Recenze běžeckých pásů

Běh je jednou z nejoblíbenějších sportovních disciplín i forem rekreace. Příznivce zdravého pohybu proto najdete v každém parku, lese, či na ulici mnoho. Ale v zimě a za nepříznivého počasí se nikomu moc běhat nechce a venku ho provozují jen ti nejotrlejší jedinci. Pokud nechcete vypadnout z tempa a formy, jsou zde další možnosti, jak sportovat i když venku prší, nebo mrzne až praští. Jednou z možností je rotoped (recenzi rotopedů jsme uveřejnili již dříve), další je běžecký pás. V následujícím článku a recenzi se pokusíme shromáždit nejdůležitější informace, díky kterým si vyberete ten nejlepší běžecký pás pro svůj trénink.

Výhody běžeckého pásu

Běžecký pás najdeme dnes prakticky v každé posilovně. Pokud však rádi  a často běháte, je mnohem lepší investovat do vlastního běžeckého pásu, než kupovat permanentky do fitness centra. A v době opakovaných lock-downů a dalších restrikcí je to zvláště palčivé téma.  O tom, že na něm můžete sportovat za každého počasí jsme si již řekli. Když k tomu přidáte možnost běhat v klidu domova, bez zvědavých pohledů kolemjdoucích, získává toto zařízení další plusové body. Běh na tomto zařízení je dobrým tréninkem i pro běžce s kloubními problémy. Při běhu na měkkém pásu jsou klouby méně namáhány a nemusíte dávat pozor ani na terénní nerovnosti. Určité soustředění je ale určitě potřeba. Nechcete se přece stát hvězdou Failmarmy, nebo Darwinových cen, kde jsou karamboly na běžeckých pásech velmi oblíbené.

Vybíráme správné místo

Ještě než se vydáte do hlubin internetu pátrat po nejlepším běžeckém pásu, dobře si rozmyslete, kam jej chcete umístit. Pokud si ho před objednáním půjdete prohlédnout do některého kamenného obchodu, pamatujte na to, že v prostorné prodejně se jeví mnohem menší než u vás doma. Raději si předem změřte místo, kam ho chcete umístit. Ideální pro toho zařízení je domácí posilovna, ale může to být třeba i dobře větraná garáž. Ujistěte se, že máte v blízkosti uzemněnou elektrickou zásuvku. Kabel z tohoto zařízení bývá obvykle veden z přední strany a není dobré, pokud se musí připojení řešit prodlužovacím kabelem, který nemá v posilovně do dělat. Nezoufejte, pokud nemáte dostatek místa! Existuje řada běžeckých pásů, které jsou skládací, mají plochý profil a po cvičení je můžete zasunout třeba pod postel, nebo postavit do skříně.

Další doporučení:

  • Běh na běžeckém pásu může způsobit otřesy.  Ujistěte se, že místnost, kterou si vyberete to vydrží, stejně jako případní sousedé.
  • Suterén je obvykle nejlepší volba, protože má nejpevnější podlahu a je mimo centrální obytné místnosti domu.
  • Chcete – li si pořídit skládací model který šetří místo, počítejte s tím, že možná budete ochuzeni o některé funkce volně stojících trenažérů.
  • Transportní kolečka Vám pomohou při změně místa trenažéru. Běžecké pásy totiž mohou vážit i více než 80 kg, takže takový prvek je velmi užitečný. Setkáte se s nimi především u dražších modelů.

Mechanický, magnetický, nebo elektrický ?

Nyní, když znáte výhody vlastního běžeckého pásu, podíváme se, jak se dělí podle typu pohonu.

Mechanický běžecký pás
Jedná se o levnější typ s jednoduchým principem fungování. Nenajdete v něm motor, jen setrvačník, který se dává do pohybu silou vašich nohou. Čím rychleji běžíte, tím rychleji se pás bude pohybovat. Stejně tak to funguje v případě jeho zastavení. Sami musíte postupně zpomalovat tempo běhu. Tyto běžecké pásy mají málo funkcí a prodávají se minimálně. Je to v podstatě jen běžecká plocha, usazená v rámu, který nabízí možnost náklonu v několika polohách. Když je deska nakloněná, začne se pás pohybovat, sotva se na něj člověk postaví. Špatně se u nich koriguje rychlost a i ta závisí na hmotnosti člověka. Mají obvykle jen jednoduché počítadlo měřící rychlost, vzdálenost a čas cvičení. Jejich výhodou je nízká cena.

Magnetický běžecký pás 

Konstrukčně jsou podobné předchozímu typu a lze u nich také nastavit náklon. Jsou navíc vybaveny 1-2 setrvačníky s manuálně ovládanou magnetickou brzdou. Pomocí ovládacího kolečka lze měnit sílu brzdného účinku a tedy i to, jak rychle pod vámi pás ubíhá. Na chůzi jsou výborným řešením, ale na opravdové běhání je lepší vybrat některý z následující kategorie.

