Příprava jídla při několikadenním výšlapu se nemusí omezovat jen na trvanlivé konzervy. Během pobytu v přírodě můžete díky campingovým vařičům si připravit teplé a chutné jídlo. Přehled nejlepších campingových vařičů.
Recenze campingových vařičů
Vaření v přírodě, kempu, nebo na chalupě bývá pro někoho noční můrou. Pokud si ale vyberete správný vařič a příslušenství, můžete si jednoduše připravit chutné jídlo, které vám dodá energii do dalších dobrodružství. Možná, že už teď vás napadá spousta receptů, které by jste si chtěli na dovolené udělat. My vám k tomu přidáme recept na výběr spolehlivého campingového vařiče a vysvětlíme nejdůležitější pojmy.
Obsah recenze
Rozdělení campingových vařičů
Protože při táboření, kempování, nebo cestování jsou omezené možnosti přístupu k elektrické energii, je jasné že se soustředíme na jiné zdroje. Turistické vařiče podle zdroje energie dělíme na :
- plynové vařiče na PB lahve
- kartušové plynové vařiče
- benzínové a multi-fulelové vařiče
- vařiče na tuhý líh
- vařiče na přírodní paliva (tzv. dřívkáče)
Jak vybrat přenosný plynový vařič ?
Zdrojem energie pro vaření na těchto vařičích je v drtivé většině případů směs stlačených plynů, propanu a butanu v různém poměru. Pokud však používáte plynový vařič v náročných podmínkách a v teplotách pod bodem mrazu, je toto složení směsi nevhodné. Běžná zkapalněná propan-butanová směs totiž při nízkých teplotách ztrácí schopnost přeměny do plynného skupenství. Pro takový případ jsou na trhu kartuše se směsí isobutan/propan/butan. To, co je při výběru plynového vařiče ale asi nejdůležitější, je vědět s jakou plynovou kartuší (bombou) je kompatibilní. Naopak stále jednodušší je způsob uvedení do chodu. Řada plynových vařičů, včetně těch nejmenších, již má zabudované piezzo elektrické zapalování, takže stačí pár cvaknutí a modravý plamen je na světě.
Campingové vařiče na PB plynovou lahev
Vaření na těchto vařičích se nejvíce blíží vaření na klasickém plynovém sporáku. Nemáte k dispozici obvyklé čtyři plotýnky, ale maximálně dvě. Tento druh vařičů má většinou velmi stabilní základnu a nabízí vysoký výkon a komfortní ovládání. Až na výjimky k tělu vařiče musíte dokoupit další příslušenství pro propojení s plynovou “bombou“. Při použití s 10 kg propan/butanovou lahví je potřeba přikoupit ještě tzv. regulátor tlaku s hadicí a použití s 2kg PB lahví navíc vyžaduje ještě odtlačný ventil. Malou daní za komfortní vaření je skladnost těchto vařičů. Jsou vhodné zejména do kempu, karavanu, nebo na chalupu. Jejich výhodou jsou nízké náklady na provoz, protože používají běžné plynové lahve, které koupíte na benzínové pumpě a ani v zahraničí není problém je sehnat.
Nejlepší plynové vařiče na 2kg/10kg lahve
Meva Táborák – osvědčená klasika
Vypadá přesně jako ten, který jste měli před 30-ti lety při první cestě do Bulharska, nebo na něm dělali smaženici na zahrádce. A funguje stále stejně dobře v dnešní době. Práci s ním zvládne opravdu každý a snadno ho našroubujete i na 2kg lahev. Jediné co bychom mu trošku vytkli, je menší stabilita. Hrnce jsou na něm vysoko nad základnou, takže je třeba dávat pozor na převrhnutí.
Campingaz Camping Kitchen 2 – výkonný elegán
Stálice renomované značky Campingaz. Tento vařič je v jejich nabídce již mnoho sezon a pořád je jedním z nejoblíbenějších na trhu. Poslední model přinesl jen pár změn v designu plotýnek a v barvě. Přijde nám ale, že proti staršímu modrému modelu má jemnější regulaci výkonu a lépe se z něj odstraňují nečistoty. Pro přepravu a uskladnění lze hořáky skrýt integrovaným víkem se zámkem. Maličko nám u něj chybělo elektrické zapalování, ale vzhledem ke snadnému přístupu k hořákům není problém ho zapálit zápalkou, nebo škrtadlem.
