Dalekohled, který si vezmete s sebou na túru nebo jen do lesa může být skvělým parťákem, který ozvláštní každý výlet. Jaký dalekohled je nejelpší podle naší srovnávací recenze a jaký se vyplatí koupit?
Recenze dalekohledů
Od vynálezu dalekohledu v 17. století, uběhlo mnoho let a došlo k velkým technologickým pokrokům. Dnes už dalekohled není součástí výbavy vojáků, pirátů, nebo vědců, či objevitelů, ale proniká do každodenního života mnoha z nás. Dalekohled lze použít k lovu, pozorování ptáků, astronomii, nebo ke sledování sportovních akcí, nebo koncertů. Přestože všechny dalekohledy mají společný účel – přibližovat určitý objekt, jsou mezi nimi velké rozdíly. V následující recenzi vám nejprve popíšeme jejich vlastnosti a poradíme, které typy jsou pro kterou činnost nejvhodnější a na co je třeba se zaměřit při nákupu dalekohledu.
Obsah recenze
Monokulár, nebo binokulár ?
Základní rozdělení dalekohledů je určeno počtem okulárů. Monokulární dalekohledy jsou tvořeny jedním tubusem (okulárem). Ano, to jsou ty, které jste zvyklí vídat v rukách filmových pirátů, nebo objevitelů. Jejich výhodou je skladnost, jednoduchá konstrukce i zaostřování. V současnosti jsou tyto typy používány v kombinaci se stativem jako pozorovací modely na střelnicích, nebo jako stacionární dalekohledy na vyhlídkových místech. Daleko používanější jsou binokulární dalekohledy, které mají využití při turistice, cestování, pozorování ptáků, zvěře. Tento typ je používaný i ozbrojenými složkami, nebo záchranáři, protože jeho konstrukce umožňuje mnohem pohodlnější používání i více ovládacích prvků, než je tomu u jednookých modelů. Proto se zaměříme v recenzi hlavně na binokuláry. Nejdříve si ale pojďme vysvětlit základní pojmy.
Jak se vyznat v číslech ?
Téměř všechny dalekohledy, které uvidíte na internetu, nebo v obchodě, budou mít na těle napsána dvě čísla. Například 8×25, nebo 10×50, apod. Co ale tyto hodnoty vlastně znamenají? První číslo je zvětšení dalekohledu. To vám sděluje o kolik je viděný objekt větší ve srovnání s obrazem viděným pouhým okem. Zvětšení 8x tedy znamená, že objekt, který sledujete dalekohledem, se v okuláru objeví osmkrát blíže než ve skutečném světě. Existují i dalekohledy proměnnou ohniskovou vzdáleností – zoomem. Ty jsou označené například jako 8-24×50 a podobně. Na hodnotu zvětšení je třeba brát zřetel při koupi dalekohledu, protože i zde platí, že větší neznamená vždy lepší. To si ale rozebereme později. Druhé číslo označuje průměr objektivu. To je vlastně čočka, kterou vstupuje světlo do dalekohledu. Čím větší je toto číslo, tím jasnější bude obraz v dalekohledu i za šera, nebo při zatažené obloze. Vezměte ale na vědomí, že čím větší je průměr objektivu, tím robustnější a těžší bude dalekohled. Dalekohledy s průměrem objektivu větším než 30 mm jsou obecně klasifikovány jako standardní. Ty s průměrem objektivu do 30 mm, se označují jako kompaktní.
Hranoly v dalekohledech
Binokulární dalekohledy (pokud se nejedná o divadelní kukátka) obsahují kromě okulárů a objektivů ještě hranolovou soustavu, která převrací obraz pozorovaného objektu. Výsledný obraz vytvořený dalekohledem je pak stejně orientovaný jako pozorovaný předmět. Hranoly také umožňují, aby se dráha paprsku z objektivu k okuláru zkrátila a výsledkem jsou menší rozměry těla dalekohledu.
