Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.
Recenze elektrických koloběžek
Elektrické koloběžky před časem dobyly téměř všechna velká města v Česku a dnes si mnoho lidí nedokáže představit jiný způsob dopravy do práce nebo do školy. Koneckonců je to jeden z nejlevnějších a nejpohodlnějších způsobů, jak se rychle dostat z místa na místo – zejména v době dopravní špičky, kdy jsou centra měst ochromena dopravními zácpami. Setkáme se s nimi ale i v menších obcích – elektrické koloběžky jsou prostě trendy. Pro děti je to forma zábavy a skvělá hračka, pro dospělé zase pohodlný dopravní prostředek. V této recenzi porovnáme ty nejlepší na našem trhu. Nejdříve si ale jako obvykle vysvětlíme základní pojmy.
Obsah recenze
Elektrická koloběžka – co to vlastně je?
Jak už název napovídá, jde o zařízení poháněné elektromotorem. Přestože je o něco těžší než jeho tradiční protějšek, je spojen s nesrovnatelně větším komfortem používání. Jízda na elektrické koloběžce nevyžaduje prakticky žádnou námahu. Zatímco například na elektrokolech musíte vyvíjet alespoň minimální pohyb šlapáním, zde stačí pouze nastoupit, zapnout spínač a už se vezete. Popravdě řečeno jde tedy spíše o jednoduchý elektrický skútr, protože nohy k odrážení téměř nepoužíváte, ale vzhledem je klasické koloběžce nejblíže. Je poháněna malým motorem, který čerpá energii z baterie, jejíž napětí se ve většině případů pohybuje od 24 do 42 V. V závislosti na výkonu motoru dosahuje rychlosti až několika desítek kilometrů za hodinu.
Výhody elektrické koloběžky
Rostoucí poptávka po koloběžkách není náhodná a jejich používání přináší mnoho výhod. Pojďme si některé zmínit:
- Minimální problémy s parkováním – pokud cestujeme autem ve městě, během dopravní špičky budeme mít obvykle problémy s parkováním. Nehledě na čas strávený s hledáním místa a následné placení parkovacích poplatků. V případě použití elektrické koloběžky tato nepříjemnost prakticky neexistuje, protože toto vybavení je malé a snadno pro něj najdeme místo.
- Ochrana životního prostředí – tato vozidla jsou napájena bateriemi. Nevypouštějí výfukové plyny ani jiné znečišťující látky.
- Lehkost a kompaktní rozměry – koloběžku lze snadno složit za několik sekund a je dostatečně malá, aby se vešla do většiny kufrů u automobilu. Doma také nevyžadují velké množství prostoru. Dalším plusem je nízká hmotnost. Nebudete mít problémy s jejím vynášením do patra, nebo s přenášením do sklepa.
- Snadné ovládání – používání elektrické koloběžky nevyžaduje žádnou kvalifikaci a její obsluha je velmi snadná. Naučit se jí řídit trvá doslova pár minut.
- Jízda bez námahy – výhodou je, že k pohybu nevyžaduje fyzickou námahu. Je to tedy řešení nejen pro mladé lidi, ale i pro další uživatele všech věkových skupin, včetně lidí, kteří by díky zdravotnímu handicapu nemohli klasickou koloběžku použít.
- Úspora času – místo toho, abyste se autem prodírali přeplněným městem, nebo čekali na autobusové zastávce, můžete jednoduše nasednout na koloběžku a rychle se dostat z bodu A do bodu B. A pokud je špatné počasí? Koloběžku prostě složíte a pojedete s ní třeba autobusem.
- Zábava – používání koloběžek s elektromotorem je proti jiným druhům přepravy úžasná zábava.
Jak vybrat elektrokoloběžku ?
Pokud jste se rozhodli pořídit si tento dopravní prostředek, je vhodné si před jeho koupí ujasnit, co od něj vlastně očekáváte. Kromě konstrukce jsou důležité i další prvky, jako jsou nosnost, dojezd, výkon, maximální rychlost atd. Následující body by vám měly pomoci rozhodnout se na základě těchto faktorů a vybrat si model, který je pro vás ideální. Pro používání elektrických koloběžek neplatí žádná věková omezení. Proto mohou být jak dárkem pro dítě a dospívajícího, tak skvělou volbou dospělého.
