Recenze horských kol

Horská kola jsou velmi univerzálním dopravním prostředkem. Můžete se s nimi efektivně pohybovat v náročném terénu, ale stejně dobře obstojí na lesní cestě, šotolině či asfaltu. Tam, kde by si ultralehké silniční kolo, nebo městské kolo nevědělo rady, je MTB model ideální volbou. V této recenzi vám nejdříve vysvětlíme základní pojmy a poradíme na co se zaměřit při výběru horského kola. Budeme se ale zabývat pouze klasickými bicykly, protože elektrokola jsou samostatnou kategorií o které jsme psali v jiném článku.  Na závěr představíme v podrobné recenzi nejlepší horská kola, která můžete v současné době najít na tuzemském trhu.

Co je horské kolo ?

Horská kola jsou nejoblíbenější a nejčastější volbou při nákupu jízdního kola. Jsou určeny pro jízdu v terénu, od asfaltových cyklostezek, až po náročné stezky ve vysokých horách. Dnešní horská kola mají již minimálně přední tlumič, nebo dokonce plné odpružení. Vyznačují se širokými pneumatikami a robustním vzorkem, který umožňuje lepší ovládání kola v náročném terénu. Jízda na asfaltu je samozřejmě možná, ale široké pneumatiky s velkým vzorkem vytvářejí značný valivý odpor a rychleji se unavíte. Horská kola pro dospělé jsou k dispozici s 26″, 27,5″ nebo 29″ koly.

Rozdělení horských kol

MTB kola jsou nejuniverzálnější kategorií jízdních kol. Na rozdíl od silničních, nebo městských modelů se rozdělují do několika podkategorií, podle terénu, stylu jízdy a vybavení. Je to podobné jako např. u lyží, nebo bot. Můžete si koupit univerzální model pro rekreační použití i specializované horské kolo pro extrémní sporty. Pojďme se podívat na základní rozdělení horských kol.

Rekreační MTB

Typické horské kolo pro poklidnou, rekreační jízdu nepříliš náročným terénem. Pokud na něm nebudete jezdit desítky kilometru denně do práce, bude dostatečně pohodlné i pro jízdu ve městě, nebo po silnici s kvalitním asfaltem. Poskytne vám komfort a bezpečnost díky slušným brzdám a pneumatikám. Má obvykle hliníkový rám, který ač není vyrobený z nejlehčí slitiny, je dostatečně odolný. Rekreační kola mají většinou mechanické kotoučové brzdy (160 mm), které jsou dostatečné pro bezpečnou jízdu a jejich cena je výrazně nižší než u hydraulických kotoučových brzd. Je osazeno převážně komponenty Shimano Tourney, Altus, nebo Acera. Mají jednodušší odpružené vidlice se zdvihem kolem 100 mm a ocelovou pružinou s volitelným zámkem a nastavitelným předpětím pružiny.

MTB XC (cross country) HT (hard tail)

Geometrie XC horských kol umožňuje agresivnější a dynamičtější jízdu v nerovném terénu a plynulé sjezdy. Tato kategorie je velmi široká a v závislosti na cenové hladině zahrnuje kola pro začátečníky i modely, které se hodí pro tvrdý trénink v technicky náročných pasážích. XC kola mají již hydraulické kotoučové brzdy a kvalitnější tlumiče. Kdo nechce, aby byly vidět sváty na rámu, musí v této kategorii volit karbonové modely, což samozřejmě znamená znatelně vyšší výdaje.

MTB XC celoodpružené

Speciální horská kola určená kola amatérským i profesionálním XC jezdcům . Oproti výše zmiňovaným modelům mají celoodpruženou konstrukci, která pomůže na nejtěžších krosových tratích. Mohutné brzdy mají často vepředu i velký 180mm kotouč. Díky odpružení výborně tlumí terénní nerovnosti, ale delší jízda po běžných cestách je na takovém kole docela únavná.

