Máte-li větší zahradu nebo travní porost, bez křovinořezu se málokdy obejdete. Obzvláště v rohových prostorách je křovinořez neocenitelným pomocníkem. Jak si vybrat nejlepší křovinořez a jaké modely jsou vítězy recenze?
Recenze křovinořezů
Nejlepší výbava za nízkou cenu | Nejlepší výbava | Nejlepší poměr cena/výkon | Dobrá volba za rozumnou cenu |
---|---|---|---|
Riwall PRO RALT 2320 set | Dolmar MS 335.4U | Oleo-Mac Sparta 250 T | Husqvarna 128 R |
+ výkonná akustrunovka pro okraje trávníků a dosekávání kolem stromů | + minimum vibrací | + jednoduchá obsluha | + malá hmotnost |
+ dobrá ergonomie | + silný výkon | + ideální pro běžné používání | + snadná obsluha |
+ plynulý a tichý chod | + tichý chod | + skvělý poměr cena/výkon | + ač má výkon 0,8 kW, seká velmi dobře |
- struna je poměrně tenká | - strunovou hlavu je nutné dokoupit zvlášť | - vyšší hlučnost | - objem palivové nádržky by mohl být větší |
Ověřit cenu | Ověřit cenu | Ověřit cenu | Ověřit cenu |
Křovinořezy jsou nezbytným pomocníkem při sekání travnatých ploch. Využijete je jak pro udržování zahrad a menších pozemků okolo domů, tak pro velké parky či louky. Mají několik kategorií, typů a model od modelu se liší ve spoustě parametrů. Trh s křovinořezy je poměrně široký, stejně tak jako jejich pořizovací cena. Pořídíte stroj za pár tisíc, ale i za desítky. Cena se vždy odvíjí od toho, jaké máte na zařízení nároky.
Ty byste si měli ujasnit ještě před samotným nákupem. Od čeho se ale odrazit? V tom vám pomůže naše recenze křovinořezů. Sepsali jsme pro vás přehled nejdůležitějších parametrů a v následujících odstavcích vás krok za krokem provedeme výběrem ideálního zahradního stroje. Na konec textu jsme přidali také srovnání nejlepších křovinořezů.
Obsah recenze
Jak vybrat křovinořez
Křovinořez není zrovna levnou záležitostí. Je proto na místě vybrat takový model, který bude přesně splňovat nejen vaše nároky na cenu, ale především nároky na výkonnost. Před výběrem byste si měli ujasnit, jakou kategorii křovinořezu vlastně potřebujete. Kde ho budete používat? A také – kdo? Pro ženy a starší osoby není vhodné kupovat náročné a těžké stroje, které se hůře obsluhují.
Křovinořezy mají dva základní typy. Ujasněte si, zda hledáte spíše strunovou sekačku pro finální úpravy zahrady, nebo potřebujete plnohodnotný křovinořez, pro který pořídíte třeba i další nástavce a příslušenství a uděláte z něj multifunkční zahradní stroj.
Dalším důležitým parametrem je pohon. Na výběr máte z benzínového, akumulátorového a elektrického. Typ pohonu má vliv například na způsob obsluhy, využitelnost zahradního stroje, ale především na jeho výkon. Rozmyslete si, na jaké plochy křovinořez potřebujete a kdo ho bude obsluhovat. Podle toho vybírejte také příslušně výkonná zařízení.
Zamyslet byste se měli i nad hmotností a vibracemi. Od toho se odvíjí, jak snadno se bude se zařízením manipulovat. Někteří výrobci se snaží vibrace minimalizovat. I to vám usnadní obsluhu. Příslušenství je třešničkou na dortu. Z obyčejného křovinořezu můžete totiž vytvořit všestranného zahradního pomocníka, který vám pomůže vytvořit a udržovat zahradu snů.
A nakonec nelze opomenout ochranné pomůcky a správnou údržbu – bez nich to zkrátka nepůjde. I možnost údržby a servisu by měla ovlivnit vaše rozhodování. Jsou pro váš model dostupné náhradní díly? A nabízí prodejce servis, i ten pozáruční? Vždy je lepší se na tyto věci ptát dopředu.
