Fotoaparát je čím dál tím důležitější součástí mobilních telefonů a jejich kvalita se posouvá mílovými kroky vpřed, třeba i díky umělé inteligenci. Jaké jsou aktuálně nejlepší fotomobily? Recenze a srovnání fotomobilů.
Recenze fotomobilů
Dnes se stále častěji fotí pomocí chytrých telefonů a zrcadlovky jsou opravdu hlavně pro profesionální fotografy. Není se čemu divit, protože doba tomu přeje – chytré telefony jsou stále propracovanější a kvalita vzniklých fotografií se neustále posouvá. Navíc většina výsledných fotografií putuje na sociální sítě, pro které není potřeba TOP kvalita. Podívejte se, jak vybrat kvalitní fotomobil, se kterým pořídíte ty nejlepší fotky.
Věděli jste, že současné chytré telefony jsou úrovní svých fotoaparátů velkou konkurencí pro výrobce klasických fotoaparátů, třeba zrcadlovek? Především pak po technické stránce, a to díky výkonným procesorům.
Obsah recenze
3 nejlepší fotomobily
1. Huawei P40 Pro 8GB/256GB Dual SIM: za málo peněz hodně muziky
2. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM: fotomobil pro náročnější
3. Apple iPhone 12 Pro Max 128GB: fotomobil pro bezkonkurenční fotografie
Jak vybrat fotomobil, jaké parametry rozhodují?
Možná si myslíte, že jediným důležitým parametrem, podle kterého vyberete kvalitní fotomobil, je počet megapixelů. Není to ale pravda. Dokonce počet megapixelů nemusí hrát až takovou roli. Problematika je daleko složitější. Záleží také na dalších komponentech fotoaparátu, především pak na senzoru a čočce. To je zároveň důvod, proč profesionální fotoaparát bude vždy lepší než fotomobil.
Pokud nepotřebujete fotit profesionálně a využívat výsledné fotografie na velkoformátové plochy, bude pro vás fotomobil skvělým řešením. Jeho obrovskou předností je univerzálnost. Můžete s ním volat, posílat zprávy, procházet internet, používat ho jako navigaci, fotit a mnoho dalšího. Univerzálnost dnešní mobilních telefonů je obrovská.
Nejdůležitější části a vlastnosti u fotomobilů
Přesto ale, pokud chcete opravdu kvalitní fotomobil, je vhodné zaměřit se na některé parametry více než na jiné. Několik parametrů, jako jsou především rozlišení fotoaparátu, velikost snímače nebo počet objektivů, je přímo úměrných kvalitě výsledné fotografie. Stejně jako je dobré zajímat se o některé části fotoaparátu uvnitř telefonu, protože počet megapixelů nerozhoduje.
- Čočka a její kvalita je nejdůležitější. Slouží totiž k tomu, aby soustředila světlo na senzor – kvalitnější čočky soustřeďují do senzoru více světla a díky tomu je obraz ostřejší. Najdete ji podle čísla a jednotky (f), například f/1.8.
- Senzor zachycuje světlo z čočky a vytváří podklady pro fotografii. Čím je senzor větší, tím bude výsledná fotografie kvalitnější. Rozměry chytrých telefonů samozřejmě velikost částečně omezují, proto mají výhodu profesionální zrcadlovky.
Rozlišení
Není jediným hlavním kritériem výběru fotomobilu. Nicméně důležité určitě je a ignorovat ho nelze. Rozlišení je důležité hlavně pokud chcete vytvářet kvalitní fotografie při velkých rozměrech. Udává se v megapixelech a říká, kolik bodů je na fotografii. Čím více bodů, tím je fotografie ostřejší a není na ní tolik šumu. Nenechte se proto zmást pouze samotným počtem megapixelů, rozhodující je samozřejmě také velikost snímače.
Velikost snímače
Dalo by se říct, že právě velikost snímače je tím nejdůležitějším. Rozhoduje totiž o výsledné kvalitě fotografie. Hodnota velikosti snímače je opravdu malá, udává se ve velikostech zlomku palce. Například hodnota velikosti snímače fotomobilu 1/3,2“ je ve skutečně 0,3125 palce. Můžete se ale snadno orientovat tak, že čím větší hodnota je, tím je snímač prostě větší a tedy lepší. Rozhodně nemusíte kvůli výběru fotomobilu proniknout do detailu problematiky snímače.
