Recenze matrací

Spánek je velmi podstatnou součástí našeho života, protože průměrný člověk spí asi 8 hod. denně. To znamená, že v posteli strávíme přibližně 1/3 života. Během spánku tělo regeneruje, svaly odpočívají, dochází k nejrůznějším hormonálním procesům. Proto je nesmírně důležité, aby byl nejen přiměřeně dlouhý, ale také kvalitní. V naší další recenzi se podíváme zblízka na nejrůznější matrace do postele, řekneme si jaké jsou mezi nimi rozdíly a vybereme ty nejlepší z nich.

K čemu slouží matrace ?

Matrace je součást postele, navržená tak, aby poskytovala tělu pohodlnou oporu v leže. Dobře zvolený model zajistí pohodlný, zdravý a bezpečný spánek. Postel s individuálně vybranou matrací je lepší volbou než rozkládací pohovka, která je vhodná spíše pro příležitostný spánek. Zvláště uživatelé menších bytů však při nákupu postele nemají jinou možnost. Pokud ale máte samostatně stojící postel, můžete si vybrat matraci, která bude přesně vyhovovat vašim potřebám , nejen po stránce estetické, ale i zdravotní. Pokud máte sedavé zaměstnání a chronické problémy se zády, můžete si dokonce vybrat ortopedickou, nebo rehabilitační matraci. Nejdříve vám ale pomůžeme orientovat se mezi jednotlivými druhy.

Druhy matrací

Na každé matraci je nejdůležitější to, co na první pohled nevidíte – její výplň. Vybírat můžeme z pěnových, latexových a pružinových matrací. Každá je vhodná pro někoho jiného a v každé kategorii se dají najít špičkové modely za rozumné peníze, vhodné pro dlouhodobé použití. Životnost matrace lze prodloužit správnou péčí, přečtěte si, jak o matraci správně pečovat, aby vám vydržela co nejdéle (ideálně celý život).

Taštičkové (pružinové) matrace

Jsou nástupcem klasických pružinových matrací, které si určitě spojujete se starými gauči a rozkládacími pohovkami. Moderní taštičkové matrace však nemají s těmi starými pérovými mnoho společného. U nových matrací jsou pružiny ukryty v samostatných kapsách, které zaručují jejich stabilní uchycení na jednom místě. Díky této technologií se nemohou deformovat a pohybovat se do stran. Každá pružina funguje samostatně, na polohu a tlak. Tento typ matrace poskytuje dostatek opěrných bodů pro ramena, páteř, boky, stehna, nebo lýtka. U některých taštičkových modelů jsou v oblasti ramen a boků zóny s více pružinami, což zaručuje lepší oporu v místech, která nejvíce tlačí na matraci. Čím více pružin najdete v matraci, tím lepší bývá její ortopedická podpora pro páteř. Pružiny samozřejmě nejsou umístěny hned pod potahem. Jsou pokryty ochrannou vrstvou z různých materiálů:

Polyuretanová pěna (PUR)  – oblíbená v mnoha matracích. Absorbuje vlhkost, což ocení osoby, které se při spánku potí.
Kokosové vlákno –  antialergenní přírodní materiál, který se používá v mnoha matracích. Zpevňuje plochu a umožňuje správné odvětrání.
Termoelastická pěna –  materiál, který se přizpůsobí tělu.  Nabízí správnou podporu, zlepšuje krevní oběh a působí proti bolestem svalů a kloubů.

Výhody taštičkových matrací

Tento typ matrace má výborné ortopedické vlastnosti, protože každá pružina funguje samostatně a matrace se nevlní. Dnešní technologie je velmi pokročilá, takže nejde o velké pružiny, na kterých skákal maxipes Fík ve známém večerníčku. Moderní matrace tohoto typu je tvořena stovkami drobných pružin, které při spánku nijak neucítíte. Výhodou takové matrace je velká bodová nosnost a tvarová stálost. Jelikož je v pružinových matracích mnoho volného prostoru, jsou  mnohem prodyšnější, což oceníte hlavně v horkých měsících. Díky této konstrukci se také uvnitř netvoří vlhkost ani plísně.

