Drony jsou praktickými pomocníky při fotografování nebo při natáčení záběrů z výšky. Jaká jsou pravidla létání s drony a podle jakých parametrů si dron vybrat? Recenze a srovnání nejlepších dronů, které lze koupit.
Recenze dronů
Zajímáte se o natáčení videa dronem? Chcete pořizovat kvalitní fotografie z ptačí perspektivy, nebo si vystačíte s rychlou selfie pro sociální sítě ? Máte rádi adrenalin a láká Vás vyzkoušet si své dovednosti při proplétání se mezi překážkami s hbitou FPV kvadrokoptérou? Na základní otázky ohledně provozu dronů vám odpoví následující řádky a na závěr vám přineseme také důkladnou recenzi a doporučení nejvhodnějších modelů z různých cenových kategorií. Nejdříve si ale pojďme probrat nejzákladnější pojmy a důležité informace, které by měl vědět každý zájemce o nový stroj.
Obsah recenze
Když se řekne dron
Strohým technickým jazykem je dron bezpilotní letadlo (někdy také označované jako UAV), které lze řídit na dálku, nebo ho můžete ovládat pomocí předprogramovaných letových režimů. Před pár lety byly drony technologickými novinkami nejmodernějších světových armád a tajných služeb. UAV prostředky se vyrábějí v nejrůznějších velikostech, přičemž největší, jako například model Predator, jsou používány pro vojenské účely. Zblízka se s nimi setkávali především armádní specialisté, nebo řidiči terénních Toyot s těžkým kulometem v pouštích Blízkého Východu. Nutno dodat, že v druhém případě to bylo často jejich poslední setkání s moderní technikou na tomto světě. Drony se používají i k průzkumným a špionážním činnostem, hašení požárů, snímkování terénu, nebo třeba k monitorování tepelných úniků pomocí termokamery. My se ale zaměříme na hobby a poloprofesionální drony, které jsou dostupné pro běžného smrtelníka. Užijete si s nimi nejenom spoustu zábavy, ale také je můžete využít k natočení profesionálních záběrů z dovolené nebo zachycení fotografií ve vysokém rozlišení, za které by se nemusela stydět profesionální zrcadlovka.
Létání má svá pravidla
Pro to aby jste ovládali dron nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti, jejich řízení je často jednoduché a intuitivní. S přispěním automatických letových režimů vypadá velmi jednoduše. Spíše než manuální zručnost tak potřebujete znát pravidla pro létání, která opravují různé vyhlášky. Měli byste vědět, že od 1.1.2021 platí na celém území evropské unie jednotná legislativa která specifikuje jejich provoz. Neplatí ale samozřejmě pro všechny typy. Nevztahuje se na drony označené výrobcem jako hračka, nebo na modely lehčí než 250 g, které nemají kameru, nebo jiné záznamové zařízení. Pokud jsi ale koupíte sofistikovanější dron s kamerou, budete muset při létání dodržovat základní pravidla důkladněji. K tomu aby jste legálně létali s takovýmto modelem je třeba absolvovat jednoduchý online test který čítá asi 40 otázek. Najdete v něm témata týkající se bezpečného létání nad lidmi, budovami, letové hladiny, chytáky z oblasti předletové přípravy a mnoho dalších. Na celý online test budete mít stanovenou 1 hod. ale pokud se na něj trochu připravíte dá se dle našich zkušeností stihnout i za poloviční dobu. Výhodou tohoto testu je, že pokud neuspějete napoprvé, můžete ho dělat mnohokrát po sobě, než nezískáte požadovaný počet bodů. Po úspěšném absolvování testu vám přijde e-mailem registrační číslo provozovatele dronu, kterým musíte svůj stroj označit. Lze to udělat třeba samolepkou, nebo fixem. Zároveň obdržíte elektronickou formou kartičku o absolvování elektronického výcviku pro provozovatele bezpilotního systému. Zastřešující autoritou, která se stará o testy a provoz UAV systémů je Úřad pro civilní letectví (ÚCL) , na jehož webu se test provádí. Více na : https://dron.caa.cz/
Zapovězená místa pro létání
Až budete seznámeni s ovládáním dronu a budete znát základní pravidla pro létání, můžete vyrazit do terénu. Mějte však na vědomí, že jsou některá místa, která vám, pokud nejste profesionální pilot s licencí do kategorií A2 a Specific a tudíž možností žádat o tzv. Oprávnění k provozu (OkP), zůstanou stále zapovězena. Mezi taková místa patří typicky létání s dronem nad centry měst nebo nad turistickými cíli, kde se pohybuje mnoho lidí (jde o tzv. HOP – hustě osídlený prostor), a také oblasti, kde jsou chráněné rostliny a živočichové, které bychom mohli provozem dronu rušit – například oblasti národních parků a přírodních rezervací. Nesmí se létat také nad dálnicemi, železnicemi a některými veřejnými budovami. Podobné restrikce platí v nejbližším okolí letišť, věznic, nebo vojenských objektů.
