby, díky nimž bude trénink efektivnější. Je dokázáno, že během hodiny tréninku na fitness trampolíně můžete spálit až 800 kcal. Navíc během takového cvičení zapojíte mnohem více svalů, než při běhu nebo pravidelném fitness tréninku. Pěkně v teple, při sledování televize a bez ohledu na venkovní počasí.
Trampolína se sítí, nebo bez ?
Síťové trampolíny – jsou určeny především dětem a lidem, kteří si chtějí užít radost z pohybu bez strachu o zdraví. Síť chrání uživatele před pádem z trampolíny a možným zraněním. Existují moderní modely, které mají těsně kolem skákací plochy a modely s ochrrannou sítí až na obvodovém rámu. Jak se tyto dva typy liší?
Vnější síťovina – chrání osoby před vypadnutím z trampolíny, neomezuje prostor pro pohyb.
Vnitřní síťovina – chrání nejenom před vypadnutím, ale také před šlápnutím na pružiny a konstrukci rámu.
Trampolíny bez sítě – tyto modely jsou určené pro zkušenější uživatele. Umožní vám provádět složitější akrobacii, ale pro rekreační použití se nedoporučují. Pokud z nějakého důvodu vybíráte trampolínu bez sítě a nejste zrovna rozený akrobat, umístěte jí na bezpečné místo.
Sestavení a instalace venkovní trampolíny
Kam umístit trampolínu?
Instalace trampolíny vždy vyžaduje účast dospělé osoby. Není asi potřeba zdůrazňovat, že bezpečnost je obzvláště důležitá, protože si na ní budou hrát zejména děti. Při montáži se ujistěte, že máte všechny komponenty a pamatujte, že zahradní trampolíny musí být pevně stát na zemi. K tomu je nutné podklad řádně připravit. Z bezpečnostních důvodů by měla být zahradní trampolína umístěna na měkčí, stabilní povrch. Protože je důležité, aby aby povrch, na kterém je trampolína umístěna, nebyl kluzký, je trávník, nebo písek dobrou volbou. Kromě správného podkladu je vhodné umístit jí na místo s dobrým osvětlením a mimo dosah elektrických spotřebičů. Pokud chcete zvýšit stabilitu trampolíny, zkuste zvážit umístění závaží na její nohy – mohou to být pytle s pískem, nebo jiné těžké předměty. Ideální je, když je povrch kolem trampolíny pokryt měkkým materiálem pohlcujícím nárazy, například mulčovací kůrou. S poslední době se začínají stále více prodávat trampolíny typu in-ground, které mají skákací plochu v úrovni s terénem. Vyžadují však vykopání zeminy pod skákací plochou.
Jak sestavit trampolínu?
Montáž není složitá, ale vyžaduje pečlivé dodržení pracovního postupu. V první fázi práce by měl být namontován rám, který je kostrou zařízení. Poté řádně spojíte všechny pružiny s pružnou podložkou. Poté připevníte ochrannou síť a polstrování na ramena. Věnujte prosím pozornost i této poslední fázi montáže, protože právě ochranná síť je často nejslabší článkem trampolíny, který se může trhat a poškozovat.
Čemu věnovat pozornost při výběru?
Maximální zatížení – maximální hmotnost osob, které mohou zařízení používat současně. Překročení maximálního zatížení může vést k poškození trampolíny, rozbití rámu, nebo pružin a tím i ke zranění uživatele.
Rám – kostra zařízení musí být pevná. Tloušťka jednotlivých prvků je důležitá a určuje celkovou odolnost. Rám může být obalen pěnou, která chrání uživatele před možností poranění, tvrdými, nebo vyčnívajícími prvky.
Odrazová plocha – takzvaná skákací síť, je vyrobena vyrobena z pružného a odolného materiálu. Pokud plánujete nákup náhradní podložky pro vaší starou trampolínu dávejte pozor na průměr podložky a počet pružin. Je vyrobena z polypropylenové tkaniny (PP Mesh) a musí být odolná proti dešti, povětrnostním vlivům i UV záření.
Pružiny – základní funkční prvek každé trampolíny. Pružiny by měly být kvalitní a jejich upevnění jak k rámu, tak k podložce musí být bezpečné a stabilní. V případě potřeby je lze dokoupit za pár desítek korun.
