Nemáte doma zabudovanou klimatizaci a přesto byste chtěli trávit léta v příjemně vychlazené místnosti? Díky mobilním klimatizacím si můžete zařídit příjemně vychalezný pokoj i bez stavebních úprav a za příznivou cenu.
Recenze mobilních klimatizací
Pravidelně v letních měsících dochází k vyprodání zásob větráčků. Ovšem proč se nepoohlédnout po lepší alternativě, a tou jsou mobilní klimatizace? Tento přenosný chladící systém se postará o ochlazení pokojů, mezi kterými se mohou prakticky přesouvat. Jednoduše je zapnete do zásuvky a ochlazujete. Podívejte se, podle čeho vybrat nejlepší mobilní klimatizaci na trhu.
Obsah recenze
3 nejlepší mobilní klimatizace
- Sinclair AMC-14P: Zlatá střední cesta, kterou můžeme jen doporučit
- Remko RKL 360: profesionální mobilní klimatizace pro náročné
- ETA Freezy 1578 90000: vhodná mobilní klimatizace, pokud máte malý rozpočet
Jak vybrat mobilní klimatizaci a na co se při výběru zaměřit?
Prozradíme vám, na co se při výběru mobilní klimatizace zaměřit, abyste vybrali správně. Jaká jsou hlavní kritéria výběru nejlepší mobilní klimatizace? Neměla by rozhodovat pouze cena – nejdražší neznamená vždy nejlepší. Naopak příliš levná klimatizace často nebude příliš účinná, a navíc bude mít velkou spotřebu elektrické energie. Dozvíte se, jestli je chladící výkon tím hlavním, na co se zaměřit, nebo jde hlavně o souhru více parametrů?
Co jsou to mobilní klimatizace?
Mobilní klimatizace jsou druhem klimatizací, které můžete libovolně převážet z místnosti do místnosti. Na rozdíl od klasických klimatizací tak nejsou pouze na jednom místě. Mobilní klimatizace mají velkou výhodu, že jsou dostupnou možností, jak se poměrně levně v létě ochladit. Nevýhodou ale je, že oproti klasickým klimatizacím mají nižší výkon a často jsou i poměrně hlučné.
Výhodou jsou naopak kompaktní rozměry a možnost použít mobilní klimatizaci libovolně v různých místnostech. Jsou ideální spíše do menších kanceláří, na chatu a podobně. Ovšem využít je můžete také v domácnosti, pokud nechcete z nějakého důvodu investovat do klasické nástěnné klimatizace.
Chladicí výkon
Jedním z nejdůležitějších kritérií správného výběru je chladicí výkon. Ten udává, jak je mobilní klimatizace výkonná. Ovšem pozor, určitě není nejlepší volbou brát tu nejvýkonnější, protože bude spotřebovávat až zbytečně moc energie. Naopak příliš slabá klimatizace zase může ochlazovat místnost až příliš dlouho – nebo ji nezchladí na požadovanou teplotu vůbec.
Každá mobilní klimatizace by na sobě měla mít štítek, u kterého najdete, pro jak velké místnosti je vhodná. Chladicí výkon se udává v BTU/h, ale někdy také v kW. Běžné modely mají okolo 9 000 BTU/h a 2,6–3,5 kW. Takový výkon postačí na běžně velké místnosti.
Pozor, chladicí výkon na štítku nemusí nutně vždy odpovídat realitě. Přímo v místnosti totiž může chladicí výkon ovlivňovat několik dalších faktorů.
- Izolace budovy, oken a její zateplení
- Vliv má i poloha místnosti, například v podkroví bude vždy teplota o něco vyšší, podobně, pokud bude do pokoje svítit přímé slunce (například bez žaluzií)
- Různé zdroje tepla v místnosti (například v kuchyni je to lednice a trouba)
- V neposlední řadě hraje velkou roli i to, kolik osob je v místnosti, kterou se snažíte ochladit
Chladivo
Klimatizace by nikdy nebyla účinná bez chladiva. Jedná se o plyn, který aktivně ochlazuje vzduch. Existuje několik chladiv, která jsou různě účinná, ale také mají různý dopad na životní prostředí. Dnes se nejčastěji setkáte s chladivem R410A, které je velmi účinné, a navíc ohleduplné k životnímu prostředí – nepoškozuje ozonovou vrstvu jako některá starší chladiva.
