Recenze inline bruslí

Inline bruslení je jednou z nejoblíbenějších letních sportovních aktivit.  Tento pohyb posiluje svaly nohou a hýždí, okysličuje tělo a navíc během hodiny jízdy spálíte i několik stovek kalorií. Výsledky pravidelného tréninku se dostavují rychle v podobě lepší výkonnosti celého organismu i štíhlejší postavy. Chcete si i vy koupit inline brusle ? Přečtěte si naše rady před nákupem a recenzi nejlepších bruslí, které se dají koupit na tuzemském trhu.

Kde se vzaly inline brusle?

Přestože se může zdát, že inline bruslení je poměrně mladým sportem, opak je pravdou. První kolečkové brusle spatřily světlo světa již v roce 1760. Šlo o převratný  vynález belgického hodináře Josepha Merlina. Jednalo se samozřejmě o dvouřadé brusle, které byly opatřeny dřevěnými kolečky. První brusle které měly 3 kolečka v řadě (odtud pochází název ,,inline“) pocházejí z Anglie z poloviny 19. století. Tehdy se jednalo ještě o poměrně neohrabané zařízení s kolečky z kovu, nebo slonoviny, které se vyznačovaly špatnou ovladatelností. Opravdový boom nastal až s vývojem plastů, vulkanizované gumy a kuličkových ložisek, které se staly nejdůležitější součástí tohoto sportovního náčiní.

Rozdělení inline bruslí

Podobně jako u dalších výrobků pro sport i u inline bruslí najdeme různé výkonnostní tipy. Může jít o univerzální jednoduché modely pro rekreační použití i specializované verze určené vrcholovým sportovcům. Pojďme se podívat na základní rozdělení inline bruslí.

Rekreační inline brusle

Nejrozšířenější typ, který se doporučuje zejména pro začátečníky a uživatele kteří preferují rekreační pohodové ježdění. Jsou navrženy tak, aby se dobře pohybovaly po rovném tvrdém povrchu. Nejčastěji se s nimi setkáte na speciálních inline drahách, kvalitních asfaltových cestách a v parcích. Velikost koleček u rekreačních inline bruslí se pohybuje nejčastěji mezi 78 až 84 mm. Tento typ bruslí umožňuje pohodlnou jízdu při středních rychlostech a zajišťuje stabilní držení nohy. Design a použité materiály zajišťují optimální ventilaci a dostatečné pohodlí i při několika hodinovém použití.

Speed brusle

Tyto speciální brusle jsou určeny pro uživatele, kteří zvládají a rekreační bruslení na výbornou a hledají dynamičtější zážitek. Jejich charakteristickým rysem je pevný a dlouhý rám, nižší a tvrdší bota s minimem polstrování a kolečka, jejichž velikost přesahuje 90 mm. Výhodou tohoto typu je vysoká rychlost a setrvačnost jízdy. Kladnou daleko vyšší nároky na technické dovednosti a práci s těžištěm, mimo jiné i proto, že nemají brzdu.

Aggressive brusle

Robustní brusle určené především pro milovníky ježdění ve skateparku a pro překonávání překážek. Jsou ideální na skoky v U-rampě, jízdu po zábradlí a podobně.  Jejich tuhá konstrukce je předurčuje pro provádění nejrůznějších akrobatických triků. V porovnání s ostatními typy mají menší kolečka, které lze navíc ještě kombinovat. Některé modely mohou mít čtyři stejně velké, jiné mají dvě menší a dvě větší. Jejich robustní skořepina je dokonale s stabilizována a chrání nohu před zraněním. Podobně jako předchozí typ také nemají brzdu.

Freestyle inline brusle

Tato kategorie bruslí je určena pro zvláště hravé jedince. Můžete se s nimi setkat i v parcích, nebo na náměstích, kde s nimi jejich majitelé předvádí neuvěřitelné věci. Jsou perfektní na slalom mezi kužely a díky výjimečné ovladatelnosti se s nimi dá manévrovat i na velmi malém prostoru rychle a přesně. Jsou lehké a mají kolečka uspořádány těsně za sebou. Typická velikost koleček v této kategorii je kolem 80 mm.

Hokejové inline brusle

Na první pohled vypadají jako klasické hokejové kanady, připevněné na inline podvozku. Primárně jsou určeny na inline hokej, dají se však použít i pro běžné rekreační bruslení. Verze se speciálními měkkými kolečky jsou určeny pro vnitřní použití v halách. S modely s tvrdými kolečky si zase skvěle zahrajete venku, na betonu, nebo asfaltu. Vyznačují se odolností, dobrou manévrovatelností i akceleraci. Mají pevnou konstrukci, která perfektně drží nohu a chrání před zraněním. Vždy jsou bez brzdy a velikost jejich koleček se pohybuje mezi 50 až 80 mm.

