Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.
Recenze herních konzolí
Na trhu není mnoho herních konzolí, přesto je velice konkurenční a jednotliví výrobci nabízejí své herní konzole s menšími výhodami a nevýhodami. Jaká je ta nejvhodnější pro vás?
Obsah recenze
Jaké jsou nejlepší herní konzole (nejen) současnosti?
V současné době je možné považovat za nejlepší herní konzole produkty společností Sony, Microsoft a Nintendo. Ačkoli si první dvě z nich už skoro 20 let konkurují, třetí jde vlastní cestou. Jak v každém případě ukazují prodeje, uživit se bez problémů mohou všechny tři.
Playstation
PlayStation je herní konzole od japonské společnosti Sony. V zemi vycházejícího slunce se přitom poprvé objevila už v roce 1994 a o rok později si mohl nové zařízení vyzkoušet i zbytek videoherního světa. Okamžitě přitom sklidilo velký úspěch. Postupně následovali další nástupci – PlayStation 2 (2000), PlayStation 3 (2006) a PlayStation 4 (2013). Do portfolia Sony ovšem patří rovněž kapesní herní konzole, a to PSP (PlayStation Portable) a Vita.
Všechny tyto produkty měly mezi hráči velmi dobrou odezvu, což platí především pro PlayStation 2. Celosvětově se jej totiž prodalo přes 155 milionů kusů, což z něj dodnes činí nejprodávanější herní konzoli vůbec! Na konci roku 2020 přitom do portfolia Sony přibyl další nástupce, který nese název PlayStation 5 a opět se jedná o jednu z „nejnabušenějších“ herních konzolí na trhu.
Xbox
Největším konkurentem společnosti Sony na trhu s herními konzolemi je rozhodně americký Microsoft. Ten představil v roce 2001 nové zařízení, které neslo název Xbox a ihned začalo dobývat celý videoherní svět. O čtyři roky později následoval Xbox 360 a v roce 2013 také Xbox One. Na trhu se přitom objevilo několik verzí, které směle soupeřily s PlayStationem. Na konci roku 2020 přitom Microsoft vydal novou konzoli s názvem Xbox Series X.
Ačkoli výkon měly obě konzole obdobný a Xbox v některých ohledech dominoval (např. modernizovaná verze Xbox One X, která spatřila světlo světa na konci roku 2017, se stala nejvýkonnější herní konzolí na trhu), problémem bylo, že hráče nedokázali tolik zaujmout tzv. exkluzivity neboli exkluzivní hry. Jde o tituly, jež vycházejí pouze na daném zařízení. V tomto ohledu je na tom o něco lépe PlayStation (viz níže), ačkoli samozřejmě záleží na každém hráči.
Nintendo Switch
Společnost Nintendo pochází stejně jako Sony z Japonska. Na trh s herními konzolemi přitom vstoupila už v roce 1985, a to zařízením, jež neslo název NES (Nintendo Entertaiment System). O pět let později vyšel nástupce SNES (Super Nintendo Entertaiment Systém) a následovaly Nintendo 64 (1996), GameCube (2001), Wii (2006), Wii U (2012) a Switch (2017). Rovněž tato společnost má tedy za sebou celou řadu úspěšných herních konzolí.
Nintendo v počátcích svého působení na trhu s herními konzolemi soupeřilo především s další japonskou společností Sega, která ovšem nakonec v tomto boji prohrála a v roce 2001 dokonce úplně opustila výrobu konzolí. Nintendo je naopak v tomto segmentu nadále velmi úspěšné a prosazuje se i vedle PlayStationu a Xboxu. Ačkoli se nejedná o tak „nabušená“ zařízení, sází na originální koncepty a herní tituly. Switch je např. herní konzole kombinovaná s handheldem.
NVIDIA Shield
Ačkoli jsou za tři hlavní herní konzole současnosti považovány PlayStation, Xbox a Switch, alespoň ve zkratce zmiňme ještě zařízení s názvem NVIDIA Shield. Jedná se o speciální konzoli, která streamuje počítačové a některé konzolové hry na televizi. Nabízí přitom ke streamování a stažení stovky her, mezi které patří pecky jako Assassin’s Creed, Fortnite anebo Zaklínač 3. Zároveň nabízí všechny služby, které znají předplatitelé chytrých televizí.
Jak vybrat herní konzoli
Výběr herní konzole není jednoduchou záležitostí, a protože je prostředí výrobců herních konzolí velice konkurenční, tak i parametry a výbava jednotlivých zařízení jsou alespoň trochu podobné. Na co se tedy zaměřit nejvíce?
Exkluzivní hry
Exkluzivní hry jsou pro většinu hráčů tím největším lákadlem, jedná se o hry, které si na žádné jiné platformě nezahrajete, pouze na vybrané konzoli. Výrobci konzolí obvykle uzavřou dohodu s vývojářem hry nebo se jedná o případ, kdy rovnou vývojáře dané hry vlastní. Exkluzivních her rozhodně není málo a v případě, že většina konzolí je na tom s cenou i výkonem podobně, jedná se asi o nejdůležitější kritérium výběru.