Kryt pružin – Má dvě hlavní funkce. Základním je ochrana nohou, nebo rukou před uvíznutím v pružinách. Kryt navíc chrání jejich materiál před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
Ochranná síť – pokud jste si vybrali model se sítí, věnujte v pozornost kvalitě jejího provedení. Síť má účinně chránit před vypadnutím z trampolíny, takže musí mít výšku odpovídající jejímu průměru. Pokud je trampolína postavená na přímém slunci, může materiál sítě a krytu pružin vlivem UV záření degradovat.
Žebřík – usnadňuje nastupování a vystupování z trampolíny. Zejména u pokud jste si vybrali větší průměr, usnadní přístup na odrazovou plochu.
Je trampolína bezpečná ?
Rodičům, kteří uvažují o koupi trampolíny, často vstávají hrůzou vlasy na hlavě při představě co vše se může stát. Všechny trampolíny, které jsou nabízeny v ČR by měly splňovat bezpečnostní normy TÜV-GS. Ale víte, co se říká: ,,neštěstí nechodí po horách, ale po lidech,, a proto by děti by měly trampolínu používat pouze pod dohledem dospělé osoby. Přiměřená zábava pod dohledem rodičů na schválené trampolíně je bezpečná. Důležité je, aby na podložce vždy skákala jen jedna osoba a předcházelo se tím nebezpečným úrazům hlavy, nebo končetin. Měli byste zajistit, aby oblast, ideálně 1 m – 2 m kolem trampolíny, nepředstavovala žádné potencionální nebezpečí (stěny, herní prvky, nebo zahradní nábytek). Nad skákací plochou nesmí být žádné šňůry na prádlo, stromy, nebo dokonce dráty. Dbejte i na to, aby se nikdo nepohyboval v prostoru pod odrazovou plochou. Není také nejlepší nápad brát si na trampolínu domácí mazlíčky, jídlo, nebo pití.
Jakou zvolit velikost?
Průměr trampolíny by měl být zvolen v závislosti na množství místa, které máte v domě, nebo na zahradě. Pokud má venkovní trampolínu používat pouze jedna osoba, stačí si koupit model o průměru 200-300 cm. Pro více lidí uvažujete o průměru nejméně 400 cm. Vždy je třeba brát v úvahu okolní terén a dbát na to, aby zvláště nad odrazovou plochou nebyly žádné překážky, jako je roh pergoly, okap, nebo větve.
Co přináší cvičení na trampolíně?
Mnoho dospělých vidí ve skákání na trampolíně jen zábavu hodnou malých dětí, maximálně pubertálních jedinců. Pravda je taková, že kromě příjemné zábavy se vám v těle při pohybu vytváří takzvané hormony štěstí, jako jsou dopamin, serotonin, endorfin a další. Ty v lidském mozku působí jako tzv. neurotransmitery, které navozují pocit štěstí a euforie. Nejvíce zapojenými částmi těla jsou nohy, ruce, páteř a žaludek. Trampolína zapojuje do pohybu v zásadě všechny velké svaly v těle. Díky tomu při skákání na trampolíně spalujete velké množství kalorií. V kombinaci se správnou výživou, účinným spalovačem tuků, nebo zeštíhlujícím pásem dosáhnete viditelných výsledků. Trampolína je velmi prospěšná pro zlepšení funkce oběhového a dýchacího systému. Proto bývá častou alternativou k domácímu cvičebnímu vybavení, jako je rotoped, nebo běžecký trenažér.
Mezi oblíbené cviky patří např :
- vertikální skoky
- skákání na všech čtyřech
- skoky do dřepu
- běh na místě s dotykem pat na hýždě
- odrazy na hýždích a návrat do svislé polohy
Všechna uvedená cvičení zlepšují motorickou koordinaci a pomáhají udržovat rovnováhu. Cvičení na trampolíně se doporučuje i lidem (po domluvě s lékařem) , kteří vyžadují rehabilitaci po operacích nebo vážných úrazech. Cvičení na trampolíně nezatěžuje klouby a má pozitivní na duševní pohodu. V poslední řadě je trampolína zábavným únikem z každodenního života pro celou rodinu – můžete strávit čas se svými blízkými a zároveň si užít spoustu legrace.
