Jak si vybrat nejlepší hi-fi systém podle nejdůležitějších parametrů? Recenze a srovnání hi-fi systémů spolu s tipy jak si správně za své peníze vybrat co nejlepší hi-fi systém. Velký průvodce nákupem.
Recenze Hi-fi systémů
Nejlepší výbava | Nejlepší poměr cena/výkon | Dobrá volba za rozumnou cenu | Nejlepší výbava za rozumnou cenu |
---|---|---|---|
Sony MHC-V11 | Sharp XL-B510BK | Panasonic SC-PM250EC | Panasonic SC-AKX320E |
+ čistý a kvalitní zvuk | + dobrý výkon | + kvalitní zvuk | + výkonný mini systém |
+ spousta funkcí | + podpora MP3 formátu a CD přehrávač | + USB vstup | + mnoho šikovných funkcí |
+ technologie Bluetooth a dobrá konektivita | + USB port ze kterého lze nabíjet mobilní telefon | + Bluetooth technologie | + Bluetooth, USB porty |
+ výkonný zesilovač | + FM rádio | + CD, MP3 | + FM rádio |
- větší hmotnost – 10 kg | - ekvalizér nelze individuálně nastavovat | - horší příjem rádia | - design může být pro některé zákazníky příliš předimenzovaný |
Hi-fi systémy zajistí ten nejlepší prožitek z muziky, audia a multimédií, který si můžete doma dopřát. Pokud je zařízení označeno tímto pojmem, odkazuje to na co nejvěrnější a nejkvalitnější přenos zvuku. Hi-fi systém slibuje věrnou reprodukci nahrávky bez jakéhokoliv zkreslení. Tomu odpovídá i cena. Ačkoliv se dají nejlevnější kousky pořídit již okolo 1500 Kč, ty nejlepší pořídíte i za desítky tisíc korun.
Jak se v nabídce vyznat? Pokud ve velkém výběru Hi-fi systému tápete, pak právě pro vás je dnešní recenze a srovnání. Seznámíme vás s hlavními typy těchto zařízení, parametry a funkce, na které je potřeba se při výběru zaměřit a také s cenami, které můžete očekávat. Nakonec vám představíme nejlepší modely s ideálním poměrem cena/výkon, které lze na trhu pořídit.
Obsah recenze
Jak vybrat nejlepší Hi-fi systém
- rozhodněte se, zda chcete mikro či mini systém
- nezapomeňte se podívat na druh reproduktorů a výkon zesilovače
- zjistěte si, jaká je konektivita přístroje a možnosti přehrávání
- porovnejte další funkce
Vše probereme dopodrobna v následujících kapitolách.
Kategorie Hi-fi systémů
V obchodech s elektronikou se velmi často setkáte s členěním Hi-fi na dvě kategorie. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Který si zvolit? To vše probereme v následující kapitole.
Mikro systém
Pod označením mikro nečekejte žádné malé zařízení. Tento termín odkazuje na základní komponent – skříňku, která je menší velikosti. Stále ale jde o komplexní systém s dalšími přídavnými reproduktory, který si rozhodně nevezmete s sebou na výlet. Pokud hledáte spolehlivé repráčky na výlety do přírody nebo na posezení venku s přáteli, doporučujeme vám naši recenzi přenosných reproduktorů.
Mikro systém je oproti následující verzi menší a skladnější. Hodí se tedy do menších obývacích pokojů nebo ložnice či dětského pokoje. Zároveň má nižší pořizovací cenu. Setkáte se dvěma verzemi
- mikro systém se zabudovanými reproduktory
- mikro systém se samostatnou věží a externími reproduktory
Počítejte s tím, že pokud má systém oddělené reproduktory, zabere celkově více místa než systém s integrovanými.
Mikro systém nepodává takové výkony jako jeho druhý varianta – mini systém, o kterém si povíme za chvíli. Rovněž počítejte s menším množstvím doplňkových funkcí, které systém bude mít. Pokud se řadíte mezi náročnější zákazníky, doporučujeme vám následující kategorii.
Mini systém
Tato kategorie Hi-fi systémů přináší o poznání lepší zvukovou reprodukci. Mají větší výkon a také širší paletu doprovodných funkcí, které vylepší váš požitek z poslechu i samotné jejich používání. Počítejte s většími rozměry základní skříňky a reproduktorů. Hodí se především do větších místností, ve kterých je můžete pohodlně rozmístit do prostoru. Lepší výkon a výbava jde ruku v ruce s vyšší pořizovací cenou.
