Vyrážíte na několikadenní výlet do přírody? Pak jsitě budete potřebovat campingové nádobí, díky kterému si připravéte teplé jídlo i v přírodních podmínkách. Jak si campingové nádobí vybrat a jaké je dle recenze nejlepší?
Recenze campingového nádobí
Cestujete rádi po vlastní ose ? A budete pobývat v kempu, ve stanu, přespávat ve volné přírodě, nebo na jiných, bohem zapomenutých místech? Kromě dalšího outdoorového vybavení, které jsme testovali v předchozích recenzích, budete potřebovat také spolehlivé campingové nádobí. Poradíme vám jaký nejvhodnější model si vybrat tak, abyste se nespálili vy, ani jídlo které si v něm budete připravovat. Doby, kdy byly k dispozici pouze hliníkové ešusy vojenského stylu, nebo jste si vystačili s pánvičkou jako staří Zlatokopové jsou již naštěstí dávno minulostí. V současné době je na trhu nepřeberné množství campigového nádobí různých materiálů, tvarů a značek.
Obsah recenze
Historie campingového nádobí
Jak tomu již bývá u kempingového vybavení i nádobí pro vaření v přírodě a jeho první varianty vycházely z vojenského prostředí. Z pohnutých dob, kdy si vojáci potřebovali sebou nosit nádobu na jídlo. Do něho dostávali příděly z polní kuchyně, nebo si ho na něm v nouzových podmínkách sami připravovali. Není se tedy čemu divit, že první kempingové nádobí používané skauty, nebo později pionýry na táborech, bylo vlastně totožné s tím, které řada z nás znala z vojny. Jednoduchý hliníkový ešus s rukojeti a víkem a menší vnitřním nádobou. S tím jsme si chodili do táborové kuchyně pro univerzální hnědou omáčku (UHO), nebo další dobroty našeho mládí. Anebo později, když jsme se na vandrech v přírodě pokoušeli vařit ve stejném typu ešusu. A následně jsme se divili se proč je tak začouzený od ohně a proč se v něm jídlo tak lehce připaluje. Pojďme se podívat, jak technologický vývoj od té doby pokročil a jaké nádobí pro pobyt v přírodě a vaření pod širým nebem si můžeme pořídit dnes.
Klasické hliníkové nádobí
Matně stříbrné hliníkové nádobí je dnes ještě stále oblíbené zejména mezi skauty a pravověrnými trempy. Vyrábí se z něj hrnky, lžíce, ešusy, nebo misky. Někteří cestovatelé na něj stále nedají dopustit a to i přes zprávy, které se zabývají škodlivostí hliníku. Tento prvek se údajně z nádobí při používání kyselých pokrmů může uvolňovat. Jeho největší výhodou tak zůstává především velmi nízká cena. Zde však výčet konkurenčních výhod oproti jiným materiálům většinou končí. V klasickém ALU nádobí, bez povrchové úpravy se potraviny často připalují, hůře se myje a je náchylnější k promáčknutí. Je třeba dávat pozor i při mytí v myčce protože po čase může dojít k jeho zašednutí.
Výhody :
- nízká hmotnost
- dobrý přenos tepla
- odolnost vůči počkrábání
- nízká cena
Nevýhody :
- pokrmy se připalují
- většinou nelze mýt v myčce
Campingové nádobí z anodizovaného hliníku
Jde pořád o nádobí ze stejného kovu, na jeho povrchu je však vytvořená speciální vrstva vzniklá řízenou oxidací. Oxidy hliníku vytvoří na povrchu materiálu tenkou vrstvičku, která je velmi tvrdá a zároveň brání další oxidaci a znehodnocování výrobku. Takové kempingové nádobí bývá označováno jako eloxované. S touto povrchovou úpravu hliníku se setkáte také u běžného kuchyňského nádobí, ale v široké míře i na různých předmětech denní potřeby, nebo ve stavebnictví. Tato technologie také nádobí ve velké míře vytlačila problematickou teflonovou úpravu, se kterou bývá nádobí z anodizovaného hliníku často zaměňováno. Možná díky tomu, že takto upravený výrobek má podobně jako teflonový typ, černou, nebo tmavě šedou barvu. Narozdíl od teflonu, lze však eloxováním ošetřit doslova každý milimetr vnějšího i vnitřního povrchu nádoby. V současnosti jde o nejpoužívanější materiál pro nádoby do outdoorové kuchyně a výrobků z něj najdete na trhu nepřeberné množství. Pokud si vyberete kvalitní nádobí z eloxovaného hliníku, nemusíte se dokonce ani příliš obávat poškrábání varného povrchu i pokud budete používat kovové příbory. Díky tomu, že materiál získává anodizací vyšší tvrdost, je možno pro výrobu použít slabší materiál, který lze ještě lépe tvarovat a nádobí je proto velmi lehké. Při jeho výběru hraje důležitou roli také tvar a velikost. Pokud totiž vyberete správně, budete mít možnost do nádoby vložit malou 250 g kartuši, složený plynový hořák, škrtadlo a zbude i prostor na umývací houbičku.