Pěnové matrace

Pod tímto označením můžete najít širokou škálu výrobků. Jsou pod ním nimi ukryty různé druhy výplní –  od polyuretanové pěny, přes termoelastické, nebo paměťové pěny. A samozřejmě i matrace z úplně obyčejné a levné pěnovky, která slouží dobře maximálně na setření školní tabule, ale na spaní se nehodí. Termoelastické matrace, nebo modely s paměťovou pěnou jsou rozhodně lepší volbou. Zvláště ty prvně jmenované jsou pozoruhodné tím, že se přizpůsobují tvaru těla vlivem jeho teploty. Představují dobrou volbu pro lidi, kteří mají problémy se zády. Matrace s paměťovou pěnou se jsou oblíbené pro výjimečnou hustotu a plasticitu, která umožňuje dokonalou podporu celé postavy. Tento materiál navíc dobře dýchá a zajišťuje tak správnou spánkovou hygienu.

Výhody pěnových matrací

Tento typ matrace najdete v mnoha cenových kategoriích a lze je pořídit i velmi levně. Kvalitní pěnové matrace mají obvykle několik různých vrstev, počínaje spodní částí s pevnou jádrovou pěnou, která přechází do jiných druhů pěny s paměťovými vlastnostmi. Pěna velmi uvolňuje tlak a je oblíbená mezi sportovci i staršími lidmi.  Chybí v nich však bodová podpora. Tento malý nedostatek ale většinou vynahradí pohodlím. Pěnové matrace jsou univerzální volbou, se kterou nešlápnete vedle. Pokud ale trpíte zdravotními obtížemi s krční páteří nebo zády, raději sáhněte po speciálních ortopedických matracích.

Latexové matrace

Tyto matrace kromě samotného latexu obsahují také mléko z přírodního kaučuku, které jim zaručuje vysokou pružnost a zachování odolnosti proti deformaci. Navíc má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti,  díky čemuž jsou latexové matrace vhodnou volbou pro alergiky. Struktura latexové matrace je založena na perforovaných vrstvách ve kterých je velké množství malých otvorů. Tím je zajištěna optimální cirkulace vzduchu, výborná spánková hygiena a pozitivní vliv na krevní oběh uživatele. Při výběru tohoto typu matrace se zaměřte na podíl přírodního gumového mléka (kaučuku)  – čím více ho obsahuje, tím odolnější bude.

Výhody latexových matrací

Latexové matrace balancují někde mezi pružinovými a pěnovými. Jsou tvrdší než pěnové matrace a nepřiléhají k tělu tak dokonale. Na druhou stranu nejsou tak tvrdé jako některé pružinové matrace. Pozornost by jim měli věnovat zejména alergici, protože latex má významné antibakteriální vlastnosti. Poskytují dobré termoregulační vlastnosti a jsou vhodné pro ty uživatele, kteří nemají rádi teplé matrace.

Co jsou to anatomické zóny ?

Dnešní matrace mají anatomické zóny, které se individuálně přizpůsobí každé části těla. Nejsme tedy odsouzeni k matracím pouze s jedním parametrem tvrdosti. Znalost anatomie lidského těla a pokročilé výrobní technologie umožnily navrhnout nový typ matrací, které se lépe přizpůsobí přirozeným křivkám těla s přihlédnutím k tomu, že různé části těla potřebují odlišnou oporu. Existují 3, 5 ,nebo 7 zónové matrace, které podporují hlavu, krk a ramena, bedra, boky, stehna, lýtka a chodidla. A pro koho je taková matrace se zónami tvrdosti určena?  Jedná se o výrobky, které různé značky produkují na základě statistických údajů o uživatelích, takže pokud jste člověk s typickou tabulkovou postavou, rychle oceníte jejich přednosti. Pokud máte postavu výškově, nebo váhově vybočující z průměru, budete muset vybítat pečlivěji.