Energetická náročnost
Náročnost mobilní klimatizace na spotřebu najdete podle energetické třídy. Podle zákona by ho na sobě měla mít každá mobilní klimatizace. Nejspíš ho znáte z jiných spotřebičů do domácnosti, například z lednice, trouby a podobně. Má na sobě barevné pruhy (od červené po zelenou) a stupnici s označením od D až po A+++. Samozřejmě platí, že červená je nejhorší. Nicméně dnešní mobilní klimatizace se často řadí do energetické úsporné třídy A. Čím je klimatizace méně energeticky náročná, tím je většinou i dražší – ušetříte však dlouhodobě na nákladech provozu.
Hlučnost
Neméně důležitým parametrem při výběru nejlepší mobilní klimatizace je také hluk. Určitě doma nechcete poslouchat celý den hučení klimatizace. Rozhodně doporučujeme se na hluk zaměřit. Určitě by neměla dělat větší hluk než 55–65 dB. Mnohdy bude těžké najít tichou mobilní klimatizaci, protože zpravidla jsou hlučnější než klasické nástěnné klimatizace. Ovšem některé mobilní klimatizace mají speciální konstrukci, takže vydávají velmi málo hluku, vhodné jsou například do ložnice.
Vypouštění kondenzátu a teplého vzduchu
Mobilní klimatizace mají trochu problém s odvodem teplého vzduchu. Na rozdíl od klasické nástěnné nebo stropní klimatizace totiž nemají venkovní jednotku, která by teplý vzduch a kondenzát odvedla. Nejčastěji se u mobilní klimatizace využívá k odvodu hadice. Většinou ji budete umísťovat od okna nebo dveří – tady je ovšem problém, že vám nesmí zpět vniknout teplý vzduch. Potom se výkon mobilní klimatizace může snížit až o 40–60 %.
Řešením mohou být různé adaptéry k mobilním klimatizacím, které například utěsní otevřené okno a nechají jen díru na hadici od klimatizace. Nejčastěji jsou textilní a poměrně snadno se s nimi manipuluje. Stejně tak budete muset občas vylít nádržku na kondenzát, ale to už není nic složitého. Dražší modely mají automatický výparník, takže se tomu dokonce vyhnete.
Příslušenství
Zajímejte se také o to, jestli je možné k mobilní klimatizaci dokoupit i různé příslušenství. Zejména protialergické filtry, filtry proti prachu a podobně. Některé klimatizace to umožňují, takže kromě ochlazení vzduchu ho mohou také čistit od malých částic a bakterií.
Rozměry a hmotnost
Přestože by se mohly zrovna rozměry zdát jako nevýznamné, opak je pravdou. Zaměřte se u mobilní klimatizace také na hmotnost. Rozhodně by mobilní klimatizace neměla být příliš velká, aby vám nepřekážela. Navíc ani těžká, protože ji nejspíše budete pravidelně přemisťovat po místnostech. Hmotnost mobilních klimatizací je okolo 40 kg, proto nezapomeňte vybrat spíše takovou, která má kolečka a můžete ji převážet.
Pozor, klimatizace musí mít při provozu okolo sebe dostatečný prostor, jinak nebude účinná. Zohledněte to při výběru. Minimálně by měla mít okolo sebe z každé strany alespoň 30 cm.
Design
Mobilní klimatizace jsou vyrobeny také v různých designech, některé vypadají opravdu luxusně a do interiéru snadno zapadnou. Nezapomínejte tak design při výběru zohlednit, protože mobilní klimatizace bude stát v místnosti a bude hned na očích – rozhodně ji nepřehlédnete, protože zase tak mála svými rozměry není. Design sice nemá vliv na funkčnost, přesto je to podle nás jedno z důležitých kritérií výběru.
Další funkce mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace mají samozřejmě i další funkce, které jsou výhodné. Nejsou už ale tím hlavním kritériem výběru. Někdo je vůbec nemusí použít, pro někoho mohou být dobrou volbou. Rozhodně je dobré, pokud má klimatizace také topení – sice topit klimatizací není nejlevnější, ale někdy se to může hodit. Stejně jako je dobrým bonusem odvlhčování vzduchu.