Elektrický běžecký pás

Komfortní řešení, které dominuje po všech stránkách. Běžecký pás je poháněný elektromotorem, který můžeme plynule ovládat pomocí ovládacího panelu. Tyto typy běžeckých pásů mají širokou možnost nastavení pro různé uživatele. Nabízejí různé přednastavené programy, které mění tempo běhu a úroveň sklonu pro simulaci běhu do kopce. Nejdražší modely mají sklon řešení dokonce elektronicky. Menší nevýhodou běžeckého s motorem může být nutnost 220V zásuvky v dosahu, vyšší hmotnost a také cena.

Parametry motoru a maximální rychlost

U elektrických pásů mají tyto hodnoty velký význam, mnoho zákazníků se v nich ale neorientuje. V běžeckých trenažérech dostupných na našem trhu najdete dvě skupiny motorů. U první skupiny jmenovitý výkon motoru nepřesahuje 2 hp, druhá skupina tuto hodnotu překračuje. Veličina hp udává  počet koňských sil, tj. výkon motoru daného trenažéru. Čím vyšší je, tím větší je výkon a otáčky motoru. Maximální rychlost běžeckého pásu z první skupiny dosahuje přibližně 16 km/h, zatímco ve druhé skupině může rychlost dosahovat až 20 km/h. Dávejte také pozor na to, že někteří výrobci uvádí v popisu parametrů dvě hodnoty motoru (např. 1,7/3 hp). První číslo udává jmenovitý výkon motoru ( označovaný také jako trvalý, nebo konstantní), zatímco druhá hodnota je maximální výkon. Toho sice může motor dosáhnout, ale pouze po omezenou dobu. Vyberete-li si pás s výkonem nad 2 hp, můžete běhat velmi rychle a dokonce sprintovat. Běžecké pásy s nízkým výkonem jsou vhodné spíše jen pro chůzi a lehčí běhání.

Sklon běžeckého pásu

Bývá také označován anglickými výrazy  ,,angle“, nebo ,,incline“ a umožňuje přizpůsobit běžecký pás kondici a  možnostem uživatele. Zjednodušeně řečeno vám umožňuje chodit, nebo běhat do kopce. To je skvělá možnost pro ty z vás, kteří budete chtít co nejlépe simulovat běh ve svažitém terénu a měnit profil trati. U  elektrických běžeckých lze obvykle nastavit úhel sklonu do 20 stupňů. V závislosti na zvoleném modelu může být nastavení náklonu manuální, nebo automatické. U manuálního se provádí ručně, obvykle ocelovým čepem. Automatické nastavení náklonu je komfortnější.  Umožňuje změnu úhlu přímo z ovládacího panelu bez nutnosti přerušení tréninku.

Jakou si vybrat délku ?

Tato vlastnost je vedle motoru nejdůležitější vlastnost každého běžeckého pásu s elektrickým pohonem. Obecné pravidlo je jednoduché –  čím delší a širší je pás, tím lépe. Vybírejte podle toho, jací lidé na něm budou cvičit. Čím vyšší člověk, tím delší by měl být běžecký pás. Pokud je to v možnostech vašeho rozpočtu, poohlédněte po co největším. Trénink bude bezpečnější a pohodlnější. Pro osoby s výškou nad 180 cm jsou vhodné pásy s délkou cca. 130 cm. Pokud bude pás příliš krátký, jste nuceni dělat nepřirozeně krátké kroky. Ideální šířka pásu přesahuje 45 cm.  Minimum pro jakoukoli výšku jsou rozměry: 120 cm délka a 40 cm šířka. Pokud jste menšího vzrůstu, bude vám to stačit.  Špičkové modely dosahují délky až 150 cm a šířky přes 50 cm. Připravte se ale na to, že takové vybavení bude o dost dražší.

Maximální zatížení

Ne každý běžecký pás bude vhodný pro osoby, jejichž hmotnost přesahuje 100 kilogramů. Na trhu jsme našli ale řadu modelů, u kterých výrobce udává maximální zatížení 100 – 110 kg. Neúměrné zatížení běžeckého pásu ovlivní jeho životnost, chod motoru, opotřebení řemene a tlumičů. Některé elektrické běžecké pásy mají výkonný motor a umožňují trénovat i uživatelům s hmotností do 150 kg. Ovšem, je to jako všude jinde – za nestandardní typ typ si výrazně připlatíte.

Odpružení – ano, nebo ne ?

Pokud nechcete, aby vás po náročném tréninku bolely nohy, nebo páteř, vyberte si pás s dobrým odpružením. Některé typy nabízejí účinné tlumení pomocí gumových bloků podél rámu. Profesionální běžce nadchne pokročilé odpružení, které umožňuje nastavit tvrdost došlapu.

