Elektrický či kontaktní gril má řadu výhod i nevýhod. Plusem těchto zařízení je jejich nízká cena a nenáročná údržba. Jak si však vybrat ten nejlepší elektrický gril? Poradíme v našem testu a srovnávací recenzi.
Recenze kontaktních (elektrických) grilů
Přinášíme vám srovnání kontaktních grilů, podívejte se, který kontaktní gril se vyplatí koupit, pomůžeme vám vybrat ten nejlepší. V naší srovnávací recenzi jsme se podívali na kontaktní grily do 5 000 Kč, protože právě do této hranice si grily většinou pořizujeme – vyplývá to ze statistik. Běžte na nakupování chytře, jedině tak získáte kvalitní produkty za skvělou cenu. Nejdražší totiž není vždy nutně nejlepší, což se ukazuje stále častěji.
Oblíbenost grilování stoupá, díky kontaktnímu či elektrickému grilu teď budete moct grilovat kdekoli, třeba i na balkoně v bytě nebo přímo v kuchyni.
Obsah recenze
Rychlý přehled nejlepších kontaktních grilů do 5000 Kč
To jsou ony, bezkontaktní grily, které jsme v naší srovnávací recenzi vyhodnotili jako nejlepší. Ať už koupíte jakýkoliv z nich, určitě neproděláte. Pokud hledáte detailní srovnání, pak čtěte dále. Poradíme vám, jak bezkontaktní gril vybrat, a na co si dát pozor.
- Tefal Optigrill+ XL GC722D34
- Sencor SBG 6030SS
- ROHNSON R-2300
Jak správně vybrat kontaktní gril?
Určitě vás zajímá, jak správně vybírat z nepřeberného množství domácích grilů na trhu. Díky kontaktním elektrickým grilům můžete grilovat přímo ve své kuchyni. Jednotlivé modely se od sebe ale výrazně liší – dnes už i obyčejný domácí gril má spoustu funkcí a technologických inovací, které výrazně zesložiťují výběr. A aby toho nebylo málo, je na trhu mnoho výrobců. Rozhodně vám ale radíme jedno, neorientujte se pouze podle ceny.
Především se zamyslete, co vlastně chcete grilovat
Správný a pro vás nejlepší gril vyberete jen tehdy, pokud budete přesně vědět, co všechno musí zvládnout. Budete grilovat maso? Opékat pečivo, nebo připravovat panini? Právě i podle toho si musíte vybrat, jestli pro vás bude lepší malý compact gril, nebo plnohodnotný stolní elektrický gril, či přímo profesionální gril do kuchyně. A podle toho se budou také lišit rozměry, kontaktní gril je většinou menší skladnějších rozměrů. Skutečně ugriluje vše, co potřebujete?
Budete používat kontaktní gril v interiéru, nebo i exteriéru?
Samozřejmě je velký rozdíl, kde budete kontaktní gril používat. Pokud se rozhodnete pouze pro kuchyňský gril, nebudete moci grilovat například venku. Proto doporučujeme si rovnou koupit univerzální elektrický kontaktní gril. Dříve nebo později totiž zjistíte, že grilování pouze v kuchyni není tak dokonalé, jako třeba piknik s grilem na zahradě. A naopak venkovní grily jsou zase neskladné, takže uvnitř zbytečně zabírají místo.
Elektrické kontaktní grily kombinující vnitřní i venkovní použití se hodí například na balkon v bytě – neprodukují kouř a jsou dostatečně silné na to, abyste ugrilovali téměř cokoli. Navíc ho jednoduše při špatném počasí přemístíte dovnitř.
Výkon je důležitější, než si myslíte, nepodceňujte ho
Doporučujeme u grilu příliš nešetřit u příkonu. Ano, samozřejmě platí, že čím vyšší příkon, tím spotřebič spotřebuje více elektrické energie. Na druhou stranu, aby byl elektrický kontaktní gril svými vlastnostmi podobný například klasickému grilu na dřevěné uhlí, potřebuje množství energie. Jednoduše, čím dříve se kontaktní gril rozpálí a čím rychleji ugriluje pokrm, tím lépe – samozřejmě za předpokladu, že u něj bude možné regulovat teplotu. Plynové grily jsou zpravidla zase dražší variantou zahradního grilu.
Neudělejte stejnou chybu jako někteří spotřebitelé, kteří se zaleknou vysokého příkonu a poté ovšem zjistí, že jejich gril negriluje, ale doslova pouze ohřívá.
