LED projektory jsou jasnou volbou, pokud si chcete pořídit co nejkvalitnější projektor. Jak si tedy co nejlepší LED projektor vybrat a jaké jsou aktuálně nejlepší LED projektory na trhu? Recenze a srovnání.
Recenze LED projektorů
Dobrá volba za rozumnou cenu | Nejlepší poměr cena/výkon | Nejlepší výkon | Nejlepší výbava za nízkou cenu |
---|---|---|---|
Viewsonic X10-4K | XGIMI H2 | Viewsonic X100-4K | Apeman LC550 |
+ kontrast | + Full HD | + 4K rozlišení | + za nízkou cenu velmi výkonný |
+ vysoká svítivost, vhodný i do místnosti, která nejde zcela zatemnit | + svítivost 1350 lm | + 3D | + vysoká svítivost |
+ dobrá konektivita | + kvalitní reproduktory | + výkonné reproduktory | + konektivita |
- hlučnější ventilátor | - kratší kabel adaptéru | - vyšší cena | - reproduktory nejsou příliš výkonné |
LED projektory jsou ideální alternativou pro případy, kdy už nestačí rozměr a rozlišení obrazovky televize, notebooku, počítače nebo telefonu. Slouží pro promítání obsahu na velkou plochu. Jsou vhodné nejen na promítání pro větší množství lidí, ale také v případě, kdy potřebujete něco pozorovat z trochu jiné perspektivy.
Ač se s nimi nejčastěji setkáte ve školách nebo firmách, docela dobře zastanou funkci domácího kina nebo promítání fotek. V následující recenzi se zaměříme na projektory s technologií LED. Cenové rozpětí je velmi široké, pořídíte za méně než 10 000 Kč, najdou se ale i kousky za 30 000 Kč a více. Záleží na tom, co od projektoru očekáváte.
V následujícím textu vás seznámíme s jejich výhodami oproti jiným technologiím promítání a také s tím, na co je potřeba se při výběru zaměřit. Nakonec jsme přidali srovnání top LED projektorů, které jsou v současnosti k dostání na trhu.
Obsah recenze
Jak vybrat LED projektor
Projektory s technologií promítání LED jsou patrně ty nejlepší, které si můžete pořídit. Na trhu se setkáte také s technologiemi DLP a LCD. Oproti nim má LED projektor výrazně menší spotřebu. To ale není všechno. Mnohem déle vám vydrží a je bytelnější.
Takový LCD projektor by mohl závidět – postupem času se u něj zhoršuje kvalita obrazu. LED dioda ale tyto problémy nemá, a tak vám bude roky sloužit jako nová. Přístroj má menší hmotnost, setkáte se dokonce i s modely, které můžete vzít bez obav na cesty.
Před pořízením projektoru si ujasněte, v jaké vzdálenosti a kvalitě chcete promítat. Vždy je dobré, když má zařízení dálkové ovládání pro váš větší komfort a také zabudované reproduktory. Neopomeňte konektivitu a správné rozměry. Doporučujeme se podívat také na funkce a vlastnosti. Některá zařízení vás mohou velmi mile překvapit, ovládají například zobrazení dvou obrazů z odlišných dat, Miracast (zobrazení obrazovky z jiného zařízení) či zoom.
Rozhodli jste se dát LED šanci? Pojďme se podívat na to, na co je potřeba se při výběru zaměřit.
Druhy LED projektorů
Nejprve byste si měli ujasnit, kde chcete projektor používat. K dostání je spousta typů, ze kterých můžete vybírat. Každý se ale hodí pro trochu jiné prostředí. Je rozdíl mezi tím, zda chcete LED projektor pro aulu nebo domácí kino. Nekoukejte pouze na design, ale ptejte se i po jeho použitelnosti.
Kancelářské projektory
Projektory pro kanceláře jsou primárně určené pro promítání prezentací. Mají snížený kontrast a na promítání filmů se vůbec nehodí. Najdete v nich integrovanou baterii a potěší také lichoběžníkovým zkreslením. Standartní rozlišení je 4:3, 5:4 a také 16:10.
Projektory na promítání filmů – domácí kino
Pokud byste si rádi doma promítali filmy, tak pro vás existuje speciální kategorie LED projektorů. Ty jsou vyvinuty primárně za tímto účelem, mají dobrý kontrast i barevnost. V kombinaci s tím správným Hi-fi systémem si doma vytvoříte obstojnou alternativu komerčního kina. Rozlišení je Full HD. V případě, že máte vyšší nároky, narazíte také na rozlišení 4K.