Reproduktory
Pokud jste si již vybrali, která varianta Hi-fi vám více vyhovuje, nyní je čas vybrat správné reproduktory. Zaměřte se při výběru především na výkon, který se udává ve wattech neboli W. Nejvýkonnější reproduktory zvládnou i hodnoty nad 3000 W. Ty nejslabší začínají okolo 10 W. Jak vidíte, škála je to poměrně široká. Odpovězte si tedy sami, jak velký výkon od reproduktorů očekáváte. Čím vyšší výkon, tím větší rozměry a samozřejmě také cena.
Reproduktory přichází hned v několika variantách. Které to jsou?
- širokopásmové
- dvoupásmové
- třípásmové
Širokopásmové reproduktory
Tento druh se nejčastěji kupuje k levnějším systémům. Podávají standartní výkon, zahrají jak výšky, tak basy. Jejich všestrannost je ale na úkor kvality zvuku – ten je v porovnání s ostatními variantami o poznání slabší.
Dvoupásmové reproduktory
Dvoupásmové reproduktory jsou již o poznání dražší než širokopásmové. Přesto je cena úměrná výkonu, a proto může jít o ideální řešení pro mnohé z vás. Jde o dva reproduktory, které si poradí jak s výškami, tak basy. Každý se totiž specializuje na něco jiného, a to mu dává prostor dovést výsledný zvuk téměř k dokonalosti.
Třípásmové reproduktory
Tato varianta je nejdražší. Jde o dva reproduktory doplněné subwooferem, který má na starosti basy. Zvuk je s touto sestavou komplexní, čistý a bezchybný.
Zesilovač
Kromě reproduktorů ovlivňuje kvalitu zvuku také zesilovač. Také jeho výkonnost je značena ve wattech písmenem W. Teprve reproduktory v kombinaci se zesilovačem zajistí ten nejlepší zážitek z poslechu. Pokud hledáte cenově přijatelnou variantu s dobrým výkonem, zakupte zesilovač s výkonem 15-30 W. V případě že chcete, aby váš Hi-fi systém hrál opravdu hlasitě, hledejte vyšší hodnoty. Berte v úvahu také místnost, kterou chcete ozvučit. Velké prostory vyžadují silnější zesilovač.
Přehrávač a rádio
Hudbu a audio je potřeba z něčeho pouštět. Ke konektivitě se dostaneme až za chvíli. Nicméně správný Hi-fi systém by si měl poradit také s CD, DVD či Blu-ray. Rozdíl je především v tom, jaké formáty poté daný systém umí přehrát. Zatímco systémy s přehrávačem CD přehrají klasické audio formáty a MP3, ty s DVD přehrávačem zvládnou podstatně více formátů. Přehrávač s Blu-ray si poradí jak CD, tak s DVD.
Některé systémy zvládají více disků najednou. To neznamená, že budou hrát všechny současně, ale že mezi nimi můžete dle libosti přepínat a hledat oblíbené skladby. Minimalizujete tak jejich opotřebení během neustálého vyndávání a opětovného vkládání.
Radiopřijímač je součástí většiny Hi-fi systémů. Setkáte se ale i s variantami, na kterých si rádio nenaladíte. Je tedy jen na vás, zda tento komponent vyžadujete, či ne.
Konektivita
Pokud chcete přehrávat hudbu i z jiných zdrojů, než jsou jen CD a DVD nosiče, pak jsou možnosti připojení důležitým parametrem, který byste neměli přehlédnout. Hi-fi systémy mohou mít hned několik variant připojení. Pojďme se podívat na to, které to jsou.
- USB – využijete pro připojení nejen flashdisku, ale také mobilního telefonu či MP3 přehrávače
- Slot pro paměťové karty
- externí antény
- AUX
- 3,5 mm jack pro sluchátka
- 6,3 mm jack pro mikrofon
- LAN konektor
- Wifi anténa
- HDMI
- dokovací stanice pro připojení např. Apple iPod
Displej a ovládání
Tento parametr můžete posuzovat hned ze dvou hledisek – za prvé praktičnost, za druhé design a celkový vizuální dojem ze zařízení. Setkáte se jak s mechanickými verzemi ovládání, tak s dotykovým displejem. Neměla by chybět ani možnost dálkového ovládání. Některá zařízení můžete ovládat dokonce pomocí tabletu nebo chytrého telefonu s operačním systémem Android či iOs.
