Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?
Recenze gramofonů
Gramofony (nespisovně také „gramofón“) dnes zažívají svůj velký návrat. Přežily dobu magnetofonů, CD přehrávačů, přenosných MP3 přehrávačů a dalších technických vymožeností, například telefonů. Zatímco dřív byly gramofony téměř v každé domácnosti, dnes už po nich taková poptávka není. Přesto je ale pořád tak velká, aby se vyplatilo výrobcům gramofony stále inovovat. Naše recenze gramofonů vám ukáže, jak vybrat gramofon, abyste si mohli přehrát staré vinylové desky a opět si užít ten nezapomenutelný ikonický zvuk.
Gramofony jsou dnes také povedeným designovým doplňkem do domácnosti, nejen elektrospotřebičem. Většinou jsou navrženy tak, aby byly na viditelném místě, stejně jako za starých časů. Některé z nich dokonce vypadají jako retro gramofony.
Obsah recenze
K čemu mít dnes gramofon?
Pokud se ptáte, proč je dobré mít dnes moderní gramofon, odpověď je víceméně jasná. Především je na nich opravdu kvalitní zvuk. Dnešní moderní hifi gramofony zvládnou přehrát nejen staré pamětní desky, ale především i současné vinylové desky. Jestliže dáváte přednost kvalitnímu zvuku, rozhodně doporučujeme moderní gramofon, díky kterému opět můžete oprášit nostalgické časy. Navíc dnešní gramofony mají daleko víc funkcí, které určitě využijete.
- Umožňuje přehrát staré vinylové desky
- Můžete staré desky převést do digitálního formátu
- Zvuk je vysoce kvalitní, opravdový poslech pro náročné
- Kvalitní gramofon má i robustní odolnou konstrukci
- Většinou ho můžete kombinovat s HiFi soustavou
- Velké spektrum provedení a funkcí
- Příznivá pořizovací cena až do střední třídy gramofonů
Jaký gramofon? Prohlédněte si ten nejlepší gramofon
Naše gramofon recenze vám představuje 5 nejlepších gramofonů v různých cenových kategoriích, které se rozhodně vyplatí koupit. Nemusíte tak složitě hledat v obchodech opravdu kvalitní gramofon, protože nabídka je pestrá a orientovat se ve všech výhodách dnešních moderních gramofonů není vůbec jednoduché. Následující 3 gramofony jsou tou správnou volbou ve všech směrech. Nechte si poradit od odborníků.
- Pioneer PLX-500
- Audio-Technica AT-LP120-USB
- GPO Retro Picadilly
Dnešní přehrávače gramofonových desek neboli gramofony se od těch původních velmi liší. Dokážete si představit, jak vypadal takový původní gramofon z 90. let 19. století?
Jak vybrat gramofon: Ukážeme vám, na co se při výběru nejvíce zaměřit
Vybrat kvalitní gramofon není složité. Ovšem abyste to zvládli, musíte alespoň vědět, na co se zaměřit a trochu se orientovat. Ukážeme vám, na co byste si měli při výběru dát pozor, co je u gramofonu potřeba, a co naopak je jen zbytečná funkce za spoustu peněz navíc. Samozřejmě, stejně jako u jiných spotřebičů a zboží obecně platí, že nejdražší není automaticky nejlepší – pak by samozřejmě byl výběr daleko jednodušší.
Jaký gramofon vlastně potřebujete?
Určitě je důležité, aby vinyl přehrávač, jak se gramofonu také dříve říkalo, splnil vaše očekávání. Položte si nejdříve otázku, co od gramofonu vlastně čekáte? Je totiž velký rozdíl mezi tím, jestli si jen chcete poslechnout staré vinyly, které máte doma, nebo se chystáte například na dráhu DJs. Podle toho se samozřejmě také liší cena gramofonu. Můžete si pořídit obyčejný gramofon, který se prodává do 2 000 Kč, ale stejně tak luxusní gramofon za 10 a více tisíc.
- Klasický gramofon s reproduktory představuje základní model. Vhodný je především pro nenáročné posluchače. Většinou zvládne přehrát i jiné nosiče, například CD, stejně tak má vstup pro USB (někdy označováno jako gramofon USB). Pokud máte štěstí, zvládne chytat FM/AM rádio.
- HiFi gramofon je určen spíše pro pokročilé posluchače. Mnohdy dokonce nabízí také profesionální poslech v úplné kvalitě, bez zkreslení. Tyto modely jsou dražší a většinou bez integrovaných reproduktorů, zesilovače a dalších komponent, které si budete muset zvlášť dokoupit.
- DJ gramofony představují specifickou skupinu, ve své podstatě podobnou HiFi gramofonům, ovšem jsou více odolné a ještě kvalitnější, také dražší. Mají pokročilé funkce, které slouží k mixování hudby a běžně je nikdo kromě DJ nevyužije.
