Kryptoměny se staly doslova novodobým zlatem. Spousta lidí je chce vlastnit, těžit nebo uchovávat jako nositele hodnoty. V případě, že se rozhodnete s kryptoměnou obchodovat nebo ji držet ve větším množství, neměla by vám v žádném případě chybět peněženka na kryptoměny. Poradíme vám, jak vybrat hardwarové elektronické peněženky!
Recenze: Hardwarové kryptoměnové peněženky
Obsah recenze
Hardwarová peněženka je základ
Hardwarové kryptoměnové peněženky jsou nejbezpečnějším způsobem, jak uchovat kryptoměny. V současné době se můžeme spolehnout prakticky na dva hlavní výrobce hardwarových kryptopeněženek – SatoshiLabs a LEDGER.
Vedle hardwarových peněženek existují také softwarové – ty sice vynikají co se týče kompatibility s kryptoměnami, avšak jejich bezpečnost není na tak vysoké úrovni jako právě u hardwarových peněženek. Ačkoli tu s námi HW peněženky nejsou tak dlouho jako jiné druhy, jsou enormně bezpečné a spoléhají se na ně obchodníci po celém světě. A jaké že jsou vlastně ty nejlepší kryptoměnové peněženky?
Trezor model T
Aktuálně nejbezpečnější kryptoměnovou hardwarovou peněženkou je Trezor model T. Podporuje až 600 kryptoměn, které můžete v peněžence v bezpečí držet. Výhodou je, že v modelu T můžete držet i méně známé kryptoměny. Výhodou je, že Trezor model T disponuje výborným uživatelským prostředím, na které si rychle zvyknete. Ovládání pak probíhá přes dotykový displej, přes který můžete provádět většinu nutných operací.
Tato hardwarová peněženka také odolává náporům hackerů, proto jsou vaše kryptoměny v elektronické podobě chráněné. Maximálnímu zabezpečení pak napomáhá také fakt, že kryptoměny do peněženky posíláte v době odpojení od internetu. Peněženka během tohoto procesu leží v bezpečí vašeho šuplíku. Obavy z kyberzločince a případné ztráty vašich investic tedy odpadají.
Ledger Nano S
Druhou nejlepší hardwarovou kryptopeněženkou je Ledger Nano S. Ten má podobu klasického USB disku, takže je velmi skladný. I přesto podporuje velký počet kryptoměn, které lze bezpečně uchovávat. Ledger Nano S disponuje integrovaným displejem, pomocí kterého můžete provádět všechny transakce, autorizace a další nezbytné úkony. Vybrat si navíc můžete z celé řady barevných provedení, které se zavděčí prakticky každému.
Účet, který si vytvoříte, je navíc zálohovaný. Máte tak jistotu, že o své kryptoměny nepřijdete ani v případě ztráty hardwarové peněženky. Abyste byli schopni svá data obnovit, budete muset použít váš obnovovací seed. Ten se vám zobrazí při zakládání účtu a nelze změnit! Budete jej tak zná pouze vy! Ledger Nano S s sebou přináší také maximální bezpečnost, díky které se nemusíte o své uložené kryptoměny bát.
Trezor One
Trezor One byla první hardwarovou peněženkou, která spatřila světlo světa. Okamžitě se z ní stal prodejní hit a peněženku si pochvalovali také přední osobnosti kryptosvěta. Pro udržení nízké ceny se u tohoto modelu musíme obejít bez dotykového displeje. I přesto je ale uživatelské prostředí velmi přívětivé, a to dokonce i pro nováčky. Jestliže někdo s obchodováním teprve začíná, je Trezor One ideální první investicí.
Výrobce navíc slibuje také zákaznickou podporu, která se vám bude snažit pomoci při každém dotazu. V případě jakéhokoli problému se tak můžete obrátit na SatoshiLabs, českého výrobce hardwarových peněženek. Navíc, všechny transakce potvrzujete jen a pouze vy. Nikdo se tak k vašim údajům nedostane. Do peněženky navíc můžete posílat kryptoměny i v době, kdy není Trezor One připojený k internetu.
Ledger Nano X
Ledger Nano X bezpečně uschová všechny známé kryptoměny, mezi které se řadí například Bitcoin, Etherum, Litecoin a jiné altcoiny. Celá peněženka je zabezpečena robustními bezpečnostními prvky, které se postarají o zabezpečené ukládání kryptografických dat. Ledger Nano X také disponuje vlastním čipem pro ochranu soukromých klíčů, ke kterým se tak nikdo nedostane. Vaše investice tak zůstanou dokonale chráněné.