Výhody :
- nízká hmotnost
- odolnost vůči poškození
- dobrý přenos tepla
- jídlo se nepřipaluje
Nevýhody :
- většinou nelze mýt v myčce
Výměník – revoluční vychytávka pro úsporu paliva
Při vaření v přírodě jsme často omezeni množstvím paliva, které si neseme sebou. Proto někteří výrobci mysleli i na jeho úsporu. Výsledkem vývoje byl tzv. výměník, který najdete na vnější části dna některých hrnců. Jde o mřížkovaný prstenec z kovového materiálu. Na první pohled působí na nádobě možná trošku nepatřičně, má však jednu velmi užitečnou funkci. Rozptyluje plamen z vařiče rovnoměrně po celé ploše dna a nedochází tak ke zbytečným tepelným úniků do prostoru. Úspora plynu z kartuše tak může být i více než 20 % . Snímky z termo kamer, kterými někteří výrobci tuto funkci potvrzuji jsou toho důkazem.
Nerezové campingové nádobí
Nerezová ocel je pro výrobu campingového nádobí používána ve stále menší míře. Tam kde potřebujete svou výbavu sbalit do batohu a nosit na zádech, nebo jste omezeni z jiných důvodů, je ocel prostě těžká. Když přimhouříte oči nad hmotností zjistíte, že má celou řadu výhod.
Výhody :
- vysoká odolnost proti poškrábání
- odolnost vůči promáčknutí
- lze mýt v myčce
- můžete čistit i pískem nebo drátěnkou
Nevýhody :
- vyšší cena
- větší hmotnost
Titanové campingové nádobí
Výrobky z titanu mají nejlepší parametry. Jsou velmi odolné vůči poškození , lehké a materiál odolává biologickému i chemickému působení látek obsažených v potravinách. Tyto parametry jim dávají nadstandardní životnost. Všechny tyto vlastnosti jsou však vykoupeny vysokou cenou, která v případě větších sad jde do mnohatisícových výšek. Pokud ale hledáte campingové nádobí na celý život, je titan rozumná volba.
Plastové campingové nádobí
Nádobí vyrobené z nejrůznějších plastů najdete na trhu velké množství. Nejde samozřejmě o hrnce, nebo jiné varné nádoby, ale spíše o doplňky, které hrají při kempování nenahraditelnou roli. Ať jde o různé misky, příbory a přepravní nádoby, nebo další doplňky. Důležité při výběru plastového nádobí je za měřit se zejména na to, zda neobsahuje škodlivé ftaláty je BPA free a splňuje všechny hygienické předpisy. V tomto ohledu vyniká zejména společnost GSI Outdoors, přestože její výrobky patří spíše k těm dražším.
Silikonové campingové nádobí
Netrvalo to dlouho a od silikonových forem na bábovku, nebo různé cukroví, se tento materiál dostal i do oblasti outdoorového vybavení. Díky jeho pružnosti a snadné tvarovatelnosti bylo umožněno vyrobit různé kempingové vychytávky. Jde zejména o nejrůznější skládací misky, vědra nebo další nádoby. Vysoká odolnost silikonu vůči působení tepla dala vzniknout dokonce skládacím hrncům. V nich lze díky kombinaci kovového dna silikonových stěn dokonce plnohodnotně vařit na plynovém hořáku, nebo elektrické plotýnce.
