Externí disk posloží jako skvělý pomocník při nutnosti přesunout větší datové soubory. Je však možné externí disk využívat i jako přídavné datové uložiště u počítače. Jaké externí disky jsou nejlepší se dozvíte ve srovnávací recenzi.
Recenze externích disků
Nejlepší cena/výkon | Nejlepší výkon | Dobrá volba za rozumnou cenu | Nejlepší výbava za nízkou cenu |
---|---|---|---|
WD Elements Portable 2TB | Seagate Backup Plus Hub Desk 8TB | Samsung 860 EVO 250GB | Verbatim Store 'n' Go 1TB, 2,5" |
+ kapacita | + vhodný jako stolní externí disk | + kvalitní produkt za rozumnou cenu | + velmi výhodná cena za 1 TB |
+ malý | + velká kapacita | + rychlý | + elegantní design |
+ odolný | + dobrá cena za GB | + odolný | + tichý |
- plastové tělo, náchylné k přehřívání | - není vhodný k přenášení, je náchylnější na poškození | - menší kapacita | - vyšší hmotnost a rozměry |
Externí disk dovolí ukládat velké množství dat mimo pevný disk počítače nebo notebook. Uvažujete nad koupí externího disku? Nejprve se seznamte s jejich parametry. Díky tomu budete mít jasno, jak vybrat to správné zařízení. Nabídka externích disků je totiž velmi široká. Vše klíčové pro výběr se dozvíte v naší recenzi externích disků. V následujícím textu se zabýváme tím, jak vybrat externí disk. A na konci najdete také srovnání nejlepších externích disků.
Obsah recenze
Jak vybrat externí disk
Ještě před tím, než začnete vybírat, ujasněte si jednu věc. A to, zda skutečně potřebujete snadno přenositelný externí disk nebo spíše pevný disk, který se stane součástí vašeho počítače nebo notebooku. Pevným diskům jsme se věnovali v samostatné recenzi. V následujícím textu se zaměříme právě na disky externí.
Při výběru externího disku se zaměřte na jeho kapacitu. Záleží na tom, co vše na něj chcete ukládat a na co ho budete používat. Toto rozhodnutí vám pomůže také s výběrem správného typu externího disku. Na trhu je několik variant, přičemž každá má své přednosti a zápory.
Způsob zapojení má vliv na to, jak rychle bude disk pracovat (a také na jeho kompatibilitu). Rychlost ovlivňuje i rychlost čtení a zápisu, uváděná v MB/s. Další důležitou položkou je velikost disku. Setkáte se s menšími a většími variantami, přičemž každá má trochu jiné využití.
Pokud na disk budete ukládat citlivá data, vyplatí se je zabezpečit. Dnes můžete využít hned několik způsobů, jak toho docílit. Při výběru se zaměřte i na odolnost zařízení a jeho příslušenství.
Co se ceny týče, tak nenároční uživatelé, kteří se spokojí s pomalejším externím diskem a menší kapacitou, si vyberou mezi modely za 1000 až 2000 Kč. Za výkonnější disky s vyšší kapacitou si logicky připlatíte. Za takový zlatý střed se považuje cena od 2000 Kč do cca 5000 Kč.
Jaký je rozdíl mezi pevným diskem a externím diskem
Pokud potřebujete významně rozšířit úložiště vašeho počítače, máte na výběr hned ze dvou řešení. Pevný disk je napevno vestavěný uvnitř zařízení (počítač, notebook). Slouží jako úložiště pro často používané programy a data.
Pokud ale na disk chcete ukládat ne tak často používaná data (fotografie, dokumenty, filmy atd.), a navíc je snadno přenášet, zvolte spíše externí disk. Další výhodou je, že jsou tato data uložena bezpečněji než na interním pevném disku. Externí disk skvěle poslouží pro zálohování. Některé modely navíc umožňují vzdálený přístup pro několik uživatelů a zařízení.
Kapacita úložiště
Velikost úložiště je nejdůležitějším parametrem, od kterého byste se při výběru měli odrazit. Pro jakou kapacitu se rozhodnete záleží hodně na tom, kolik místa potřebujete. Nelze obecně říct, jaká hodnota je nejlepší.