Jakou tvrdost matrace vybrat ?

Nákup kvalitní matrace mnohdy představuje značný výdaj do rodinného rozpočtu. Zároveň je to ale investice do toho nejdůležitějšího – vašeho zdraví. Pokud není správně vybraná, může způsobit bolest zad nebo dokonce chronické problémy s páteří. Bez ohledu na typ výplně by měla být tvrdost matrace přizpůsobena uživateli a jeho hmotnosti. Tento parametr je obvykle označen písmenem „H“ a číslem od 1 do 4 (někdy se používá stupnice 1-3 nebo 1-5).

Stupně tvrdosti jsou : 

– H1 : měkká matrace, ideální pro osoby s hmotností do 60 kg, včetně dětí.
– H2 : středně měkká matrace, ideální pro osoby s hmotností 50 až 80 kg
– H3 : středně tvrdá matrace, vhodná pro osoby s hmotností od 80 do 100 kg nebo lehčí
– H4 : tvrdá matrace pro osoby s hmotností nad 100 kg

Pokud jste na hraně dvou kategorií, je nejlepší vyzkoušet na prodejně, zda vám bude vyhovovat měkčí, nebo tvrdší matrace. Toto jsou ale samozřejmě jen obecná doporučení a nejdůležitější je místní zatížení.  Je totiž jasné, že váha člověka o hmotnosti 100 kg a výšce 190 cm je rozložena jinak, než u člověka, který má při stejné hmotnosti, ale výšce 160 cm. Kromě toho lze v případě zdravotních problémů doporučit jinou tvrdost, nebo typ matrace – zejména pokud se týkají páteře, krevního oběhu, nebo dalších problémů se spánkem. V takovém případě je nejlepší konzultovat výběr matrace se specialistou.

Jednoduše řečeno, je to tak, že těžší lidé se nevyspí moc dobře na měkké matraci a štíhlý člověk pocítí na tvrdé matraci velké nepohodlí. Musíte tedy zvolit tvrdost matrace tak, aby materiál mohl dokonale kopírovat zakřivení páteře. Volba tvrdosti by měla záviset také na poloze, ve které rádi spíte. To, zda spíme na zádech, na břiše, nebo na boku, určuje, jak je hmotnost našeho těla rozložena na matraci. Při spánku na boku musí mít naše tělo místo, kde bude usazeno rameno, kyčle, nebo jiné části těla. Polohy na břiše a zádech rozdělují váhu těla rovnoměrněji a bederní páteř tolik netrpí, což vám umožňuje koupit matraci s vyšší tvrdostí. Pro aktivní spáče, kteří během spánku často mění polohu (zejména děti), se doporučují matrace, které se tlakem a teplotou přizpůsobují našim křivkám.

Jak je důležitý rošt…

Aby matrace plnila správně svojí funkci, musí být doplněna správnou podpěrou – roštem, který má přímý dopad na její funkčnost. Rošt je prvek postele, který je zodpovědný za konečný vjem z tvrdosti matrace, ovlivňuje její trvanlivost, zajišťuje správné větrání, usnadňuje hygienu. Nízké znalosti některých uživatelů o důležitosti tohoto prvku bohužel někdy vede k situaci, kdy velmi kvalitní matrace skončí na rámu, který tomu není přizpůsoben. Flexibilní matrace, latexové matrace i modely z paměťové pěny by měly mít rošt s pružnými lamelami. Na rošty s roztečí lamel až 8 cm lze umístit hlavně tvrdší matrace s kokosovými rozpěrkami, nebo taštičkové modely s pružinamí  o průměru cca. 5,5 cm. Jiné modely mohou být podepřeny rošty s tloušťkou lamel 3-4 cm. Stále méně se používají rošty s rovnými borovicovými lamelami, nebo modely z rovných překližkových desek – nejenže narušují funkčnost,