Brusle s vyměnitelným podvozkem

Modely s vyměnitelnými lyžinami jsou produktem označovaným často výrobci jako ,,2 v 1“. V létě vypadají jako každé jiné inline brusle a můžete s nimi rekreačně sportovat. Vyměnitelná spodní část však umožňuje kolečka odebrat a na jejich místo nainstalovat klasický bruslařský nůž. Jde o skvělou variantu pro ty, kteří chtějí ušetřit a spokojí se s parametry, které jsou vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce.

Nastavitelné brusle

Pokud pořizujete brusle dětem, zkuste se za měřit na nastavitelné modely. Jedná se o typy, které lze posunout až o 4 velikosti. Díky tomu nemusíte pro dítě s rostoucí nohou pořizovat každou sezónu nové vybavení, ale vystačíte si s jedněmi bruslemi klidně 3 roky. Na první pohled je téměř nepoznáte od běžných modelů. Ve spodní části u kotníku nebo u prstů je ale speciální páčka, díky které lze velikost upravit. Toho je dosaženo dvoudílnou konstrukci svršků, který umožňuje prodloužení špičky. Pokud tyto nastavitelné brusle koupíte v provedení s vyměnitelným podvozkem ušetříte dvakrát tolik.

Vše o kolečkách

Kolečka jsou nejdůležitějším krokem, na který se při výběru inline bruslí zaměřte. V první řadě si zjistěte zda nejsou plastová. Pokud na takové narazíte, vyhněte se jim širokým obloukem. Kvalitní modely mají kolečka vyrobené z polyurethanu, tedy syntetické gumy. Tento materiál má vysokou odolnost a poskytuje dobrý jízdní komfort. U koleček se zaměřte zejména na průměr, tvrdost, profil a typ ložisek.

Průměr kol

Rozměr koleček je uváděn v milimetrech a určuje pro jaký druh jízdy jsou dané brusle vhodné. Čím menší je průměr, tím nižší bude rychlost. Většina rekreačních bruslí pro středně rychlou jízdu má kolečka s průměrem mezi 75 – 85 mm a v této kategorii je také největší výběr.

Profil koleček

Profil koleček lecos vypovídá o rychlosti a ovladatelnosti bruslí. Většina koleček má typizovanou tloušťku 24 mm. Rozdíl je ale právě v místě ve kterém se dotýkají země. Širší stopa napomáhá lepší přilnavosti a stabilitě. Proto mají kolečka pro hokejové brusle širší stopu pro dobrou oporu při jízdě v zatáčkách. Ale například závodní brusle, mají kolečka pokrajích zúžená.

Tvrdost koleček

Veliký vliv na jízdní vlastnosti má také stupeň tvrdosti. Označuje se písmenem A a číslicemi od 74 do 101, kdy nižší hodnota představuje měkčí kolečka. Kromě povrchu bychom měli vybírat různě tvrdá kolečka i podle hmotnosti jezdce. Lidé s vyšší hmotnosti by měli volit kolečka tvrdší. Nejrozumnějším kompromisem mezi dostatečným jízdním komfortem a odolnosti jsou kolečka s tvrdostí 80A. U některých výrobců se můžeme setkat s také s označením  78/82A. V takovém případě první číslo označuje průměr kolečka a druhé stupeň jeho tvrdosti.

Ložiska bruslí

Kvalitní ložiska mají největší vliv na správný chod koleček, snižují tření a přispívají ke komfortní a méně namáhavé jízdě. Většinou se označují zkratkou ABEC a čísly 1,3, 5, 7 a 9. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšším číslem jsou ložiska označeny, tím jsou přesnější a tím déle se s nimi budou kolečka točit. U nejlevnějších modelů tak najdeme zpravidla ložiska třídy ABEC3. Nejrozšířenější jsou typy ABEC5 a ABEC7. U nejkvalitnějších sportovních modelů najdeme ložiska ABEC 9. Při porovnávání tohoto parametru je ale dobré srovnávat pouze brusle stejné značky, ze stejné továrny. Stává se totiž, že stejně označená ložiska v kolečkách od různých výrobců podávají odlišné výsledky. Někteří výrobci používají také označení SG. Jde o stejná ložiska, ale rozdíl je ve způsobu jejich mazání. První jsou lubrikovány silikonovým gelem, druhé používají různé minerální oleje. Naprostá většina ložisek je kovových, vyrábějí se ale i keramické verze. Ty se však používají pouze v závodních modelech a jejich cena je extrémně vysoká. Ložiska u bruslí mají různou velikost. Nejběžnějším je typ 608, používají se také verze 698 a 688. Protože ložiska mají výrazný vliv na jízdní vlastnosti je dobré o ně dobře pečovat, mazat je a čistit.

