V dnešní době jí čím dál tím více „chytrých“ spotřebičů. V čem jsou lepší chytré květináče a proč by vás mohly zajímat? Test a recenze nejlepších chytrých květináčů, navíc vám poradíme no co se při výběru zaměřit.
Recenze chytrých květináčů
V dnešní době se přídomkem “chytrý” či “smart” pyšní kdejaký výrobek a květináče nejsou tohoto trendu výjimkou. Chytré květináče jsou stále ještě poměrně v začátcích, ale přesto si tento poměrně jednoduchý nápad získal během několika let řadu příznivců. A je k tomu také dobrý důvod. Chytré květináče jsou praktické a pro mnoho lidím mohou být jedinou možností, jak mít čerstvé bylinky na dosah ruky. V této recenzi se podíváme na ty nejlepší chytré květináče a poradíme vám jak postupovat při výběru.
Obsah recenze
Pro koho je chytrý květináč?
Chytrý květináč je pro každého kdo by chtěl mít přístup k čerstvým bylinkám, které může použít na vaření či sušení a zároveň nemá vhodné prostory a podmínky pro pěstování těchto bylinek. Stejně tak může chytrý květináč posloužit dobře lidem, kteří mají rádi pěstování bylinek, ale již nezvládnou se o rostliny na zahradě starat. Chytrý květináč je:
- Ideální celoroční řešení do bytu
- Řešení pro lidi, kteří mají k dispozici zahradu či balkon, ale chtěli by mít bylinky vždy po ruce (v kuchyni)
- Řešení pokud nemáte dostatek světlých míst pro pěstování bylinek
- Řešení pokud se nechcete nebo nezvládáte o bylinky příliš starat
Chytrých květináčů je mnoho druhů, ale v základu lze říci, že tato zařízení se dokáží sama postarat o bylinky, vytvořit dostatek světla pro kvalitní růst, zařídit výživu a celkově podmínky k tomu, abyste mohli bylinky pěstovat v podstatě kdekoliv s minimální námahou.
Jak vybrat chytrý květináč
Trh s chytrými květináči je poměrně nový a tak se jednotlivé druhy mohou často lišit, zde jsme shrnuli všechny vlastnosti a funkcionality, které může chytrý květináč mít. Aspekty jsou seřazené podle důležitosti, rozhodně si tedy při výběru chytrého květináče dejte pozor zda bude váš produkt mít to co od něj očekáváte.
Pokud potřebujete chytrým květináčem vyřešit především pravidelnou závlahu rostlin (a další funkce již nepotřebujete), můžete zvolit i levnější řešení – zavlažování pomocí kapkové závlahy – Pravidelnou zálivku můžete pokojovým rostlinám dopřát také pomocí kapkové závlahy. Stačí vedle květináče umístit nádobu s vodou a jednoduše pomocí hadičky nebo PET láhve pokojové rostliny pravidelně zavlažovat.
Typ substrátu
Typ substrátu ve kterém je rostlinka umístěna je asi jeden z nejdůležitějších aspektů, v podstatě si můžete vybrat ze dvou možností. Buď můžete mít smart květináč s chytrým substrátem nebo zvolit formu aeroponího zavlažování, každá z těchto možností má své výhody i nevýhody.
Chytrý substrát Smart garden je technologie vyvinutá pro vesmírné lety. Jde o speciální substrát, který je květináč naplněný a který se postará o výživu rostlinky zcela sám. Stačí dodat bylince dostatek vodní závlahy a připojit květináč k elektrice. Není třeba využívat přídavná hnojiva a obecně bylinky z tohoto druhu květináčů jsou díky růstu v pevném podkladu chutnější (toto je náš osobní dojem).
Aeroponí zavlažování je běžnějším způsobem a principem se kterým chytré květináče operují. Kořínky bylinky nejsou v pevném podkladu, ale jsou přímo ve vodě, která se stará o jejich výživu a růst. Výhodou těchto květináčů je, jejich větší nabídka na trhu, často levnější provedení a dále možnost variabilnějšího přizpůsobení designu květináče, který není omezený na nutnost pevného podkladu.
Světlo
Většina chytrých květináčů dnes již diody pro podporu růstu nabízí. Můžete tak bez starostí umístit květináč i na tmavé místo, doporučujeme vždy volit chytrý květináč, který LED diody pro podporu růstu nabízí. Květináče s diodami by měli dokázat simulovat přirozený denní cyklus, kdy se světlo postupně čím dál více rozsvěcuje a následně pohasíná až zcela zhasne. Ze spotřeby energie nemusíte mít příliš strach, chytrý květináč toho zase tolik neprosvítí. Ačkoliv výrobci chytrých květináčů často uvádějí, že bylinky či jiné rostlinky, které budete v květináči pěstovat můžete umístit kamkoliv v bytě a nemusíte se obávat o dostatek světla, rozhodně není dobré květináč umístit do úplné tmy. Vždy je lepší alespoň trocha pravého slunečního světla, LED diody samotné růst rostlin sice zajistí, ale nepovede se jim tak dobře.