Funkce
Moderní Hi-fi systémy umí často mnohem víc než jen přehrávat hudbu. Sestavili jsme pro vás seznam několika užitečných funkcí, které byste mohli ocenit. Počítejte s tím, že čím víc přístroj umí, tím dražší bude jeho pořizovací cena.
Kromě ekvalizéru, který se přizpůsobuje stylu hudby a upravuje podle něj výšky a basy (některé systémy mají manuální režim ladění – díky tomu si vše můžete upravit dle vlastních preferencí), se setkáte například i se světelnými efekty. Další poměrně oblíbenou funkcí je režim karaoke. Ten vám umožní skladby ovládat, transponovat je a jinak do audiostop zasahovat.
Některé Hi-fi systémy umí také pracovat s časem. Kromě budíku a nastavení aktuálního času, které nemusí být jen manuální, ale například i dle internetu, se setkáte také s tzv. Sleep Timerem. Díky této funkci si jednoduše nastavíte časový interval, po jehož uplynutí se věž vypne.
Kolik stojí Hi-fi systém
Od vaší vstupní investice se bude odvíjet výstupní zvuk, kterým vás váš Hi-fi systém odmění. Pokud navíc chcete celý balíček funkcí, špičkovou konektivitu a líbivý design, počítejte s tím, že si připlatíte. Vyplatí se také nakupovat zařízení od ověřených výrobců. Pokud si nevíte rady, prohlédněte si naše srovnání nejlepších systémů, které najdete úplně na konci tohoto článku.
Obecně lze říct, že pokud máte skromné nároky, dá se pořídit systém již okolo 1000 až 2000 Kč. U těch ale nemůžete očekávat příliš velké výkony. Za výkonnější systémy si připlatíte, pohybují se od 2 000 Kč k nějakým 5 000 Kč. Ty jsou v podstatě zlatá střední cesta, která nabízí ten nejlepší poměr ceny a výkonu. V případě, že patříte mezi nejnáročnější zákazníky, doporučujeme se poohlédnout po systémech, které stojí 10 000 a více korun.
Nejlepší Hi-fi systémy
Panasonic SC-PM250EC
Produkt roku 2019 dle žebříčku Heureky se i v současné době řadí mezi nejoblíbenější mezi zákazníky. Tento Hi-fi mikro systém za pěknou cenu podává velmi kvalitní výkon – zvuk je čistý a plný, přehraje vám CD i MP3 formát. Má funkci ekvalizéru, který zesílí či potlačí část akustického spektra v závislosti na skladbě. Podporuje také technologii Bluetooth a USB rozhraní. Design je jednoduchý a elegantní – zapadne do každé domácnosti.
Sharp XL-B510BK
Tento Wi-fi mikro systém potěší nejen pěknou cenou, ale i slušným výkonem o 40 W. Podporuje technologii Bluetooth a přehrávání CD nosičů. Má také slot na USB, do kterého připojíte nejen flashdisk, ale klidně i mobilní telefon. Naladíte si na něm rádio a můžete vybírat z 6 režimů ekvalizéru. Ovládá se pohodlně z LCD displeje. Reproduktory mají pěkný design – jsou ze dřeva a PVC.
Panasonic SC-AKX320E
Tento mini systém od Sony je výkonný a stylový Hi-fi systém za přijatelnou cenu. Má elegantní černé provedení a hodí se v podstatě kamkoliv. Celkový výkon reproduktorů je 450 W. Disponuje funkcí na zesílení basů, FM rádiem a technologií Bluetooth, díky které můžete zařízení propojit s mobilním telefonem. Má rovněž zabudované 2 USB porty a CD mechaniku.
Sony CMT-SBT20
Tento moderní a stylový mikrosystém v kompaktním provedení má kromě elegantního designu také jasný a čistý zvuk s minimálním zkreslením. Má zabudovaný radiopřijímač a CD mechaniku. Výkon zesilovače je 20 W. Přehraje vám MP3 formát i hudbu z USB portu. Podporuje technologii Bluetooth. Tento Hi-fi systém nelze ovládat pomocí dálkového ovládání.
Sony MHC-V11
Tento mini systém od Sony je výkonný (zesilovač 470 W) a kompaktní se spoustou doprovodných funkcí a technologií. Ovládá zvukové efekty DJ, DSEE, Mega Bass a karaoke. K reproduktoru můžete přidat také další reproduktory díky technologii Bluetooth s podporou NFC či funkci Party Chain. Má zabudovanou CD mechaniku, USB port a radiopřijímač.