Tréninkové programy

Běžecké pásy jsou vybaveny řadou dalších funkcí, které zefektivňují a zpříjemňují trénink. Přednastavené programy na elektrických běžeckých trenažérech se příliš neliší od těch, které najdete na rotopedech, nebo jiných posilovacích strojích. Každý uživatel si může zvolit program, který nejlépe odpovídá jeho potřebám a schopnostem. Může si tak přizpůsobit tempo běhu vlastní tepové frekvenci, nastavit si cílový čas tréninku, nebo získat informace o počtu spálených kalorií.

Na většině pokročilých elektrických modelů s displejem jsme našli tyto programy:

Osobní profily – každý moderní běžecký pás umožňuje, aby si na něm uživatel mohl nastavit svůj vlastní profil. Zadáte informace o váze, pohlaví, výšce a věku uživatele. Pro daný uživatelský profil je poté vybrán vhodný tréninkový program. Tato funkce je velmi užitečná, pokud zařízení používá více než jedna osoba.

Předdefinovaný výkon  – mění rychlost, nebo úhel sklonu běžeckého pásu v průběhu času.

HRC (heart rate control) – tyto programy jsou založeny na dosažení určité tepové frekvence. Pro efektivní fungování tohoto programu potřebujete hrudní pás se snímačem. Běhat můžete i s rukama položenýma na senzorech,  není to ale příliš pohodlné řešení. Další možností tepové frekvence představuje klip, připevněný k uchu, který je součástí některých pásů.

Fitness testy a programy jsou každopádně výrazným motivačním faktorem, který posunuje váš trénink dál a činí ho zábavnějším. Poskytují rozmanitost a pro uživatele, kteří chtějí spalovat tuk, dosáhnout určitých hodnot a pečlivě si plánují každou fyzickou aktivitu, jsou velmi užitečné.

Další doplňky

Kromě sportovního výkonu myslí někteří výrobci i na to, jak zpříjemnit uživatelům jednotvárnou fyzickou dřinu a vybavují svá zařízení nejrůznějšími vychytávkami.

Propojení s aplikacemi –  běžecký pás má Bluetooth konektivitu a umožňuje propojení s tabletem, nebo jinou obrazovkou. Můžete ho používat s externími fitness aplikacemi jako je např. ,,Explore the World“. Získáte přístup k dodatečným tréninkovým programům, nebo možnost běhu v režimu rozšířené reality,

Přívod vzduchu – některé typy mají ventilátory, které vás osvěží proudem vzduchu a zpříjemní trénink

Další konektivita –  Přes USB port můžete připojit flash disk, nebo je k dispozici 3,5 mm jack pro připojení MP3 přehrávače s kabelem. Hudba se přehrává prostřednictvím vestavěných reproduktorů. U některých pásů je v horní části ovládacího panelu výsuvný držák tabletu. Díky němu můžete během tréninku sledovat filmy, nebo si klidně číst nejnovější zprávy.

Držáky – po stranách často najdete prostor, do kterého si můžete vložit sportovní láhev

Nejlepší běžecké pásy

Snad jsme vám předchozími řádky pomohli osvětlit problematiku a pomohli při výběru správného běžeckého pásu. V následující recenzi vám představíme modely které nás svými parametry nejvíce zaujaly. Zjistili jsme, že i poměrně sofistikované zařízení s mnoha funkcemi lze jednoduše složit a používat i v domácnostech, kde nemáte mnoho místa. Příjemným překvapením byl i poměr cena/výkon a to i u renomovaných výrobců. Prohlédněte si žebříček těch nejlepších:

Klarfit Treado Active

Skvělý běžecký pás, vhodný i do malého bytu. Jednoduchý, skladný, lehký a navíc za parádní cenu. Pravdou je, že výkon 1,1 HP určitě nenadchne náročné běžce, ale pro rekreační trénink postačí. Jednoduchý LCD displej má dotykové ovládání a elektronika nabízí 12 programů pro rozmanitý běžecký plán. Díky nižší nosnosti a menším rozměrům běžecké plochy ho doporučujeme spíše osobám s nižší výškou a váhou.

Výhody:

  • 12 běžeckých programů
  • spolehlivý elektromotor
  • intuitivní dotykové ovládání
  • držák tabletu i telefonu
  • vestavěné reproduktory
  • lehký a skladný
  • nízká cena

Nevýhody:

  • nosnost pouze 100 kg
  • užší a kratší pás

Hodnocení: 98 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/klarfit-treado-active/#prehled/

Lifefit TM5100

Špičkový běžecký pás, který sice není levný, ale nabízí neuvěřitelné množství funkcí v robustní konstrukci. TM5100 má palubní počítač se 48 tréninkovými programy, ovládanými pomocí 5″ LCD displeje. Během cvičení zobrazuje tepovou frekvenci, čas, vzdálenost, rychlost, a spálené kalorie. Zaujal nás na něm hlavně motor o výkonu 2,0 HP, který umožňuje plynulou změnu rychlosti z rychlost 0,8 km, až na  19 km. Má rozměrný pás, účinné odpružení a širokou konektivitu s dalšími zařízeními.