V binokulárech používají dva typy hranolových soustav – Porro a Roof (střechová)
Porro hranoly – získaly jméno podle italského optika Ignazio Porra, který tuto konstrukci představil již v roce 1850. Dalekohledy s porro hranoly jsou charakteristické zalomeným tvarem. Výhodou porro hranolů je, že na všech jejich odrazových plochách dochází k odrazu světla bez ztrát a je velmi snadné a relativně levné takové hranoly vyrobit. Optická osa dalekohledů s porro hranoly je zalomená ve tvaru písmene Z. Tyto dalekohledy jsou robustnější než dalekohledy se střechovými hranoly. Porro hranoly je snadné vyrobit a jsou proto i levnější. Dalekohledy s porro hranoly mají ve srovnání s levnými dalekohledy se střechovými hranoly kvalitnější obraz. Nižší cenová kategorie dalekohledů používá hranoly BK-7, zatímco dražší dalekohledy používají hranoly BAK-4, které dodávají více světla a ostřejší obraz až do okrajů.
Jak poznat kvalitní optiku ?
Většina dalekohledů má skleněné čočky, které poskytují lepší kvalitu obrazu. Pokud je kvalita obrazu vaší nejvyšší prioritou, ujistěte se, že dalekohled, který plánujete koupit, má skleněné čočky. Samozřejmě i zde platí, že kvalitnější je dražší. Sklo ale také částečně odráží světlo, které na něj dopadá, i když i to lze kompenzovat správným povlakem. Některé dalekohledy (např. Nikon) používají skla s extrémně nízkým rozptylem světla (ED) a vytvářejí nejkvalitnější obraz. Čočky dražších dalekohledů jsou potažené tzv. antireflexními vrstvami, které minimalizují odraz světla. Tato úprava je označována v popisu zboží jako ,,coating“.
Antireflexní vrstvy – počet a umístění těchto vrstev je u produktů uváděn v následujících kódech.
C – na některých čočkách je jedna antireflexní vrstva.
FC – všechny čočky jsou potaženy jednou vrstvou
MC – některé čočky jsou potaženy více vrstvami
FMC – všechny čočky jsou potaženy více vrstvami.
Vícevrstvé nátěry jsou obecně lepší než jednotlivé nátěry, ale zvyšují cenu dalekohledy.
Plastové čočky jsou mnohem odolnější než skleněné čočky. Pokud hodláte dalekohled používat hlavně venku a v drsných podmínkách, kde je důležitá životnost, vyberte si binokulár s plastovými čočkami. Takový typ je nejlepší volbou pro aktivity, jako je turistika a horolezectví, nebo pro děti, které s dalekohledem manipulují poprvé.
Ochrana proti zamlžování – Při náhlé změně teploty okolního prostředí, může dojít k zamlžení čoček dalekohledu. Účinnou ochranou proti tomuto jevu je plnění suchým dusíkem. Hledejte v popisu výrobku označení ,,plněno NO2″ , nebo ,, ochrana proti zamlžování“. Některé dražší modely jsou plněny argonem. Oba plyny kromě funkce anfi-fog také ochraňují vnitřek dalekohledu před plísněmi, či houbami.
Očnice a „oční reliéf“
Čočky okuláru by měly ležet v určité vzdálenosti od vašich očí a zvláště důležité je věnovat se tomuto parametru, máte-li brýle. Vzdálenost se nazývá „oční reliéf“ a obvykle se pohybuje v hodnotách od 5 do 20 milimetrů. Pokud nosíte brýle, bude potřebovat vzdálenost od 14 do 15 milimetrů, případně větší, protože většina brýlí je umístěna od 9 do 13 milimetrů. Řada dalekohledů má kolem okulárů gumové očnice, které poskytují komfort při používání dalekohledu. Pokud nosíte brýle, podívejte se po modelu s očními kryty, které se dají ohrnout, nebo vyklopit.