Variabilita grilu vám dá větší prostor pro samotné grilování
Elektrický kontaktní gril se liší také svou variabilitou. Co si pod tím představit? Například to, do jakých poloh ho můžete nastavit a využít tak plně plochu pro grilování. Nejlevnější typy kontaktních grilů jsou klasické s částečně výklopným horním víkem – to může být ale nepraktické, pokud chcete například větší grilovací plochu. Podívejte se proto, jestli je možné horní víko grilu otevřít tak, aby z něho vznikla další grilovací plocha. Nastanou situace, kdy to velmi oceníte, můžete tak rovnou grilovat například maso a zeleninu.
Úplně ideální je, pokud můžete horní víko odklopit úplně, aby vznikla nová grilovací plocha, a zároveň, abyste měli pro každou plochu jiný termostat. Jednoduše si pak nastavíte rozdílnou teplotu, což je velmi praktické.
Materiál grilovacích desek
Materiál grilovacích desek je alfa omegou každého grilu. Zaměřte se při výběru na něj a rozhodně nedělejte kompromisy. Určitě vybírejte takový materiál, který je nepřilnavý – například teflonové nebo keramické grilovací desky. Materiál grilovacích desek také rozhoduje o tom, jak rychle dosáhnou desky potřebné teploty, tedy nepřímo, kolik spotřebuje gril celkově energie.
- Litinové grilovací desky jsou vysoce kvalitní, poznáte je tak, že jsou už od hmatu těžší. Vyznačují se především dlouhou životností, a hlavně výborně vedou teplo a rychle se rozehřívají.
- Nerezové grilovací desky jsou také kvalitní a dobře udržují teplo, ovšem ne tak dobře jako litina. Jejich výhodou je ale snadné čištění a údržba.
Možnost výměny grilovacích ploch
Velkou výhodou u kontaktních elektrických grilů je také to, jestli lze vyměnit či alespoň vyjmout grilované plochy. Pokud ne, budete mít celkem potíže dokonale vyčistit grilovací plochy od nečistot vzniklých během grilování a mastnoty. Stejně tak vám vyměnitelné grilovací desky dávají větší možnosti a rozmanitost při grilování – například pomocí žebrovaných desek si jednoduše uděláte skvělý panini gril a nepotřebujete ani přímo originální gril na panini.
Regulace teploty
Důležitou vlastností nejlepšího kontaktního grilu, bez které se rozhodně neobejdete, je regulace teploty. Využijete ji při přípravě různých grilovacích pokrmů, protože ne každý pokrm se připravuje při stejné teplotě. Zatímco některé potřebuje grilovat rychle a intenzivně, jiné zase stačí spíše pomalu a dlouze prohřívat. Něčeho takového bez regulace teploty dosáhnete jen těžko.
Bez termostatu se u jakéhokoli kuchyňského grilu neobejdete, takové grily rozhodně nedoporučujeme, jedná se o velký nedostatek.
Výrobce je také důležitý
Pokud se rozhodujete mezi výrobci, dnes už nejsou rozdíly tak patrné ve kvalitě, proto doporučujeme zaměřit se především na vlastnosti jednotlivých grilů. Jestliže ale dbáte na značku, jako někteří konzervativnější zákazníci, pak bychom mohli doporučit odzkoušené a prověřené kontaktní grily Tefal, které jsou sice trochu dražší, ale kvalitní. Průměrným, ovšem velmi dobrým je také kontaktní gril Sencor nebo Catler.
Test kontaktních grilů: nejlepších 5 grilů
Vybrali jsme pro vás pět nejlepších elektrických kontaktních grilů, které zvítězily díky svým unikátním vlastnostem. Ovšem všechny vybrané grily jsou ve své kategorii něčím jedinečné a vynikají právě v určité oblasti. Prohlédněte si ty nejlepší kontaktní grily do 5000 Kč a buďte si jisti, že nakoupíte správně.
Tefal Optigrill+ XL GC722D34: Absolutní vítěz, nejlepší volba do 5 000 Kč
Elektrický kontaktní gril Tefal Optigrill+ XL GC722D34 vyniká svou velkou grilovací plochou 800 cm2. Jedinečnou předností je, že dokáže sám určit, co vlastně grilujete – a podle toho zvolí svůj program. Díky tomuto inovativnímu grilu bude váš výsledek vždy perfektní. Na velkou grilovací plochu se vejde 8 běžných, nebo 6 větších porcí. Příjemně nás překvapil také senzor grilování, který ukazuje stav propečení.