Pro běžné domácí použití, ukládání filmů a dokumentů, popř. zálohování dat, doporučujeme velikost alespoň okolo 2 TB. Pokud si vystačíte s menším objemem, můžete si pořídit i externí disk o velikosti 500 GB či méně.
Čím víc bude externí disk zaplněn, tím pomaleji se bude načítat po připojení k počítači. To proto, že musí pro uživatele připravit všechna data k okamžitému použití. Tento fakt platí především u HDD typu, SSD typ pracuje podstatně rychleji. Pokud si tedy vystačíte s menší kapacitou pod 1 TB, o důvod víc po takovém modelu sáhnout.
Typy externích disků
Externí disky se dělí, tak jako interní pevné disky, na dva základní typy: HDD a SSD. Liší se od sebe cenou za GB a rychlostí, kterou pracují. Setkáte se ale i s dalším, hybridním typem SSHD a disky speciálně vyvinutými pro herní konzole. Každý jsme rozpracovali v samostatné kapitole.
Ač se může na první pohled zdát, že výkonnější musí být jednoznačně lepší, není tomu tak. Tak jako vždy záleží na tom, co od externího disku očekáváte a na co ho potřebujete.
HDD disk
Uvnitř HDD disku najdete pohyblivé součástky, které vykonávají zápis dat. Výhoda HDD disků je především v nižší ceně za GB. Datový zápis u tohoto typu není ničím omezený – je v podstatě nekonečný.
Nevýhoda HDD disků spočívá v jejich nižší rychlosti. Během provozu jsou také podstatně hlučnější a mají vyšší nároky na energii. Nejsou tak odolné jako jejich SSD protějšek. Hrozí u nich mechanické poškození, ať už pádem z výšky nebo obyčejnými otřesy při přesunu z místa na místo. Rozhodně se vyplatí uchovávat ho v pouzdru nebo ochranném obalu, jelikož je poměrně choulostivý.
SSD disk
SSD pracuje na podobné bázi jako flash disky. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jde o modernější technologii, než jakou používá HDD disk. Výhodou SSD disků je to, že pracují rychleji než HDD typ. Rychleji čte i zapisuje data. Pokud tedy potřebujete překopírovat velké množství dat během chvíle a nechcete čekat, sáhněte po SSD typu. Nemají tak velké nároky na spotřebu, a navíc jsou tiché – téměř bez vibrací a dalších zvuků.
Nevýhodou SDD disků je vyšší cena za GB v porovnání s HDD typem. Další je omezený počet zápisů. Novější SSD disky umí ale tento problém vyřešit, a tak se jím už nemusíte zabývat, pokud budete váš disk používat správným způsobem.
SSHD disk
Tento hybridní typ byl vytvořen proto, aby zaplnil díru na trhu mezi HDD a SSD typem. A to ještě v dobách, kdy SSD disk byl znatelně dražší než dnes. SSD v tomto hybridu pracuje s nejčastěji používanými programy a daty. Na HDD disk se ukládá zbytek. Tím měl vzniknout jakýsi kompromis mezi výkonem a cenou – rychlejší HDD a levnější SSD. Tato technologie je ale dnes vytlačována dostupnějšími SSD modely.
Externí disk pro herní konzole
Externí disk pro herní konzole vyřeší nedostatek úložní kapacity u Playstationa nebo Xboxu. Jsou uzpůsobeny pro ukládání her. Nemusíte se bát zhoršení herního výkonu. Navíc vás potěší elegantním designem, který se bude s konzolí skvěle doplňovat. K dostání jsou poměrně velkokapacitní varianty za dobrou cenu.
Pokud se bojíte toho, že byste ho po zakoupení konzole s větší kapacitou už nevyužili, obáváte se zbytečně. Externí disk pro herní konzole můžete jednoduše přeformátovat a používat ho k notebooku nebo PC úplně stejně jako klasický externí disk.
