Recenze chytrých hodinek

Chytré hodinky mohou hlídat váš srdeční tep nebo vás informují o všech notifikacích z mobilního telefonu. Snadno si také zjistíte údaje o své fyzické aktivitě. Jaký chytré hodinky jsou však nejlepší? Recenze a test.

  • Nejlepší poměr cena/výkon
    97 %

    Samsung Galaxy Watch Active2 44mm SM-R820

    • funkce Always On
    • reproduktor a mikrofon – můžete s nimi vyřizovat hovory
    • výdrž dva dny
    • elegantní design
    • nelze diktovat text v češtině
    4800 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    95 %

    Huawei Watch GT2 46mm

    • mnoho funkcí zaměřených na sport
    • velká výdrž baterie
    • mikrofon a reproduktor
    • GPS, Bluetooth
    • uzavřený systém
    3700 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava
    91 %

    Apple Watch Series 5 44mm

    • podpora velkého množství aplikací
    • sportovní funkce
    • přijímání a vyřizování hovorů
    • voděodolné
    • menší výdrž baterie
    • pro správná funkce je nutné integrovat s produkty Apple
    9400 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava za nízkou cenu
    87 %

    Xiaomi Amazfit GTS

    • monitoring aktivit
    • spoustq základních funkcí
    • dobře se ovládají
    • voděodolné
    • chybí NFC, nepřejímá hovory, nelze poslouchat hudbu
    2600 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    82 %

    ARMODD Candywatch Premium

    • kompatibilní s Androidem i iOS
    • sportovní i praktické funkce pro každodenní používání
    • elegantní design
    • výdrž baterie pět dní
    • horší čitelnost displeje na slunci
    • méně kvalitní provedení
    2500 Kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonDobrá volba za rozumnou cenuNejlepší výbava za nízkou cenu
Samsung Galaxy Watch Active2 44mm SM-R820Apple Watch Series 4Huawei Watch GT2 46mmXiaomi Amazfit GTS
+ funkce Always On+ podpora velkého množství aplikací+ mnoho funkcí zaměřených na sport+ monitoring aktivit
+ reproduktor a mikrofon – můžete s nimi vyřizovat hovory+ sportovní funkce+ velká výdrž baterie+ spoustu základních funkcí
+ výdrž dva dny+ přijímání a vyřizování hovorů+ mikrofon a reproduktor+ dobře se ovládají
+ elegantní design+ voděodolné+ GPS, Bluetooth+ voděodolné
- nelze diktovat text v češtině- menší výdrž baterie- uzavřený systém- chybí NFC, nepřejímá hovory, nelze poslouchat hudbu

Moderní technologie se posouvají stále dopředu, a tak kromě chytrého telefon či tabletu můžete pořídit i chytré hodinky neboli smartwatch. Kromě časomíry nabízí celé spektrum funkcí, které využijete nejen během každodenního používání, ale i během práce či sportu.

Chytré hodinky se dají rozdělit hned na několik kategorií v závislosti na jejich využití. Jde nejen o stylový módní doplněk, ale především praktického pomocníka. Je proto důležité si ujasnit, co od chytrých hodinek očekáváte a na základě toho si vybrat. Cenové rozpětí je velmi široké – od několika tisíc až do desetitisíc. Obecně lze ale říct, že v kategorii od 5000 Kč a více seženete modely s nejlepším poměrem cena/výkon.

Za tímto účelem jsme pro vás sepsali následující recenzi, ve které vás seznámíme jak s jednotlivými typy, tak s jejich funkcemi. Na konec textu jsme pro vás přidali také srovnání aktuálně nejlepších a osvědčených modelů, které jsou na trhu k dostání.

Druhy chytrých hodinek

Nejprve byste si měli rozmyslet, na co chytré hodinky chcete používat. Základní druhy najdete v následujícím přehledu.

Chytré hodinky určené na denní nošení

Smartwatch z této kategorie se vyznačují širokou paletou funkcí a stylovým designem. Ten může být elegantní i poměrně nevšední a originální. Propojují se s chytrým telefonem. Je proto důležité, abyste kladli důraz na konektivitu se smartphonem, který aktuálně vlastníte.

Díky hodinkám budete moci využívat některé aplikace a funkce telefonu, aniž byste ho měli v ruce – přijímat hovory, prohlížet příchozí zprávy, emaily, poslouchat hudbu a další. Módní doplněk a ukazatel času se tak posouvá do zcela jiných rovin a může vám značně usnadnit výkon práce i kontakt s blízkými. Některé modely zvládají i základní funkce monitorování pohybu a můžete se na ně spolehnout i během sportu.