Yate Camping K620 – jednodušeji to už nejde
Na první pohled jednoduchý vařič pro 2kg PB lahev nás zaujal podobně jako chataře, cestovatele nebo kamióňáky, kteří na něj pějí ódy napříč internetem. Možná namítnete, že je jenom jednoplotýnkový a na opravdové vaření moc vhodný není. Ano, na kempování s rodinou jsou určitě lepší výše uvedené modely. Pokud si ale chcete uvařit rychle vodu na kávu, nebo polévku, je to skvělá volba. Navíc za neuvěřitelně výhodnou cenu.
Kartušové plynové vařiče
Tento typ vařiče ocení každý, kdo přenáší své vybavení v batohu a potřebuje lehké a kompaktní vybavení. Použijete ho na vodácké i cyklistické výpravě, při táboření v divočině i na vysokohorské expedici. Z vlastní zkušenosti víme, že jsou mezi nimi veliké rozdíly ve výkonu, cenách i způsobu použití. Ještě než se pustíme do recenze těch nejoblíbenějších, pojďme se podívat blíže na jejich kompatibilitu s plynovými kartušeni.
Jaké jsou typy kartuší ?
Napříč celým světem se používají jen čtyři typy plynových kartuší pro přenosné turistické vařiče. Po nákupu vařiče dávejte pozor při jejich výběru a orientujte se podle námi uvedeného seznamu. Co se týče objemu plynu, najdete na trhu tzv. velké kartuše, s obsahem 500 g směsi, malé kartuše s obsahem plynu 250 g a podlouhlé s obsahem cca. 220 g. Specialitou jsou miniaturní plynové kartuše s obsahem 100 g, které vyhledávají trekaři, hledící na každý gram v batohu.
Ventilová kartuše Campingaz – patentovaný ventil společnosti Campingaz, který vypadá podobně jako uzávěr laku na vlasy, nebo jiného spreje. Tato kartuše modré barvy je kompatibilní výhradně s vařiči stejné značky. Použijete jí například na oblíbený Campingaz Bleuet.Micro plus.
Podlouhlá ventilová (sprejová) kartuše – tvarem velmi podobná spreji, ale zakončená úzkým a podlouhlým ventilem. Používá se do stále oblíbenějších stolních a kufříkových campingových vařičů. Po připojení šroubovací redukce je lze použít i s některými malými vařiči.
Kartuše se závitem – ventil vypadá podobně jako ten předchozí, zásadní rozdíl je v tom, že má vnější závit, na který našroubujete tělo vařiče. Jde o nejrozšířenější typ, vhodný pro široké spektrum plynových vařičů různých značek. Díky tomu kartuši seženete téměř všude na světě, což je zásadní při cestách letadlem, na které je přeprava tlakových lahví zakázána. Osobně doporučujeme vařiče používající tyto kartuše, protože spojení s tělem vařičem je jednoduché a velice pevné. Jsou kompatibilní s vařiči značek Coleman, Primus, Pinguin, Husky, Yate, Optimus, JetBoil a mnoha dalšími. Protože je zde velký konkurenční boj, i ceny jsou u těchto náplní velmi příznivé. A jen tento typ kartuší se plní směsmi s isobutanem, vhodnými pro nízké teploty.
Napichovací kartuše – velkou výhodou je jejich nízká cena. Tuto kartuši seženete v zahraničí za cenu startující na 1 EUR. Vyrábí se pouze v jedné velikosti s obsahem cca. 200 g plynu. Její nevýhodou je nemožnost oddělení od těla vařiče, protože po jeho připojení je propíchnutá trnem. Tento typ se používá také v různých campingových lampách, nebo hořácích.
Nejlepší turistické kartušové vařiče
Campingaz Bleuet Micro Plus – modrá hvězda ?
Jeden z nejstarších plynových turistických vařičů na českém trhu. Po desetiletí se jeho konstrukce téměř nemění a i my na něm nevidíme mnoho slabých stránek. Je kompaktní, snadno se připojí na plynovou kartuši a jednoduše se ovládá. Maličko nás ale mrzí, že je určený pouze na dražší kartuše Campingaz.