Problémem je, že někteří výrobci zkrátka velikost snímače na mobilním telefonu neuvádějí, protože většina zákazníků se o tento údaj nezajímá. Je potom složité velikost snímače dohledat.
Počet objektivů
Zatímco dříve bylo více objektivů na telefonu spíše sci-fi, doba pokročila a dnes je to běžné. Obecně platí pravidlo, že čím více je na fotomobilu objektivů, tím lepší budou snímky. Není to ale tak, že by vždy pracovaly všechny objektivy, volí se podle toho, co zrovna fotíte. Většinou je jeden senzor hlavní s vysokým rozlišením a zbytek jsou vedlejší objektivy. Nicméně díky více objektivům můžete fotit ultraširoké snímky, například architekturu, ale stejně tak můžete využít makro snímky s dokonale rozostřeným pozadím. Dříve byly běžné duální fotoaparáty, dnes mají fotomobily i 4 a více objektivů.
Světelnost objektivu
Tento parametr ovlivňuje hlavně pořízení snímku za zhoršených světelných podmínek. Nicméně pokud si chcete koupit fotomobil, nejspíš budete chtít kvalitní fotografie vždy. Proto se ptejte také po světelnosti objektivu. Světelnost prakticky říká, kolik zvládne objektiv propustit světla. Světelnost je dána hodnotou například f/2,8. Platí, že čím je nižší číslo za lomítkem, tím lepších výsledků s objektivem dosáhnete.
Dnešní kvalitní fotomobily už nabízejí světelnost objektivu pod hodnotu f/2,0, tedy velmi dobrou světelnost. Mobilní telefony pod touto hodnotou jsou opravdu dobré a zakládají si na kvalitě svého fotoaparátu. Často pomáhá také procesor, který automaticky fotografii upravuje tak, aby byla přirozená – do jisté míry pak může pomoct a digitálně zlepšit světelnost.
Stabilizátor obrazu
Stabilizátorem obrazu dnes disponuje každý chytrý telefon. Navíc telefony, které se chtějí zařadit do třídy fotomobilů, disponují často ještě lepším stabilizátorem obrazu. Stabilizátor obrazu je potřeba nejen při focení, ale hlavně při videu. Stará se o to, aby se obraz nerozmazal vlivem mikropohybů, protože není možné v rukou udržet telefon stabilně bez pohybu.
Dnešní řešení je často hardwarový, ale i softwarový stabilizátor obrazu, díky kterému jsou výsledné fotografie téměř tak ostré, jako ze stativu. Jedná se o algoritmus, který dokáže dopočítat a složit fotografii z těch nejostřejších segmentů. Díky tomu je výsledná fotografie opravdu ostrá.
Optický a digitální zoom
Mezi digitální a optickým zoomem je velký rozdíl. Přiblížení se může hodit kdykoli. Přestože se příliš často nepoužívá. Ovšem není přiblížení jako přiblížení. Zatímco optické přiblížení je opravdové optické přiblížení, které zároveň zachová i nejvyšší možnou kvalitu obrazu, digitální přiblížení je prakticky jen výřez digitálně zvětšený na celou velikost fotografie – proto dochází k velké ztrátě kvality.
- Optický zoom je bezztrátové přiblížení, které využívá přiblížení pomocí čoček. Takové přiblížení je nejkvalitnější. Ovšem u fotomobilů se příliš soustava optických čoček nevyskytuje – problémem je cena i rozměr.
- Digitální zoom využívá většina smartphonů, jde v podstatě o digitální výřez z obrazu, který se roztáhne na celou šířku. Jde o poměrně ztrátovou metodu, kdy vzniká na fotografii mnoho šumu a nedokonalých pixelů.
Automatické zaostření
Automatické zaostření fotografie je dnes většinou samozřejmostí, ale je dobré se alespoň podívat, jak funguje. Většinou u levnějších fotomobilů může být automatické zaostření nepřesné a nemusí dobře zvládat například zaostření předmětu v popředí obrazu. Špatné automatické ostření nemusí dobře rozostřit obraz fotografie v pozadí a často tak může docházet k opravdu špatným kompozicím. Pokud nemá fotomobil kvalitní automatické zaostření, nebudou fotografie vypadat nikdy dobře.