Gramofon se zesilovačem
Elektrický zesilovač budete potřebovat u gramofonů s elektromagnetickými přenoskami. Díky předzesilovači budete moct zesílit zvuk bez jakéhokoli doprovodného šumu. Většina základních modelů a gramofonů střední třídy pro běžné posluchače, disponuje předzesilovačem. Lepší gramofony jsou už většinou bez předzesilovače, ty budete muset napojit k zesilovači za pomocí vstupu označeného jako phono.
Náhon neboli také pohon
Náhon je odborné označení u gramofonu, běžně se ale používá slovo pohon, ten slouží k otáčení talíře. Moderní gramofony se liší dvojí možností náhonu, které jsou odlišné.
- Řemínkový pohon je podobný klínovému řemenu u automobilu, přesně tak funguje. Pohonná jednotka talíře gramofonu je umístěna mimo samotný talíř, který je uveden do pohybu díky řemínku. Mohlo by se zdát, že tento způsob pohonu je zastaralý, ale opak je pravdou, setkáte se s ním u většiny kvalitních gramofonů, protože minimalizuje vibrace.
- Přímý pohon najdete především u gramofonů určených pro DJs, kteří díky němu mohou lépe korigovat otáčky. Stejně tak je přímý pohon odolnější a umožňuje takzvané skrečování a další techniky pro DJs vlastní.
Pamatujte, že abyste dosáhli co nejčistšího zvuku, nestačí jen řemínkový pohon. Budete potřebovat i kvalitnější gramofon a externí reproduktory ke gramofonu. Stejně jako externí předzesilovač.
Rychlost otáček
Gramofony se liší rychlostí otáček. Pravděpodobně jste ani netušili, že právě rychlost otáček by vás měla při výběru zajímat. Otáčky umožňují přehrávat různé průměry vinylových desek. Jednou z variant je 33,3 otáček za minutu, tato rychlost umožňuje desky o průměru 25 a 30 centimetrů. Oproti tomu 45 otáček za minutu vám umožní přehrát vinyly o průměru 17,5 a 30 cm, především jsou to singly. Pro přehrání opravdu starých desek o průměru 25 cm budete potřebovat 78 otáček za minutu.
Raménka gramofonu
Raménko vždy byly ikonickou součástí gramofonu. Jde o nosný prvek, na kterém je umístěna jedna z nejdůležitějších součástek – jehla gramofonu. Liší se podle tvaru. Rovné raménko je vysoce stabilní a dobře drží v drážce vinylu. Avšak na druhou stranu má většinou horší kvalitu zvuku. Zatímco zahnuté raménko umožňuje kvalitnější zvuk, protože můžete jehlu lépe nastavit – avšak nemá moc rádo poškrábané desky, ze kterých často vyskakuje.
Kvalitu zvuku nejvíce ovlivní přenoska
Přenoska je zodpovědná za samotnou tvorbu zvuku. Právě proto se většinou říká, že kvalita zvuku nejvíce záleží právě na přenosce. Přestože ale ve výsledku je to souhra většiny komponentů gramofonu včetně šasi. Přenoska je u gramofonů vyladěna do detailu, záleží na přesné hmotnosti i přítlaku, protože mají obrovský vliv na výslednou kvalitu zvuku. Přenoska samotná je konstruována podle 2 zcela rozdílných variant.
- Piezoelektrická přenoska je vestavěna u těch levnějších gramofonů. Vyznačují se zhoršenou kvalitou zvuku, kterou ale většinou nenároční posluchači nijak neřeší. Zároveň se rychleji opotřebovávají a celkově jsou zkrátka méně kvalitní.
- Elektromagnetická přenoska je opakem piezoelektrické. Jsou mnohem dražší, ale jejich výsledná kvalita zvuku je nesrovnatelná, zvláště v kombinaci s kvalitním HiFi gramofonem.
Ovládání gramofonu
- Manuální ovládání nemá takřka žádné automatické funkce. Podobné je ovládání starého klasického gramofonu. Desku musíte do gramofonu vložit, spustit a upnout raménko s jehlou.
- Poloautomatické ovládání je rozdílné hlavně po dokončení přehrávání, kdy se alespoň raménko samo zvedne, takže se deska zbytečně dále netočí.
- Automatické ovládání už provede většinu běžných úkonů úplně samo. Postačí vinylovou desku vložit a zmáčknout play. Vše další gramofon udělá sám.