Potahy na matrace

Výběr hygienického potahu je velmi důležitou součástí výběru matrace. Potah nejen chrání povrch před mechanickým poškozením, ale může také rozšířit matraci o další vlastnosti. Kvalitní potah by měl být odolný a zajišťovat dobrou ventilaci a hygienu použití. Některé potahy s letní a zimní stranou jsou prošívané vlnou, která se může působením teploty smršťovat, nebo roztahovat. Ze zdravotních a funkčních důvodů se vyplatí investovat do potahů, které lze kdykoli sejmout, vyprat a vyměnit. Špičkové modely mají prodyšnou strukturu vyrobenou ze speciálních syntetických a přírodních vláken.

Tip: Vzhledem k tomu, že v případě potahu na matraci nikdo nestojí o jeho znečištění, které přes něj navíc často může při větší „nehodě“ pokračovat dále do matrace, vyplatí se pořídit chránič matrace.

Dvě, nebo jen jednu?

Při rozhodování, jakou koupit matraci do ložnice s manželskou postelí možná budete stát před těžkým dilematem. Můžete si vybrat dvě matrace, z nichž každá je přizpůsobena individuálním potřebám, nebo jednu univerzální o rozměru např. 180×200 cm. Lidem výrazně odlišných tělesných parametrů, nebo preferencí jednoznačně doporučujeme dvě matrace. Používání dvou matrací je nezbytné i u postelí, kde máte dva nastavitelné rošty a chcete je plnohodnotně používat. Dbejte hlavně na to, aby obě matrace měly stejnou výšku a rozměr.  Pokud zvolíte pouze jednu pro celé dvojlůžko, je lepší vybrat flexibilní matraci, která bude fungovat i pro lidi s jinou tělesnou stavbou.

Recenze: nejlepší matrace

Jsme si vědomi, že výběr správné matrace je důležitější, než volba jiných předmětů denní potřeby, oblečení, nebo dalších nezbytností. Vybrali jsme proto pouze modely o nichž jsme přesvědčení, že mají jednoznačný přínos pro zdraví a přispívají ke kvalitnímu spánku.

Interier-Stejskal DUO VISCO HARD

Tato oboustranná sendvičová matrace je vyrobena z pěti různých vrstev pěny a umožňuje oboustranné využití. Můžete si vybrat mezi tvrdší a měkčí stranou. Kromě toho je součástí matrace odnímatelný antibakteriální potah s obsahem Aloe Vera. S výškou 21 cm patří mezi nejpohodlnější matrace na trhu co se týče vstávání z postele. Co může někomu naopak vadit, je vyšší tvrdost (H3 a H4).

Výhody:

 • tvrdší a měkčí strana
 • výška matrace 21 cm
 • odnímatelný Aloe Vera potah
 • nosnost až 130 kg
 • přijatelná cena
 • snadná manipulace

Nevýhody:

 • vyšší tvrdost obou stran

Hodnocení: 99%

https://matracky.heureka.cz/interier-stejskal-duo-visco-hard/

 

DORMEO Ergo Comfort

Velmi příjemná matrace poskytující maximální podporu zad. Podporuje správnou polohu páteře a umožňuje odlehčení tlakových bodů. Pro toho, kdo má rád středně tvrdé matrace je skvělou volbou.  Součástí matrace je odnímatelný a pratelný potah. Pokud máme jít do detailu, tak nás ale maličko zaskočily rozměry – místo udávaných 200 cm, jsme naměřili 197 cm.

