Recenze dětských sedaček

Podle čeho si vybrat nejlepší dětskou autosedačku? Poradíme vám jak se vyznat v bezpečnostních certifikacích a na co si dát při výběru dětské autosedačky pozor? Recenze a srovnání nejlepších autosedaček pro děti.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  96 %

  Joie Stages 2020 Grey flannel

  • tři váhové kategorie 0+/I/II
  • polohovatelná
  • lze připevnit proti i po směru jízdy
  • kvalitní a příjemné materiály
  • pro protisměrné uchycení má jen 1 nastavení sklonu
  3989 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  93 %

  Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/Gray

  • ideální poměr ceny a výkonu
  • ISOFIX
  • dobře se udržuje a čistí
  • polohovatelná
  • spona u pásu se některým uživatelům hůře zapíná
  2499 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  91 %

  BRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2020 Storm Grey

  • ISOFIX
  • popruhy pro větší stabilitu
  • polohovatelná
  • hluboké ochranné bočnice
  • vyšší hmotnost
  7690 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  90 %

  Kinderkraft Comfort Up 2019 Black

  • 3 hmotnostní skupiny
  • boční ochrana
  • polohovatelná opěrka
  • možno použít jako podsedák
  • nemá ISOFIX
  1350 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  87 %

  BRITAX RÖMER Adventure 2020 Storm Grey

  • váhová kategorie 15 až 36 kg
  • nízká hmotnost, snadno přenositelná
  • snadná instalace
  • dobře se čistí
  • nelze použít jako podsedák
  1890 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výkonNejlepší výbava za nízkou cenu
Joie Stages 2020 Grey flannelKinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/GrayBRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2020 Storm GreyKinderkraft Comfort Up 2019 Black
+ tři váhové kategorie 0+/I/II+ ideální poměr ceny a výkonu+ ISOFIX+ 3 hmotnostní skupiny
+ polohovatelná+ ISOFIX+ popruhy pro větší stabilitu+ boční ochrana
+ lze připevnit proti i po směru jízdy+ dobře se udržuje a čistí+ polohovatelná+ polohovatelná opěrka
+ kvalitní a příjemné materiály+ polohovatelná+ hluboké ochranné bočnice+ možno použít jako podsedák
- pro protisměrné uchycení má jen 1 nastavení sklonu- spona u pásu se některým uživatelům hůře zapíná- vyšší hmotnost- nemá ISOFIX

Dětská sedačka do auta je povinnou výbavou v každé rodinně. Dítě totiž dle zákona musí jezdit pouze v ní, a to až do té doby, dokud nebude měřit 150 cm a vážit alespoň 36 kilo. Nejde jen o samotný zákon. Bavíme se především o bezpečnosti, ale i komfortu dítěte. Na trhu je spousta sedaček, cenově se pohybují od 2 000 Kč. Najdete ale i modely, které stojí více než 10 000 Kč. Jak vybrat tu správnou?

V následující recenzi jsme pro vás připravili shrnutí toho, jak si správně vybrat a na jaké parametry je potřeba se během výběru zaměřit. Probereme si rovněž normy, které by měla splňovat. Dále jsme připravili shrnutí aktuálně nejlepších sedaček s optimálním poměrem ceny a kvality. Recenzované sedačky prošly spotřebitelskými testy a splňují nejpřísnější evropské a české normy, co se bezpečnosti týče. Na závěr pro vás máme pár tipů, které zajisté během používání oceníte.

Jak vybrat dětskou autosedačku

Předně vybírejte podle toho, jak velké je vaše dítě. V obchodech totiž seženete autosedačky pro všechny věkové kategorie. Pokud bude dítě sedět v příliš malém, či naopak příliš velkém modelu, riskujete jeho bezpečí. Nekupujte proto větší sedačky s tím, že do nich dítě doroste.

Bezpečí až na prvním místě! Sedačka by za sebou měla mít pozitivní výsledky v zátěžových testech (v ČR tzv. crashtesty provádí např. ÚAMK) a splňovat normu ECE R44 nebo i-Size. Tyto informace berte jako směrodatné a řiďte se podle nich. Nespoléhejte se příliš na propagační letáky výrobců.

V této oblasti je vždy nejlepší mít nějakou zprávu o tom, jak si produkt vede v reálném životě. Crashtesty jsou mnohem náročnější než normální testy potřebné ke schválení výrobku (=homologace). Ne každý prodávaný produkt jimi projde.