Trail HT

Horská kola pro traily se od XC kol liší tím, že jsou stvořené pro agresivní sjezdy, mimo jiné díky výrazně ostřejšímu úhlu hlavové trubky. Rozdílů v geometrii je samozřejmě více. Správné trailové kolo bude mít také delší zdvih vidlice 120-130 mm, sklopný sedlový sloupek a brzdové kotouče 180 mm. Pokud najdete model se zdvihem vidlice 100 mm, budete řešit podobnou situaci jako u levného MTB – bude to prostě jen rekreační model.

Výběr MTB kola podle výšky jezdce

Výška jezdce, který bude kolo používat určuje velikost kol i rozměr rámu. Většina seriózních internetových obchodů poskytuje produktové listy výrobců, podle kterých si můžete vybrat odpovídající velikost rámu. Z takové tabulky zjistíte, jaké výšce postavy bude sedět 17 nebo 19 palcový rám a pro koho budou nejvhodnější 29 palcová kola. I předchozí vyzkoušení v kamenné prodejně umožňuje ověřit, jak bude kolo pohodlné. Při výběru kola je potřeba dbát na to, aby byl rám pár centimetrů pod rozkrokem a umožňoval rychlý seskok z kola. Vezměte na vědomí, že 27,5″ kolo je univerzální a lehčí než 29″ kolo. Modely postavené na 29″ kolech jsou v současnosti velikým trendem, ale většinou jsou vhodné pro urostlé, vysoké jezdce.

Jsou lepší 29″ nebo 27,5″ kola?

Výběr velikosti kol pro nový bicykl je třeba dobře zvážit, protože toto rozhodnutí ovlivní jeho celkový výkon. Tři hlavní aspekty jízdy ovlivněné velikostí kol jsou:  hmotnost, účinnost šlapání a ovládání. Velikost 26″ je starý standard, který už se díky novým 29″ a nebo 27,5″ kolům téměr nepoužívá. Každý jezdec má však své vlastní preference. Pojďme si rozebrat, jaké jsou rozdíly mezi koly s různým průměrem a jak mohou ovlivnit jízdní vlastnosti.

Celková hmotnost

Porovnejte si před nákupem hmotnost stejně vybavených modelů s různými velikostmi kol a zjistíte, že jsou mezi nimi výrazné rozdíly. Kolo s 26-ti palcovými koly je podstatně lehčí než kolo s na 29“ pneumatikách. Váhový rozdíl může být často i dva kilogramy.

Hmotnost kola/plášťů

Celková hmotnost kol 27,5 (ráfek s výpletem, plášť a duše) je pouze o 5 % vyšší, než hmotnost kol 26″. Porovnejte to však s 12% nárůstem u 29 palcového kola  a uvidíte, že i zdánlivě malý nárůst průměru vede k podstatnému zvýšení hmotnosti. A tím k horšímu výkonu při stoupání, nebo akceleraci.

Efektivita záběru

Má-li kolo molo větší průměr, získáte lepší poměr mezi šlapáním a otáčením. Pokud s 26″ kolem jednou otočíte klikou, ujedete 26″ palců. Když však šlápnete u 29″ kola stejnou silou, ujedete 29″. Na první pohled se to nemusí jevit jako podstatné, ale i tyto 3 palce jsou na delších trasách dost znát.

Akcelerace

Pravděpodobně největší výhodou menších průměrů kol oproti 29-ti palcovým, je lepší zrychlení. Tento faktor totiž ovlivňuje nejen celková váha kola, ale také to, jak je hmotnost rozložena v konstrukci. Čím dál je těžiště od středu náboje, tím pomalejší bude vaše zrychlení. Klíčem ke svižnému zrychlení je minimalizace hmotnosti nejvzdálenějších komponentů kola (ráfek, výplet, plášť, duše). Díky tomu je akcelerace 26-ti palcového kola až o 3,6% rychlejší, než u moderního 29-ti palcového modelu.

Ovladatelnost

Větší kontaktní plocha pneumatiky, zvýšená tuhost a optimalizovaná geometrie rámu zlepšují trakci, brzdění a ovladatelnost. A i tyto vlastnosti ovlivňuje velikost kol.