Způsob zapojení
Externí disky se nejčastěji připojují prostřednictvím USB. Na trhu jsou k dostání i další varianty, například Thunderbolt, FireWire, eSATA či s LAN konektorem. Setkáte se i s bezdrátovými disky. Způsob zapojení má vliv na to, jak rychle bude externí disk pracovat. Toto dělení si podrobněji projdeme v následující kapitole.
USB
Nejčastěji používaný způsob připojení je skrz USB. Setkáte se s více generacemi:
- USB 1.0
- USB 2.0
- USB 3.0
USB 1.0 vám nedoporučujeme, jelikož je spojený s nízkou rychlostí. A to především při přenášení většího objemu dat. Na trhu s externími disky se s ním už příliš nesetkáte, jelikož jde o poměrně neefektivní generaci. Pokud na něj přesto narazíte, raději se mu vyhněte a poohlédněte se po uspokojivější alternativě.
USB 2.0 nabízí uspokojivou přenosovou rychlost. Pokud nemáte v plánu přesouvat výrazně velké soubory, bude vám stačit. Na běžné domácí použití je dostačující.
V případě, že máte vyšší nároky, doporučujeme USB 3.0. Tato generace nabízí několikanásobně vyšší rychlost, než USB 2.0. Díky tomu budete kopírovat i objemné soubory během chvíle a nehrozí vám zdlouhavé čekání.
Thunderbolt
Thunderbolt od společnosti Intel nabízí nejrychlejší přenos ze všech dostupných technologií. Zpočátku se používal pouze pro Apple zařízení. Dnes už je ale možné pouřídit ho i na běžné PC či notebook s operačním systémem Windows. Špičkový výkon je bohužel spojen s vysokou cenou.
FireWire
FireWire pracuje rychleji než USB 2.0. Stejně jako USB, i FireWire má více generací. Rozdíl mezi nimi poznáte celkem snadno – číslo v názvu modelu označuje maximální rychlost přenosu. Tak například FireWire 3200 má maximální rychlost přenosu 3200 MB/ s atd.
Rozhraní FireWire se nejčastěji používá u kamer. Pokud tedy chcete externí disk zakoupit pro ukládání videosouborů v té nejvyšší kvalitě, bude se vám hodit. Dejte si ale pozor na kompatibilitu s notebooky a počítači. Ty FireWire ne vždy podporují. To se naštěstí dá vyřešit dokoupením řadiče. Kvůli tomuto „handicapu“ není příliš rozšířený.
eSata
eSata přenáší data rychleji než USB 2.0, ale pokulhává za třetí generací. Skrze eSata bohužel není možné externí disk napájet. A tak je nutné řešit ještě připojení do elektrické sítě, která disk rozběhne. Navíc není kompatibilní s velkým množstvím stolních počítačů. Tak jako s FireWire, ani s eSata se příliš často nesetkáte.
LAN konektor
Externí disky s LAN konektorem můžete připojit do místní sítě. Tak docílíte toho, že k úložišti získá přístup více uživatelů najednou z různých zařízení. Mohou na externí disk ukládat, případně z něj stahovat soubory. Jde o dobré řešení například do kanceláře nebo pro vícečlennou domácnost.
Bezdrátový externí disk
Bezdrátový externí disk připojíte do Wi-Fi sítě. Data se budou přenášet v závislosti na její rychlosti. Jde o velmi praktické řešení, především pokud máte rádi smart elektroniku. Bezdrátový disk totiž můžete připojit nejen k počítači nebo notebooku, ale i dalším chytrým zařízením, ať už je to telefon, tablet nebo smart TV.
Budete tak moci používat jedno úložiště na všech zařízeních najednou. V tomto případě se vám pravděpodobně vyplatí zakoupit disk s vyšší kapacito. Budete na něj moc dávat fotografie, dokumenty i filmy, seriály či hudbu.
Velikost
Externí disky si lidé nejčastěji pořizují proto, aby s ním mohli snadno přenášet data z jednoho zařízení do druhého. Pokud je to i váš případ a počítáte s tím, že s diskem budete často cestovat, doporučujeme vám spíše menší varianty. V případě, že disk pořizujete proto, aby byl nepřetržitě zapojen v jednom počítači, volte raději větší rozměry. Takové externí disky jsou totiž tomuto typu provozu lépe uzpůsobeny. Nyní se na tyto typy podíváme podrobněji.
