Kuchyňský robot je praktický pomocník do kuchyně, který vám pomůže s jinak zdlouhavými úkoly při pečení a vaření. Investice do kuchyňského robota se vyplatí, pokud si pořídíte kvalitní produkt. V naší srovnávací recenze vám poradíme jak si vybrat správný kuchyňský robot.
Recenze kuchyňských robotů
Kuchyňský robot vám ulehčí práci v kuchyni. Díky tomuto praktickému pomocníkovi ušetříte čas i peníze. Budete si moci sami vyrábět potraviny, které byste jinak museli draze kupovat. Pokud jste se i vy rozhodli pro koupi tohoto spotřebiče, pak vám nesmí ujít naše recenze. Přečtěte si, jak vybrat kuchyňského robota a na co se při výběru zaměřit. Na konec textu jsme přidali také srovnání nejlepších kuchyňských robotů.
Obsah recenze
Proč si pořídit kuchyňského robota
Kuchyňský robot vám ulehčí práci v kuchyni. Pokud rádi pečete, vaříte a preferujete po domácku vyrobené dezerty a pečivo, zvažte jeho koupi. Tento malý spotřebič za vás udělá tu nejtěžší část práce.
Kombinuje vícero kuchyňského náčiní a drobných pomocníku dohromady. Kromě šlehání a míchání těsta dokáže také šlehat, krájet zeleninu a ovoce, funguje jako odšťavňovač, a dokonce namele maso. V kuchyňském robotu získáte multifunkčního pomocníka, na kterého se můžete spolehnout.
Největší výhodou ale je, že zvládne pracovat bez vaší asistence. Jednoduše do něj dáte všechny ingredience a zapnete ho. O vše ostatní už se postará sám. Nic nemusíte přidržovat, ani držet prst na tlačítku.
Jak vybrat kuchyňského robota
Před výběrem si ujasněte, co od robota vlastně očekáváte. Odpovězte si na tyto otázky:
- Jak často vaříte/pečete?
- Pro kolik osob?
- Jaký bude váš rozpočet?
Jakmile budete znát své celkové představy a cenový rozpočet, hned se vám bude snadněji rozhodovat při výběru. Na trhu se setkáte se dvěma typy robotů. Dvojí je také systém míchání, přičemž vám doporučujeme si pořídit takový, který nabízí i planetární. Míchání je díky němu o poznání efektivnější.
Příkon vám prozradí, jak výkonný robot je. Ideální je pořídit zařízení s příkonem okolo 1000 W. Robot ovládá hned několik rychlostí zpracování, ty šikovnější jich umí okolo 8. Velikost mísy je důležitý parametr. Rozhodne o tom, kolik ingrediencí dokážete zpracovat najednou. Nezapomeňte se kouknout také na její materiál. Sklo bohužel nemá takovou životnost jako kov.
Kuchyňský robot není žádný drobeček, a tak se zamyslete nad jeho umístěním v kuchyni. S tím souvisí také délka kabelu. Aby dlouho vydržel, volte raději ty, u kterých v materiálu převažuje kov. Spotřebič nemusí být jen praktickým pomocníkem, ale i vkusným doplňkem. Pokud chcete, aby dokonale zapadl do vaší kuchyně, vybírejte také dle designu. Nezapomínejte na bezpečnost. Dětská pojistka a protiskluzové nožičky by měly být samozřejmostí.
Třešničkou na dortu je výběr příslušenství a dalších nástavců. Na trhu najdete širokou nabídku doplňků pro kuchyňské roboty. Zamyslete se však nad tím, zda je budete opravdu využívat a jaký je váš rozpočet. Často se totiž víc vyplatí raději koupit samostatnou verzi než nástavec na robota.