Když už jsme u bezpečnosti, ověřte si také, že sedačka neobsahuje žádné škodlivé látky. Tuto skutečnost naštěstí ověřují již během crashtestů nezávislé organizace a také Česká obchodní inspekce. Ač to často bývá problém u levných sedaček, není nutně pravda, že levná sedačka musí být nekvalitní.

Dále si zkontrolujte, jestli sedačka půjde připevnit do vašeho automobilu. Starší vozidla mohou mít s novými typy sedaček problém a naopak. Myslete také na komfort dítěte. Mělo by se mu v ní dobře sedět a „sžít se s ní“. Nezapomeňte, že se výrobek dá do 14 dní od zakoupení vrátit.

Nedoporučujeme kupovat použité autosedačky či zboží z neověřených zdrojů. Riskujete, že bude opotřebovaná, či dokonce po autonehodě. Základy výběru jsme probrali. Nyní se pojďme detailněji podívat na to, na jaké parametry je potřeba se při výběru zaměřit.

Skupiny autosedaček

Autosedačky se dělí do 5 skupin. A to na základě hmotnosti. Jak vidíte, při výběru ani tolik nezáleží na stáří, ale právě na váze a celkové velikosti dítěte. Ze kterých skupin můžete vybírat?

 • Skupina 0 do 10 kg: Tato kategorie je vhodná pro kojence do jednoho roku. Díky své poloze proti směru jízdy lépe chrání nevyvinutou dětskou krční páteř. Často se prodává v kombinaci s kočárkem.
 • Skupina 0+ do 13 kg: Nejčastěji se používá pro batolata od 1 do 1,5 roku. Stejně jako předchozí kategorie, i tato patří proti směru jízdy.
 • Skupina I od 9 kg do 18 kg: Od 1 roku do 4 let. Sedačky ze skupiny I jsou vhodné především pro děti, které už si začínají sedat. Lze ji polohovat. Má vlastní popruhy, kterými se dítě připoutá.
 • Skupina II od 15 kg do 25 kg: Vhodná pro děti staré 4 až 6 let. Dítě se připoutá pomocí pásu z automobilu, sedačka nemá vlastní popruhy. Díky tomu je připoutání je poměrně snadné, jelikož ho můžete jednoduše přizpůsobit dítěti.
 • Skupina III od 22 kg do 36 kg: Sedačky z této skupiny se nejčastěji používají u dětí od 6 do 11 let. Od předchozí skupiny č. II se příliš neliší, pouze je uzpůsobena větší váze. Děti v této váhové kategorii už mohou využívat také pouhý podsedák, na kterém se rovněž připoutají pásem z auta. Ten je však bez opěrného systému, a proto poskytuje menší ochranu proti nárazu z boku. Za to se s ním snadněji manipuluje.

Některé autosedačky jsou kombinované a dají se použít i pro více váhových kategorií, takové se nazývají rostoucí autosedačky. Ty jsou k dostání v následujících kombinacích:

 • Skupina 0/I a 0+/1 = do 18 kg
 • Skupina I/II/III = od 9 kg do 36 kg
 • Skupina II/III = od 15 kg do 36 kg

Nově už se setkáte také s klasifikací sedaček dle výšky dítěte.

Bezpečnost autosedačky, ECE R44 a i-Size

U výběru autosedačky je důležité koukat na to, zda splňuje důležité normy a podmínky certifikace. V první řadě by měla být povolení k tomu, být prodávaná. Tomuto povolení se říká homologizace a Bez něj by se na pultech neměla vůbec objevit. Pokud tímto procesem prošla, obdržela mezinárodní štítek se značkou R44-04 a seznamem zemí, kde jinde byla schválena.

Sedačky dále procházejí bezpečnostními zkouškami, za které získají certifikát ECE R44. Ten poznáte podle oranžového označení. Nadstavbou je i-Size. To je poměrně nová evropská norma, která má ECE R44 v budoucnu nahradit. V nároku na bezpečnost jde ještě o něco dále, a vy si tak můžete být jistí, že je vaše dítě opravdu v bezpečí.