Menší disk – 1,8 palců a 2,5 palců
Externí disky s menším rozměrem se hodí na časté přenášení. V porovnání s druhým velikostním typem se u nich setkáte s vyšší cenou za GB. Co se týče napájení, tak těchto u menších modelů postačí pouze skrze USB konektor.
Větší disk – 3,5 palců
Tyto disky se někdy nazývají také stolní. Jsou totiž určené pro trvalé umístění vedle počítače. Často bývají nepřetržitě v provozu. Výrobci proto tento typ uzpůsobují vyšším nárokům na provoz a volí odolnější materiály, které se nebudou tolik přehřívat. Často se setkáte i s ventilátory. Cena za GB je nižší než u menšího typu.
Zásadním rozdílem mezi menším a větším velikostním typem je v napájení. Větší externí disk o rozměru 3,5 palců totiž musí být připojen nejen do počítače, ale i do elektrické sítě. Budete tedy potřebovat adaptér a přístup k elektřině. Pro takový notebook, kdy potřebujete mobilní externí disk, se tento typ naprosto nehodí.
Můžete ho ale využít jako hlavní disk PC, pokud má dostatečnou kapacitu a výkonnost. I tato varianta je možná. Nicméně počítejte s nižší rychlostí oproti klasickému internímu disku, který v tomto případě představuje logičtější volbu.
Kompatibilita
Před nákupem externího disku je důležité ověřit, zda bude daný model kompatibilní s vaším počítačem nebo notebookem. Zkontrolujte si tedy nejen typ USB, ale i operační systém. Starší OS nepodporují velkokapacitní zařízení. A starší počítače zase mají konektory pouze na USB 2.0 a nižší.
Rychlost čtení a zápisu
Rychlost přenosu ovlivňuje způsob připojení a také rychlost čtení a zápisu. Nejčastěji se uvádí v megabajtech za sekundu (MB/s). Čím vyšší hodnota bude, tím rychleji bude externí disk zapisovat a číst data.
Zabezpečení
Externí disky uchovávají vaše data. Snadno se s nimi manipuluje a na rozdíl od pevného disku je může kdokoliv jednoduše sebrat bez toho, aby musel odcizit celý počítač. Je důležité externí disk chránit, o to víc, pokud na něm máte důležité dokumenty či citlivé informace.
Doporučujeme externí disk zaheslovat. K tomu vám dopomůže speciální software. Další možností je šifrování dat. Takové šifrování vám data nejen ochrání, ale navíc zlepší rychlost jejich přenosu. Některá zařízení mají dokonce zabudovanou čtečku otisků prstů, tak jako jste zvyklí u smartphonů nebo tabletů. S čtečkou budete mít jistotu, že se k datům nedostane nikdo jiný kromě vás. Pokud ale hodláte externí disk sdílet například s celou rodinou, čtečku otisků pravděpodobně potřebovat nebudete.
Odolnost proti prachu a nárazům
Také externí disky se vyrábějí v odolných variantách. Setkáte se s pogumovaným povrchem a krytými konektory. Některé externí disky jsou vodotěsné a odolné prachu. Nebo mohou mít zabudovaný
G-Shock Senzor. Ten samovolně zapíná ochranu dat v případě ohrožení a nepřiměřené manipulaci. Opravdu odolné externí disky mají armádní certifikace. Ty získaly na základě splnění zátěžových testů.
Příslušenství
Externí disky mohou mít příslušenství, které zvyšuje jeho životnost, či jinak vylepšuje uživatelský zážitek. Nejčastěji se k externímu disku dodává ochranné pouzdro nebo obal. To vylepší jeho odolnost vůči poškození, prachu nebo vodě. Obal může být i designový – pokud tedy chcete, aby externí disk dobře vypadal, jeho fádní vzhled můžete vylepšit stylovým obalem.