Sportovní hodinky – Sporttestery

Také sportovní hodinky zaujmou designem a funkcemi. Důraz je ale při vývoji kladen na to, aby uživatele monitorovaly během fyzické aktivity, vyhodnocovaly jeho výkony a podávaly mu o nich nějaký přehled. V podstatě zastávají funkci osobního trenéra.

Design u tohoto druhu bývá podřízen funkcionalitě, a tak jsou často vyrobeny z odlehčených materiálů, které se snadno čistí a jen tak u nich nedojde k poškození. Rozhodně by vás při sportu neměly nijak omezovat.

Jelikož jsou vyvinuty primárně pro sportovce, zvažte, zda je to skutečně ta pravá volba pro vás. Také spousta klasických smartwatch ovládá krokoměr, monitoring spánku nebo tepu. Není tedy nutné si kvůli těmto funkcím pořizovat přímo sportovní chytré hodinky.

Chytré náramky

Chytré náramky neboli fitnesss náramky jsou levnější variantou sportovních chytrých hodinek. Mají stejné základní funkce, příliš vychytávek navíc ale ve srovnání se standartními smartwatch neočekávejte. Mají menší rozměry, hmotnost a také displej. Zvládnou monitorovat pohyb, ale naměřené hodnoty nebývají tak přesné. Pokud sportujete jen ve volném čase, s fitness náramkem si vystačíte. Výhodou je jejich nízká cena.

 Jak vybrat chytré hodinky

Nejprve byste si měli rozmyslet, na co chcete hodinky používat. Budou vám stačit jen základní notifikace, nebo chcete i rozšířenější nabídku funkcí, popř. monitoring pohybu? Chcete s nimi surfovat po internetu? S touto otázkou vám pomůže náš přehled funkcí, který vám pomůže si vybrat ty, po kterém toužíte.

Dívejte se také na výdrž baterie. Chytré hodinky se totiž musí čas od času dobíjet. Čím víc funkcí mají, tím je pravděpodobnější, že se vám rychleji vybijí.

V neposlední řadě si dejte pozor na to, zda jsou hodinky kompatibilní s aktuální verzí operačního systému Android/iOs, na kterém funguje váš mobilní telefon.

Nakonec jsme přiřadili také kategorii materiálů a designu a cenové rozpětí smartwatch.

Všechny tyto parametry si jeden po druhém rozebereme.

Funkce smartwatch

Ne všechny chytré hodinky mají stejné funkce. Seznamte se s jejich variantami ještě před koupí. Jen tak budete mít jistotu, že jste nic nepřehlédli a nebudete za pár týdnů s modelem, který vlastníte, nespokojení.

Propojení s telefonem

  • Wi-Fi
  • Bluetooth

Obecně platí, že propojení na bázi Bluetooth je limitovanější co do vzdálenosti. Propojení přes Wi-Fi vám umožní hodinky spárovat i na větší dálku.

Autonomie hodinek
Ačkoliv hodinky nabízí spoustu funkcí, může se vám stát, že budou téměř nefunkční bez spárování s mobilním telefonem. Některé modely jsou více nezávislé než jiné, a proto vám doporučujeme se na tento fakt zaměřit.

Uzavřený/otevřený systém
Na tuto funkci si dejte pozor. Hodinky s uzavřeným systémem vám neumožní stahovat další aplikace. Pokud si tedy projdete základní funkce a je vám jasné, že vám toto nestačí, pohlídejte si, že si zakoupíte model s otevřeným systémem. Ten vám umožní stahovat další aplikace a lépe si přístroj přizpůsobit podle sebe.

Volání a SMS zprávy

Na příchozí hovory a SMS zprávy vás upozorní každé chytré hodinky. Některé modely ale dovedou také hovory přijmout. Mají zabudovaný mikrofon a reproduktor, díky kterému můžete s volajícím komunikovat přes hodinky bez toho, abyste museli sahat po telefonu.

Podpora SIM karty/ eSIM

Některé chytré hodinky podporují fyzickou SIM karty. Díky tomu už je nemusíte připojovat k telefonu a fungují jako autonomní přístroj. V tomto případě ale počítejte s většími rozměry modelu a vyšší cenou. SIM karta vám navíc umožní hodinky připojit k internetu pomocí mobilních dat.

Druhou variantou je podpora virtuální SIM karty – eSIM. Tuto službu podporují v současnosti dva operátoři – T-Mobile a Vodafone. Vygenerují vám virtuální SIM s vlastním číslem, která se načte na čip v chytrých hodinkách.

Připojení k internetu

Připojení k Wi-Fi, popř. mobilním datům (pokud podporují SIM) by měly zvládat každé hodinky. Přístup k internetu je nutný nejen pro surfování, ale i pro stahování aplikací a lepší personalizaci zařízení.