Typy kuchyňských robotů
Na trhu se setkáte se dvěma typy robotů. Prvním je robot poháněný zdola. Ten se ale neosvědčil jako příliš praktický. Je obtížné ho mýt, a navíc ve srovnání s druhým typem zabírá poměrně hodně místa. Doporučujeme spíše typ, který je tvořený ramenem, na který se nasadí nástavec shora. Setkáte se i s modely, které mají pohyblivé rameno. Takový robot se vám bude snadněji umývat, i se na něj lépe připevňují nástavce.
Systém míchání
Také systém míchání má dvě varianty, a to středový a planetární.
- Středový systém míchání je naprostým základem u každého robota. Nástavce během práce rotují kolem své osy.
- Planetární systém míchání je nadstandard a připomíná rotaci ve vesmíru. Během práce násady rotují nejen kolem své osy, ale i okolo sebe v elipse. Tento druh rotace je efektivnější, jelikož se ingredience lépe promíchají. Roboty s planetárním systémem míchání patří mezi ty lepší.
Příkon
Podle příkonu poznáte, jak výkonný spotřebič je. Doporučujeme vám nejít pod 500 wattů. Ideál je 500 až 600 wattů. Zařízení s menším příkonem nebudou dostačovat a svou práci neodvedou dokonale.
Ideální je pořídit si kuchyňský robot s příkonem okolo 1000 wattů, ten pro běžné domácí použití dokonale postačí. Vždy ale můžete požadovat ještě víc. Setkáte se i s přístroji, které se pohybují okolo 1500 wattů. S příkonem logicky roste i cena, a tak je otázkou, zda opravdu potřebujete tak silný stroj.
S příkonem souvisí také spotřeba elektřiny. U kuchyňského robota se tímto parametrem nemusíte příliš zabývat. Používá se vždy pouze krátkodobě, a tak na váš účet za elektřinu nebude mít zásadní vliv.
Rychlosti zpracovávání ingrediencí
Kuchyňský robot má vždy několik úrovní výkonu. To je logické, každá potravina vyžaduje trochu jiné zpracování, stejně tak z jedné potraviny různým zpracováním můžete získat odlišné pokrmy. Pro maximální využitelnost vašeho budoucího přístroje proto chtějte více rychlostí. Ty nejvýkonnější jich nabízí až k osmi. Pokud si však vystačíte se základní výbavou, uspokojí vás jednodušší modely, které nabízí okolo tří stupňů.
Velkou výhodou také je, pokud spotřebič dokáže rychlost regulovat plynule. To využijete například při šlehání nebo zpracovávání delikátnějších hmot, u kterých je potřeba postupovat postupně, jinak by se „zdrcly“.
Velikost mísy
Každému vyhovuje jiná velikost mísy, pod jeden kilogram byste ale jít neměli. Čím větší však mísa bude, tím lépe pro vás. Vždy je lepší mít nějakou rezervu. Nerozhodujte se ani tolik podle velikosti domácnosti, ale podle toho, jak moc a v jakém množství pečete. Pro orientaci – uvádí se, že pro čtyřčlennou rodinu je potřeba mísa s objemem 4 litry. Pokud tedy pečete ve velkém množství, směřujte to k tomuto číslu.
Vždy je lepší počítat s nějakou rezervou, protože se nedoporučuje mísu plnit až na doraz. Motor by se totiž mohl přehřát. Dejte si pozor také na to, aby metla dosahovala až na dno mísy. Jinak hrozí, že nebudete moci zpracovat malé množství ingrediencí.
Také vám nedoporučujeme na robot s původní malou nádobou dávat neoriginální větší nádobu. Spotřebič je vždy udělaný na míru misce, se kterou ho koupíte. Pokud k němu dáte misku větší, která k němu nepatří, v domnění, že vám vypracuje větší objem surovin, pak vás nepříjemně překvapíme. Robot nebude schopný vše dokonale propracovat a pravděpodobně ani nedosáhne na dno mísy.
Co se samotné mísy týče, tak ty nejlepší jsou z kovu. Jsou odolnější a rozhodně nehrozí, že je metlička poškodí. Dejte si pozor na nádoby vyrobené ze skla. Ty se rozbíjí velmi snadno, a to nejen při chvilce nepozornosti během manipulace, ale také samotným používáním. Pokud do skleněné stěny narazí metlička v plné rychlosti, mohou se objevit praskliny.