3D projektory
U filmů ještě chvíli zůstaneme. Na trhu jdou k dostání LED projektory, které umí promítat i ve 3D. Počítejte s vyšší cenou. Rozpětí je velmi široké, ale obstojný model pořídíte již okolo 20 000 Kč. K projekci budete samozřejmě potřebovat také 3D brýle.
Interaktivní projektory
Interaktivní projektory se hodí do škol i kanceláří. Díky speciální technologii můžete za pomocí elektronického pera manipulovat s promítaným obrazem. Plátno tak funguje docela stejně jako dotykový displej.
Mini projektory
Mini projektory jsou kompaktní přenosná zařízení, které můžete bez problémů přenášet. Právě LED projektory v této kategorii daleko předčí všechny ostatní. Mini projektory jsou malé a úsporné, často v nich najdete zabudovanou baterii. V porovnání s většími typy nepromítají tak kvalitní obraz, přesto najdete modely s velmi dobrým výkonem.
Rozlišení
Rozlišení vám napoví, jak kvalitní bude promítaný obraz. Odkazuje na to, kolik bodů lze na obraze rozpoznat. Platí, že čím více bodů se na plochu dostane, tím lepší je výsledek. U vyšších hodnot vždy dostanete kvalitnější a ostřejší obraz než u hodnot nižších. Vezmeme to od nejlepších.
- 3840×2160 pixelů (4K) – nejkvalitnější obraz
- 1920×1080 pixelů (Full HD) – toto rozlišení mají televizory, hodí se pro domácí kino či hraní her
- 1280×720 pixelů (HD Ready) – širokoúhlé rozlišení 16:9 zajistí obstojné přehrávání filmů
- 1280×1024 pixelů – vhodné pro kancelářské prezentace
- 1024×768 pixelů – kancelářské prezentace, počítejte s horší kvalitou obrazu
- 854×480 pixelů – rozlišení 16:9, horší detaily
- 800×600 pixelů – převážně starší modely, nejméně kvalitní obraz
Když budete studovat rozlišení přístroje, dávejte si pozor na fyzické (nativní) a maximální rozlišení. Je mezi nimi totiž velký rozdíl. Fyzické rozlišení odkazuje na hodnotu, kterou bude projektor zobrazovat. Maximální odkazuje na nejvyšší rozlišení, se kterým je projektor schopný pracovat a které ve finále převede právě na rozlišení fyzické.
Počítejte s tím, že projektory s rozlišením 4K a Full HD mají vyšší pořizovací cenu. HD Ready je obstojným ekvivalentem, nikdy ale nedostáhne takové ostrosti a barevnosti. Pro promítání prezentací si vystačíte s nižším rozlišením.
Projekční vzdálenost
Projekční vzdálenost odkazuje na to, jak daleko bude projektor od promítací plochy. Platí, že s větší vzdáleností se snižuje jasnost obrazu, jelikož dochází k většímu rozptylu světla.
Nejkvalitnějšího obrazu dosáhnete s projektorem na ultra krátkou projekční vzdálenost do 0,5 m. Tento typ projektoru se řadí mezi nejdražší a je nutné mít k dispozici naprosto rovnou plochu. Jakákoliv nerovnost by deformovala obraz.
Od 0,5 do 1,5 m je zlatá střední cesta. Projektory s krátkou projekční vzdáleností se snadněji umisťují a k promítání nepotřebují dokonale hladkou plochu. Další kategorií je promítání ze vzdálenosti až 5m. S rostoucí vzdáleností roste uhlopříčka a velikost promítaného obrazu. Proto je pro promítání z větší vzdálenosti vždy lepší pořídit projektor s vyšším rozlišením.
Umístění
Projektory se nejčastěji připevňují ke stropu. Budete k nim potřebovat nějaký držák a pravděpodobně také dálkové ovládání. Další variantou je umístit projektor na nábytek. Dejte si ale pozor, aby nedošlo k jeho poškození vlivem pádu. S umístěním souvisí také hmotnost a rozměry LED projektoru, nezapomeňte vzít v úvahu i je.
Hlučnost
Hlučnost se udává klasicky v decibelech – dB. Nejčastěji se setkáte s hodnotou 30 až 40 db. Nižší hodnoty se hodí do menších místností, větší se zase ztratí ve velkém sále. Hlučnost způsobuje chladící systém zařízení. Je důležité, abyste prostor pro chlazení nezakrývali, jinak hrozí nejen vyšší hluk, ale také přehřátí celého projektoru.