Specifikace
Výrobce: Tefal
Typ grilu: Kontaktní
Hmotnost: 5, 96 Kg
Velikost grilovací plochy: 800 cm2
Příkon: 2000 W
Termostat: ano
Možnost grilovat na obou deskách: ne
Cena: 3 950 Kč
Livington Low Fat Gril M19177: Nejzdravější grilování v kategorii
Náš test elektrických grilů ve srovnání také velmi dobře hodnotil Livington Low Fat Gril M19177, který griluje bez pomoci dalšího přidaného oleje nebo tuku. Především díky grilovacím deskám z inovativní směsi titanu, mědi a keramiky. Tuk z grilovaného jídla se nepřepaluje a ani nezůstává v jídle, odtéká do sběrné misky. Díky tomu je výsledné jídlo s nižším obsahem kalorií, ale přesto šťavnaté a velmi chutné.
Specifikace
Výrobce: Popron
Typ grilu: Kontaktní
Hmotnost: 1,8 Kg
Příkon: 900 W
Termostat: ne
Možnost grilovat na obou deskách: ne
Cena: 1 049 Kč
ROHNSON R-2300: Kvalitní kompromis za slušnou cenu
Elektrické kontaktní grily Rohnson jsou velmi kvalitní. Konkrétně na tomto modelu ROHNSON R-2300 oceníte zejména jeho termostat. Nastavíte si tak teplotu přesně na tolik, kolik budete potřebovat – a díky tomu bude výsledek přesně podle vašich představ. A to dokonce pro horní i dolní grilovací plochu zvlášť. Skvělou inovací tohoto kuchyňského grilu je časovač.
Specifikace
Výrobce: Rohnson
Typ grilu: Kontaktní
Hmotnost: 5,3 Kg
Příkon: 2000 W
Termostat: ano
Možnost grilovat na obou deskách: ano
Cena: 2 299 Kč
Sencor SBG 6030SS: Největší grilovací plocha a skvělé vlastnosti, druhá nejlepší volba
Kontaktní gril Sencor SBG 6030SS přináší velkou grilovací plochu, jednu z největších v této cenové kategorii, a to 775 cm2. Velkou výhodou je také inteligentní displej, který zobrazí vše, co potřebujete během grilování vědět. Ukáže vám také, zda je maso ještě nepropečené, středně propečené nebo propečené. Další značnou výhodou je, že Sencor SBG 6030SS můžete bez problému použít jako zahradní gril.
Specifikace
Výrobce: Sencor
Typ grilu: Kontaktní
Hmotnost: 4,7 Kg
Velikost grilovací plochy: 775 cm2
Příkon: 2100 W
Termostat: ano
Možnost grilovat na obou deskách: ano
Cena: 2 999 Kč
Tefal GC451B12: Osvědčený kontaktní gril Tefal za rozumnou cenu
Kontaktní gril Tefal GC451B12 vhodný na grilování uvnitř. Hravě s ním připravíte všechny typy pokrmů. Vestavěný časovač vám dá volnost v tom, že se o gril nemusíte starat, jakmile bude vše hotovo, upozorní vás. Tento kontaktní gril Tefal je velmi výkonný, díky příkonu 2000 W kvalitně ugriluje vše, co budete potřebovat. Velkou výhodou je, že gril umožňuje grilovat na obou grilovacích plochách zároveň.
Specifikace
Výrobce: Tefal
Typ grilu: Kontaktní
Hmotnost: 4,45 Kg
Velikost grilovací plochy: 600 cm2
Příkon: 2000 W
Termostat: ano
Možnost grilovat na obou deskách: ano
Cena: 2 635 Kč
Závěr: skutečně se vyplatí elektrický kontaktní gril?
Rozhodně, právě i proto jsme připravili tento srovnávací test elektrických grilů. Jejich obrovskou výhodou je, že s nimi můžete grilovat uvnitř, nepotřebujete rozdělávat oheň a podobně. Samotné grilování je zdravější, a přitom chuťově i lepší. Elektrický stolní gril je hitem dnešního bydlení a neměl by chybět v žádné domácnosti. Navíc je velmi variabilní a můžete ho využít také na terase s přáteli.