Další funkce a vlastnosti
Představili jsme si hlavní kritéria a klíčové vlastnosti, na které byste se měli při výběru toho nejlepšího fotomobilu zaměřit. Právě tyto vlastnosti rozhodují o kvalitě výsledné fotografie nejlépe. Na druhou stranu je ale ještě mnoho funkcí a vlastností, které nejsou tak rozhodující, ale mohou výrazně zlepšit používání fotomobilu. Podívejte se, na co se ještě při výběru dále zaměřit.
- Expresní focení vám umožní fotografovat pomocí určitého gesta. Případně si můžete spoušť fotoaparátu nastavit například na tlačítko ovládání hlasitosti. Výrazně to usnadňuje fotografování v některých momentech, třeba při selfie.
- Blesk neboli přisvětlení snímku je řešeno pomocí LED diody. Dnes je naprostým standardem a některé fotomobily mají například diody rovnou 2. Existují také externí blesky.
- ISO říká, jak citlivý snímač fotomobilu je. Čím je ISO vyšší, tím lepší a světlejší pořídíte fotografie při zhoršených světelných podmínkách. Pozor ale na to, že s rostoucím ISO se zvyšuje také poměr šumu na fotografii. Většina fotomobilů ovládá ISO automaticky, ale v nastavení můžete často přepnout na manuální hodnoty.
- HDR je důležitá funkcionalita zejména pro snímání venkovních fotografií. Výsledná fotografie totiž vzniká z více expozicí o různém nastavení. Následně je vše pomocí algoritmu vloženo do jedné fotky. Fotografie je potom barevnější a obsahuje skutečnější paletu barev.
- Paměť je u fotomobilu důležitá, protože budete potřebovat velké interní úložiště pro pořízené fotografie. Dnes samozřejmě můžete fotografie rovnou nahrávat do cloudu, ale aspoň 128 GB interního úložiště doporučujeme.
- Zpracování fotografií pomocí předinstalovaného programu je také výhoda. Profesionální aplikace pro úpravu fotografií jsou totiž většinou placené. Je výhoda, když společně se zakoupeným fotomobilem máte i licenci pro nějaký profesionální program pro úpravu fotografií a můžete je upravit rovnou v telefonu.
Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM: fotomobil za nejnižší cenu
Ideální fotomobil Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM pro méně náročné. Pořídíte s ním kvalitní fotografie a zvládnete mnoho běžných úkonů. Huawei je velmi progresivní značka z Číny. O dokonalé snímky se stará fotoaparát s rozlišením 40 MPx s výjimečnou světelností i za horších světelných podmínek.
Huawei P40 Pro 8GB/256GB Dual SIM: za málo peněz hodně muziky
Další povedený model od čínského výrobce Huawei. Výkonnější Huawei P40 Pro 8GB/256GB Dual SIM vás potěší hned 4 objektivy LEICA. Hlavní objektiv má úchvatné rozlišení 50 MPx a kvalitní snímač. Zvládá kvalitní fotografie během dne, ale i za zhoršených světelných podmínek nebo dokonce v noci.
Xiaomi Mi 10 Pro 8GB/256GB: výhodná střední třída fotomobilu
Ještě před nedávnem prakticky neznámý výrobce, který si dnes získal velkou oblibu. Právě takový je Xiaomi. Jeho nový model Xiaomi Mi 10 Pro 8GB/256GB přináší unikátní funkce, technologické vychytávky a inovace. Pozorovat to jde také na fotoaparátu, který spadá do kategorie fotomobilů. Hned 4 objektivy a 108 MPx kamera vyfotí dokonale vše do nejmenších detailů. Skvěle umí také makro fotky makro objektivem. Díky propracované kompresy vám navíc hned tak nezaplní interní paměť.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM: fotomobil pro náročnější
Vysoce odolný a kvalitní model od Samsungu Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM patří už mezi dražší modely, ale stojí za to. Ohromí vás především jeho špičkově vybavený fotoaparát. Jeho rozlišení 108 MPx, až 10krát optický zoom a čtyři objektivy. Bezproblémový záznam videa v rozlišení 8K a skvělá stabilizace. Ideální pro zachycení dokonalých okamžiků.
Apple iPhone 12 Pro Max 128GB: fotomobil pro bezkonkurenční fotografie
Naprostá špička, pokud chcete vytvářet téměř profesionální fotky. Právě takový je fotomobil Apple iPhone 12 Pro Max 128GB. Bezkonkurenční výkon pomáhá umělé inteligenci vylepšovat fotky. Trojitý objektiv a noční režim, který přidá snímkům o 27 % více světla. Hlavně inteligentní technologie focení LiDAR.