Do kryptoměn investuje stále více lidí. Málokdo ale má své kryptoměny uložené skutečně v bezpečí. S ochranou kryptoměn vám mohou pomoci právě hardwarové a softwarové kryptoměnové peněženky. Podívejte se, jaká je ta nejlepší peněženka na trhu.
Recenze: Bezpečné kryptoměnové peněženky
Obsah recenze
Co vědět pro začátek
Kryptoměny zažívají poměrně velký boom. Lidé investují do známých mincí jako je Bitcoin, Eteherum nebo Litecoin. Navíc vznikají stále nové a nové projekty, do kterých můžete peníze investovat. Mnoho lidí se proto rozhodlo své peníze vložit právě do tohoto odvětví. Podobně jako jiné investice, i kryptoměny byste měli mít dobře uloženy a chráněny. Přeci jen, digitální prostředí je plné nástrah. V naší recenzi se proto podíváme na softwarové i hardwarové kryptoměnové peněženky, na které kryptoměny ukládáme a bez většího rizika držíme do doby, než se rozhodneme je prodat.
Peněženka je při investicích do kryptoměn prakticky nezbytností. Mince a tokeny kryptoměn totiž nikam jinam neuložíte. V případě, že nakupujete virtuální měnu přes burzy (Binance, Coinbase a další), peněženku sice máte automaticky vytvořenou, není ale moudré nechávat své peníze na burze. V případě, že nakupujete u některé ze směnáren kryptoměn, potřebujete adresu kryptoměnové peněženky.
Obecně platí, že hardwarové peněženky jsou bezpečnější než ty softwarové. Ne každému se ale chce investovat do fyzické peněženky a volí levnější variantu v podobě peněženky virtuální. Pamatujte ale na to, že v případě špatného zacházení budou kryptoměny i na nejbezpečnější kryptopeněžence v ohrožení.
Trezor model T
Trezor T je v současné době nejbezpečnější hardwarová peněženka. Uložit a spravovat tak můžete až 600 nejrůznějších kryptoměn. Vedle těch nejběžnějších Trezor T podporuje i méně známé kryptoměny. Český výrobce SatoshiLabs si dal také záležet na dostatečně propracovaném uživatelském prostředí. K dispozici tak máte vedle svého kryptoměnového portfolia také transakční historii. Snadnému ovládání pomáhá kvalitní dotykový displej.
Zabezpečení peněženky je velmi pokročilé tak, aby odolala náporu případných hackerů. Stejně kvalitní je také záloha či obnovení dat. Výhodou je, že kryptoměny můžete do kryptoměnové peněženky posílat v době, kdy je zařízení odpojené od internetu, tzv. COLD. Nehrozí tak žádné riziko napadnutí a ztráty vašich investic.
Ledger Nano S
Ledger Nano S pochází od druhého výrobce hardwarových peněženek – Ledger. Jeho výhodou je vedle skladných rozměrů také velký počet podporovaných kryptoměn, a především velmi přijatelná cena. Na Ledger Nano S tak můžete ukládat vedle Bitcoinů či Etherea také celou řadu dalších tzv. altcoinů. Podobně jako peněženka Trezor model T, i tato obsahuje integrovaný displej, na kterém můžete provádět potvrzování transakcí a jiných autorizačních pokynů.
Každý účet, který pomocí této hardwarové peněženky vytvoříte, je zálohovaný. Pomocí jednoduchých kroků a tzv. obnovovacího seedu pak můžete data i své kryptoměny snadno obnovit na jiném Ledger zařízení. Velmi účinné zabezpečení s sebou přináší například fakt, že data nejsou nikdy dostupná třetím stranám, což je v krypto světě velmi důležité.
Trezor One
Trezor One byla vůbec první hardwarovou peněženkou. Nenabídne tedy vymoženosti v podobě dotykových displejů a dalších. V současné době dokáže uchovávat na 600 různých kryptoměn. Uživatelské prostředí je příjemně zpracované. Po připojení Trezoru a jeho odemčení se tak hned dozvíte, jaký je váš aktuální zůstatek, stejně tak uvidíte také provedené transakce.