Oblast použití / účel
Nejprve se zaměřte na to, kde, jakým způsobem a jak často chcete koloběžku používat. Pokud hledáte spolehlivý výrobek, který vás bude pravidelně vozit do práce, nebo do školy, je lepší zvolit sofistikovanější model s větší kapacitou baterie a vyšším výkonem motoru. Pokud však elektro koloběžku pořizujete pro děti, potěšení a příležitostné výlety, můžete si vybrat i některou z nižší cenové kategorie.
Velikost a konstrukce kol
Velká kola znamenají rychlejší jízdu – stejně jako na kole. A jsou také bezpečnější, protože je snazší překonat překážku, nerovný terén, hlubší louži i obrubník. Stojí za zmínku, že velká kola (průměr cca 10 palců) jdou ruku v ruce výkonnějším motorem a baterií. A to se samozřejmě odráží i ve vyšší ceně. Standardem jsou 8,5 palcová kola, ale existují i pětipalcové modely. Výhodou takového řešení je cena a skladnost – o komfortní jízdě se v tomto případě moc mluvit nedá. Elektrické koloběžky obvykle používají dva typy pneumatik – nafukovací nebo bezdušové. U některých modelů lze kolečka dokonce kombinovat, takže přední kolečko je nafukovací a zadní kolečko je bezdušové. Bezdušová kola jsou vyrobena z pevného plastu a tak nehrozí, že by by jste je propíchli. Jejich nevýhodou ale je, že jakmile se opotřebují, je nutné je vyměnit. Nafukovací kolečka mají velkou výhodu v tom, že se přizpůsobují terénu, po kterém jedete. Nabízejí komfortnější jízdu, protože lépe tlumí nárazy při jízdě nerovným povrchem. Existují i modely, které mají na přední i zadní ,,nápravě“ dokonce tlumič.
Nostnost a konstrukce
Nosnost elektrického koloběžky je dána robustností rámu. Většina je konstruována tak, aby unesla dospělou osobu, existují ale modely i vyloženě dětské. Pokud si vybíráte koloběžku na které bude jezdit v rodině více lidí, je určitě vhodnější zvolit model s vyšší nosností 100 – 120 kg. Většina elektrických koloběžek má skládací konstrukci, díky které se snadno přenáší. Zjistěte si před koupí raději zda jde koloběžku složit bez použití nářadí a jak je těžká. Pokud jí budete používat na cestu do školy, nebo do práce a často přenášet z jednoho místa na druhé, je dobré vědět, kolik času budete mít na její složení a zpětnou montáž.
Hmotnost e-koloběžky
Průměrná elektrická koloběžka může vážit 12-15 kg a někdy i více. V městských podmínkách, kdy někdy budete muset vyjít po schodech nebo zvednout koloběžku přes obrubníku, může být vysoká hmotnost spíše na škodu. Pokud má být tento prostředek používán pro každodenní jízdu do práce, stojí za to hledat kompaktnější a lehčí modely. Elektrické koloběžky pro děti jsou samozřejmě lehčí. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 8-10 kg.
Maximální dojezd
Dalším důležitým faktorem při výběru elektrické koloběžky je její dojezd na jedno nabití. Ten je uváděn buď v kilometrech, nebo v minutách a u jednotlivých modelů se může výrazně lišit svým dojezdem. Porovnejte proto parametry více typů a vyberte si model s takovým rozsahem, který nejlépe splňuje vaše požadavky. Pravidlem bývá, že nejdelší dojezd mají nejdražší modely s nejkvalitnějšími bateriemi. Například firma Segway na letošním veletrhu IFA představila novou řadu elektrických koloběžek Ninebot KickScooter MAX G30, které umožňují dojezd na jedno nabití až 65 kilometrů. Oblíbené modely Xiaomi mají dojezd 30-40 kilometrů. Převážná část modelů nejprodávanějších modelů na českém trhu má dojezd kolem 20-25 km, což je naprosto dostačující pro většinu uživatelů.
