Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.
Recenze vysoušečů obuvi
Vrátili jste se někdy z túry, práce, ze školy, nebo z cyklovýletu v mokrých botách ? A znáte ten pocit, kdy přijdete ze sjezdovky, nebo běžkařské výpravy a vaše lyžařské boty jsou totálně promočené? Není horší pocit, než začít nový den v mokrých botách. Pokud jste doma, můžete tuto nepříjemnost řešit výměnou za jiné. Když ale není možnost náhrady, nezbývá než přistoupit k vysoušení obuvi. Existuje mnoho zaručených domácích ,,lifehacků“ pro sušení o kterých si v našem článku také povíme. V následující recenzi se však zaměříme hlavně na nejrůznější vysoušeče obuvi dostupné na tuzemském trhu.
Obsah recenze
Proč je vysoušení obuvi důležité?
Noha v botě nemá horšího nepřítele, než je vlhkost. Ta má totiž na svědomí nepříjemné nepohodlí a někdy přímo ohrožuje funkci vašich nohou. Navíc vlhkost útočí na vaše nohy hned ze dvou stran. Z vnější strany je to déšť, sníh, bláto a z vnitřní vlhkost vytvořená pocením vašich nohou. Těmto problémům můžete částečně zabránit výběrem vhodné obuvi. Jsou však situace, kdy ani nejlepší gore-texová membrána nezvládne všechnu vlhkost odvádět. A jsou také druhy obuvi, jako třeba přezkáče, snowboardové boty, holínky, společenské, či dětské boty, které žádnou membránu nemají.
Důkladné vysušení bot má tři hlavní výhody:
- Hygiena nohou – Sušením bot (zvláště sportovních) je vyčistíte a zároveň omezíte riziko vzniku nepříjemného zápachu. Pro množení bakterií a plísní totiž neexistuje lepší inkubátor, než horké a vlhké prostředí.
- Pohodlí – Co může být nepříjemnějšího, než si ráno nazout mokrou botu? Nehledě na to, že není nic příznivějšího k vytváření puchýřů během chůze. Kůže změkčená působením vlhkosti je totiž velmi náchylná k odřeninám.
- Údržba bot – Suchá bota má nakročeno k dlouhé životnosti. Vysoušet si boty po tréninku by mělo být stejně samozřejmé, jako nenechávat mokrý ručník, či plavky ve sportovní tašce. Vlhkost poškozuje materiály a když se k ní přidá sůl vzniklá pocením, je na problém zaděláno.
Jak sušit obuv?
Následujícími radami se řiďte, ať už jste ať už jste lyžař, běžec, cyklista, nebo vášnivý turista
- Nejlepší čas na sušení bot je bezprostředně po aktivitě. Často jde o dlouhý proces který může probíhat i přes noc.
- Pokud jsou boty velmi špinavé, je vhodné je před sušením očistit. Vrátí vám péči, kterou jim budete věnovat, prodloužením životnosti.
- V ideálním případě byste měli odstranit všechny doplňky, které tvoří boty. Zejména vložky, které můžete nechat vyschnout odděleně.
- Nespěchejte ! Chyba, kterou dělá mnoho uživatelů je pokus urychlit sušení bot jejich umístěním na zdroj intenzivního tepla. Například na přímém slunci, nebo na radiátoru. Pamatujte, že příliš rychlé sušení bot vysokým teplem je může poškodit.