Podobně jako u jiných výrobků od SatoshiLabs, také u Trezor One máte k dispozici zákaznickou podporu, která vám poradí s každým dotazem. Potvrzování transakcí provádíte výhradně vy, takže máte jistotu, že se k údajům nedostane nikdy jiný. Tím vaše kryptoměny dokonale ochráníte. Dostupný je také v několika barevných variantách.
Exodus
Exodus je povedená softwarová peněženka, do které můžete ukládat své nakoupené kryptoměny. Na rozdíl od mnohých fyzických peněženek nepodporuje velké množství mincí a tokenů. Exodus má ale výhodu ve svém uživatelském rozhraní. Spustit ji můžete jak na počítači, tak i ve svém mobilu. Vše je intuitivní i pro absolutního nováčka ve světě kryptoměn. A právě pro začátečníky je Exodus peněženka jako stvořená.
Přímo v prostředí peněženky můžete již vlastněné kryptoměny měnit za jiné. Kvůli tomu, že je peněženka přímo připojena k internetu není rozhodně tak bezpečná, jako její hardwarové kolegyně. V případě, že neplánujete podnikat velké investice, bude vám Exodus bohatě dostačovat.
Mitilena
Mitilena je nováčkem na poli kryptoměnových peněženek. Výhodou je, že zvládá kombinace online i offline peněženky. Ta navíc podporuje až 4 000 různých kryptoměn. Mitilena je dostupná zcela zdarma, můžete si ale zakoupit prémiovou verzi. V placené verzi nabídne peněženka mnohem více možností než ve verzi zdarma. V případě, že sáhnete po placené verzi, můžete si vytvořit hardwarovou peněženku sami.
Po zaplacení si můžete peněženku Mitilena stáhnout a aplikovat na libovolný USB disk. Prakticky si tak sami vytvoříte hardwarovou peněženku, kterou ale můžete používat také jako softwarovou. Výhodou je tedy kombinace obou možností. Jedná se o zcela nový a jedinečný projekt, který je zatím na svém začátku. Slibuje ale maximální možnosti zabezpečení. Nikdo se tak k vašim kryptoměnám nedostane.
Trust Wallet
Trust Wallte je kryptoměnová peněženka, která je určená pro mobilní zařízení. V tomto segmentu se jedná o vůbec nejlepší peněženku na trhu. Její velkou výhodou je, že je přímo napojená na kryptoměnovou burzu Binance. Můžete tak snadno kryptoměny nakupovat, prodávat a vyměňovat dle potřeby. Za instalaci či vedení kryptoměnové peněženky Trust Wallet nic neplatíte.
Peněženka je velmi jednoduchá, takže do jejich tajů proniknete velmi rychle. Privátní klíče, které jsou hlavním bezpečnostním prvkem kryptopeněženek, jsou pouze na vašem zařízení a nikam se neposílají. V tomto ohledu se tak jedná o velmi bezpečnou peněženku, které můžete věřit. Prakticky se dá říct, že za zabezpečení vašeho telefonu, a tedy i Trust Wallet jste zodpovědní jen vy sami.
MyEtherWallet
MyEtherWallet je čistě online kryptoměnovou peněženkou. Podle názvu je patrné, že je vhodná zejména pro Ethereum a kryptoměny na jeho bázi. Rozhodně není nijak univerzální. Výhodou i nevýhodou zároveň je, že ji můžete používat ve svém prohlížeči, případně si jej do prohlížeče instalovat jako doplněk.
Uživatelské prostředí je na první pohled jednoduché i pro nezkušené uživatele. Nevýhodou je samozřejmě snížená úroveň zabezpečení, což je ale obecný problém všech online peněženek. MyEtherWallet můžete v případě potřeby také propojit s některou z mobilních peněženek, například s TrustWallet.