Notifikace a upozornění

Upozornění na to, co se děje ve vašem mobilu, by mělo být samozřejmostí. Některé modely chytrých hodinek ale dokážou e-maily, SMS a zprávy ze sociálních sítí také otevírat a odpovídat na ně. To vám značně ulehčí komunikaci s okolím – nebudete už muset kvůli každé zprávě vytahovat telefon z kabelky či kapsy.

Podpora plateb

Se smartwatch můžete platit za nákup nebo v restauraci, a to docela jednoduše – stačí je přiložit k terminálu místo platební karty. Nejčastěji tato funkce funguje na bázi technologie NFC. Je ale nutné, aby platby tímto způsobem podporovala také vaše banka.

Doplňující funkce

Tyto položky se liší model od modelu. Závisí na preferencích zákazníka. Podívejte se na to, s čím se můžete setkat.

  • fotoaparát
  • informace o fyzickém výkonu – krokoměr, spálené kalorie, tep atd.
  • budík
  • kalendář
  • Always On – hodinky se nikdy nevypnou ani neuvedou do úsporného režimu, informace jsou stále viditelné jako u klasických hodinek
  • GPS

Baterie

Kapacita baterie se uvádí v miliampérhodin neboli mAh. Výrobci ale rovněž uvádí výdrž baterie v hodinách. Doporučujeme se orientovat spíše podle druhého údaje. Vyšší kapacita baterie totiž nemusí nutně znamenat i větší výdrž, některá zařízení kladou na baterii větší nároky, a potom mají i větší spotřebu. Dobrý model by měl vydržet alespoň 48 hodin na jedno nabití.

Operační systém

Chytré hodinky mají stejně jako chytré telefony zabudovaný operační systém. Ten je důležité brát v potaz, protože například iPhone nespárujete s hodinkami s Androidem a naopak. Nejčastěji se setkáte s následujícími operačními systémy.

Android Wear

Android Wear je v podstatě verze operačního systému Android, který znáte ze smartphonů a tabletů, vyvinutý speciálně pro smartwatch. Chytré hodinky s Android Wear spárujete pouze s mobily, které mají zabudovaný Android verze 4.3 a novější. Hodinek s tímto operačním systémem je na trhu dostupných velké množství. Výhodou je především možnost stahování aplikací z Google Store a dobrá cena. Můžete se ale setkat s menší výdrží baterie – na tento parametr si dejte pozor.

WatchOS

Tento operační systém je kompatibilní se zařízeními od Apple. Zde ale pozor – ne každý iPhone se s nimi spáruje. Myslíme tím především starší modely. Pro spárování se smartwatch s tímto operačním systémem potřebujete alespoň iPhone 5 a novější operační systém iOS. Počítejte tedy s vyšší pořizovací cenou hodinek. Podporují aplikace z AppStore. Opět platí, že čím víc aplikací a funkcí hodinky mají, tím nižší bude výdrž baterie.

Tizen

Tizen byl vyvinut speciálně pro telefony a smartwatch značky Samsung. Díky tomu zařízení snadno spárujete. Hodinky s tímto operačním systémem pořídíte za příznivou cenu. Nevýhodou je nízká podpora aplikací, kterou tento systém nabízí.

Materiál a design

Design

U chytrých hodinek se setkáte hned s několika provedeními

  1. kulatý displej
  2. hranatý displej

Na displeji samotném se mohou zobrazovat ručičkové hodinky, nebo digitální číslice.

Materiál

Materiál má rovněž vliv na konečné ceně produktu. Kovy (nerezová ocel apod.) jsou zpravidla dražší než modely, které byly vyrobeny z plastu. Nejsou tak pohodlné, ale vypadají lépe a jsou odolnější. Setkáte se také s voděodolnými materiály, které mohou ocenit ti z vás, kteří hodinky chtějí používat na sport nebo při aktivitách v přírodě.

Samotný pásek má často jiný materiál než hodinky. Setkáte se s

  • pravou kůží i náhražkou
  • plastem, silikonem
  • kovem – nerezem, ale i zlatem či stříbrem a různými slitinami

Cenové kategorie

Smarwatch by se daly rozdělit do tří hlavních cenových kategorií

  1. do 4000 Kč – základní funkce, vhodné pro začátečníky či seniory
  2. 4000 Kč až 10 000 Kč – střední třída, dobrý poměr cena/výkon, široké spektrum funkcí
  3. nad 10 000 Kč – nejlepší chytré hodinky, luxusní modely, skvělé funkce

Nejlepší chytré hodinky

Huawei Watch GT2 46mm

Elegantní hodinky Huawei Watch GT2 vás překvapí mnoha šikovnými funkcemi, které jsou zaměřeny nejen na sport. Díky vkusnému designu je užijete i ve společnosti. Smartwatch monitorují tep. Mají bezrámečkový ciferník, jehož podobu můžete měnit dle preferencí a kvalitní 3D sklo. Jsou odolné vůči vodě i prachu. Baterie má dlouhou výdrž – výrobce slibuje až dva týdny na jedno nabití.