Pinguin Hiker – šikovný kolibřík
Tento malý vařič na šroubovací kartuše nás mile překvapil, tak jako jiné produkty náchodského Pinguinu. Má kompaktní rozměry, takže v batohu nezabere mnoho místa. Součástí dodávky je pevné plastové pouzdro. Spojení s plynovou kartuší je velmi jednoduché , pevné a spolehlivé. Při regulaci plamene jsme si museli chvilku zvykat na drátěný ovladač. Ten však oceníte, až ho budete ovládat třeba v rukavicích. Skvěle zpracovaný je hořák, na kterém najdete na něm integrované závětří. A při testování ve větru bylo opravdu zdatným pomocníkem proti sfoukávání plamene. Líbí se nám i vroubkování na horní straně ramen vařiče, díky kterému z něj hrnce nesklouzávají.
Meva Thunder – kufříkový specialista
Přestože plynový vařič Thunder od české značky Meva není klasickým turistickým modelem, který se vejde do batohu, zaslouží si větší pozornost. Podobných typů se dá najít na internetu mnoho, nás Meva zaujala kvalitním provedením a širokou nabídkou příslušenství. Můžete si němu dokoupit například grilovací plotýnku a jeho plynové kartuše patří mezi nejlevnější. Integrované piezzo elektrické zapalování sice trošku zlobí, pokud ho nechtěně polejete vodou, pořád je tu ale možnost zapálit plamen sirkami. A co nás překvapilo nejvíce ? Dělá se dokonce i jeho dvouplotýnková varianta. Do kempu jako dělaný !
Vařiče na benzín a jiná tekutá paliva
Outdoorové vařiče na benzín a jiná kapalná paliva jsou neocenitelným pomocníkem pro pro horolezce a expediční cestovatele. Jejich výhodou je zejména dostupnost paliva. K jejich provozu stačí obyčejný benzín, nafta a petrolej a dokonce i letecké palivo. Ty seženete i v těch nejodlehlejších částech světa za rozumnou cenu. Benzínové vařiče jsou oblíbené i mezi horolezci a polárníky, protože jsou funkční i ve vysoké nadmořské výšce a při nízkých teplotách. Malou daní za univerzálnost je zápach paliva a nutnost častějšího čištění trysek. Mezi nejlepší benzínové a multifuelové vařiče patří výrobky skandinávských značek Primus a Optimus.
Vařiče na tuhý líh
Tyto jednoduché outdoorové vařiče používají jako palivo tzv. tuhý líh. Jde o bílé tablety, nebo kostky, které stačí vložit do kapesního plechového vařiče a zapálit. V krizové situaci můžete varnou nádobu umístit i mezi dva kameny a palivo umístit pod ní. Tuhý líh hoří většinou nevýrazným plamenem bez zápachu, takže je vhodný tam, kde nechcete, aby někdo věděl o vaší přítomnosti. Jeho nevýhodou je malá výhřevnost a tvoření sazí, které mohou přebarvit dno ešusu, nebo hrnečku na černo. Mile nás překvapila nízká pořizovací cena vařiče i tablet a malá velikost.
Vařiče na přírodní paliva – “Dřívkáče“
Pokud máte rádi vůni hořícího dřeva a pohled do plamenů, máme pro vás skvělý tip. Pořiďte si “dřívkáč“. Všechny tyto vařiče pracují na principu miniaturního ohniště. Většinou z několika dílů nerezového, případně titanového plechu složíte jednoduchou výheň do ní pak přikládáte suché palivo, které je v přírodě po ruce. Nám se nejlépe osvědčily suché šišky, které mají vysokou výhřevnost, ale můžete použít i malé klacíky, nebo kusy kůry. Na horní část vařiče jsme umístili ešus a během cca. 10 minut jsme přivedli k varu cca. 2 l vody na zalití čaje a polévky. Je potřeba dodat, že tento typ vařiče je dobré umístit na nějaký nehořlavý povrch – hlínu, kámen apod. A podobně jako u každého otevřeného ohně musíte dbát na bezpečnost a zbytky uhlíků důkladně uhasit. Trošku nás zdržovalo čekání na vychladnutí vařiče, před jeho složením, ale zase nás hřál pocit, že jsme vlastně vařili zadarmo.
Shrnutí testu campingových vařičů
Podle našich osobních zkušeností a na základě dalšího testování přímo v terénu jsme dospěli ke zjištění, že pro běžné turisty jsou jednoznačně nejuniverzálnější turistické plynové vařiče na šroubovací kartuši. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od cca. 400 Kč u kompaktních neznačkových modelů do několika tisíc u titanových vařičů renomovaných výrobců. Díky velkému výběru kartuší je jejich provoz poměrně levný a náhradní náplně seženete téměř všude na světě.