Kategorie křovinořezů
Jak už jsme si předestřeli na začátku, nákup křovinořezu není zrovna snadnou záležitostí. Pokud to vezmeme opravdu systematicky, na prvním místě byste si měli promyslet, pro jaký účel a jak často ho budete používat. Křovinořezy mají tři základní kategorie:
- hobby
- poloprofesionální
- profesionální
Hobby křovinořez
Hobby křovinořez jsou určené pro neprofesionální a volnočasové používání u vás na zahradě nebo okolo domu, zkrátka pro malé zatravněné plochy. Využijete je zejména na menších plochách. Nehodí se na plochy, které vyžadují velký výkon. Okolo baráku nebo chaty s ním ale posekáte jedna radost.
Poloprofesionální křovinořez
Poloprofesionální křovinořez je výkonem o poznání dál než obyčejný hobby model. Využijete ho při udržování větších ploch, kde je potřeba pravidelně sekat trávu – například v parku, větší zahradě, na společných travnatých plochách v obci mezi domy atp.
Profesionální křovinořez
Profesionální neboli profi křovinořez doporučujeme zejména pro lesníky nebo zemědělce, kteří mají na starosti velké plochy jako jsou louky nebo třeba mýtiny. Profi křovinořez má velký výkon a práce s ním vám půjde od ruky.
Typy křovinořezů
Křovinořezy se dělí také podle toho, na jakém principu fungují. Toto dělení může některé zákazníky při nákup zmást. Seznamte se s tím, jak který typ funguje. Jen tak budete mít jistotu, že koupíte to správné zařízení, se kterým se vám bude dobře pracovat. Setkáte se se dvěma typy:
- vyžínač (strunová sekačka)
- křovinořez
Vyžínač (strunová sekačka)
Vyžínač neboli strunová sekačka představuje lehčí verzi křovinořezu. Používá se k finální úpravě travnaté plochy, nejčastěji v blízkosti plotu nebo třeba zahradních dekorací. Zpravidla přichází na řadě po klasické sekačce, kterou nezajede všude, a dotáhne sekání k dokonalosti.
Jelikož strunová sekačka seká za pomocí struny, není vhodná k sekání větších ploch. Poradí si pouze s menší trávou a malými trsy. Nemá pevnou hřídel a výkon je přenášen skrz bowdenův kabel. Většinou je tedy nutné připojení k elektrice. Výhodou je nižší hmotnost a snadná manipulace.
Křovinořez
Křovinořez slouží k sekání velkých zatravněných ploch. Navíc je možné přikoupit příslušenství, díky kterému budete moci sekat i křoví. Jde o přístroj ideální také do náročnějšího terénu, jakým je například les či lesopark.
Křovinořez seká za pomocí nože (většinou je to trojzub), který je dostatečně silný na to, aby si poradil s trávou i keřem. Většinou je možné nůž vyměnit a nasadit hlavici se strunou. Tím rázem z křovinořezu uděláte strunovou sekačku (vyžínač). Jak vidíte, křovinořez je multifunkční a možnost dokoupit příslušenství z něj dělá všestranného pomocníka
Nejčastěji má jednodílné mechanické ústrojí – hřídel, kterou se přenáší vyprodukovaný výkon. Na trhu se setkáte také s křovinořezy, které mají hřídel dělenou. Takové stroje je možné rozložit na dva velké díly. Tím si usnadníte manipulaci a převážení z místa na místo. Počítejte s tím, že křovinořez má poměrně těžkou konstrukci. O to víc je ale odolnější.
Pohon
Pohon je dalším důležitým parametrem, který byste měli zvážit. Typ pohonu bude mít vliv nejen na výkon, využití a velikost zařízení, ale také na jeho finální cenu. Pokud vám můžeme doporučit, nevybírejte čistě podle ceny. Zamyslete se především nad tím, jak moc výkonný přístroj potřebujete a s jakým typem sekání si musí poradit. Na trhu jsou dostupné křovinořezy se třemi typy pohonu:
- benzínové
- akumulátorové
- elektrické
Benzínové křovinořezy
Benzínové křovinořezy patří mezi nejvýkonnější. Jejich velkou výhodou je to, že k provozu nepotřebují elektrickou síť. Jelikož jedou na benzín, vystačíte si pouze s ním. Díky tomu lze benzínový křovinořez vzít prakticky kamkoliv, i na hůře dostupná místa. Na trhu jde o nejžádanější model, bez problémů ho tak seženete i vy. Hodí se zejména pro sekání náročnějších terénů. Nebo také pro velké travnaté plochy, kde je tráva opravdu hustá.