Jak fungují moderní drony ?
Nejoblíbenější kategorii jsou takzvané VTOL drony. Jde zpravidla o kvadrokoptéry, tedy o modely vybaveně čtyřmi rotory, které umožňují vertikální vzlet a přistání. K jejich startu stačí i omezený prostor a některé typy mohou vzlétnout i přistávat do dlaně vaší ruky. Výrobky vyšší cenové kategorie mají duální globální navigační satelitní systém GPS a GLONASS, který je jednou z nejdůležitějších technologií pro autonomní funkce, jako je RTH (Return To Home) a další. Další moderní technologie, jako je stabilizace gyroskopu, dává dronům úžasné letové vlastnosti a spolu s GPS jim umožňuje téměř nehnutě se vznášet na místě. Vše řídí jednotka IMU, jež vyhodnocuje různé veličiny, jako je aktuální rychlost, zrychlení, stoupání, naklánění a vybočení, pomocí jednoho nebo více gyroskopů. Řídicí jednotka IMU je ústředním mozkem každého moderního dronu.
Detekce překážek a ochrana před kolizí
Protože nejnovější drony stojí i několik desítek tisíc korun, jsou vybaveny inteligentními systémy, které minimalizují riziko jejich poškození při kolizi. Například DJI Mavic 2 Pro a Mavic 2 zoom mají senzory detekce překážek na šesti stranách a používají infračervené senzory fúzované do kamerového systému známého jako Obstacle. Systém snímání překážek je špičková technologie nejnovějších dronů, kdy UAV prostředek mapuje okolní objekty při průletu a při přiblížení překážky na určitou vzdálenost je schopen jí automaticky obletět, nebo se zastaví ve vzduchu a vyčkává na pokyny pilota. Tato technologie známá jako APAS (Advanced Pilot Assistance System) je používaná například na dronech DJI Mavic 2 a Mavic Air. V poslední době se na trhu objevily i další modely vybavené podobnými schopnostmi, jako jsou DJI Mavic Mini, Mavic 2, Mavic Air 2, Phantom 4 Pro V2.0, Yuneec Typhoon H3, nebo Autel Evo 2.
Ovládání dronů
K většině dronů dostanete dálkový ovladač, který funguje tak, že mu vysílá rádiový signál, jež říká, co má dělat. Levnější modely mají ovladač s vysílačem o dosahu několika desítek či stovek metrů. Oproti tomu nejprodávanější modely od DJI můžete ovládat na vzdálenost přesahující 5km v závislosti na okolních terénních podmínkách. U dražších dronů je v ovladači již integrovaná obrazovka, nebo do něj lze upnout smartphone, či tablet. Po stažení příslušné aplikace a spárování s dronem získáte za letu dokonalý přehled o tom co vidí jeho kamera. Přes aplikaci také sledujete další důležité letové parametry, jako je výška, vzdálenost, vidíte zbývající energii v baterii a další veličiny potřebné pro fotografování, záznam videa i bezpečný návrat. Jen nepatrná část dronů (např. Zerotech Dobby a Ryze Tello) se ovládají pouze pomocí mobilního telefonu a Wi-Fi.
