Přehled nejlepších čelovek podle jejich kvality a svítivosti. Jaká čelovka je dle testu nejlepší v poměru cena a výkon? Srovnávací recenze čelovek a tipy jak si správně vybrat tu nejlepší čelovku, která je na trhu.
Recenze čelovek
Čelová svítilna, lidově nazývaná čelovka je nezbytnou součástí vybavení každého turisty, cestovatele, nebo dobrodruha. Jde ale o vysoce univerzální příslušenství, které využijí i cyklisté, běžci a další sportovci. Uplatnění najde i v domácnosti a zaměstnání, nebo jí můžete vozit v automobilu. Tentokrát jsme si v recenzi doslova posvítili na nejlepší čelovky na českém trhu a zpracovali obsáhlý článek, který Vám pomůže vybrat tu nejvhodnější.
Obsah recenze
K čemu slouží čelovka ?
Primárním účelem každé svítilny je osvětlovat určitý prostor za ztížených světelných podmínek. Nejdůležitější funkcí čelovky je ale komfort díky kterému můžete mít mít volné ruce. Čelovka tak najde úplatně ní téměř ve všech odvětvích lidské činnosti můžete ji použít při pochodu na výletě můžete ji mít na hlavě při běhání. Další čelovky najdou uplatnění při jízdě na běžkách, nebo při cyklistice , speciální druhy se používají armádě. Bez náhlavních svítilen se často neobejdou také automechanici, servisní technici, nebo potápěči. A čelovku samozřejmě oceníte i v domácnosti při tak obyčejných situacích jako je jako je výpadek elektrického proudu, nebo hledání zatoulaného křečka pod postelí.
Vybrali jsme z každé kategorie ty nejlepší z nejlepších a důkladně je otestovali. Následující recenze tedy může sloužit jako rádce při výběru tak aby jste si koupili ten nejvhodnější typ právě pro vaší činnost.
Něco málo z historie
První čelovky byly určeny spíše pro průmyslové využití a podle toho také vypadaly. Jednalo se o modely, které používali horníci, nebo jeskyňáři a často byly velmi mohutné a těžké s obrovskou spotřebou energie. Postupem času se s rozvojem moderních technologií začaly zmenšovat a získali si oblibu mezi obyčejnými uživateli. Přesto první čelovky pro turistické použití nebyly příliš výkonné a pokud ano, tak jejich kryptovoná, nebo halogenová žárovka vysála energii z baterií poměrně rychle. Opravdový průlom přinesla až LED technologie, díky které jsou výrobci schopni do malého těla umístit světlo s neuvěřitelně vysokým výkonem. Ale pozor ! Není LED dioda jako LED dioda – čtěte dál a dozvíte se, že jsou mezi nimi velké rozdíly.
Typy LED diod v čelovkách
To, proč se ceny čelovek pohybují v rozmezí od několika desítek korun až do několika tisíce je dáno tím, jaké používají komponenty. Tím nejdůležitějším z nich je samozřejmě zdroj světla – tedy samotná LED dioda. Tento klíčový díl určuje výkonnost, dosvit, barvu světla a výdrž. U nejlevnějších čelovek jsou použity málo výkonné diody a nemůžete od nich čekat žádné zázraky, ale třeba na běžné použití v domácnosti postačí. Výkonější čelové svítilny používají diody renomovaných výrobců s označením CREE, NICHIA, OSRAM LED a podobně. Pokud se detailně podíváte co je zdrojem světla ve vaší čelovce, budete překvapení jak miniaturní Součástka to je. LED čip má často velikost jen několika málo milimetrů. Díky tomu bylo možno design čelových svítilen znatelně vylepšit a zmenšit jejich rozměry, protože LED diody zabírají oproti dříve používaným žárovkám daleko méně místa. Jejich další výhodou je také mnohonásobně vyšší výkon, odolnost vůči poškození a dlouhá životnost. Jediná malá nevýhoda spočívá v tom, že pokud LED diodu nějakým způsobem zničíte, neexistuje zpravidla možnost její výměny. U nejkvalitnějších čelovek výrobci udávají životnost diod až několik desítek tisíc provozních hodin ! To je údaj, který několikanásobně převyšuje životnost vlastního těla svítilny. V případě výběru svítilny se značkovou LED diodou se tak nemusíte bát její postupné degradace a snižování světelného výkonu, tak jak to bývá u levných led pásek, nebo vánočního osvětlení. Při nákupu dávejte pozor na různé fake CREE diody z Číny. Odhalení padělku je poměrně jednoduché – stačí se podívat zblízka na LED čip. CREE varianty vypadají jako čtverec s rovnoběžnými čarami, které rozdělují oblast na stejně veliké obdélníky. Tento obrazec bývá dobře viditelný i pokud posvítíte čelovkou zblízka na zeď.