Doplňky jako postradatelný bonus
Gramofony mají dnes i mnoho doplňků, které možná oceníte, ale možná vůbec nevyužijete. Doba pokročila, a tak téměř každý elektrický spotřebič nabízí něco navíc. Má speciální funkce, které například kombinují funkce ještě jiného zařízení. Stejně tak je to také u gramofonů, které mají rozšířené funkce, aby odolaly na dnešním trhu.
Jak už jsme zmínili na začátku, dnes se kombinují lp přehrávače spolu s CD mechanikou, takže můžete bez problému přehrát i CD. Často se jim přezdívá gramofon s CD, což ale není správné označení. Specifické jsou například i bluetooth gramofony, které se umí připojit k bezdrátovému reproduktoru nebo sluchátkům. Kromě toho umožňují také propojení s počítačem prostřednictvím USB portu.
RECENZE gramofonů: Vybrali jsme 5 nejlepších
Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších gramofonů, které se vyplatí pořídit do domácnosti. Zaměřili jsme se především na vlastnosti každého z nich. Naše gramofon recenze brala v potaz také kvalitu zpracování, provedení, protože záleží na tom, jak dlouho vám gramofon vydrží. Celkově je na našem trhu mnoho gramofonů od různých výrobců, najdete například starší gramofony Tesla, gramofon Sony, nebo třeba HiFi věž s gramofonem Lenco.
Vítěz testu: Pioneer PLX-500
Velmi kvalitní gramofon Pioneer PLX-500 se vyznačuje čistým, teplým, analogovým zvukem. Je vhodný také k profesionálnímu použití. Má luxusní design a pevnou konstrukci, díky čemuž tlumí vibrace, které by mohly kvalitu zvuku narušovat. Obsahuje také USB slot pro přehrávání digitálních nahrávek. Tento gramofon také spolupracuje s rekordérem DVS Plus Pack a mixerem a disky s časovým kódem RB-VS1-K – je tedy možné nahrávat v digitálním formátu.
Audio-Technica AT-LP120-USB: kvalitní gramofon nad 5 000 Kč
Technics gramofon s přímým náhonem, ale přesto skvěle vyladěným zvukem díky vyváženému raménku. Kvalitní talíř s přilnavým povrchem zaručuje přesné usazení LP desky. Nastavit si můžete také rychlost přehrávání, resp. rychlost otáček talíře. Samozřejmostí je i oboustranný chod. Gramofon Audio-Technica AT-LP120-USB budete moci také připojit k počítači pomocí USB konektoru. Díky tomu můžete například digitalizovat starou hudbu na vinylech.
Lenco L-3808: výborný gramofon v kategorii do 5 000 Kč
Svým designem na první pohled připomíná klasické retro gramofony. Lenco gramofon je už podle značky kvalitní kousek od tradičního výrobce. Jedná se o poloautomatický gramofon s přímým pohonem, ale přesto dobrým tlumením vibrací, takže výsledný zvuk je kvalitní – nicméně nedoporučili bychom ho opravdu náročným posluchačům, ti se musejí porozhlédnout v jiné cenové kategorii. Přestože se Lenco L-3808 tváří jako retro gramofon, nabídne vám třeba digitální USB 2.0 konektor.
GPO Retro Picadilly: levný, a přesto kvalitní gramofon do 3000 Kč
GPO Retro Picadilly patří do skupiny cenově dostupných gramofonů, které však zároveň nabízejí mnoho užitečných funkcí jako je podpora Bluetooth, připojení sluchátek či nastavitelná rychlost přehrávání. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o levnější model, takže kvalita zvuku nemusí úplně vyhovovat náročných posluchačům hudby.
ION Mustang LP: unikátní retro vzhled
Poloautomatický gramofon ION Mustang LP vyniká především svým unikátní retro designem. Právě ten je pro gramofon Mustang často typický. Jak už design napovídá, je gramofon velmi inspirován ikonickým Fordem Mustangem. Kromě toho ale gramofon nabízí kvalitní zvuk za velmi nízkou cenu. Jestliže nejste příliš náročný posluchač a chcete mít doma designově ikonický gramofon, je ION Mustang správná volba.
Závěr: kvalitní gramofon nemusí stát desetitisíce
Naše recenze gramofonů vám ukázala, jak vybrat gramofon, abyste nenaletěli. Výrobců je opravdu mnoho a vyznat se v gramofonech není jednoduché. Existuje však více kvalitních značek, než se dostalo do našeho výběru, například Crosley gramofon nebo klasický Pioneer gramofon. Dobré, a přitom levné bývají také gramofony Sencor nebo GPO Retro. Pro většinu posluchačů bohatě postačí gramofon do 5 000 Kč.
TIP: Hledáte zařízení pro přehrávání digitální hudby na CD? Vsaďte na kvalitní Hi-Fi věž. Velké srovnání Hi-Fi systémů najdete v našem předchozím článku.