Podvozek (rám)

Kola jsou s ložisky uložena ve speciálním rámu. U něj je zvláště důležité, aby účinně přenášel energii při odrazu. Tento konstrukční prvek je obvykle vyroben z odolných plastů, nebo hliníkových slitin. Kompozitní lyžina oproti hliníkové lépe pohlcuje vibrace při jízdě. ALU podvozek je však lehčí a odolnější. Měkčí kolejnice podvozku vykazuje sice menší stabilitu při vyšších rychlostech,  na druhou stranu nabízí komfortnější jízdu. Tvrdší rámy poskytují dobrý odraz a jsou také vhodné pro osoby s vyšší hmotností.

Obouvání a šněrování

Kromě samotných koleček je nejdůležitější součástí bruslí bota, která je s nimi spojená. Jak jsme si již řekli podle stylu jízdy a terénu se může obuv konstrukčně lišit. Společné u všech modelů by ale měla být dokonalá stabilizace nohy v kotníku. Pro pohodlí a bezpečnost jezdce se často používá kombinace měkké šněrovací obuvi a kompozitního svršku. Kvalitní inline boty stabilizují nohu upevňovacím systémem, který je umístěn na nártu, na patě a nad kotníkem. Základem u většiny modelů bývá vždy pevné šněrování doplněné o suchý zip, případně stahovací ráčnu v horní části.

Brzda

Většina inline bruslí pro začátečníky je vybavena jednoduchou brzdou. Jde většinou o speciální špalík na pravé brusli, který se častým používáním rychle opotřebovává. Použití je jednoduché. Zvednete přední část chodidla, tak aby se pata dostala co nejblíže k zemi, čímž se brzda začne otírat o zem a vy začnete zpomalovat. Mnoho zkušenějších inline bruslařů ale tento doplněk vůbec nepoužívá.  Výměna brzdového špalíku je velice jednoduchá. V případě, že se opotřebuje , stačí ho povolit jedním šroubem a vyměnit za nový. Nejde o nijak drahou záležitost a všude se dají sehnat univerzální brzdy pro různé typy bruslí.

Bezpečnost na inline bruslích

Přestože se může zdát, že nejvíce pádů mají na svědomí začátečníci, není tomu tak. I pokročilí jezdci se často nevyhnou střetu s méně zkušeným bruslařem. Proto se vyplatí být dostatečně chráněný proti případným zraněním. Hlavně u dětí by měla být základním vybavením kvalitní helma. Není potřeba vybírat nějakou speciální, ale klidně postačí i běžná přilba na kolo. Podceňovat byste také neměli ochranu kolen i loktů a vybavit se náležitými chrániči. Častým zraněním inline bruslařů jsou odřené dlaně. Pro ochranu této části těla skvěle hodí cyklistické rukavice..

Recenze inline bruslí

Inline brusle jsou velice rozšířeným sportovním náčiním a podle toho se i odvíjí i jejich široká nabídka na českém trhu. V následující recenzi vám přinášíme přehled těch nejprodávanějších a stručné zhodnocení jejich silných i slabých stránek.

K2 Alexis 84 Boa

Špičkové brusle s rámem z hliníkové slitiny. Vzhledem k vyšší ceně a tvrdšímu skeletu jde o model který ocení hlavně sportovní jezdci. Akcelerace je razantní a svižná při zachování skvělé stability. Kolečka o tvrdosti 80A skvěle tlumí nepříjemné otřesy, ale jsou vhodné spíše pro lehčí osoby. V tomto modelu jsou použita špičková ložiska ILQ-7. Systém zapínání Boa usnadní nazouvání i vyzouvání bruslí, které je díky němu snadné jako např. u snowboardových bot K2.