Užitečné jsou také USB huby. Ty využijete v případě, že váš počítač má méně USB slotů, než momentálně potřebujete používat. USB huby se dají jednoduše dokoupit. Osvědčí se vám pro více zařízení než jen pro externí disk. Součástí každého balení by měl být samozřejmě základní kabel pro připojení k počítači nebo notebooku.
Často pokládané otázky
V následující kapitole se podíváme na otázky, které zákazníky nejčastěji zajímají. Usnadní vám to nejen samotný výběr, ale i pozdější používání externího disku.
Jak se starat o externí disk?
Externí disk je náchylný na poškození. Při manipulaci si dejte pozor na otřesy a pády z výšky. Vyvarujte se také přehřívání. Pokud potřebujete disk používat nepřetržitě, vybírejte konstrukci z odolnějších materiálů (např. hliník), které se tak snadno nepřehřívají.
Je lepší HDD nebo SSD disk?
HDD disk nabízí vyšší kapacitu úložiště za výhodnější cenu. Přenos a zápis dat ale neprobíhá tak rychle, jako u SSD typu. Ten pracuje výrazně rychleji a je také odolnější. HDD se skládá z více součástek, a proto je náchylnější k poškození. U SSD však počítejte s vyšší cenou za GB.
Je možné používat externí disk jako hlavní disk PC?
Ano, je to možné. Přesto vám to příliš nedoporučujeme. Externí disky pracují podstatně pomaleji, a ne všechny jsou uzpůsobeny k nepřetržitému připojení a provozu. Nicméně externí disk lze připojit k počítači a nainstalovat na něj operační systém.
Nejlepší externí disky
WD Elements Portable 2TB
Tento HDD disk má dostatečnou kapacitu pro běžné používání. Má malé rozměry a bez problémů si ho vezmete kamkoliv s sebou. Podporuje jak USB 2.0, tak USB 3.0, využijete ho tedy i pro starší počítače. Není potřeba ho externě napájet. Je odolný proti nárazům. Výhodou je také to, že zapisuje a čte data na HDD typ poměrně rychle.
Seagate Backup Plus Hub Desk 8TB
Tento HDD disk patří do 3,5 palcové kategorie. Hodí se jako stolní externí disk, se kterým nebudete příliš často manipulovat. Díky velkému úložišti na něj můžete nahrávat velké množství dat a multimédií v té nejvyšší kvalitě. Hodí se jak do domácnosti, tak do kanceláře a pro profesionální využití. Pracuje rychle díky USB 3.0, stále se však jedná o HDD typ, tudíž nemůžete čekat tak vysokou rychlost jako u SSD typu. Na to si dejte pozor zejména s přihlédnutím k velké kapacitě.
Samsung 860 EVO 250GB
Tento SSD disk od firmy Samsung vás potěší rychlým přenosem a čtením dat. Díky vysoké vyrovnávací paměti podává velmi dobrý výkon. Je k dispozici ve 2,5 palcovém provedení. Je tedy ideální pro notebooky a uživatele, kteří nepotřebují velkokapacitní zařízení. Nabízí totiž úložiště o velikosti 250 GB. Potěší dlouhou životností a odolností.
Verbatim Store ‚n‘ Go 1TB, 2,5″
Tento HDD disk má sice pomalejší chod, za to nabízí 1 TB úložiště za velmi uspokojivou cenu. Tento 2,5 palcový disk je ideální pro přenášení. Mohl by mít trochu menší rozměry a nižší hmotnost, nicméně pro nenáročného uživatele, který hledá výhodnou koupi, jde o skvělou volbu. Není hlučný, a navíc má líbivý elegantní vzhled.
SanDisk Extreme 1TB
Tento rychlý a výkonný SSD disk s úložištěm 1 TB. Na SSD typ danou kapacitu nabízí za výhodnou cenu. Pracuje rychle a nabízí software na ochranu souborů heslem. Kompatibilní s PC i Apple. Je odolný vůči poškození, prachu i vodě. Je malý, a ani si nevšimnete, že ho máte u sebe. Váží totiž jen 79 g. Díky šikovnému otvoru ho můžete pověsit prakticky kamkoliv.