Focení a natáčení videa
Většina zákazníků chce od dronu více, než jen to, že umí létat a má příjemné ovládání. Kupujete-li si kvadrokoptéru kvůli tomu, že s ní chcete pořizovat videa z dovolené a fotit si přírodní scenérie, zaměřte se na kvalitu záznamového zařízení. Pokud Vám stačí videa s koukatelnou kvalitou publikovat na Youtube, bude Vám stačit dron pořizující FULL HD záznam. Máte-li vyšší ambice, poohlédněte se po modelu, který ukládá video v rozlišení 4K při snímkovací frekvenci min.50 FPS. Takové hodnoty umožňují vytvářet špičková videa ve vysokém rozlišení, které lze bez problémů využít i pro filmovou produkci. K tomu, aby videa nebyla roztřesená a fotoģrafie rozmazané drony využívají tzv. Gimbal. Jde o podpůrný systém, který se stará o to , aby objekt zůstat ve vodorovné poloze bez ohledu na pohyb kolem něj. Speciální kardanové závěsy udržují kameru ve stejné poloze bez ohledu na pohyb dronu. Záznam je tak u nejlepších modelů neuvěřitelně plynulý a fotografie jsou ostré i při silném větru. Otočný gimbal umožňuje ovládat kameru a natáčet jí dálkovým ovládáním bez ohledu na směr letu dronu. Levnější modely mají jen softwarovou stabilizaci obrazu a neumožňují měnit úhel snímání obrazu během letu. Ten, kdo bude dron používat primárně pro focení by měl věnovat pozornost velikosti záznamováho čipu a kvalitě optiky. Jedním z nejpopulárnějších dronů je mezi fotografy a kameramany řada DJI Phantom a DJI Mavic 2 Pro. Druhý jmenovaný model je v tomto ohledu zvláště povedený, díky špičkové optice od švédské firmy Hasseblad a širokým možnostem nastavení clony, času závěrky, hodnot ISO apod. Samozřejmostí je u těchto modelů ukládání fotografií do nekomprimovaného formátu RAW, který skýtá daleko lepší možnosti úprav než formát JPG a je vhodný i pro tisk velkoformátových fotografií. K ukládání foto a video souborů většina dronů používá vnitřní paměť, která Vám však kvůli velkým souborům brzy nebude stačit. Proto můžete do příslušného slotu na modelu vložit Micro SD kartu a záznam ukládat na ní. Uvědomte si, že kvůli vysokému datovému toku, je vhodné pořídit si kartu s rychlým zápisem, jako je např. SanDisk Extreme Pro, nebo Samsung Evo.
Doplňkové funkce a letecké módy
Pro ulehčení létání s dronem má řada výrobců v nabídce ovládací aplikace připraveny takzvané inteligentní letecké módy. Jsou to funkce po jejíž správném nastavení začne stroj je vykonávat předem zadané úkoly často lépe a přesnější než byste je provedli pomocí ručního řízení. Mezi nimi je na příklad funkce Follow Me, kdy dron sleduje pohybující objekt z bezpečné vzdálenosti, nebo kolem něj krouží. Velmi dobře se tato funkce využije při natáčení cyklistů lyžařů nebo jiných pohybujících se osob, či vozidel. Další módy zase umožňují díky navigaci GPS průlet po předem dané trase a naprogramování focení a natáčení videa v určitých bodech cesty.
Jak vybrat dron ?
Pokud jste dočetli až sem, tak se již orientujete v základních pojmech, které Vám usnadní výběr dronu. Kromě stavu vaší peněženky se můžete rozhodovat podle těchto doporučení.
Požadujte GPS! Tato funkce je naprosto zásadní pro informace o poloze a umožňuje bezpečný návrat na místo vzletu s vysokou přesností.
Chcete mít svého vrtulového miláčka stále při ruce ? Zvolte si model se skládacími rameny, který vložíte do pouzdra ,nebo brašny, případně batohu. Takovéto stroje můžete nosit i v batohu a nenápadně použít při treku v horách i při natáčení v poušti, nebo ve městě.
Budete s dronem fotit? Vyberte si typ s kvalitním optickým čipem, vyšší světelností a širokými možnostmi nastavení parametrů. Typickým příkladem jsou stroje od čínského giganta DJI, zastoupené modely Phantom poslední generace, nebo výkonnými Mavic 2 Pro
Preferujete natáčení videa? Zvolte si model s optickým zoomem, který Vám umožní snímat budovy, nebo zvířata z bezpečné vzdálenosti. Podívejte se také do parametrů záznamu. Pokud dron natáčí video v kvalitě 4K při snímkovací frekvenci 50 FPS a více, můžete jej bez problémů v postprodukci zpomalovat do slow motion záběrů.
Nejlepší drony na českém trhu
Do recenze jsme záměrně vybrali pouze modely, které se dají koupit v oficiální distribuci v České republice. Vyhýbáme se dronům, které se dají koupit v různých čínských e-shopech. Přestože se někomu může zdát koupě dronu na Alliexpresu jako výhodný obchod, absence jakékoliv záruky a problémy s reklamacemi Vás přesvědčí, že koupit jej v některém z tuzemských obchodů je menší riziko.