Bezpečná sedačka se pozná i podle jiných ukazatelů kromě certifikátů a osvědčení. Tak například by rozhodně neměla postrádat určité bezpečnostní prvky, např. boční ochranu proti nárazu nebo bezpečnostní pultík, který v případě nárazu rozloží tlak.

Připevnění autosedačky

Autosedačky skupiny 0 a 0+ se mohou umístit na sedadlo spolujezdce. Je ale důležité, abyste měli vypnutý airbag. Takové sedačky se umisťuje proti směru jízdy – tato poloha je pro nevyvinuté svaly a kosti mnohem bezpečnější než po směru. Musí ale být vypnutý airbag. Pokud vám nejde vypnout, umístěte ji na zadní sedadlo, tak jako všechny ostatní druhy.

Zvažte také to, že pokud dojde k nehodě, je na místě spolujezdce pro dítě mnohem větší nebezpečí. Podle testů je nejbezpečnější pro sedačku sedadlo vzadu uprostřed. Na tomto místě na dítě také lépe dosáhnete a budete o něm mít přehled.

ISOFIX

ISOFIX je mezinárodně uznávaný systém připevnění. Sedačka s ISOFIX se dá napevno připevnit s konstrukcí vozu. Kotvení je na pravém a levém zadním sedadle, nikoli uprostřed. Připevňuje se jednoduchým nacvaknutím. Tento systém je bezpečnější než klasické upevnění pásem. Pravdou ale je, že není kompatibilní se staršími automobily. Zároveň jde o dražší variantu.

Sedačka by se měla připevňovat jednoduše a snadno. Přeci jen na ní závisí bezpečí dítěte. Je proto žádoucí, abyste tuto činnost zvládali naprosto bezchybně. Pokud se vám nedaří, systém je složitý atp., poohlédněte se po jiném modelu. Na trhu jich je spousta, určitě najdete takový, který vám bude vyhovovat. Připevnění by vám měli předvést přímo v obchodě. Můžete je také požádat, aby vám vše ukázali i ve vašem automobilu.

Komfort

Pokud sedačka prošla všemi důležitými certifikáty a vyhovuje vám, měla by vyhovovat také dítěti. Nakonec, přeci právě ono v ní bude sedět a někdy i dlouhé časové intervaly. Je proto ve vašem zájmu, aby mu byla pohodlná a rychle si na ni zvyklo. Měla by být polstrovaná a také polohovatelná.

Dále je důležité, aby sestávala z komfortního a kvalitního materiálu, který je nezávadný. Nebezpečné jsou především škodlivé látky, které vylučuje plast, polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty se ale v certifikovaných a ověřených výrobcích nevyskytují – o důvod víc nakupovat pouze u spolehlivého zdroje a zkontrolovat všechny štítky. Dejte si pozor také na zpomalovače hoření.

Rodiče malých dětí ocení především syntetiku, která se dá snadno čistit. Dále se setkáte s bavlnou a semiší. Poslední je sice velmi příjemná, za to se čistí a udržuje opravdu špatně. Potahy můžete také přikoupit.

Nejčastější otázky ohledně autosedaček

Nyní se podíváme na nejčastější otázky, které si při výběru zákazníci kladou.

Jak poznám, že dítě vyrostlo z autosedačky

 1. Překonalo váhový limit
 2. Hlavou přesahuje horní díl autosedačky

Kolik bude dítě potřebovat autosedaček

To záleží samozřejmě na tom, zda se rozhodnete pro kombinované či klasické skupiny. Zpravidla tak mezi 2 až 4. Podsedáky jsou řešení pro starší děti, přeci jen ale zvažte, že nejsou tak bezpečné. Nemají boční ochranu proti nárazu.

Jak připevnit autosedačku

Jak už bylo řečeno, měli by vám tento postup předvést zaměstnanci obchodu, ve které nakupujete. Pokud objednáváte přes internet, budete si muset poradit sami (leták od výrobce, YouTube). Nezapomeňte, že máte 14 dní na výměnu zboží. A tak v případě, že se vám nebude sedačku dařit řádně připevnit, neváhejte jí vrátit. Špatně připevněná autosedačka není bezpečná.