Benzínový křovinořez má tak vysoký výkon také díky robustní a odolné konstrukci. Počítejte tedy s tím, že má vyšší hmotnost. Tento praktický pomocník je všestranný, čas od času ale bude vyžadovat vaši péči. Motor se musí čistit a udržovat v dobrém stavu. To zajistíte pravidelnou údržbou, nejlépe po každém používání. Na trhu se setkáte se dvěma druhy motoru:
- dvoutaktním motorem
- čtyřtaktním motorem
Křovinořezy s dvoutaktním motorem mají poměrně jednoduchou, za to ale velmi výkonnou konstrukci motoru. O takový motor se musíte starat, není to však nic hrozného. Do benzínu nezapomeňte přilévat olej. Ač je snadný na údržbu, ne každému tento typ vyhovuje. Vychází z něj totiž nejen zplodiny, ale také poměrně velký hluk. Pokud vás tento fakt odrazuje, doporučujeme zvážit koupi křovinořezu s druhým type motoru.
Křovinořezy se čtyřtaktním motorem mají o něco komplikovanější konstrukci. Benzín a olej jsou každý v jiné nádržce. Díky tomu nevylučuje velké množství zplodin. Oproti dvoutaktu také není tak hlučný. Hodí se proto na sekání do míst, kde bydlí více lidí, např. společné plochy mezi domy atd. Nepříjemnost nastává, když se porouchá. Motor je totiž složitější na opravy. Tím samozřejmě předcházíte pravidelnou údržbou. I u té ale počítejte, že je náročnější než u dvoutaktu.
Kromě typu motoru vezměte v úvahu také jeho objem. U vyššího objemu je pro nastartování stroje nutné využít větší sílu. Nad 45 kubických cm se bavíme o křovinořezech, které jsou určené pro profi použití. Pokud hledáte malý a spolehlivý stroj, který mohou obsluhovat i ženy nebo starší osoby, doporučujeme křovinořez s objemem motoru do 30 kubických cm.
Akumulátorové křovinořezy
Akumulátorové křovinořezy mají zabudovaný akumulátor, díky kterému si nemusíte lámat hlavu s připojením k elektřině nebo kabelem, na který je potřeba neustále dávat pozor. Nejen, že se snadno přenáší. Jsou také zároveň lehké a dobře se s nimi manipuluje. Navíc nejsou příliš hlučné a mají velmi pěknou pořizovací cenu. Oproti jiným typům pohonu ale nedisponují příliš vysokým výkonem.
Akumulátorové křovinořezy se často prodávají bez baterie a nabíječky. To proto, že si lidé kupují i další vybavení, které pasuje do jednoho zdroje (např. pila nebo vysavač listí jedné značky). Využijte toho a nakupte si vybavení tímto stylem, ušetříte tak.
Elektrické křovinořezy
Elektrické křovinořezy potřebují připojení k elektrické síti. Nejčastěji se proto využívají tam, kde je k ní snadný přístup – v okolí domu, chaty či zastavěné plochy. Mají nižší hmotnost (okolo 5 kg) a snadno se přenáší. Nedělají takový hluk. Další výhodou je nízká pořizovací cena.
Nevýhodou je samozřejmě kabel, na které je potřeba dávat pozor kvůli přeseknutí. Ten vás omezuje i co se týče dosahu, můžete sekat jen tam, kam kabel vystačí, dál už se logicky nedostanete. Někoho navíc tahání kabelu může rozčilovat. V tom případě by bylo lepší zkusit akumulátorový model, který je vhodný na méně náročné sekání.
Výkon
V textu jsme již několikrát zmiňovali výkon křovinořezu. Co si pod tímto parametrem máte představit a jaké hodnoty vyžadovat? Pokud potřebujete křovinořez pouze pro údržbu ploch v okolí domu nebo chaty či na menší zahradě, není nutné kupovat nejvýkonnější přístroj. Vystačíte si s elektrickým nebo akumulátorovým zařízením (výkon 1 kW a více).