Design
Mohlo by se zdát, že design není tak důležitý faktor, ale opak je pravdou. Obvyklé umístění chytrého květináče je na někde v kuchyni. A ačkoliv si při koupi říkáte, že nebude potřeba na design při výběru chytrého květináče dávat takový pozor, po čase byste svého rozhodnutí mohli začít litovat. Se svým chytrým květináčem se budete “potkávat” denně a tak rozhodně není trochu hezkého designu na škodu.
Cena
Cena chytrých květináčů není tak vysoká, jak byste možná mohli očekávat, ale rozhodně se ani nejedná o “lidovou” cenu. Některé chytré květináče lze pořídit již za cenu kolem 1 000 Kč, pokud budete volit větší chytré květináče s pevným substrátem, můžete se dostat až na cenu někde kolem 4 000 Kč.
Spotřeba
Spotřeba elektrické energie chytrých květináčů není při současných moderních technologiích a využití LED osvětlení nikterak přemrštěná. Záleží vždy na velikosti daného květináče a někdy také na výrobce. Průměrně by se cena za roční pěstování jedné bylinky v chytrém květináči měla pohybovat kolem 30 Kč. To jistě sami uznáte, že je přiměřená cena.
Konektivita
Chytré květináče dost často ještě nejsou tak “chytré” jak bychom si představovali, ačkoliv jejich cena neustále klesá a dnes tak lze najít i řadu velice levných chytrých květináčů. S připojením květináče na telefon či do již existující platformy, jako je Google home nebo Amazon Alexa stále bývá často problém. Konektivita s chytrými telefony by jistě pěstování ještě usnadnila, ale jelikož se stále nejedná o samozřejmou funkcionalitu, rozhodně se na dostupnost mobilní aplikace či možnosti konektivity vždy při koupi dívejte.
Přehled nejlepších chytrých květináčů
Jaké jsou tedy ty aktuálně nejlepší chytré květináče na trhu? Zde je náš kompletní přehled a recenze s tipy na chytré květináče.
Click And Grow Smart Garden 3
Tento chytrý květináč je skvělým kompromisem mezi cenou a kvalitou. Click And Grow Smart Garden 3 nabízí chytrý substrát pro až tři rostlinky, speciální světlo, které dodá bylinkám všechny potřebné minerály a vitamíny. Květináč je poměrně dost bezúdržbový a nabízí nízkou spotřebu.
TREGREN T3 Kitchen Garden
Tento chytrý květináč nabízí skvělý poměr cena / výkon. Za podobnou cenu, jako u výše zmíněného květináče získáte s TREGREN T3 Kitchen Garden dvojnásobný prostor pro růst rostlin, možnost zvolit si jakou chcete sazeničku (nejste limitováni nutností zakoupit speciální kapsli se semínky), podpůrné světlo pro růst a nízkou celoroční spotřebu. K tomu všemu ještě můžete počítat s mobilní aplikací. Nevýhodou může být typ substrátu, tento květináč totiž využívá aeroponí zavlažování.
TREGREN T12 Kitchen Garden
Květináč je ve všem podstatném podobný výše zmíněnému modelu, ale nabízí prostor pro pěstování rovnou dvanácti rostlin. Pokud se tedy rozhodnete pro větší bylinkovou zahrádku, tento chytrý květináč může být správnou volbou.
Click and Grow Smart Garden 9
Chytrý květináč Click and Grow Smart Garden 9 nabízí chytrý substrát, příjemné světlo pro růst bylinek a nízkou spotřebu elektřiny. K tomu všemu je hlavním tahákem tohoto chytrého květináče patentovaný substrát, který by měl být lepší volbou než aeroponí zavlažování. Tento květináč pro devět rostlin je skvělou volbou pro někoho, kdo chce mít v bytě větší bylinkovou zahradu.
Plantui 3e Smart Garden
Chytrý květináč, který umožňuje pěstovat až tři rostlinky se může pochlubit zajímavým designem, který je rozhodně neotřelý a jedinečný. Další předností tohoto květináče je opravdu kvalitní světlo, které zajišťuje dostatek všech živin a vršek květináče, který automaticky roste společně s rostlinkami. Nevýhodou může být aeroponí zavlažování a nutnost pěstovat rostlinky pouze z kapslí od výrobce. Tyto kapsle sice nejsou nijak předražené, ale sami byste jistě rostlinky zakoupili výrazně levněji.