Zaostřování
Dalekohled zaostřuje dvěmi způsoby. Většina binokulárů má ostřící mechanismus ve středovém sloupku. Součástí zaostřovacího mechanismu je dioptrický korektor, který oceníte, pokud je jedno z vašich očí silnější, nebo slabší než druhé. Vodotěsné dalekohledy obvykle mají pro každý objektiv individuální ostření. Některé levné dalekohledy dokonce nemají možnost zaostřování. Takovým se raději vyhněte, protože mohou způsobit únavu očí.
Jak vybrat dalekohled
Dalekohled není konstrukčně příliš složité zařízení, přesto se vyplatí před jeho nákupem zvážit základní parametry a určit si priority. Nejdůležitější jsme shrnuli a vysvětlujeme i rozdíly mezi jednotlivými variantami.
Rozsah zvětšení
Je velmi důležité vybrat si odpovídající zvětšení podle toho jaké objekty s dalekohledem chcete sledovat. Při pozorování sportovního utkání koncertu nebo sledování dostihu vám určitě stačí model s pěti až osminásobným zvětšením, který bude mít širší zorné pole.
Velikost objektivu
Velikost objektivu je důležitý faktor, protože je zodpovědný za množství světla, které prostupuje vaším dalekohledem. A umožňuje vidět lepší barvy a jasnější obrázky. Je velmi důležité zvláště u loveckých dalekohledu kterých se předpokládá použití i za šera. U turistických modelů velký objektiv příliš neoceníte.
Cenové rozpětí
Předem si před nákupe určete, jaké bude vaše cenové rozpětí. Obecně platí, že dražší špičkové dalekohledy mají vyšší kvalitu obrazu a jsou také odolnější. Existuje však spousta levnějších dalekohledů, které jsou dostatečně robustní a mají slušnou optickou kvalitu.
Hmotnost
Rozhodněte se, jak těžký dalekohled chcete nosit do terénu. Jak jsme již psali výše, dalekohled s velkým zvětšením a objektivem váží více, než standardní typy. Pokud plánujete cestovat na dlouhé vzdálenosti, nebo nemáte dostatek úložného prostoru, zkuste zvolit méně výkonný, ale lehčí dalekohled.
Lovecké dalekohledy
Pro lov jsou obvykle používány modely s větším zvětšením. Pokud lovíte v horách nebo v otevřené krajině, budete používat často zvětšení i 10x nebo 12x.
Je důležité si uvědomit, že čím větší je zvětšení, tím těžší bude udržení ostrého obrazu v užším zorném poli. Pokud si vyberete dalekohled s 10-ti násobným, nebo větším zvětšením , pořiďte si binokulár se stativovým závitem, na který ho můžete v případě potřeby namontovat a ustálit.
Turistické dalekohledy
Velmi oblíbená kategorie dalekohledů, která má nejširší zastoupení na trhu. Za nejuniverzálnější se pro pěší turistiku, objevování nových stezek, či pozorování divoké zvěře považuje hodnota 8×40. Pokud vám tato hodnota nestačí, nezapomeňte zohlednit vyšší hmotnost binokuláru s vyšším zvětšením a ujistěte se, že se vám vejde do batohu.
Pozorování ptáků
Nejběžnější je zvětšení 8x, nebo a 10x, ale i 7x dalekohled poskytuje širší zorné pole, které je ideální k pozorování pohybujících se objektů. Vzhledem k tomu, že pozorování ptáků vyžaduje hodně trpělivosti a držení v jedné poloze, je rozumné vybrat si dalekohled, který je lehký a snadno se s ním manipuluje. Upřednostňujte širší objektivy pro pozorování při slabém osvětlení. Dalekohledy s většími objektivy mají širší zorné pole a jejich světelnost oceníte při použití za úsvitu nebo za soumraku.