Huawei Watch GT2 46mm

95 %
  • mnoho funkcí zaměřených na sport
  • velká výdrž baterie
  • mikrofon a reproduktor
  • GPS, Bluetooth
  • uzavřený systém
3700 Kč

Samsung Galaxy Watch Active2 44mm SM-R820

Chytré sportovní hodinky Galaxy Watch Active 2 od Samsungu mají zabudovanou GPS, monitor srdečního tepu a další funkce, které potěší každého sportovce. Pásky hodinek se dají měnit, a tak se můžete rozhodnout, který design zvolíte. Hodinky působí elegantně, a navíc jsou voděodolné. Displej je velký, to především díky konstrukci, která je téměř bez rámečku. Je plně dotykový a velmi snadno se ovládá.

Samsung Galaxy Watch Active2 44mm SM-R820

97 %
  • funkce Always On
  • reproduktor a mikrofon – můžete s nimi vyřizovat hovory
  • výdrž dva dny
  • elegantní design
  • nelze diktovat text v češtině
4800 Kč

Apple Watch Series 4

Apple je zárukou kvality – tyto chytré hodinky mají oproti starší sérii větší úhlopříčku a displejem, který je plně dotykový. Lze s nimi přijímat a vyřizovat hovory a stahovat aplikace z App Store. Podporují připojení přes Wi-Fi i Bluetooth. Kromě běžného nošení je využijete i na sport – najdete v nich GPS, barometr a další šikovné funkce. Jsou voděodolné a hodí se i na plavání. Baterie většinou nevydrží déle než jeden den.

Apple Watch Series 5 44mm

91 %
  • podpora velkého množství aplikací
  • sportovní funkce
  • přijímání a vyřizování hovorů
  • voděodolné
  • menší výdrž baterie
  • pro správná funkce je nutné integrovat s produkty Apple
9400 Kč

Xiaomi Amazfit GTS

Firma Xiaomi vyvinula hodinky, které umí monitorovat sportovní aktivity nebo spánek, tak zvládat celou řadu dalších funkcí. Na jedno nabití vydrží až dva týdny, a navíc jsou voděodolné. Čtvercový displej má kvalitní rozlišení. Mají zabudovaný modul GPS a praktickou baterku. Neumí ale přijímat a vyřizovat hovory nebo poslouchat hudbu. Rovněž chybí NFC, a tak si s nimi nezaplatíte v obchodě. Za danou cenu jde ale o velmi dobrou volbu.

Xiaomi Amazfit GTS

87 %
  • monitoring aktivit
  • spoustq základních funkcí
  • dobře se ovládají
  • voděodolné
  • chybí NFC, nepřejímá hovory, nelze poslouchat hudbu
2600 Kč

ARMODD Candywatch Premium

Tyto plně dotykové hodinky s kulatým ciferníkem byly vyvinuty speciálně pro dámy. Design je elegantní a dostupný ve dvou verzích – zlaté a stříbrné. Materiál je ale ve skutečnosti ocel a sklo. Na výběr máte hned z několika ciferníků. Hodinky mají v zásobě několik funkcí na sport i denní používání včetně možnosti monitorovat menstruační cyklus. Jsou odolné vůči vodě i prachu. Nabité by měly vydržet až pět dní.

ARMODD Candywatch Premium

82 %
  • kompatibilní s Androidem i iOS
  • sportovní i praktické funkce pro každodenní používání
  • elegantní design
  • výdrž baterie pět dní
  • horší čitelnost displeje na slunci
  • méně kvalitní provedení
2500 Kč

Kolik stojí chytré hodinky?

Chytré hodinky stojí od nižších jednotek tisíc korun až po vyšší jednotky tisíc korun. Dražší modely nabízejí často lepší hardwearovou výbavu.

Jaké funkce smart watch nabízí?

Díky chytrým hodinkám můžete pracovat se svým mobilním telefonem nebo si mapovat tělesnou aktivitu.

Na co si dát při výběru chytrých hodinek pozor?

Pozor je třeba dát si především na hardwearovou výbavu smartwatch, výdrž baterie, kvalitu displeje a na to od jaké značky si chytré hodinky kupujete. Například smartwatch od Apple jsou kompatibilní hlavně se zařízeními od Apple.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.