Domácí metody sušení obuvi
Boty je třeba sušit nejlépe v suché a teplé místnosti. Promočené tenisky, cvičky, nebo zimní obuv je třeba zbavit tkaniček a naplnit je materiálem absorbujícím vlhkost. Jako výplň se se hodí zmačkané noviny, bílá rýže, nebo silikagel. Důležité ale je vložený materiál kontrolovat. Suché noviny, nebo papír mohou rychle zachytit vlhkost, ale pokud už jsou mokré tak proces vysychání ještě prodlouží. Rýže je v tomto ohledu lepší, ale po několika hodinách ztrácí své absorpční vlastnosti a je třeba ji nahradit. Nejlepším materiálem je silikagel. Ano, jsou to přesně ty malé pytlíčky, které výrobci dávají k elektronice, oblečení a dalším výrobkům. Málokdo má ale tohoto materiálu nastřádáno takové množství, aby s ním mohl vyplnit mokrou obuv. Nevýhodou všech domácích metod sušení obuvi je každopádně čas. Pouze za ideálních podmínek a při pokojové teplotě můžete z obuvi odstranit veškerou vlhkost.
Nevýhody tradičního sušení obuvi:
- velmi zdlouhavý proces – může trvat i několik dní, a navíc není vždy účinný
- sušení obuvi pouze na větru má často za následek její nepříjemný zápach
- sušení bot na radiátoru může vést k jejich poškození
- noviny vysuší možná lehké baleríny, horší je to s trekovými botami, nebo holínkami.
Pro každého, kdo chce vysoušet boty rychle a zároveň šetrně jsou na trhu nejrůznější vysoušeče obuvi o kterých si povíme níže.
Druhy vysoušečů obuvi
Nejjednodušší vysoušeče obuvi se skládají ze dvou topných tělísek spojených kabelem a zakončených zástrčkou. Jiné se musí namontovat na zeď a připojit do elektrické sítě. Tělíska, nebo topné trubice jednoduše zasunete hluboko do bot, zapojíte zástrčku a proces sušení začíná. Podívejme se, jaké modely jsou nejpoužívanější a v čem spočívají jejich výhody:
Přenosné vysoušeče obuvi
Vkládají se přímo do bot a připojují k napájení. Jejich výhodou je skladnost a mnohdy mají i variabilní napájení. Existují totiž nejen vysoušeče, které se připojují do běžné elektrické sítě, ale i modely, které lze napájet z USB, nebo 12V zástrčky v automobilu. Můžete s nimi cestovat, dát si je do cestovní tašky, protože jsou skladné a lehké. Malou nevýhodou některých modelů je nižší výkon díky kterému je budete muset nechat vložené v botách dlouhou dobu. Nemají ventilátor, ani termostat, nevydávají hluk, ale vyžadují pozornost uživatele. Plusem je jejich nízká cena, která začíná na několika málo stokorunách.
Vysoušeče s UV zářením
U některých přenosných modelů se setkáte s označením UV. Takové vysoušeče jsou stále oblíbenější a patří mezi nejprodávanější na trhu. Mají zabudované světlo, které vydává ultrafialové záření. UV záření totiž účinně ničí bakterie a plísně a tím vlastně i pachy, které jsou produktem těchto mikroorganismů.
Absorpční vysoušeče obuvi
Představují nejjednodušší způsob vysoušení. Jde o nejrůznější sáčky a míčky naplněné silica gelem, nebo podobnou látkou pohlcující vlhkost. Jejich výhodou je snadné použití. Nevýhoda spočívá v nižší účinnosti a nutnosti z nich před další použitím odstranit vlhkost (například zahřátím v troubě).
Stacionární sušáky
Kromě přenosných vysoušečů si můžete pořídit i stojací sušák vybavený několika čepy, na které nazujete boty. Takový sušák na boty je robustnější a dražší, ale nabízí pohodlnější použití. Nejprofesionálnějším řešením je nástěnný sušák na boty. Na něm můžete sušit několik párů bot současně. Zařízení tohoto typu si vybírají především lyžařská střediska, penziony, nebo horské chaty. Boty se na ně nazouvají špičkou nahoru, přes otvory je do nich vháněn teplý vzduch a umožňuje důkladné vysušení všech zákoutí boty.
Jak vybrat vysoušeč obuvi?