Výhody:

 • příjemná střední tvrdost
 • lze upravit tuhost matrace
 • snímatelný potah na zip
 • ideální při bolestech zad
 • výška 20 cm
 • kvalitní zpracování

Nevýhody:

 • o několik cm kratší než je uváděno

Hodnocení: 96%

https://matracky.heureka.cz/dormeo-ergo-comfort/

 

Ecomatrace DAKOTA PLUS

Velmi příjemná matrace, která poskytuje maximální komfort díky 9-zónovému provedení. Jako jedna z mála špičkových matrací v našem testu má tzv. taštičkovou konstrukci s oddělenými pružinami. Kromě toho, že taková konstrukce zaručuje dlouhou životnost, je možno tento model použít i pro osoby s vyšší hmotností. Matrace je vybavená potahem, který je prošívaný a snímatelný. Navíc ke každé matraci dostanete polštář, jako dárek. Matrace má jednu stranu s kokosovým vláknem se stupněm tuhosti H4 a stranu s kvalitní polyuretanovou pěnou a stupněm tuhosti H3.

 • vysoká nosnost (až 150kg)
 • každá strana s jinou tuhostí
 • záruka 20 let na pružinové jádro
 • příjemný bavlněný potah
 • polštář jako dárek
 • nízká cena

Nevýhody:

 • pro někoho může být tvrdší

Hodnocení: 96%

https://matracky.heureka.cz/ecomatrace-dakota-plus/

 

MPO Memory Comfort 1+1

Velmi vysoká matrace z modifikované PUR pěny, vybavená sedmi anatomickými zónami. Každá strana má navíc jinou tvrdost, takže jí můžete střídat, podle toho v jaké jste momentálně kondici. Z jedné strany je totiž paměťová pěna, z druhé masážní. Výšku 20 cm ocení hlavně ti, kterým se díky bolavým kolenům z nízkých matrací hůře vstávalo z postele.

Výhody:

 • komfortní výška 20 cm
 • sedm anatomických zón
 • vhodná i pro seniory
 • každá strana má jinou tvrdost
 • dobré ortopedické vlastnosti
 • příjemný povrch
 • snadná údržba

Nevýhody:

 • vyšší cena

Hodnocení: 95%

https://matracky.heureka.cz/mpo-memory-comfort-1-plus-1/

 

Dřevočal Eva

Propracovaná matrace s pružinovým taštičkovým jádrem. Konstrukce obsahuje cca. 1000 pružinek s různou tuhostí. Například po rameny jsou měkčí, pro komfortní ležení. Na jedné straně matrace je vrstva pěnovky tvarovaná do tzv. masážních nopů. Tento model lze bez problémů použít i na polohovatelných roštech. Jde o matraci s tvrdostí 2-3, takže pro milovníky měkkého ležení je tou správnou volbou.

Výhody:

 • antibakteriální potah
 • příjemný, prodyšný povrch
 • sedm anatomických zón
 • pružiny s různou tvrdostí
 • ideální pro alergiky
 • klinicky testovaná
 • vhodná na všechny rošty

Nevýhody:

 • vysoká cena

Hodnocení: 95%

https://matracky.heureka.cz/drevocal-eva/

 

Materasso Biogreen

Robustní zdravotní matrace pro vysoké zatížení. Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem a speciální konstrukci, která snese zatížení až 170 kg je vhodná i pro dlouhodobě nemocné. Přírodní pěna Biogreen s přídavkem ricinového oleje s výtažkem z Aloe Vera účinně likviduje roztoče a bakterie. Podobné vlastnosti má také potah Greentex, který je ošetřen proti roztočům.

Výhody:

 • pro osoby o hmotnosti až 170 kg
 • antibakteriální úprava
 • povrch s ochranou proti roztočům
 • potah GREENTEX s klimatizační výplní
 • vhodná pro alergiky
 • sedm anatomických zón
 • pro všechny druhy roštů

Nevýhody:

 • větší hmotnost
 • vyšší cena

Hodnocení: 89%

https://matracky.heureka.cz/materasso-biogreen/

 

 

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.