Nejlepší dětské sedačky

Joie Stages 2020 Grey flannel

Autosedačka je vhodná pro tři skupiny – 0+/I/II. Díky tomu se dá využít od narození do25 kg váhy. Lze ji uchytit jak po směru, tak proti směru jízdy. Je polohovatelná. Má ochranu proti bočnímu názoru a speciální ocelové výztuže pro větší odolnost. Potah je polstrovaný a z kvalitních materiálů. Má 5 bodové pásy pro lepší rozložení tlaku. Získala všechny důležité certifikáty dle evropských norem.

Joie Stages 2020 Grey flannel

96 %
 • tři váhové kategorie 0+/I/II
 • polohovatelná
 • lze připevnit proti i po směru jízdy
 • kvalitní a příjemné materiály
 • pro protisměrné uchycení má jen 1 nastavení sklonu
3989 Kč

Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/Gray

Sedačka je určena pro děti s hmotností od 9 do 36 kg (skupina I/II/III). Má potřebné certifikáty ECE R 44 a 04. Ukotvuje se pomocí ISOFIX s vylepšenou technologií pro ještě snadnější upevnění. Dá se polohovat jak zádová opěrka, tak opěrka hlavy. Pás je 5 bodový pro lepší pohodlí a bezpečnost. Potah lze sejmout a jednoduše vyprat. Bezpečnost sedadla byla navíc potvrzena nárazovým testem.

Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/Gray

93 %
 • ideální poměr ceny a výkonu
 • ISOFIX
 • dobře se udržuje a čistí
 • polohovatelná
 • spona u pásu se některým uživatelům hůře zapíná
2499 Kč

BRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2020 Storm Grey

Tato autosedačka prošla veškerými zkouškami a získala všechny potřebné certifikáty dle evropských norem. Podle nových standardů není klasifikovaná dle váhy, ale podle výšky dítěte – je vhodná pro děti od 76 do 105 cm. Připevňuje se pomocí ISOFIX. Má spoustu vychytávek pro ještě větší bezpečí dětí. I samotný tvar je přizpůsobený tomu, aby bylo nebezpečí v případě nárazu minimální. Lze polohovat.

BRITAX RÖMER Trifix 2 i-Size 2020 Storm Grey

91 %
 • ISOFIX
 • popruhy pro větší stabilitu
 • polohovatelná
 • hluboké ochranné bočnice
 • vyšší hmotnost
7690 Kč

Kinderkraft Comfort Up 2019 Black

Tato autosedačka splňuje bezpečnostní certifikát ECE R44 a 04. Je určena pro tři hmotnostní skupiny od 9 do 18 kg, od 15 do 25 kg a 22 až 36 kg. Vnitřek se dá demontovat a modifikovat tak, aby seděl dětem přesně podle potřeby. Má boční ochranu a opěrka hlavy se dá polohovat. Čalounění je odnímatelné a omyvatelné. Opěradlo se dá zcela oddělit – možno použít jako podsedák. 5 bodové bezpečnostní pásy zajistí maximální bezpečí.

Kinderkraft Comfort Up 2019 Black

90 %
 • 3 hmotnostní skupiny
 • boční ochrana
 • polohovatelná opěrka
 • možno použít jako podsedák
 • nemá ISOFIX
1350 Kč

BRITAX RÖMER Adventure 2020 Storm Grey

Pohodlná a snadno přenositelná sedačka pro starší děti. Je vhodná pro váhovou kategorii 15 až 36 kg. Má velmi nízkou hmotnost – 3,9 kg. Díky tomu se snadno přenáší. Instaluje se pomocí 3 bodového bezpečnostního pásů. Opěrka hlavy a vedení pásu se dá nastavit. Potah lze sejmout a celý kompletně vyprat. Boční opěrky jsou polstrované a z příjemných materiálů.

BRITAX RÖMER Adventure 2020 Storm Grey

87 %
 • váhová kategorie 15 až 36 kg
 • nízká hmotnost, snadno přenositelná
 • snadná instalace
 • dobře se čistí
 • nelze použít jako podsedák
1890 Kč

Podle čeho vybrat dětskou sedačku?

Je třeba se dívat na bezpečnost a certifikáte bezpečnosti. Dále také záleží velice na tom, pro jak těžké dítě je sedačka určena.

Jaká je cena dětských sedaček?

Kvalitní dětská sedačka stojí přibližně okolo 3000 Kč.

Jaké dětské sedačky jsou dle našeho srovnání nejlepší?

Va naší srovnávací recenzi si dobře vedly sedačky zančky Kinderkraft.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.