V případě, že křovinořez potřebujete např. v práci, protože se staráte o velké zatravněné plochy, kde je třeba i náročnější terén, kupte si zařízení s vyšším výkonem. Doporučujeme benzínové křovinořezy (výkon 2 a více kW).
Hmotnost a vibrace
Hmotnost stoupá úměrně k výkonnosti stroje. Zatímco lehké křovinořezy, které nemají tak velký výkon, nejsou dodávány ani s popruhem, u těžších modelů si bez popruhu neporadíte. Nejlehčí křovinořezy začínají již okolo 3 kg. Ty jsou ideální pro starší osoby, ženy a nenáročné sekání.
Profesionální stroje mohou dosahovat až 10 kg. Někde na půli cesty jsou nejběžnější zařízení, se kterými si vystačíte na zahradě či při úpravě ploch kolem domu. Počítejte s tím, že těží křovinořezy vibrují. Ne každému to může být příjemné, časem vás to navíc může unavovat. Výrobci se proto snaží nabízet modely, které vibrace nějakým způsobem zmírňují. Zajímejte se tedy i o tuto záležitost.
Těžší modely jsou vybaveny popruhem, kterým si zahradní stroj zavěsíte na sebe. Váha zařízení tak nespočívá pouze na vašich rukách, ale i na bedrech, která nesou hlavní díl váhy.
Příslušenství
Výhodou křovinořezů je, že se k nim dají dokoupit další připevnitelné příslušenství, které vám usnadní práci a rozšíří využitelnost zařízení. Tak například takové nástavce. Ty se dají pořídit především k modernějším strojům. Slouží například ke kultivaci zeminy nebo zastřihávání keřů a okrasných dřevin. Rázem tak křovinořez proměníte na multifunkční přístroj, díky kterému budete moci vaší zahradě dopřát skutečně profesionální péči.
Některé křovinořezy jsou uzpůsobeny tomu, abyste do nich připevnily struny různých průměrů a tvarů. Díky tomu se můžete připravit na sekání specifického terénu. A pokud potřebujete sekat dřeviny, pořiďte si ocelové kotouče. Ty ve srovnání s noži zajistí mnohem lepší výsledky, především pokud má dřevina silnější kmen.
Ochranné pomůcky a bezpečnost
Jelikož křovinořez může způsobit zranění, a to ne zrovna malá, každý stroj by měl splňovat bezpečnostní normy. Jinak nemůže být uveden na trh. Mimo to jsou stroje také testovány. A o výsledcích testů se můžete snadno dozvědět z internetu nebo YouTube. Vždy je lepší si dopředu ověřit, jak na tom daný zahradní stroj je. Zda se na něj můžete skutečně spolehnout a že vás během sekání nepříjemně nepřekvapí.
O vaši bezpečnost se ale nemůže starat jen výrobce. Je i na vás samotných, abyste se chránili, jak nejlépe to jde. Nezapomeňte tedy sekat pouze v ochranných pomůckách. Rukavice by měly být samozřejmostí, stejně jako vhodné pracovní oblečení. Dále doporučujeme také ochranné brýle a chrániče uší proti hluku. Profesionálové by měli zvážit koupi ochranných příleb, které poskytují komplexní ochranu pro vaši hlavu.
Jak provádět údržbu křovinořezu
Správná údržba zajistí, že vám křovinořez vydrží léta bez toho, aniž byste ho museli opravovat. Pečujte o něj a uvidíte, že prodloužíte jeho životnost. Navíc, pokud některé věci zanedbáte, riskujete, že se vám zařízení zcela zničí. A to určitě nechcete. Přeci jen nejde o levnou záležitost, ale o poměrně velkou investici.
Jak čistit křovinořez
Jakmile dosekáte, odstraňte zbytky trávy a dalšího nánosu, který se na stroji nashromáždil. Použijte k tomu například smeták, na odolnější špínu rejžák a hadřík. Pokud na křovinořezu necháte vlhkou špínu, dojde k poničení materiálu. Vždy se ho tedy snažte vyčistit tak, aby byl nejen čistý, ale i suchý.