Umístění kuchyňského robota
Ne vždy máme v kuchyni takový prostor, jaký bychom potřebovali. To platí i v případě robota. Některé modely jsou totiž poměrně veliké. Na druhou stranu najdete i skladné kuchyňské pomocníky, kteří vám nebudou překážet ani v té nejmenší kuchyňce.
Podívejte se nejen na rozměr, ale rovnou i hmotnost. Je jasné, že pokud máte velkou kuchyň, kde robot může být neustále na lince, není co řešit. V případě, že ho však budete často z linky sundávat a uklízet, sáhněte raději po lehčím a menším zařízení. O to spíš, pokud ho použijete jen výjimečně. Jak odhadnout ideální hmotnost? Vyzkoušejte si robot na prodejně a hned zjistíte, zda na vás není příliš těžký.
Hmotnost se model od modelu výrazně liší. Záleží na počtu funkcí, materiálu konstrukce a příslušenství. Šikovnější a odolnější roboty jsou zkrátka těžší. Na to, kolik spotřebič váží, si dejte pozor nejen v případě, že s ním budete často manipulovat. Na linku by totiž mohl být příliš těžký. Proto si raději ověřte nosnost kuchyňské linky, pokud se chystáte domů přinést robota z těžší kategorie.
Doporučujeme zvážit také množství příslušenství. Některé přístroje nabízí opravdu bohatou škálu nástrojů. Pokud se řadíte mezi příležitostné kuchtíky, patrně pro vás bude zbytečné kupovat ten s nejlepší výbavou. Zbytečně by zabírala místo a nejspíš byste ji ani nevyužili.
Kabel
Délka přívodního kabelu je dalším důležitým parametrem pro maximální pohodlí při práci a snadnou manipulaci. Poslední, co byste chtěli, je, aby se vám kabel při práci motal pod ruce. Na druhou stranu je nepříjemné, pokud kabel nedosáhne tam, kam potřebujete. Ideální délka je 1 m – ani příliš dlouhý, ani příliš krátký.
Materiál a design
Hlavními materiály kuchyňských robotů jsou plasty a kov. U levnějších modelů převažuje plast. Ty dražší zase mají více komponentů kovových. Je asi jasné, že čím více převládá kov, tím bude spotřebič odolnější a déle vydrží. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou.
Pokud vám záleží na designu a chcete, aby robot nejen dobře pracoval, ale dělal i parádu, doporučujeme vám poohlédnout se po modelu od značky KitchenAid. Ta si totiž zakládá na vzhledu výrobků a jejich roboty jsou skutečnou ozdobou kuchyně.
Bezpečnost
Kuchyňské roboty mají zabudovanou pojistku proti přehřátí. Ta hlídá teplotu motoru. Jakmile překročí stanovenou hranici, spotřebič se automaticky vypne. Předchází se tak nejen poničení robota, ale především se tak dbá o vaši bezpečnost. Pokud by se motor příliš přehřál, mohl by začít hořet a zbytek scénáře už si asi domyslíte sami.
Šikovnou vychytávkou jsou protiskluzové nožičky. Díky nim bude robot perfektně držet na místě. Na první pohled o nic nejde, ale věřte, že je to důležitý komponent. Spotřebič totiž během práce vydává vibrace a neustále se po lince posouvá. V nestřežený moment by tak mohl dokonce upadnout na zem a rozbít se. Výrazně vám proto doporučujeme poohlédnout se po modelu, který je má ve výbavě.
Určitě vám doporučíme také to, aby model měl aretační pojistku. Ta zajistí rameno spotřebiče ve zdvižené poloze. Vy tak budete moci snadno vyměnit příslušenství. Tato manipulace je bezpečnější, než když se musíte pro nástavce různě ohýbat, mohli byste se přitom nechtěně zranit.