Trakce

Čím větší je průměr kola, tím větší je kontaktní plocha pneumatiky. Větší kontakt s povrchem má za následek lepší trakci, což vede k lepší stabilitě ve vyšších rychlostech, efektivní zpomalení a zatáčení.

Tuhost rámu

Boční tuhost rámu může být také ovlivněna velikostí kol. Pokud jsou použita velká kola, musí být prodloužený i rám. A proto má rám u 29“ kol větší boční prohnutí.

Jaké zvolit brzdy ?

Účinné brzdy jsou zásadní bezpečnostní prvek nejen na horském kole. Nejlevnější modely kol mají  klasické v-brake s gumovými ,,špalky“, kola vyšší kategorie jsou vybavena mechanickými kotoučovými brzdami. Nejkvalitnější horská kola mají hydraulické kotoučové brzdy. Každé ze zmiňovaných řešení má výhody i nevýhody. Při výběru brzd dbejte hlavně na kvalitu komponentů, jednoduchost ovládání a také na to, zda budete opravy provádět svépomocí, nebo v servisu. Kvalitní brzdy V-brake jsou spolehlivé a výměna brzdných komponentů je velmi jednoduchá. Kotoučové brzdy jsou zase velmi účinné, ale je u nich důležité přesné seřízení. Hydraulické brzdy nabízejí vysoký komfort a účinnost, ale jejich seřízení je obtížnější úkon, který je lepší svěřit specializovanému cykloservisu.

Pláště pro MTB

Horská kola jsou vybavena terénními plášti. Ty se vyznačují výrazně hrubším vzorkem a jsou také širší než pneumatiky silničních, nebo trekingových kol. U silničních modelů je díky větší styčné ploše mezi pneumatikou a vozovkou kolo stabilnější a lépe drží stopu v ostrých zatáčkách. Při jízdě v terénu je ale důležité, aby běhoun dobře odváděl bláto a vodu. Bloky v plášti MTB jsou tedy umístěny tak, aby se pneumatika sama čistila od bláta a tím se minimalizuje riziko uklouznutí. Jízda v terénu přináší také vyšší riziko poškození pneumatik. Vyčnívající kořeny, nebo ostré kameny mohou často způsobit defekt. Proto se vyplatí zvolit pneumatiky s dodatečnou ochranou proti proražení. Může se jednat o speciálně vyvinutou pryžovou směs s kevlarem, nebo zesíleným opletením.

Ocelový, hliníkový, nebo karbonový rám ?

Rám je komponentem, který zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti horského kola. Materiál ze kterého je vyroben ovlivňuje jeho tvar, hmotnost, fyzikální vlastnosti a celkovou odolnost. Výrobci jízdních kol se často předhánějí ve snižování hmotnosti, zvyšování odolnosti a inovativním tvarování. Každý materiál má však své pro a proti.

Ocelový rám

Před několika dekádami ocelové rámy kol zcela dominovaly. Ať už to byly legendární těžké ,,Ukrajiny“, nebo oblíbené skládačky, či Favority. I dnes se dají najít horská kola s ocelovým rámem, ale zpravidla jen v nejnižší cenové kategorii. Takový rám nese většinou označení ,,Hi-Ten“, nebo ,,Steel“. Pokud hledáte lehké horské kolo, tak se jim raději vyhněte. Zvláště důležité je to u kol pro děti, kde je nízká hmotnost velmi důležitá. Vyplatí se připlatit si za hliníkový rám a zpříjemnit cyklistiku i těm nejmenším. Abychom byli ale zcela objektivní, tak i ocelové rámy mají své výhody. A existují dokonce špičkové ocelové rámy z chrom-molybdenové (Cr-Mo) oceli, které uspokojí i velmi náročné jezdce.