Výhody:

  • 48 běžeckých programů
  • elektromotor o výkonu 2,0 HP
  • osmibodový sklon (0-15%)
  • robustní odpružená konstrukce
  • držák tabletu, telefonu a nápojů
  • USB zdířka pro přehrávání MP3
  • bezpečnostní brzda
  • široký a dlouhý pás
  • nosnost až 120 kg

Nevýhody:

  • neskladný a těžký
  • vyšší cena

Hodnocení: 97 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/lifefit-tm5100/#prehled/

inSPORTline Lavister

Běžecký pás inSPORTline Lavister je cenově dostupný pás na domácí použití. O pohodlí při běhu se stará prostorná běžecká plocha s rozměry 130 x 41 cm. Pás má kvalitní odpružení a nabízí manuální nastavení sklonu sklon ve dvou polohách a 12 intuitivních přednastavených programů.

Výhody:

  • kompaktní skládací konstrukce
  • velká běžecká plocha
  • motor s tichým chodem
  • snadné ovládání displeje
  • možnost počítání kroků
  • audio zdířka (3,5 mm jack)
  • výkonné reproduktory
  • stojan na tablet a telefon
  • držáky na láhve

Nevýhody:

  • vysoká cena
  • Maximální sklon pouze 2°

Hodnocení: 96 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/insportline-lavister/#prehled/

Master F-12

Běžecký pás s moderním vzhledem a mnoha doplňkovými funkcemi. Palubní počítač nabízí mnoho programů pro stanovení individuálního tréninkového plánu. Má tichý motor a měkké odpružení, díky kterému nebude jeho používání nikoho rušit. Vestavěný reproduktor  má skvělý zvuk a kromě hudby dokáže technologie Bluetooth i propojení s aplikací „G-Fit“ v telefonu, či tabletu. Do dokonalosti chybí snad už jen možnost nastavení sklonu.

Výhody:

  • moderní nadčasový design
  • lze složit do vertikální polohy
  • měkká transportní kolečka
  • motor s tichým chodem
  • Shock Absorber odpružení
  • výkonné Bluetooth reproduktory
  • ovládání pomocí aplikace „G-Fit“
  • snímač tepové frekvence v rukojetích
  • rychlotlačítka na ovládání rychlosti

Nevýhody:

  • nelze nastavit sklon
  • složitější ovládací panel

Hodnocení: 95 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/master-f-12/#prehled/

 

Capital Sports Workspace Go

Neuvěřitelně kompaktní model, vhodný třeba i do kanceláře, nebo domácí pracovny. Můžete posilovat i během pracovní doby a ve stoje odbourávat stres. Není to samozřejmě model na kdovíjaké běhání, protože jeho maximální rychlost je 6 km/h. Deska má protiskluzový povrch a se svým ultra plochým designem ( výška pouze 11 cm) se snadno přemísťuje.

Výhody:

  • velmi plochý design
  • lehký a skladný
  • kolečka pro snadnou manipulaci
  • dálkové ovládání je součástí balení
  • včetně silikonového oleje pro údržbu
  • jednoduché ovládání

Nevýhody:

  • nízká rychlost
  • vhodný spíše na chůzi

Hodnocení: 94 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/capital-sports-workspace-go/#prehled/

 

Lifefit TM1300

Běžecký pás Lifefit TM1300 je řešením spíše pro začínající běžce, protože má motor s výkonem pouze 1 HP (0,74 kw). Přestože nenabízí možnost náklonu a maximální rychlost je pouze 9 km/h, dá se na něm slušně zapotit.  Odpružená běžecká plocha s rozměry 41 x 110 cm je vhodná spíše pro drobnější uživatele. Ovládání probíhá prostřednictvím LCD displeje,  který je však umístěn v přední části pásu, takže se k němu musíte ohýbat. Tento drobný nedostatek je ale odstraněn díky kompatibilitě s Bluetooth. Pás lze bez uložit třeba pod postel, protože madlo se dá jednoduše sklopit.

Výhody:

  • ideální pro začátečníky
  • odpružená běžecká plocha
  • sklopné madlo s držákem na tablet
  • kompatibilita s Bluetooth
  • velmi tichý chod
  • nízká cena

Nevýhody:

  • max. rychlost pouze 9 km
  • nemá možnost náklonu

Hodnocení: 93 %

https://bezecke-pasy.heureka.cz/lifefit-tm1300/#prehled/

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.