Co všechno robot dokáže – jaké můžete koupit příslušenství a jaké už dostanete
Pro robota můžete přikoupit nepřeberné množství doplňků. Je dobré si však rozmyslet dvě věci, a to:
- co budete opravdu potřebovat?
- jaký je váš rozpočet?
Čepel sabatier, disky na strouhání a krájení, metly a šlehače – to je základní výbava, se kterou se nejčastěji setkáte. Ta se ale přístroj od přístroje liší, a tak vám ji nemůžeme garantovat. Záleží na výrobci, co všechno se rozhodne nabídnout.
Pokud si hodláte přikoupit i další příslušenství, musíme vás upozornit, že například takový strojek na těstoviny nebo mlýnek na maso pro robota stojí mnohem víc, než kdybyste ho koupili samostatně. Odšťavňovač na robotovi zase nikdy nedosáhne takových výsledků, jako ten samostatný.
Pojďme se podívat, co všechno robot díky příslušenství dokáže:
- uhněte těsto
- vyšlehá mléčné výrobky
- umíchá pasty, dipy, zálivky, dresinky
- namele či naseká maso (na klasické vaření i tatarák)
- zpracuje obiloviny nebo luštěniny na mouku (můžete si vyrobit domácí pohankovou nebo cizrnovou mouku)
- naseká jakékoliv potraviny (ovoce, ořechy atd.)
- rozdrtí přísady na pyré
- nastrouhá ovoce a zeleninu
- vylisuje šťávu
- vyrobí těstoviny
- namele kávu
- naplní střívka klobás
Hnětení a šlehání je naprostým základem. Postarají se o ně balonové metly a hnětací háky, často se setkáte také s pevnými metlami na míchání. Šikovnější přístroje disponují metlami, které dokonce při práci stírají suroviny z mísy. Na bílkový sníh využijte šlehač na vajíčka s dvěma přímými rameny a otevřenými lopatkami na koncích.
K mletí masa je potřeba speciální mlýnek. Nehodí se, abyste maso nasekali zcela nadrobno v běžném mixéru. Pro zpracování masa by měl mít robot výkonný motor. Pro sekání vám postačí klasický mixér s čepelemi, který je většinou součástí standartní výbavy. Využijete ho nejen na tuhé potraviny, ale i pro polévky nebo pyré.
Základní výbavou je také čepel ve tvaru písmene S, neboli čepel sabatier, společně s disky na strouhání a krájení. Lepší jsou kovové čepele, které se neotupí tak rychle jako ty keramické.
Tzv. julienne disk za vás nastrouhá ovoce nebo zeleninu na dlouhé delikátní plátky. Podobný julienne disku je také disk na hranolky, který přemění brambory na oblíbenou přílohu.
Pokud jste příznivci zdravého stravování, určitě si k robotu pořiďte odšťavňovač. Díky němu si budete moci připravit čerstvou ovocnou nebo zeleninou šťávu kdykoliv budete chtít. Tento komponent natiskne ovoce a zeleninu do přívodní trubky. Šťáva vyteče do spodní části a dužina zůstane ve středu. Máte tak jistotu, že se nic nepromísí a vy získáte pouze šťávu plnou živin.
Strojek na těstoviny je skvělou volbou pro ty z vás, kteří mají rádi poctivé, po domácku vyrobené těstoviny. To ale není všechno. Prodávají se i doplnění, díky kterým robot namele kávu nebo vyrobí klobásy.
Jak vidíte, možností je skutečně mnoho. Proto si dobře rozmyslete, co vlastně všechno opravdu potřebujete a budete využívat a jaký je váš rozpočet.
Jak používat kuchyňského robota
Kuchyňský robot vám nabídne hned několik rychlostí. Doporučujeme vám spotřebič nepřetěžovat a zpracovávat raději menší dávky na vícekrát než nádobku přeplnit. Mohlo by dojít k přetížení motoru, v horším případě k přetížení. Doporučené množství se model od modelu liší, nejčastěji se však pohybuje okolo poloviny nádobky. Při koupi tedy vždy počítejte s jistou rezervou.