Výhody ocelového rámu

 • vysoká pevnost
 • dlouhá životnost
 • snadná opravitelnost
 • lépe tlumí nerovnosti
 • nízká cena

Nevýhody ocelového rámu

 • nízká odolnost proti korozi
 • vysoká hmotnost

Hliníkový rám

Většina rámů horských kol je nejčastěji vyrobena z hliníkových slitin. Hliník je lehký, odolný a má příznivou cenu. Tento materiál patří nyní k nejčastěji používaným protože je až 3x lehčí než výše zmiňovaná ocel. Samotný hliník je ale velmi měkký kov, proto se musí zpracovávat do speciálních slitin. Trubky rámu s linkových slitin mají také větší průměr aby se dosáhlo větší celkové pevnosti při zachování nízké váhy celku.

Výhody hliníkového rámu

 • vysoká pevnost
 • nízká hmotnost
 • široký výběr modelů
 • příznivá cena

Nevýhody hliníkového rámu

 • těžká opravitelnost

Karbonový rám

Rámy z uhlíkových kompozitů jsou používány u špičkových modelů horských kol. Tento materiál je cca. 5x lehčí než ocel a má mnohonásobně vyšší pevnost. Rozlišují se různé typy podle druhu vláken, způsobu jejich pletení a různých přidaných materiálů (např. kevlar). Mezi těmito rámy vynikají ty s technologií monocoque, při které jsou karbonové pláty nanášeny na předem připravenou formu. Ve více namáhaných místech je jejich vrstva větší, v méně namáhaných partiích naopak menší. Tímto způsobem vznikají velmi pevné rámy s nízkou hmotností.

Výhody karbonového rámu

 • vysoká pevnost
 • velmi nízká hmotnost
 • dlouhá životnost

Nevýhody ocelového rámu

 • vysoká cena
 • menší odolnost vůči bočnímu nárazu

Titanový rám

Rámy z tohoto ušlechtilého kovu jsou používány spíše na exkluzivních modelech. Jde o velmi drahý kov, který se náročně zpracovává, na druhou stranu však nabízí vynikající pevnost a velmi nízkou hmotnost. V rámech jde většinou o slitinu titanu s vanadem a hliníkem.

Výhody karbonového rámu

 • moderní design
 • vysoká pevnost
 • velmi nízká hmotnost
 • dlouhá životnost

Nevýhody ocelového rámu

 • vysoká cena
 • složitost oprav

Recenze horských kol

Podobně, jako je Česká republika známá na poli automobilového průmyslu, hraje důležitou roli i jako výrobce kvalitních horských kol. Na našem území se nachází řada výrobců , kteří z komponentů dovážených hlavně z Tchajwanu montují kola známá i mimo ČR.  Našli jsme nejoblíbenější modely a na základě uživatelských recenzí sestavili tento žebříček.

 

GT Avalanche Sport 2021

Horské kolo GT Avalanche s 29 koly je skvělou volbou pro výlety, terénní výzvy i sjezdy. Jeho rám má unikátní progresivní geometrii kterou oceníte při sjezdech a zároveň vám pomůže s pohodovou jízdou do kopce. Díky většímu prostoru budete mít na kole více volnosti pro pohyb, ovládání a stabilitu. Na modelu Avalanche je špičkový hliníkový rám Triple Triangle který přenáší vibrace rovnoměrně po celém kole a minimalizuje jejich přenos do sedlové trubky.

Výhody:

 • progresivní geometrie
 • rám GT 6061 T6 Aluminum
 • řazení Shimano Altus, 9-speed
 • příjemné a plynulé řazení
 • kabeláž je uložena v drážkách rámu
 • kvalitní hliníkové ráfky WTB

Nevýhody:

 • málo barevných variant

Hodnocení: 98%

https://jizdni-kola.heureka.cz/gt-avalanche-sport-2021/

Ghost Kato Base 2021

Univerzálni horské kolo, za rozumnou cenu. Kato Base 26″ je model, který ocení všichni, kdo si nepotrpí na velká 29“ kola a požadují spíše dobrou ovladatelnost a nízkjou váhu. Odpružená vidlice Suntour má zdvih 100 mm, kolo disponuje hydraulickými kotoučovými brzdami a odolnými Shimano komponenty. Vyrábí se v šesti velikostech rámu, přičemž ty nejmenší jsou vhodné i pro odrostlejší děti, nebo menší dospělé osoby.