Námořní dalekohledy
Pro námořní aktivity potřebujete široké zorné pole, takže 7x zvětšení je preferované u většiny námořníků. Klasická hodnota pro námořní dalekohledy je 7 × 50, což je dokonalý poměr k minimalizaci negativních účinků otřesů a pohybu, ke kterým dochází při sledování z plachetnice. Některé z námořních dalekohledů mají vestavěný kompas a při pádu do vody se nepotopí.
Sportovní akce a koncerty
Výběr dalekohledu pro sportovní akce, nebo koncerty je otázkou vyvážení šířky a hloubky zorného pole. U sportovních akcí na dlouhé vzdálenosti je ideální hodnota 8 × 42, zatímco méně běžné modely 5 × 35, nebo 7 × 35 skvěle poslouží na střední vzdálenosti.
Nejlepší dalekohledy na českém trhu
Prozkoumali jsme nabídky tuzemských dodavatelů a mezi několika desítkami modelů jsme na základě vlastních zkušeností i reakcí zákazníků nalezli několik modelů, které vyčnívají nad ostatními kvalitou, cenou či snadným ovládáním. A které to tedy jsou?
Vortex Diamondback 10×50
Vítěz recenze pochází z USA a na první pohled zaujme kvalitou zpracování. Při pohledu přes okuláry nás nadchl hlavně neuvěřitelně čistý a kontrastní obraz. Příjemná je také výborná světelnost, díky které s ním slušně uvidíte i za šera. Dá se použít na pozorování ptáků, stejně dobře poslouží i při turistice, kde je třeba ale brát v potaz, že má již větší tělo a do kapsy ho určitě neschováte. Dalekohled je dodáván včetně brašny, krytek, čistící utěrky a popruhu na krk.
Olympus 8×40 DPS I
Dlouhodobě nejprodávanější model univerzálního dalekohledu s kvalitní optikou Olympus. Velmi dobře přístupné je středové ostřící kolečko, které se dá bez problémů ovládat i v rukavicích. Obraz je čistý a ostrý až do okrajů. Pokud hledáte kvalitní turistický dalekohled je tento Olympus zářivým adeptem na koupi. Jediné, co nás trošku mrzí, je absence ochrany proti zamlžování.
Fomei Hunter 8×32 DCF
Kompaktní, vysoce univerzální model české značky Fomei je skvělou volbou pro zálesáky, armádní nadšence i turisty. Celoskleněná optika s FMC úpravou poskytuje skvělý obraz a ostří již od 5m. Pogumované tělo z polykarbonátu je lehké, ale zároveň působí velmi odolně. Příjemně se díky Twist-Up očnicím ovládá i lidem s brýlemi.
Fomei Beater FMC 10×50 ZCF
Klasický lovecký dalekohled s celoskleněnou optikou a zelenými antireflexními vrstvami. Příjemně se i přes větší velikost drží a ovládá. Vezměte ale na vědomí, že desetinásobné zvětšení je mezní hranice pro stabilní obraz bez použití stativu. Každopádně pro ty z vás, kteří by tento skoro kilový dalekohled nechtěli držet je připraven závit na stativ.
Nikon Prostaff 3s 10×42
Tak jako je Nikon pojmem mezi fotografy, začíná se prosazovat i na poli dalekohledů. Japonci optiku prostě umí. Příkladem je tento univerzální model, který si můžete vzít na lov, expedici, nebo pozorování ptáků. Matný pogumovaný povrch se příjemně drží v rukou a neklouže. Obraz je čistý a ostrý. Snad jen ty krytky objektivů by se mohly snadněji nasazovat.
Levenhuk Atom 10×25
Skvělá volba na výlety i pro prohledávání terénu při treku na horách. Sice nemá nejkvalitnější skleněnou optiku, ale přesto nabízí za pár stovek poměrně slušný výkon. Pro toho, kdo hledá skladný model do batůžku či kapsy, jde o dobrou volbu. A díky odolnosti a nízké ceně se nemusíte obávat ho půjčit i dětem.