Nejlepší campingové nádobí
Do srovnávacího testu jsme vybírali z každé kategorie několik zástupců, podle vlastních zkušeností z terénu i ohlasů dalších zákazníků. I pro nákup tohoto outdoorového vybavení platí, že levné výrobky nemusí být zdaleka nejhorší. Protože ale jde o zboží, které přichází do styku s potravinami, jenž následně konzumujete, je dle našeho názoru lepší vybírat raději mezi renomovanými značkami.
Pinguin Solo – nejlepší volba pro samotáře
Lehká a kompaktní sada od náchodského Pinguinu vyrobená z anodizovaného hliníku. Je nejlepší volbou pro každého, kdo nosí svůj “domeček“na zádech a potřebuje si uvařit instantní polévku, vodu na čaj, nebo ohřát konzervu. Skvěle jí sbalíte do batohu a navíc se dovnitř nádoby vejde malá plynová kartuše, hořák vařiče i houbička na nádobí. Pro rodinné vaření vhodná není, ale pro náročné treky je jasnou volbou.
Var Ešus hliníkový třídílný – nesmrtelná klasika
Pokud chcete opravdové retro, je tento ešus jeho typickým představitelem. Po desetiletích nedoznal téměř žádných změn a stále je překvapivě funkční. I když sklopná držadla při vaření na otevřeném ohni někdy pálí do rukou, nemusíte se bát, že se na nich seškvaří plastová izolace. I proto je tak populární mezi zálesáky a dětmi na letních táborech.
Var Makalu – elegantní nerez
Větší nerezová sada z produkce firmy Alb Forming prodávaná pod značkou VAR působí elegantním dojmem. Při vaření máte pocit jako by jste jídlo připravovali v běžném kuchyňském hrnci. Díky odolnému materiálu se nemusíte obávat poškrábání vnitřku nádob, takže lze připálené pokrmy poměrně agresivně čistit i pískem, nebo drátěnkou.
GSI Outdoors EscapeHS Pot 3l
Tento inovativní campingový hrnec jsme do testu zařadili díky jeho univerzálnosti a skladnosti. Silikonové bočnice lze srolovat a hrnec potom zabere při přepravě málo místa. Po rozložení je jeho objem až 3 l , což už stačí pro uvaření pořádného pokrmu pro celou rodinu. I když je silikonový materiál odolný vůči poškození, raději se mu s ostrým nožem vyhněte.
Husky Tendo – kvalitní sada za rozumnou cenu
Český leader v outdoorovém vybavení nezahálel a uvedl na trh svojí řadu nádobí z tvrzeného hliníku. Na první pohled vypadá kvalitně, nádoby nemají žádné ostré hrany. Uvnitř nás čekalo překvapení v podobě mini vařečky, naběračky, plastových misek a houbičky na nádobí. Sklopné rukojeti mají plastové koncovky, příjemně se drží, ale při vaření na otevřeném ohni na ně dávejte raději pozor.
Pinguin Quadri X – ušetří plyn i čas
Další set nádobí Pinguin v naší recenzi je tentokrát prostornější a použijete ho i pro rodinné vaření v kempu. Čtyřdílná sada má uvnitř uschované plastové misky a malou naběračku. Šikovnou vychytávkou jsou rysky uvnitř nádob. Největším trumfem je ale integrovaný výměník na dně největšího hrnce. Podle výrobce ušetří až 30% plynu při vaření a navíc slouží i jako účinné závětří.
GSI Pinnacle Camper – luxusní a funkční
Pro výrobky od americké značky GSI máme slabost a i když patří mezi nejdražší na trhu, zařadili jsme tuto velkou rodinnou sadu i do našeho hodnocení. Nádobí se vyznačuje precizním zpracováním a moderním designem. Díky tomu do sebe vše perfektně zapadá a tak jsme se nestačili divit, kolik dílů se do hlavního hrnce vejde. Najdete v něm čtyři plastové talířky a multifunkční šálky s víkem a neoprenovým potahem. Každý má jinou barvu, takže si je v rodině snadno rozlišíte. Nepromokavý přepravní obal lze dokonce využít pro mytí špinavého nádobí ! Pokud kempujete často a hledáte kvalitu, oblíbíte si značku GSI, stejně jako my.