Každá obuv má specifický tvar a konstrukci a výběr správného zařízení na vysoušení je velmi důležitý. Jak pro efektivitu sušení, tak pro minimalizaci jejího poškození. Některé lyžařské boty totiž mají tepelně tvarovatelnou vložku, která se přizpůsobí noze, díky tělesné teplotě a použití vysoké teploty by jí mohlo nenávratně poškodit. Na co se tedy zaměřit ?
Teplota sušení – kvalitní vysoušeč se zahřeje rychle na určitou teplotu a poté jí udržuje, nebo se vypne díky termostatu. Vybírejte modely, které mají funkci nastavení teploty, časovač, nebo typy s konstantní teplotou kolem 40-50 stupňů, která je šetrná i k drahým vložkám.
Ventilátor – i v levnějších sušácích bot se můžete setkat i s ventilátorem, který rozvádí teplo uvnitř boty a urychluje její schnutí. Díky němu se vyhnete nadměrnému lokálnímu zahřívání některých částí. Ventilátor má také pozitivní vliv na životnost vysoušeče, protože snižuje zahřívání jeho obalu.
Příkon – nejjednodušší přenosné vysoušeče mají obvykle příkon mezi 10-20 W, takže neudělají díru do rozpočtu ani když budou zapnuté celou noc.
Tvar – i na vzhled vysoušeče je třeba se zaměřit. Většina modelů má válcovitý, nebo lehce zploštělý tvar, díky kterému ho dostanete do špičky přezkáčů, nebo holínek. Pokud ale potřebujete sušit dětské boty, vyberte si spíše menší typ.
Alternativní využití
Kromě bot můžete vysoušeč použít k odstranění vlhkosti i z dalšího vybavení. Většina malých přenosných modelů se dá použít také k usušení promáčených zimních rukavic, helem, nebo k vysušení školní tašky, či kabelky, do které se vám vylil nápoj.
Recenze vysoušečů obuvi
V recenzi jsme porovnali nejprodávanější typy vysoušečů dostupné na českém trhu. Podle vlastních zkušeností a na základě hodnocení dalších zákazníků z nich sestavili následující žebříček.
Teplo Uš vysoušeč obuvi 230V černý
Nejoblíbenější model s poněkud netradičním názvem je skvělou volbou pro toho, kdo hledá spolehlivý vysoušeč, za málo peněz. Osvědčená konstrukce se dvěmi válcovitými topnými tělesy a napájením z běžné sítě působí odolným dojmem. Má dlouhý přívodní kabel, takže ho oceníte i tam, kde je zásuvka daleko od botníku. Kromě ohřevu/vysoušení ale nemá žádné další funkce (UV, ventilátor apod.)
Výhody:
- odolná válcovitá konstrukce
- dlouhý přívodní kabel
- snadné použití
- minimální poruchovost
- nízká spotřeba
Nevýhody:
- nemá UV funkci
- nehodí se pro dětské boty
Hodnocení : 100 %
https://udrzba-a-cisteni-obuvi.heureka.cz/teplo-us-vysousec-obuvi-230v-cerna/#specifikace
Sidas Drywarmer Pro USB
Jeden z nejkvalitnějších vysoušečů s napájením z USB zdířky. Můžete ho zapojit klidně do konektoru počítače, vhodnější ale je připojit ho do 220V zásuvky pomocí nabíjecí koncovky, kterou používáte třeba pro nabíječku k mobilnímu telefonu. Vysouší teplotou cca. 40 –45 °C, která je dostatečná pro sušení bot a rukavic a nijak nepoškozuje i drahé tvarovatelné vložky. Vestavěné UV světlo ničí bakterie a tím i pachy. Velký plusem je časovač, který lze nastavit až na 4 hodiny.