- Časovač vám umožní naplánovat, kdy se klimatizace spustí a začne ochlazovat místnost. Můžete si tak mobilní klimatizaci nastavit například, aby se spustila už hodinu před příchodem do kanceláře. Dorazíte tak už do ochlazené místnosti.
- Dálkové ovládání je výhodou, protože ke klimatizaci nemusíte vstávat. Většinou je dálkové ovládání dnes už samozřejmostí.
- HEPA filtr a filtrace vzduchu představuje speciální filtr vhodný především pro alergiky. Umí zachytit částice o velikosti 300 nanometrů a více, a to s účinností až 99,97 %.
- Topení je funkce, kterou dnes disponuje většina mobilních klimatizací. Může se to hodit k ojedinělému zvýšení teploty, ale rozhodně byste neměli klimatizací topit – jednak klasické topení svým výkonem nenahradí a také se vám takové vytápění může velmi prodražit.
- Odvlhčování vzduchu má dnes také většina moderních klimatizací. Kromě ochlazení vzduchu účinně snižují také vlhkost. Zejména v horkých letních dnech tím zabraňují tvorbě plísní, množení roztočů a jiných mikroorganismů.
- Možnost bezdrátového připojení ještě není tak rozšířená, nenajdete ji zpravidla u levnějších modelů. Nicméně pokud se umí připojit mobilní klimatizace na Wi-Fi nebo Bluetooth, můžete ji poměrně lehce připojit k chytré domácnosti.
ETA Freezy 1578 90000: vhodná mobilní klimatizace, pokud máte malý rozpočet
Pokud potřebujete ochladit menší prostory a zároveň nepotřebujete moderní a ultra výkonnou mobilní klimatizaci, může být model ETA Freezy 1578 90000 vhodným řešením. Klimatizace má sice trochu vyšší hlučnost 65 dB, ale zvládne ochladit místnosti o rozloze 20 m2, to do začátku určitě stačí. Za svou cenu 7 409 Kč toho nabízí mnoho.
BIET AC12004: levný, ale dobrý model
Ideální mobilní klimatizace do prostorů, kde z nějakého důvodu nemůžete využít klasickou klimatizaci. BIET AC12004 účinně chladí a zároveň odvlhčuje vzduch, takže zabraňuje tvorbě plísní a dalších mikroorganismů. Výhodou je také automatický výparník kondenzátu, který nemusíte vylévat, ale sám se vypařuje a odchází vývodem společně s teplým vzduchem.
Sinclair AMC-14P: Zlatá střední cesta, kterou můžeme jen doporučit
Mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P s výkonem 4 kW dokáže ochladit i větší místnosti až do 35 m2, navíc poměrně úsporně, protože spadá do energetické třídy A+. Po všech směrech se jedná o velmi dobrou volbu a střed mezi poměrem ceny a výkonem. Bohatě stačí jako mobilní klimatizace do domácnosti nebo menší kanceláře.
SAKURA STAC 15 CPA/NB: dražší, ale opravdu výkonná klimatizace
Jedna z nejvýkonnějších mobilních klimatizací, která je navíc za rozumnou cenu do 14 000 Kč. Taková je SAKURA STAC 15 CPA/NB , její výkon je 4,4 kW, takže zvládne bez problému ochladit větší místnosti a prostory o rozloze 45 m2. Přestože je klimatizace tak výkonná, spadá stále do energeticky úsporné třídy A.
Remko RKL 360: profesionální mobilní klimatizace pro náročné
Opravdu profesionální mobilní klimatizace, která vás nezklame. Remko RKL 360 nabízí výkon 3,45 kW, ale díky technologii a konstrukci zvládá ochladit opravdu velké prostory. Stále je úsporná a spadá do energetické třídy A. Velkou výhodou je snížená hlučnost, která je jen 35 dB. Klimatizace navíc zvládá i automatickou regulaci podle požadované teploty. Všechny potřebné informace uvidíte přehledně seřazeny na LED displeji.