Jak vybrat kryptoměnovou peněženku
Nejdříve si uvědomme, že máme hned několik typů různých kryptoměnových peněženek. Podle zamýšleného použití a vašich zkušeností byste si měli vybrat mezi hardwarovými a softwarovými. Ty se pak dále dělí na desktopové, mobilní a online.
Hardwarová peněženka
Hardwarové peněženky mají jednu velkou výhodu, která spočívá v maximální bezpečnosti. Jsou totiž prakticky nenapadnutelné. Vaše kryptoměny tak uložíte do „bezpečí“, a to i při dlouhodobějším držení. Jejich nevýhodou bývá, že podporují méně kryptoměn než třeba softwarové peněženky. Hardwarová peněženka získala svůj název proto, že si na ni můžete skutečně sáhnout, držet ji v ruce a pozor, také ztratit!
Softwarová peněženka
Softwarová peněženka je vlastně jen program, který vám umožňuje určité kryptoměny držet. Jejich bezpečnost není úplně vysoká, avšak při dodržování všech zásad bezpečnosti byste se neměli ničeho obávat. Softwarové peněženky jsou oblíbené mezi začátečníky, protože zpravidla nepředstavují žádné vstupní investice. Tyto peněženky se pak dále dělí:
- Desktopová peněženka – peněženka pro klasické počítače nebo notebooky. Většinou disponují příjemným uživatelským prostředím.
- Mobilní peněženka – ta je určená pro mobilní telefony. Zpravidla můžeme tyto peněženky propojit s desktopovou verzí. Vhodná pro případ, kdy chcete mít své kryptoměny pořád u sebe.
- Online peněženka – tento druh se spouští v prohlížečích, ať už jako webová stránka nebo jako doplněk. Patří k nejméně bezpečným peněženkám.
Pořizovací náklady
Právě rozdíl ceny mezi jednotlivými peněženkami je výrazný. Jestliže jste ve světě kryptoměn spíše nováčkem, doporučujeme volbu některé ze softwarových peněženek. Její náklady na pořízení jsou totiž prakticky nulové.
Jestliže chcete obchodovat pravidelně a ve větších objemech, pořiďte si hardwarovou peněženku. Její bezpečnost je totiž na vysoké úrovni a žádná jiná peněženka vám tohle nenabídne. Nevýhodou je ale pořizovací cena, která startuje od zhruba 1 600 Kč.
Podporované kryptoměny
To je další měřítko, na které byste měli hledět. V případě, že budete obchodovat s běžnějšími kryptoměnami, je vám prakticky jedno, jakou z peněženek si vyberete. V případě, že budete obchodovat se zcela novými a netradičními kryptoměnami, je pro vás důležité vědět, zda vámi vybraná peněženka danou kryptoměnu podporuje. Myslete také na to, že seznam podporovaných kryptoměn u softwarových peněženek roste. U hardwarových se seznam mění s novými vydanými verzemi.
HOT nebo COLD ukládání
HOT nebo COLD ukládání je především otázkou bezpečnosti. V případě, že zvolíte HOT ukládání, je nutné připojení k internetu. Tím se může zvyšovat riziko případného hackerského útoku. Tento typ ukládání je znám především u softwarových peněženek.
COLD ukládání znamená, že daná peněženka nemusí být k internetu připojena, čímž se značně zvyšuje celková bezpečnost. Správně tušíte, že touto funkcí disponují především hardwarové peněženky. Zde není podmínkou připojení na internet.
TIP: Chcete bezpečně investovat do kryptoměn? Vyzkoušejte přehlednou aplikaci Revolut, která vás kompletně provede světem financí. Recenzi Revolut jsme se věnovali v předchozím článku.
Závěr
Hardwarová kryptopeněženka není zcela nezbytná. Záleží na tom, v jakých objemech chcete obchodovat. Při registracích na burzu se vám totiž jednotlivé kryptoměnové peněženky automaticky vytvoří. V případě, že obchodujete s vyššími objemy, pak sáhněte právě po hardwarové peněžence Trezor nebo Ledger. Existují ale projekty, jako například Mitilena, kde můžete zkombinovat výhody hardwarové a softwarové peněženky.