Jak doplňovat pohonné hmoty křovinořezu
Dodržujte pokyny. Nikdy do motoru nedávejte něco, co tam nepatří. A to platí nejen o druhu benzínu či oleje, ale i jejich poměru. Nejčastěji se používá bezolovnatý benzín. I při výběru oleje musíte být opatrní, nejčastěji do křovinořezu patří typ pro motory s vysokým počtem otáček.
Jak mazat úhlový převod křovinořezu
Mazivo na úhlový převod nejčastěji zakoupíte u prodejce křovinořezu. Úhlový převod se nachází mezi hlavou křovinořezu a hřídelí. Je pod mazacím šroubem, který musíte odšroubovat. Dovnitř vložíte mazivo. Promažte a zašroubujte. S mazivem to zbytečně nepřehánějte, mohlo by se dostat i do částí, kam nepatří.
Jak čistit vzduchový filtr křovinořezu
Vzduchový filtr byste měli udržovat čistý. Čas od času ho zkontrolujte. Pokud je oblast zanesená, vyčistěte ji. Stejně tak i samotný filtr. Po jisté době (záleží na tom, jak často sekáte) je vždy dobré koupit nový a úplně ho vyměnit.
Servis křovinořezu
Alespoň jednou ročně byste měli zahradní stroj odnést do servisu, kde vám ho kompletně zkontrolují, vyčistí, popř. opraví. Ujistěte se, zda prodejce nabízí možnost servisu, a to záručního i pozáručního. Pokud přijde na nejhorší a stroj potřebuje opravu, vždy je výhodou mít značku, která má snadno dostupné náhradní díly. O tento fakt se zajímejte ještě před samotnou koupí, značně tak eliminujete jakékoliv pozdější problémy.
Nejlepší křovinořezy
Riwall PRO RALT 2320 set
Tento výkonný akumulátorový křovinořez za výhodnou cenu je ideální pro vaši zahradu. Snadno se startuje pomocí tlačítka a má tichý chod. Nevychází z něj žádné emise, a navíc si nemusíte lámat hlavu s kabelem. Ušetříte také za spotřební materiál, který díky baterii nepotřebuje. Nemusíte kupovat olej, benzín ani filtry. Ve výbavě má jak klasickou hlavu se strunou, tak nože z tvrzeného plastu.
Dolmar MS 335.4U
Uvnitř tohoto výkonného křovinořezu najdete čtyřtaktní benzinový motor. Ač má silný výkon, je nenáročný na spotřebu. Snadno se startuje díky automatickému dekompresnímu ventilu. Snadno se s ním seká, a to díky kolmé hliníkové vodící tyči, multifunkčnímu držadlu a bezpečnostnímu popruhu, který rozloží váhu zahradního stroje na vaše bedra. Vibrace jsou naprosto minimální, a tak se nemusíte bát, že vás práce brzy unaví. Poradí si i s náročnějším terénem.
Oleo-Mac Sparta 250 T
Tento benzínový křovinořez je určený k sekání malých až středně velkých ploch. Má dvoutaktový motor s výkonem 0,8 kW. Hmotnost je zlatý střed, a to 6,2 kg. Díky antivibračnímu systému se vám s ním bude pracovat pohodlně. Má nosné popruhy a výškově nastavitelnou rukojeť. Strunová hlava je poloautomatická. Součástí balení je vyžínací ocelový kotouč.
Husqvarna 128 R
Tento křovinořez od populární značky Husqvarna se hodí pro udržování pozemku okolo chaty či domu. Má malou hmotnost a snadno se startuje. Má nosný popruh, který vám ulehčí manipulaci a také poloautomatickou strunovou hlavu. Ta potěší zejména jednoduchým doplňováním strun a speciálním travním kotoučem.
Makita DUR181Z
Tento akumulátorový vyžínač je ideálním pomocníkem pro udržování zahrady nebo pozemku, který má hůře přístupný terén. Má malou hmotnost a skvělou ergonomii, díky tomu se s ním pracuje dobře a snadno. Tělo se dá nastavit do pěti poloh, tudíž si ho bez problémů přizpůsobíte. Strunová sekačka má tichý chod a uspokojující výkon za danou cenu.