Jak se měří výkonnost čelovek ?
Svítivost každé čelovky se uvádí v lumenech (lm) . Odborná definice této jednotky zní : „lumen je jednotka světelného toku v mezinárodním systému jednotek, která se rovná množství světla vydávaného skrz pevný úhel zdrojem jedné intenzity svíčky vyzařující rovnoměrně všemi směry.“. Někteří výrobci uvádějí ještě výkon ve wattech, ten však neudává světelné parametry čelovky, ale spíše informuje o energetickém odběru daného typu. Laicky řečeno údaj v lumenech, vám napoví jaký dosvit má daná čelová svítilna. A podobně jako u ceny v korunách se výkon v lumenech může pohybovat od několika desítek až do několika tisíc těchto jednotek.
Zdroje enerie
Nejběžnějším zdrojem energie pro čelovky jsou baterie,nebo akumulátory (dobíjecí baterie). Je samozřejmě vhodnější používat dobíjecí akumulátory ,protože mají delší životnost a můžete si je po cestě dobýt, případně s sebou vzít náhradní dobité baterie na výměnu. V drtivé většině se používají tužkové (AA) nebo mikrotužkové (AAA) baterie. V menší míře pak najdete u extrémně výkonných čelovek baterie typu 18650, nebo skladnější CR123. Dobrou zprávou je, že k některým dokonce nepotřebujete externí nabíječku. K dispozici už jsou i akumulátory s přímým nabíjením přes micro USB konektor. Velmi oblíbené začínají být čelovky s integrovaným akumulátorem, které jednoduše dobijete přes USB konektor podobně jako mobilní telefon z elektrické sítě, nebo pomocí powerbanky. Ve většině případů jsou baterie umístěny přímo v těle svítilny, některé běžecké modely a extrémně výkonné svítilny mají baterie umístěné v zadní čáasti hlavového popruhu.
Jak vybrat čelovku ?
Každý obor má specifické požadavky na světlo, velikost těla svítilny a konstrukční vlastnosti, proto je jich na trhu mnoho druhů. Pojďme se podívat na jednotlivé druhy aby jste mohli lépe vybrat tu správnou.
Čelové svítilny pro domácí použití
Nevyžaduji žádný extrémní výkon a neklade se u nich důraz na odolnost vůči nárazu, nebo vodotěsnost. Důležité je, aby byly snadno ovladatelné, funkční a měly levný provoz. Na posvícení ve sklepě, dílně, nebo při výpadku proudu vám postačí svítilna v hodnotě maximálně pár stokorun.
Turistické čelovky
V této kategorii je výběr opravdu veliký a je proto složitější vybrat tu správnou. Musíte si zejména uvědomit v jakých podmínkách a za jakým účelem budete svítilnu používat. Levnější model vám bude stačit, pokud si potřebujete posvítit třeba v kempu, ve stanu, nebo při noční procházce. Daleko vyšší požadavky byste měli klást na čelovku, se kterou se budete pohybovat horském terénu. Výkonný a široký světelný kužel vám spolu s vysokou výdrží baterie může pomoci při hledání cesty, nebo při pátrání po ztraceném kamarádovi. Řada čelových svítilen určených pro použití extrémních podmínkách má odolné tělo chráněné proti vlhkosti , několik stupňů výkonu. Některé mají i režim SOS, který cyklicky blikáním v Morseově abecedě signalizuje, že jste se dostali do problémů. Kromě výkonu se soustřeďte také na to aby měla svítilna spolehlivé uchycení pomocí nastavitelného hlavového popruhu. A pokud se chystáte na delší dobu mimo dosah elektrické sítě a nevystačíte si ani s čelovkou s nejvyšší výdrží baterie, nezoufejte, můžete využít dobíjení pomocí powerbanky nebo solární energie.
Běžecké čelovky
Pokud vybíráte čelovku na běhání je pro vás důležité vidět ale i být viděn. U těchto typů není tak důležitý dosvit, ale spíše šířka světelného kužele. Rozhoduje hlavně výkon na kratší vzdálenost, tak abyste včas rozpoznali terénní nerovnosti na trase. Pro zvýšení vaší bezpečnosti bývá u některých běžeckých modelu na zadní straně popruhu umístěno signalizační červené světlo, které oceníte zvláště při běhání na silnici. Popruh na hlavu bývá opatřen i reflexními segmenty pro zvýšení bezpečnosti. Velmi důležitý běžeckých čelovek je také způsob jejich uchycení a hmotnost. Tyto modely jsou nízkoprofilové a velmi lehké tak, aby se při běhu vlivem otřesů neposouvaly na hlavě.