Ledger Nano X můžete připojit k libovolnému počítači, a to pomocí USB rozhraní. Spojit ji ale můžete také s mobilní aplikací Ledger Live, kde spojení probíhá skrze Bluetooth. I toto spojení je ale plně zabezpečené tak, aby nedošlo k žádnému úniku dat. Propojení přes Bluetooth je možné díky 100 mAh integrované baterii, která udrží peněženku v provozu i několik hodin.
Cena hardwarových peněženek
Cena hardwarových peněženek je různá. Hodně záleží na tom, zda si vyberete pokročilejší modely nebo se obejdete bez dotykových displejů. Na bezpečnost ale nemá cena vlil. Hardwarové kryptoměnové peněženky jsou obecně výborně zabezpečené. Zákazníci si tak připlácejí především za pokročile funkce jako například dokonalejší uživatelské prostředí nebo zmiňovaný dotykový displej.
Cena nejlevnější hardwarové peněženky startuje na 1 600 korunách a postupně se zvyšuje v závislosti na modelu. V případě, že vám jde čistě o bezpečnost, můžete klidně pořídit nejlevnější model hardwarové peněženky. Na zabezpečení vašich investic se to negativně rozhodně nepodepíše.
Seznam podporovaných kryptoměn
Před nákupem hardwarové peněženky rozhodně doporučujeme důkladně se seznámit s podporovanými kryptoměnami. Ne každá peněženka podporuje všechny a je tak možné, že byste sáhli po peněžence, která nebude podporovat vaši oblíbenou kryptoměnu. Pravidelně aktualizovaný seznam pro jednotlivé hardwarové peněženky naleznete zde:
Zpravidla ale platí, že hardwarové peněženky podporují pouze část kryptoměn. Podpora všech kryptoměn totiž není reálně možná. Na stranu druhou jich podporují dostatek na to, aby se jejich koupě skutečně vyplatila.
Obnovovací seed
Při zakládání účtu na hardwarové peněžence se vám zobrazí tzv. obnovovací seed. Ten se zpravidla skládá z 12 různých anglických slov, které spolu nijak nesouvisejí. V případě, že potřebujete obnovit svůj účet a dostat se zpět ke svým kryptoměnám, musíte tento seed znát.
Obnovovací seedy můžete napsat například na přiložené kartičky, které se dodávají ke každé kryptoměnové peněžence. Doporučujeme seed uchovávat skutečně pouze v psané podobě a neukládat jej nikde na web, protože může dojít k odcizení a váš účet by tak nebyl pro držení kryptoměn i nadále bezpečný.
Použité materiály
U hardwarové kryptoměnové peněženky můžete hledět také na použité materiály. Ty levnější jsou vyráběné převážně z ABS plastu. Nejsou tak příliš odolné na nárazy či různá mechanická poškození. Vyšší řady ale plast často kombinují s různými kovy. Její odolnost se tak zvyšuje. Peněženka s kovovými prvky navíc vypadá luxusněji a vlastně i bytelněji. Může se tak jednat o velmi zajímavý dárek pro kryptonadšence.
Hlavní výhody hardwarové kryptoměnové peněženky
Hardwarové peněženky poskytují celou řadu výhod. Mezi tu hlavní patří fakt, že privátní klíče nejsou vystaveny riziku úniku. Stejně tak se nenakazí počítačovými viry, což je další enormní výhoda. Všechny transakce potvrzujete na vašem zařízení nebo přes zabezpečenou formu v uživatelském rozhraní. Nemůže se tak stát, že by došlo k transakci bez vašeho vědomí.
Poslední výhodou je pak fakt, že je možné při ztrátě hardwarové peněženky obnovit její obsah na nové, a to díky seedu, který byste si měli držet v tajnosti na papíře. Všechny tyto výhody tak hravě předčí hlavní nevýhodu, kterou je relativně vysoká pořizovací cena.
Pár slov na závěr
Kryptoměny jsou vysoce volatilní záležitostí a obchodování s nimi je rizikové. To je třeba si uvědomit. Abyste se zbytečně nevystavovali riziku při jejich držení, je vhodné si hardwarovou peněženku pořídit. Vhodná je také jako dárek pro každého kryptonadšence, který ještě takovou peněženku nemá.