Nejlépe ze všech konzolí asi vychází platforma od Sony, tedy Playstation. Špatně na tom rozhodně není ani Nintendo Switch, které má za sebou herního giganta s právy na spoustu her a postaviček, které si šetří pouze pro svoji konzoli. Za touto dvojkou trochu zaostává Microsoft s konzolemi Xbox, které se snaží své dva konkurenty dohnat, ale těch opravdu špičkových exkluzivních her zůstává poskrovnu. Xbox navíc s novým zařízením Xbox Series X neplánuje vydání žádných exkluzivních her, takže si je zahrají i majitelé Xbox one a poběží i pod Windows.
- Počet a kvalita exkluzivních her u konzole je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru
- Největší počet exkluzivních her nabízí zpravidla PlayStation
- Zajímavé exkluzivní hry má rovněž Nintendo, které těží z bohaté historie
Výkon
Ačkoliv je výkon velice důležitým parametrem, není rozhodně nejdůležitějším. Všechny hry, které jsou pro danou konzoli určeny na ní lze spustit a neměly by se vám sekat ani jinak znepříjemňovat herní prožitek. Vývojáři hry optimalizují a stabilní výkon je tak u každé hry zaručený. Výkon má vliv především na rozlišení, které můžete využít, pokud tedy máte 4k televizor a chcete hrát hry ve 4k, je dobré volit výkonnější konzole, které tento výkon nabízejí.
Stejně tak je rozdíl mezi výkonem a plynulostí hry. Ne vždy je čistý výkon podle parametrů určující, v některých případech je konzole lépe navržená po stránce systémové architektury a lépe pracuje s výkonem, který má. Může se tak klidně stát, že konzole nabízející vyšší výkon je ve skutečnosti méně výkonný než papírově slabší konkurent. To se aktuálně děje například u nových typů konzolí (PlayStation 5 a Xbox series X), zatímco Xbox je papírově silnější a výkonnější konzole, PlayStation láká na lepší optimalizaci, práci s výkonem, lepší architekturu a rychlejší načítání her. Jak jsou obě konzole v realitě výkonné, však stále ještě nevíme, to se dozvíme až postupem času.
Rozlišení televize
Spíše než rozlišení televize je důležité, jaké rozlišení hry nabídnou, aktuálně totiž existuje pouze málo her, které nabízejí například rozlišení 4k. Je však velice pravděpodobné, že se tento fakt bude časem mělnit a her s podporou 4k bude přibývat. Pokud tedy máte 4k televizor a budete si chtít hru ve 4k vychutnat, je potřeba myslet i na výkon konzole. Ne všechny aktuální konzole podporují nebo spíše zvládnou 4k rozlišení. Naopak je zbytečné si kupovat výkonnější konzoli, pokud víte, že vaše televize 4k nenabízí, jednalo by se pak v podstatě o zbytečně utracené peníze navíc.
Herní ovladač
Herní ovladač je součástí herní konzole, se kterou přijdete do styku asi nejvíce. Návrh a možnosti herního ovladače jsou proto určitě důležitým aspektem při výběru. Zde se jedná spíše o osobní preference. Nintendo Switch se ovládá pomocí minimalistických Joy-Conů. Oba hlavní hráči měli až doposud dosti podobné ovladače, i když větší spokojenost panovala se zařízením pro Xbox.
To se však s příchodem nové generace konzolí výrazně změnilo. Součástí Playstationu 5 je totiž herní ovladač Playstation 5 DualSense Wireless Controller, který hráčům vyrazil dech. Dokonce se objevuje mnoho názorů, že se jedná o doposud nejlepší herní ovladač. Už při prvním vyzkoušení totiž zaujme vynikající hmatovou odezvou a adaptivními spouštěmi, které přinášejí určitý fyzický zážitek do hraní a hráčům poskytují důležitou zpětnou vazbu.
Herní příslušenství
Kromě herního ovladače samozřejmě existuje i další herní příslušenství. Pro závodní hry si je např. možné pořídit volant a pedály, které umocňují zážitek. Dále si je možné pořídit pohybové senzory, joystick apod. Asi hlavním rozdílem mezi třemi hlavními konzolemi v tomto ohledu je, že PlayStation má jako jediný speciální příslušenství v podobě virtuální helmy PlayStation VR, tedy zařízení pro hraní her ve virtuální realitě.
Cena
Pokud srovnáme cenu herních konzolí s herním PC, dojdeme k tomu, že jsou cenově výhodnější. Obě nová zařízení se dají sehnat za necelých 13 500 Kč („osekané“ verze jsou levnější), takže byste se měli rozhodovat spíše podle ostatních parametrů. Musíme ovšem doplnit, že cena her bývá vyšší než u PC a zpoplatněny jsou i síťové služby (PSN a Xbox LIVE).
Členství
Dva největší hráči na trhu s konzolemi, tedy PlayStation a Xbox nabízejí ke svým konzolím za malý poplatek i členství. Toto členství s sebou přináší některé výhody, ale zároveň jste k jeho placení tak trochu výrobci nuceni. Bez členství totiž nemáte možnost hrát na konzoli online hry, kterých je v dnešní době spousta a které jsou čím dál tím populárnější. K tomu navíc získáte možnost stáhnout si do své herní knihovny jedno za čas zcela zdarma nějakou hru (které nutno podotknout nejsou zrovna špatné). Členství na obě dvě konzole stojí přibližně stejně a samozřejmě je výhodnější, pokud si zaplatíte delší časové období. Tedy ne jeden měsíc, ale třeba hned 12 měsíců.