Údržba a uskladnění
Trampolína se skládá z prvků vyrobených z různých materiálů. Špatné povětrnostní podmínky: sníh, déšť, vítr a nízká teplota mohou mít velmi negativní vliv na všechny její prvky. Kovové součásti mohou rezivět, nátěr se může oloupat a vlivem UV záření praskat guma, stejně jako ochranná síť. Naštěstí lze koupit ochranné plachty, které umožní všechny klíčové části schovat trvale, nebo dočasně před sněhem, deštěm, listím, či jehličím.
Kolik stojí trampolína?
To je otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět, protože ceny mají široké rozpětí kvůli materiálům použitým při výrobě. Obyčejná fitness trampolína může stát něco přes tisíc korun, ale i mnohonásobně více, pokud bude mít kvalitní nastavitelnou rukojeť. U zahradních trampolín je cena vyšší, čím větší bude průměr, vyšší síť a čím více bude mít dalších bezpečnostních doplňků. Například cena trampolíny o průměru 460 cm zřídkakdy klesá pod 8.000 Kč.
Nejlepší trampolíny na českém trhu
V průběhu několika měsíců jsme porovnávali několik desítek typů trampolín od nejrůznějších výrobců na základě vlastních zkušeností i veřejně dostupného hodnocení zákazníků. Z nich jsme vybrali těchto několik modelů, které vyčnívají nad ostatními cenou příslušenstvím, nebo jinými prvky a zaslouží si větší pozornost.
Marimex Premium In-ground 305 cm
Inovativní řešení nás zaujalo na první pohled. Této trampolíně totiž chybí nohy. A ona je vlastně ani nepotřebuje. Konstrukce se zabuduje do země a pod skákací plochou je potřeba vykopat cca. 80 cm hlubokou díru a vyplnit jí geotextilií. Výhodou takového řešení je bezpečnost, protože pod trampolínu nemůže nikdo vniknout a nemůžete z ní vypadnout z výšky.
Sedco SUPER LUX SET 366 cm + ochranná síť + žebřík
Prostorná trampolína klasické konstrukce s bezpečnější vnitřní sítí je typickým rodinným modelem na zahradu. Skákací plocha je umístěna cca. 85 cm od země, proto je nutné do ní vstupovat za pomoci integrovaného žebříku. Při skákání z ní máte nádherný panoramatický rozhled a při pořádném odrazu se můžete dostat klidně i 4 m nad zem.
Marimex 305 cm + vnitřní ochranná síť + žebřík
Další model od Marimexu má tentokrát poctivou nadzemní konstrukci. Vnitřní ochranná síť i žebřík se snadno instalují , stejně jako ochranné molitany na sloupky. Horní část síťoviny je navlečená na ocelové obruči, drží lépe tvar a měla by déle vydržet, než samonosné typy. Plachta zakrývající pružiny se při skákání neshrnuje.
Fitness King 305 cm + ochranná síť
Nejpoužívanější model českých zahrad. Snadno se sestaví i složí, včetně ochranné sítě. Síťovina je dostatečně vysoká i pro velké skoky, musíte ale dát pozor, aby jste se za lem příliš nevěšeli. Nemá totiž zpevněný lem a mohla by se poškodit. Díky čtyřem symetrickým dvojitým nohám je velmi stabilní.
SEDCO PREMIUM 457 cm + ochranná síť
Největší trampolína nás zaujala obrovskou plochou. Pro toho, kdo má velkou zahradu a kupu dětí je ideální. Konstrukce je vyrobena kvalitní galvanizované oceli a chráněná proti korozi. Šest dvojitých nohou se stará o bezpečné usazení, ale zároveň klade vyšší nároky na připravený podklad.
inSPORTline PROFI Digital 122 cm
Jediná vnitřní trampolína v našem výběru. Zaujme především všestranností při použití v interiéru. Děti si na ní mohou zaskotačit a dospělí doladit svojí fitness kondičku. Součástí je odnímatelné madlo, které je osazeno jednoduchým sport- testerem. Můžete si tsk měřit počet skoků, spálené kalorie i čas tréninku.