Svítivost
Svítivost ukazuje na kvalitu výsledného obrazu. LED projektory platí za zařízení s horší svítivosti, je proto dobré, abyste promítali v tmavší místnosti. Čím nižší svítivost, tím hůře bude obraz viditelný za světla. A naopak, čím vyšší, tím více projektor svítí. Vy tak budete moci promítat v místnosti, kde není docel zatemněno. Svítivost se udává v lumenech – lm.
Pokud nemáte možnost docela zatemnit, hledejte přístroje s parametrem alespoň 2500 až 3000 lm. Na promítání v noci si vystačíte s 1500 lm. V případě, že projektor potřebujete pro přednášky nebo prezentace a máte možnost zatemnit, poohlédněte se po hodnotě 1500 až 2500 lm.
Kontrast
S vyšším kontrastem roste sytost barev. Odkazuje na poměr nejsvětlejšího a nejtmavšího bodu. Opět vezměte v úvahu, na co budete projektor využívat a v jaké vzdálenosti budete od plátna sedět. Projektor pro domácí kino by měl mít rozlišení okolo 10 000:1. Takové rozlišení ale může být pro citlivé oči nepříjemné, nehodí se proto v případě, že budete u plátna poměrně blízko. Nejčastěji se setkáte s hodnotou okolo 2000:1. Jsou ale i projektory, které mají rozlišení přes 10 000.
Porty pro připojení
Díky konektorům budete moci do projektoru připojit různá zařízení jako zdroj obrazu. Záleží jen na vás, z čeho chcete promítat. Nejčastěji se setkáte s:
- USB
- Wi-Fi
- HDMI
- VGA (analogový obrazový signál)
- DVI (projektor lze propojit s grafickou kartou počítače)
- Audio jack vstup a výstup
- LAN připojení k domácí síti
- čtečka paměťových karet
Nejlepší LED projektory
Viewsonic X10-4K
Tento projektor od firmy Viewsonic promítá ve 4k rozlišení 3840 x 2160 px. Uvnitř najdete 4 jádrový procesor s pamětí 2 GB a úložištěm 16 GB. Svítivost 2400 lm, kontrast 3 000 000:1. Tato hodnota je opravdu vysoká. Pravdou je, že lidské oko takto vysoké hodnoty už téměř nerozezná. Nicméně si můžete být jistí sytými barvami. Připojit lze přes Bluetooth, HDMI, USB nebo Wi-fi. Uvnitř najdete také čtečku karet.
XGIMI H2
Tento LED projektor zvládá promítání ve Full HD 1920×1080 px. Svítivost je 1350, hodí se tedy spíše do temnějších místností s žaluziemi nebo pro promítání večer. Kontrast 10000:1 zajistí krásnou barevnost. Má zabudované reproduktory, které podávají dobrý výkon. Lze ho připojit přes HDMI, USB, Wi-fi, Bluetooth či LAN. Díky malým rozměrům lze přenášet.
Viewsonic X100-4K
Tento projektor přehrává v rozlišení 4K 3480 x 2160 px. Kromě běžného obrazu zvládá také 3D. Svítivost je velmi vysoká – 2900 lm. Zvládne tak promítání i za světla. Kontrast 3000000:1. Připojení přes HDMI, USB, Wi-fi, Lan. Uvnitř najdete výkonné zabudované reproduktory. Ideální pro domácí promítání. Navíc má velmi tichý chod.
Apeman LC550
Tento mini projektor za velmi pěknou cenu podporuje Full HD rozlišení. Potěší výkonnou LED lampou, díky které dosahuje svítivosti 4000 lumenů. Uvnitř má zabudované duální reproduktory. Chladící systém má tichý chod. Kontrast 3000:1 vám bez problémů stačí i na promítání filmů. Má také velmi dobrou konektivitu – HDMI, VGA, USB, lze připojit k chytrému telefonu i tabletu.
BenQ GV1 gen. II
Tento malý kompaktní projektor můžete postavit na stůl během filmového večeru, nebo vzít na party u přátel. Má sice menší rozlišení (840 x 480) a svítivost (200 lm), za to velmi pěkný kontrast 100000:1 a dobrou konektivitu – HDMI, USB, Wi-fi, Bluetooth. Díky malé velikosti a kvalitním integrovaným reproduktorům lze využít také jako přenosný reproduktor.