Výdrž baterie
Kapacita baterie jde ruku v ruce s maximálním dojezdem elektrického skútru. Tato doba se obvykle pohybuje od 40 minut do několika hodin. Výdrž baterie však závisí také na terénu, stylu jízdy a hmotnosti jezdce. Vybití baterie lze během jízdy sledovat na displeji skútru. Obecně platí, že čím větší je kapacita baterie (čím více Ah má), tím delší je dojezd skútru. Všechna zařízení napájená bateriemi ale mají svou životnost. Proto je kvalita vybrané baterie velice důležitá. Téměř všechny elektrické skútry mají lithium-iontové baterie. Renomované značky vybavují e-koloběžky dokonce technologicky vyspělými LiFePo4 bateriemi. Takové typy se vyznačuje vynikající výdrží a umožňuje ujet na jedno nabití přes 40 km.
Doba a způsob nabíjení
Rychlé nabíjení ocení zejména ti, kteří hodlají koloběžku často používat a nemají čas jí dlouho nabíjet. Přesto se doba nabíjení může se pohybovat zhruba mezi 2 – 9 hodinami. Vše závisí na tom, jaký výkon motoru daný model nabízí. Je třeba si uvědomit, že baterie v koloběžce se liší od té ve vašem smartphonu. Zde je zvykem používat baterii, dokud není zcela vybitá, a poté ji zcela nabít. To je však u e-koloběžky škodlivé. Většina výrobců doporučuje, aby byste baterii dobíjeli při každé příležitosti a nenechávali její kapacitu klesnout na minimum. a výrobci). Pro co nejdelší životnost baterie doporučujeme udržovat nabití pokud možno nad 50%. Jen tak docílíte avizované životnosti baterie, která je obvykle 500 – 1000 nabíjecích cyklů.
Ovládání a řízení
Na většině e-koloběžek se zrychluje a zpomaluje pomocí páčky na řídítkách. Počet převodů jednotlivých modelů se může lišit, ale princip zůstává obvykle stejný. (Možnost nastavení několika rychlostních stupňů je výhodná zejména v případě, že na koloběžce bude jezdit i dítě). V nabídce některých výrobců jsou dokonce modely vybavené tempomatem pro nastavení rychlosti, kterou má koloběžka udržovat. Existují také elektrické koloběžky se speciálním gyroskopickým senzorem, díky kterému lze elektrickou koloběžku řídit zatlačením řídítek dopředu, nebo jejich přitažením k řidiči.
Brzdový systém
Zastavování je u koloběžek řešeno několika způsoby. V zadním blatníku levnějších modelů je často umístěna brzda, kterou znáte z klasických koloběžek. Někdy je doplněna elektrickou brzdou pro rychlejší a pohodlnější zastavení. Nejspolehlivější je klasická zadní brzda (bubnová nebo kotoučová), která se ovládá páčkou na řídítkách. U modelů vybavených gyroskopickým systémem se snížení rychlosti reguluje přitažením řídítek směrem k jezdci.
Motor
Motor elektrického skútru je spojen s baterií, která jej pohání. Čím výkonnější je motor, tím lépe elektrický skútr jezdí. Nejběžnější výkon motoru se pohybuje mezi 250 a 500 W. Motory s vyšším výkonem jsou vhodné pro těžší uživatele, nebo pro jízdu do kopce.
Maximální rychlost
Standardní elektrické koloběžky pro dospělé umožňují dosáhnout rychlosti přibližně 25 km/h. Na trhu jsou ale modely, které dosahují rychlosti výrazně vyšší. Jsou schopné pohybovat se rychlostí 40, 50 a některé dokonce i 80 km/h! V případě výběru výkonnější elektrické koloběžky určitě doporučujeme používat ochranné prostředky (helmu, chrániče).