Výhody:

 • výborná ovladatelnost
 • lehký ALU rám
 • široký výběr velikostí
 • snadné seřízení
 • nízká cena

Nevýhody:

 • kabely jsou vedeny vně rámu
 • levnější komponenty

Hodnocení: 96%

https://jizdni-kola.heureka.cz/ghost-kato-base-2021/

 

Scott Scale 940 2022

Špičkové pánské horské kolo na velkých 29″ kolech. Má lehký karbonový rám Scale 3 Carbon vyrobený ze speciálních MF vláken. Moderní vzhled s  vnitřním vedením kabeláže nás zaujal na první pohled. Dalšími klady jsou sada Sram, komponenty Syncros a vidlice Rock Shox Judy Silver ovládaná dálkově s páčkou RideLoc ze řídítek. Kvalitní hydraulické kotoučové brzdy Shimano MT200 Disc jenom dotvářejí toto skvělé hardtailové kolo.

Výhody:

 • karbonový rám s osou Boost
 • vidlice RockShox Air s dálkovým uzamykáním
 • převody 1×12 (Sram SX Eagle)
 • hydraulické kotoučové brzdy Shimano
 • pláště Schwalbe Rapid Rob
 • komponenty Syncros

Nevýhody:

 • vysoká cena

Hodnocení: 95%

https://jizdni-kola.heureka.cz/scott-scale-940-2022/

 

Trek X-Caliber 2021

Horské kolo Trek X-Caliber 8 má lehký hliníkový rám Alpha Gold s odpruženou vidlicí RockShox Judy SL. Předností tohoto řešení je uzamykání a vzduchová pružina, která je lehčí a lépe se nastavuje. Kvalitní kola Bontrager Kovee lze navíc osadit i bezdušovými plášti. Vynikající model pro jezdce, kteří hledají zábavná dobrodružství na singletracku.

Výhody:

 • kvalitní komponenty
 • hladké řazení SX Eagle
 • vzduchová vidlice RockShox
 • lze upgradovat na bezdušové pláště
 • vhodné na singletrack
 • vnitřní vedení lanek přehazovačky

Nevýhody:

 • vyšší cena
 • omezený výběr barev

Hodnocení: 93%

https://jizdni-kola.heureka.cz/trek-x-caliber-2021/

CTM Charisma 2.0

Dámské horské kolo, které zaujme moderním designem a kvalitní výbavou. Geometrie rámu je přizpůsobená ženám a i díky ní je kolo vhodné i na dlouhé trasy. Dostupná je verze s 27,5 palcovými koly i s většími, 29″.  Vzhledem k nižší cenové kategorii je nutno počítat s vyšší hmotností, která činí 14,7 kg.

Výhody:

 • moderní design
 • páčkové řazení (24 rychlostí)
 • odpružená přední vidlice
 • pohodlná geometrie
 • výborná ovladatelnost

Nevýhody:

 • vyšší hmotnost
 • levné komponenty

Hodnocení: 92%

https://jizdni-kola.heureka.cz/ctm-charisma-2_0-2021/

 

Rock Machine Catherine 2021

Jedno z nejlevnějších dámských horských 29“ kol. Díky vylepšené geometrii je dostatečně pohodlné i na dlouhé výlety po cyklostezkách a lesních cestách. U tohoto low-cost modelu nemůžete očekávat nejdražší komponenty, najdete na něm výbavu Shimano 2×7, která ale pro nenáročný terén plně dostačuje. Nadstandardní jsou ale v této kategorii hydraulické kotoučové brzdy Shimano.

Výhody:

 • hydraulické kotoučové brzdy
 • pohodlné dámské sedlo
 • přesné a plynulé řazení
 • příjemná geometrie
 • prohnutá řídítka a kratší představec
 • nízká cena

Nevýhody:

 • levnější komponenty
 • vhodné pro nenáročný terén

Hodnocení: 88%

https://jizdni-kola.heureka.cz/rock-machine-catherine-2021/

 

 

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle testu nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.