Naprostá většina robotů má zabudovanou přívodovou trubici. Jde o velmi praktickou věc, která zvyšuje bezpečnost práce, a navíc zajistí, že ingredience nebudou vylétávat ven. Díky přívodové trubici je budete moci přidávat i během zapnutí robota. Nezapomínejte používat tlačné zařízení, které vám pomůže ingredience protlačit přívodovou trubicí do nádoby.
Údržba a čištění
Chtějte takového robota, který se čistí a udržuje snadno. Ideální je model s demontovatelnými nástavci, které jednoduše odmontujete a dáte do myčky. Pokud je nástavec napevno přidělaný, bude se vám těžko umývat. Doporučujeme i odklopné rameno, které můžete jednoduše odklonit a vyčistit. Je o poznání přístupnější než nepohyblivá varianta.
Cena
Kuchyňský robot můžete pořídit již okolo 2500 až 3000 Kč. Ač je to opravdu nízká cena a nemůžete tedy počítat s bůh ví jak vybaveným zařízením a silným příkonem, stále v této kategorii můžete pořídit opravdu kvalitní kousek. Důležité je však sáhnout po dobré značce, například Bosch, který najdete i v naší nabídce.
Pokud pořídíte zařízení od 5000 Kč, dostanete robot s praktickými funkcemi a bytelnější konstrukcí. Okolo 10 000 Kč a výš už naleznete špičkově vybavené spotřebiče se spoustou funkcí, za které by se nemusel stydět ani profesionál.
Nejlepší kuchyňské roboty
Sencor STM 635
Sencor STM 635 je skvělým pomocníkem pro ty z vás, kteří hledají výkonný přístroj za dobrou cenu. Díky příkonu 1000 wattů má silný výkon. Nabízí planetární hnětení a poradí si i s nánosy těsta na stěnách mísy. Součástí příslušenství je také mlýnek na maso. Kovové tělo a převody zajistí, že vám robot vydrží dlouhá léta.
Bosch MUM 4855
Bosch MUM 4855 je ideálním řešením do menších kuchyní. Díky malým rozměrům a nízké váze se s ním snadno manipule a dobře se skladuje. Navíc vás potěší i jeho nízká cena, přesto jde o kvalitní spotřebič od světoznámého výrobce. Objem nádoby je 3,9 l. Jedinou slabinou je slabší výkon, robot nabízí příkon 600 W. V průměru jde však o uspokojivé číslo a v této cenové kategorii patrně ani neseženete silnější.
Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium
Kuchyňský robot Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium doporučujeme každému, kdo chce spotřebič na časté používání a očekává od něj ten nejlepší výkon. Tento model má příkon skvělých 1700 wattů a velkou paletu funkcí, které vám zpříjemní a ulehčí práci v kuchyni. Není zrovna nejlehčí, a tak se nehodí na časté přenášení. Chce to proto dostatečný prostor.
Delimano Pro
Deliman Pro je výkonný kuchyňský pomocník za rozumnou cenu. Jeho příkon je 1400 wattů, a tak si poradí v podstatě s čímkoliv. Konstrukce je odolná, spotřebič má navíc celokovové převody. V balení najdete misku z nerezové oceli s objemem 4,5 l a také 3 nástavce. Díky nízké hmotnosti a menším rozměrům není problém ho často přenášet a uklidit například do kuchyňské skříňky.
ETA Gratus 0028 90030
Robot Eta Gratus získal třikrát po sobě ocenění v soutěži Produkt roku serveru Heureka v kategorii Top kategorie. Tento spotřebič má příkon 1200 W, a tak si poradí s jakýmkoliv materiálem a dokonale ho zapracuje. Má líbivé kovové provedení a šikovné funkce. Není to žádný drobeček, a tak ho doporučujeme do kuchyně, ve které je pro něj dostatek místa.