Výhody:

  • prodyšná konstrukce K2 Softboot
  • kvalitní hliníkový podvozek
  • vysoce kvalitní ložiska ILQ-7
  • tvarovaná vnitřní vložka
  • komfortní tlumení vibrací
  • vhodné i pro rychlou jízdu
  • snadná údržba

Nevýhody:

  • vysoká cena
  • vhodné pro lehčí osoby

Hodnocení : 97%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/k2-alexis-84-boa/#prehled/

Spokey PRIME PRO

Pánské inline brusle, které osloví i náročnější uživatele. Přestože působí celkem robustním dojmem, jsou překvapivě lehké. Zásluhu na tom má i kvalitní hliníkový podvozek ve kterém jsou usazeny kolečka s vynikajícími ložisky kategorie ABEC 9. Příjemně obepínají nohu, netlačí a díky trojitému systému zapínání bezpečně drží na noze. Kolečka o průměru 80 mm mají tvrdost 82A, což je optimální hodnota pro rekreační jízdu.

Výhody:

  • odolný hliníkový podvozek
  • skvělý odraz a akcelerace
  • měkké vnitřní polstrování
  • trojí systém zapínání
  • ložiska z uhlíkové oceli
  • kategorie ABEC9
  • vysoký jízdní komfort

Nevýhody:

  • horší odvětrání

Hodnocení : 96%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/spokey-prime-pro/#prehled/

 

Tempish WOX LADY

Dámské kolečkové fitness brusle pro začátečnice i pokročilé bruslařky. Mají středně vysoký skelet, který poskytuje pevné uchycení nohy a dobrou ochranu. Zajímavostí u tohoto modelu je vyjímatelná botička, kterou můžete po tréninku nechat snadno vyschnout a vyčistit. V oblasti achilovky je dodatečné změkčení jako prevence před odřeninami. Kolečka o tvrdosti 85A jsou usazena v odlehčeném ALU podvozku.

Výhody:

  • odolný hliníkový podvozek
  • dvouplášťový anatomický liner
  • vyjímatelná botička
  • pevné uchycení chodidla
  • dobré jízdní vlastnosti
  • kvalitní ložiska ABEC 7 carbon

Nevýhody:

  • horší čištění skeletu

Hodnocení : 95%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/tempish-wox-lady/#prehled/

Fun Activ ALBIS DUO

Juniorské nastavitelné brusle se speciální duální konstrukcí, které využijete na cyklostezce i na zamrzlém rybníce. Tento oblíbený systém umožňuje jednoduchou přestavbu podvozku z koleček na zimní brusle a naopak. V boční části skeletu mají tlačítko, jehož pomocí lze měnit velikost v rozsahu tří stupňů. Konstrukce je dostatečně pevná a dobře chrání kotník.

Výhody:

  • změna na zimní, nebo letní
  • pevné uchycení nohy
  • dobrá ochrana kotníku
  • jednoduchá změna velikosti
  • dívčí i chlapecká verze
  • rychleschnoucí výstelka
  • nízká cena

Nevýhody:

  • pouze pro začátečníky
  • tvrdší vložka

Hodnocení : 93%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/fun-activ-albis-duo/#prehled/

Worker Picola LED

Dětské inline brusle, které vaše ratolesti zaujmou veselým designem. Přední kolečka jsou navíc svítící a osvětlení se zapne automaticky při jejich roztočení. Na tuto kategorii bruslí nají celkem kvalitní podvozek osazený ložisky ABEC 5. Velmi snadno se nazouvají a lze je pevně utáhnout což je u dětí zvláště důležité. Na pravé brusli je klas brzdový špalek, který lze snadno po opotřebení vyměnit, případně brzdu trvale odejmout.

Výhody:

  • stylový dětský design
  • pevné uchycení nohy
  • snadné nazouvání
  • dobrý jízdní komfort
  • odnímatelná brzda
  • nastavitelná velikost

Nevýhody:

  • pouze pro rekreační jezdce
  • tuhé polstrování

Hodnocení : 93%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/worker-picola-led/#prehled/

 

TEMPISH WENOX TOP 100

Atraktivní brusle pro milovníky vysoké rychlosti. Nový, netypický tvar a krátký podvozek přispívá k dobré ovladatelnosti tohoto modelu. Jde o brusle, které využijí zejména pokročilí sportovci, protože nováčkům neposkytují moc prostoru pro chybu. Bota má pohodlný dvouvrstvý liner, který drží pevně nohu ve skeletu. Díky robustním 100 mm kolečkům s ložisky ABEC 9.

Výhody:

  • lehký hliníkový podvozek
  • výrazné reflexní prvky
  •  výstelka kolem Achillovy šlachy
  • účinné spodní odvětrání
  • vysoce kvalitní 100 mm kolečka
  • vhodné i na delší vzdálenosti

Nevýhody:

  • chybí brzda
  • vysoká cena

Hodnocení : 92%

https://koleckove-brusle.heureka.cz/tempish-wenox-top-100/#prehled/

 

 

 

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.