DJI Mini 2 – povedený prcek
Stroje od DJI patří dlouhou dobu mezi Rolls Royce mezi drony. Tento miniaturní kousek sice neohromí extrémním rozlišením fotografií a videa, zato ve vás vyvolá údiv tím, co skrývá v tak malém těle. Vypadá jako zmenšenina nadupanějšího bratříčka DJI MAvic 2 Pro a nabízí i mnoho podobných funkcí a kreativních programů. Skvělé je také to, že díky hmotnosti 249 g nepodléhá v mnoha zemích mimo EU žádné registraci.
DJI Mavic 2 Pro – povedený borec
Nástupce řady Mavic Pro je momentálně na špici oblíbenosti, mezi fotografy a tvůrci profesionálních videí. Záběry z tohoto dronu používá i řada filmařů kvůli špičkové kvalitě záznamu a věrnému podání barev. Když si k tomu přidáte příjemných 900 g váhy a poměrně kompaktní velikost, díky které ho můžete nosit v příruční brašně, zjistíte, že za příznivou cenu získáte opravdový hit. Jediné, co jsme během testování nezkoušeli, je přistávání do ruky. Kolizní čidla totiž detekují jako překážku i ruku, takže je lepší startovat a přistávat na předem vybraném místě, nebo ze startovací podložky.
Xiaomi FIMI X8 SE – konkurent, který se vyplatí
Konečně nám spadl kámen ze srdce. Už jsme si mysleli, že na světě vyrábí dobré drony jen monopol DJI. Činská společnost Xiaomi je známá především díky mobilním telefonům. V posledních letech ale začíná úspěšně ,, fušovat“ do řemesla i zavedeným výrobcům dronů a akčních kamer, jako jsou GoPro a DJI. Model Fimi X8 SE vypadá konečně trochu jinak než modely Mavic, které jsou si podobné jako vejce vejci. Má všechny vymoženosti konkurenčního modelu Mavic Air ale za mnohem výhodnější cenu.
DJI Mavic Air 2 – zlatá střední cesta
Pokud nemáte dostatek financí na Mavic dvojkové řady, ale nechcete se vzdát kvalitního záznamu a dalších vychytávek, sáhněte po tomto dronu od DJI. Oproti předchozí verzi Air má dost podstatných vylepšení, které ho posouvají na vyšší level. Video je příjemně plynulé a 3-osý gimbal spolehlivě a včas vyrovnává všechny změny směru i nárazy větru. Při přepnutí do režimu sport ze sebe vymáčknul rychlost téměř 70 km/h ! Ovšem pozor v tomto nastavení nefungují kolizní čidla, takže raději zachovávejte vizuální kontakt.
Ryze Tech Tello TEL0200 – kolibřík pro selfíčkáře
Miniaturní selfie dron, který má na svědomí nepříliš známá firma Ryze Tech byl vytvořen ve spolupráci s DJI a Intel. Na opravdové natáčení a focení ve vysokém rozlišení se příliš nehodí, pokud se však chcete předvádět na sociálních sítích efektními selfíčky, určitě ho využijete. Ovládá se pomocí aplikace v tabletu, nebo mobilním telefonu, takže nepotřebujete žádný další ovladač. Jediné, co bychom konstruktérům vytkli jsou pevná ramena. Kdyby se daly skládat, byl by to ideální trpasličí dron do kapsy.
SYMA X5C – zábavný retro model
Tento dron byl jedním z nejprodávanější v roce 2015 a přestože v moderních technologiích značně pokulhává za svými konkurenty, je stále oblíbený. Nepočítejte s tím, že s ním natočíte kvalitní videa nebo pořídíte ostré fotografie. To se vám povede pouze za ideálních povětrnostních podmínek. Nemá totiž pokročilou stabilizaci obrazu a rozlišení HD uváděné výrobcem je také dosti diskutabilní. Jde ale o dron se kterým si užijete spoustu zábavy. Má dynamické zrychlení, dobrou ovladatelnost a nabízí možnost provádění různých výkrutů, otáček a dalších triků. Lehká konstrukce z pružných plastů a ochrana vrtulí z něj dělá nezničitelnou hračku pro začátečníky. Navíc na internetu na nej za pár korun seženete velké množství náhradních dílů.