Legislativa a předpisy
Elektrokoloběžka je dopravní prostředek jako každý jiný a je tedy potřeba vědět, jaká pravidla musíme dodržovat při jejím provozování. Kromě používání zdravého rozumu a odpovídajících ochranných prostředků je dobré vědět, že po chodníku se můžete pohybovat maximálně rychlostí chůze, tedy asi 6 km/h. Na cyklostezkách se můžete pohybovat maximální rychlostí 25 km/h. A jak je to na silnici ? Tady je vysvětlení trošku složitější. Pokud na silnici pojedete vyšší rychlostí můžete tak podle současné legislativy učinit pouze vlastní silou, případně za podpory elektromotoru do maximálního výkonu 500W. Pokud si koupíte koloběžku s výkonem motoru nad 500W musíte si uvědomit, že takový model není vhodný k provozu na veřejných komunikacích.
Nejlepší elektrické koloběžky
Na co si dát pozor a jak se pohybovat na elektrické koloběžce po přečtení článku již víte, takže se pojďme podívat, které z nich jsou podle nás i ostatních uživatelů nejlepší. Zaměřili jsme se na všechny cenové, hmotnostní a výkonnostní kategorie a vytvořili přehled nejoblíbenějších modelů na českém trhu.
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
Oblíbená elektrokoloběžka zámého čínského výrobce je ideální pro cestování ve městě i mimo něj. Disponuje rozumným výkonem 300W a není ani příliš těžká. V základní výbavě má blatníky a jedno náhradní kolečko. Jediné co maličko ztrpčuje její uvedení do provozu je nutnost stažení aplikace a spárování s koloběžkou. Udávaný dojezd 42 km je možný dle našeho názoru pouze za ideálních podmínek.
Lenovo Electric Scooter M2
Výborný model do městského provozu. Dostatečně výkonný a pohodlný na každodenní cestu do školy, či práce. Jako jedna z mála elektro koloběžek se vyrábí ve více barvách (grafitová, nebo bílá). Na řídítkách najdete LED panel, který zobrazuje aktuální rychlost, výkon, rychlost a další data. Koloběžka má tři typy brzd – elektronickou, kotoučovou a zadní blatníkovou. Krytí IP54 zajišťuje ochranu proti prachu a také ochranu proti stříkající vodě
Sencor Scooter Two Long Range
Šikovná koloběžka s výkonným 400 W motorem působí na první pohled robustním dojmem, ale jezdí se na ní velmi pohodlně. Díky nosnosti až 120 kg vyveze téměř každého i do celkem prudkého kopce. Zadní odpružení výborně tlumí nerovnosti. Výhodou tohoto modelu je přehledná applikace, velký displej a množství přednastavených režimů. Na delších trasách oceníte tempomat a při jízdě v noci zase LED osvětlení a červené výstražné světlo.
Road Star ECO CITY PRO E9
Moderní elektrokoloběžka z lehkých slitin s vysokou nosností. Je osazená úsporným elektromotorem nové generace o výkonu až 500W. Má velice svižnou akceleraci a hravě s ní dosáhnete rychlosti 30 km/h. Nenabízí sice nijak extrémní dojezd (22-30 km), ale válcuje své konkurenty cenou a snadným ovládáním. Pneumatiky jsou bezdušové, ale kupodivu překonávají drobné nerovnosti celkem komfortně.
Xiaomi Mi 1S
Minimalistický model Xiaomi Mijia Electric Scooter 1S je vhodný spíše pro děti, nebo lehčí osoby, protože jeho nosnost udávaná výrobcem je max. 100 kg. Na druhou stranu je to však velice lehký a skladný model, který se snadno přenáší. Nabízí tři rychlostní režimy: režim chůze 5 km / h, standardní režim 20 km / h a sportovní režim 25 km / h. Protože má menší kola a nedisponuje odpružením, je vhodná spíše pro rovné a kvalitní povrchy.
MS Energy e10
Elektrická koloběžka MS Energy e10 není sice produktem nějaké renomované značky, přesto si zasluhuje pozornost. Ze všech recenzovaných modelů poskytuje asi nejkomfortnější jízdu díky velkým 10″ nafukovacím kolům. Velký výkon vyžaduje také kvalitní brzdy a ty jsou na tomto modelu opravdu velice účinné. Brzdový systém se skládá ze zadní mechanické kotoučové brzdy, přední elektronické brzdy a systému EBS. Koloběžka se dá sice jednoduše složit, ale při hmotnosti téměř 20 kg je její přenášení náročnější.