Výhody:
- moderní plochá konstrukce
- funkce desinfekce pomocí UV
- vestavěný časovač
- nízká spotřeba
- snadná obsluha
Nevýhody:
- nemá ventilátor
Hodnocení : 99 %
https://udrzba-a-cisteni-obuvi.heureka.cz/sidas-drywarmer-pro-usb-vysousec-obuvi/#prehled/
Vysoušeč Sidas DRYFLOW MINI
První vysoušeč v naší recenzi s vestavěným ventilátorem. Příjemně nás překvapil účinností sušení a zajímavým tvarem, který spíše připomíná sluchátka, než něco co budete strkat do bot, nebo rukavic. Ventilátor urychluje sušení a usnadňuje cirkulaci vzduchu uvnitř vybavení. Nechybí ani UV záření pro ničení mikroorganismů. Jediné, co by se mu dalo vytknout je asi to, že jeho tvar ho neumožňuje zasunout až do špiček bot, nebo menší dětské obuvi.
Výhody:
- vestavěný ventilátor
- vysoká účinnost sušení
- ničí bakterie pomocí UV
- vestavěný časovač na 4 h
- snadná obsluha
- napájení z USB
- nízká spotřeba
Nevýhody:
- horší použití v užších botách
- náchylnější k poškození
Hodnocení : 98 %
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=sidas+dryflow+mini
Thermic Dryer, 230V, vysoušeč obuvi
Model s velmi slušným výkonem, který ocení především lyžaři, lesníci a všichni, kteří potřebují rychle vysušit pracovní, nebo sportovní obuv. Díky dvěma skládacím a nastavitelným ramenům s ním můžete snadno manipulovat. Nabízí několik stupňů výkonu, časovač a výkonné trysky. Jeho elektronika je umístěná mimo vysoušecí ramena, takže ho můžete použít i do velmi mokrých bot bez rizika zkratu, či poškození.
Výhody:
- výsuvná vysoušecí ramena
- výkonné trysky pro lepší cirkulaci
- vestavěný časový spínač
- velmi rychlé vysoušení
- snadné ovládání
- tichý provoz
Nevýhody:
- není vhodný pro malé boty
- vyšší spotřeba energie (50W)
Hodnocení : 94 %
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=therm-ic+dryer
Vysoušeč obuvi Alpenheat Radiator 230V
Tento stacionární vysoušeč ideální na chatu, nebo do penzionu. Umožňuje vysoušet lyžáky, holínky, rukavice a další vybavení. Na vyhřívanou tepelnou spirálu se dají umístit dva páry obuvi. Nabízí univerzální možnosti uchycení: na stěnu, na podlahu nebo jednoduše volně stojící. Nemá další doplňkové funkce a je vhodný spíše pro komerční využití nebo umístění v garáži, či šatně rodinného domu.
Výhody:
- lze libovolně rozšířit
- vysouší dva páry obuvi současně
- možnost montáže na stěnu i podlahu
- příkon pouze 25 W
- robustní konstrukce
- jednoduchá obsluha
Nevýhody:
- vyšší cena
- nemá funkci UV
- chybí ventilátor
Hodnocení : 92 %
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=alpenheat+radiator
Vysoušeč bot SENCOR SDS8540
Jeden z nejmenších vysoušečů, který se nám při testování dostal do rukou. Nevyniká sice kdovíjakým výkonem, ale jako jeden z mála se dá použít i do menších dětských, nebo dámských bot. Je malý, skladný, lehký a jeho termoelektrický článek není v přímém kontaktu s obuví. I když vysoušení pomocí tohoto modelu trvá často 6-8 hodin, za cenu nepřesahující 400 Kč si ho oblíbí spousta uživatelů.
Výhody:
- malý, skladný lehký
- vhodný i do dětské obuvi
- příkon pouze 8W
- šetrné vysoušení bot
- velmi nízká cena
Nevýhody:
- nemá funkci UV
- pomalejší vysoušení
Hodnocení : 90 %
https://udrzba-a-cisteni-obuvi.heureka.cz/sencor-sds-8540-vysousec-bot-40023578/#prehled/