Speleologické čelovky
Pro pohyb pod zemí a speleologii lze použít i výkonné turistické svítilny. Některé prostředí však vyžaduje speciální čelovky certifikované pro použití ve výbušném prostředí, které se v podzemí, nebo při některých průmyslových pracech může vyskytovat. U jeskyňářských čelovek je kromě dlouhé výdrže, vysokého výkonu a vodotěsnosti důležitá také ochrana proti nechtěnému zapnutí a možnost snadného ovládání i v rukavicích.
Potápěčské čelovky
Poznáte je podle důkladné ochrany před vniknutím vody a většinou i podle výrazné žluté nebo zelené barvy jejich těla. Jde ale o okrajový sortiment a příliš druhů v českých eshopech nenajdete.
Velký test čelovek
V recenzi jsme se soustředili na výrobky renomovaných i těch méně známých značek. Důkladně jsme si “proklepli“ parametry a porovnali poměr cena/výkon a zjistili, že nejdražší často neznamená nejlepší. A jaké čelové svítilny jsou podle nás nejlepší ?
Petzl Tikkina – jednoduchá a oblíbená
Kompaktní čelovka renomované značky. Pryč jsou časy, kdy si výrobky Petzl pořizovali jen horolezci. Tahle malá čelovka vás neohromí světelným výkonem ale precizním zpracováním, vodotěsností a jednoduchým ovládáním.
Fenix HM61R Amber – ďábelsky výkonná
V Čině se vyrábí i velice kvalitní produkty a značka Fénix je toho příkladem. Dobíjecí čelovka HM61R nás totiž doslova ohromila. Celokovové tělo působí na první pohled velice sympaticky a odolně. Skvělé na ní je to, že jí můžete sejmout z držáku a používat jako kapesní svítilnu. Součástí je i spona, pomocí které jí můžete připnout na kapsu, nebo batoh. Jeden konec svítilny má magnetické víčko, takže jí můžete snadno přichytit ke kovové konstrukci. A výkon ? Neuvěřitelných 1200 lumenů !
LEDLENSER MH5 – úctyhodný dosvit a kvalitní zpracování
O této značce určitě ještě uslyšíte. Na českém trhu sice nepůsobí tak dlouho jako třeba Petzl, ale vydobyla si již slušné renomé. Tato drobná čelovka vybavená dobíjecím akumulátorem je díky speciální ostřící čočce schopná dosvítit až do vzdálenosti 180 m při maximálním výkonu 400 lumenů. Samozřejmě ale nabízí i přepínání na nižší výkon. A největší trumf ? Zaujalo nás hlavně to, že dodávaný akumulátor můžete vyjmout a nahradit jej AAA bateriemi.
Black Diamond SPOT 325 – malá, ale šikovná
Značku Black Diamond jse si spojovali spíše s cepíny, mačkami a karabinami, než se nám dostala do rukou tato čelovka s miniaturními rozměry. Bez 3 ks AAA baterií, na které pracuje váží pouze 86 g ! Světelný výkon není nijak závratný, ale stále dostatečný na běhání, večerní procházku se psem, nebo kempování. Skvělý je i systém ovládání intenzity světla Power Tap. Stačí jen poklepat na pravý bok čelovky.
Fenix HM23 – miniaturní šikula
Druhá čelovka od Fénixu v naší recenzi nemá takový dosvit jako dobíjecí HM61R , zato zaujme svojí univerzálností a jednoduchostí. Za rozumnou cenu dostanete hodně “muziky“. K napájení slouží pouze jedna AA tužková baterie, což není mezi tímto typem svítilen obvyklé. A pokud budete používat kvalitní lithiové tužkové baterie ( např. Energizer L91 Ultimate ) můžete se těšit z výdrže až 100 hodin. Světelný výkon 240 lm je na takového drobečka více než dostatečný. Prostě čelovka, kterou můžete mít stále v kapse a použít při běhání, nebo hledání cesty po setmění.
Cattara LED 570lm ZOOM – nízká cena a vysoký výkon
Popravdě řečeno jsme nejprve nevěděli co od výrobku téměř neznámé značky Cattara čekat. Každopádně po vyzkoušení můžeme s klidným svědomím říci, že ten, kdo hledá výkonnou svítilnu za pár stovek, její koupí neudělá chybu. Je sice díky zoomu a pouzdru na baterie umístěnému mimo tělo svítilny těžší než ostatní testované typy, ale nabízí velmi solidní výkon.