Recenze multifunkčních tiskáren (se skenerem)

Tiskárna a skener v jednom zařízení je praktické zařízení, které šetří prostor a často i peníze. Jak si správně vybrat nejlepší multifunkční tiskárnu? Recenze a srovnání multifunkčních tiskáren.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  95 %

  Brother DCP-L2532DW

  • velmi rychlý tisk
  • vysoká kvalita a rozlišení
  • zásobník 250 listů
  • netiskne barevně
  • nemá automatický podavač
  3900 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  91 %

  HP DeskJet 2720 3XV18B

  • barevný tisk
  • tiskne kvalitně a v dobrém rozlišení
  • snadné připojení
  • mobilní aplikace
  • vysoké náklady na tisk
  1000 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  90 %

  HP Laser MFP 135w 4ZB83A

  • tisk je kvalitní, dobré rozlišení
  • pracuje rychle a úsporně
  • malý, skladný přístroj
  • pouze černý tisk
  • v režimu standby silně bliká dioda, v noci to může být nepříjemné
  2900 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  88 %

  Canon Pixma TS5050

  • barevný tisk je kvalitní a detailní
  • čtečka SD karet
  • velký displej
  • snadné ovládání
  • nepodporuje oboustranný tisk
  1900 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  85 %

  Canon Pixma MG3650

  • kvalitní a barevný tisk
  • bezokrajový, oboustranný tisk
  • úsporný režim
  • pomalejší tisk
  • nemá displej
  1400 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  84 %

  Canon i-Sensys MF643Cdw

  • kvalitní a rychlý tisk
  • tiskne barevně i černobíle
  • cloudové uložiště, chytré aplikace
  • toner
  • vyšší hmotnost
  6700 Kč Zkontrolovat ceny
Nejlepší výbavaNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbava za rozumnou cenuDobrá volba za rozumnou cenu
Canon i-Sensys MF643CdwBrother DCP-L2532DWHP DeskJet 2720 3XV18BCanon Pixma MG3650
+ kvalitní a rychlý tisk+ velmi rychlý tisk+ barevný tisk+ kvalitní a barevný tisk
+ tiskne barevně i černobíle+ vysoká kvalita a rozlišení+ tiskne kvalitně a v dobrém rozlišení+ bezokrajový, oboustranný tisk
+ cloudové uložiště, chytré aplikace+ zásobník 250 listů+ snadné připojení+ úsporný režim
+ toner- netiskne barevně+ mobilní aplikace- pomalejší tisk
- vyšší hmotnost- nemá automatický podavač- vysoké náklady na tisk- nemá displej

Multifunkční tiskárny se hodí do domácnosti i kanceláře. Kromě tisku totiž ovládají také skener a funkci kopírky a faxu. Na trhu seženete inkoustové a laserové. Pokud chcete tisknout rychle větší množství černobílého textu, doporučujeme spíše laserové. Inkoustové se hodí na pomalejší tisk barevných fotografií nebo textových dokumentů. Technologii tisku probereme do hloubky v následujících kapitolách.

Co se týče ceny, zde buďte opatrní. Za 2000 až 4000 Kč se dá sehnat výkonný model. Pamatujte si, že u multifunkčních tiskáren se vyplatí na začátku investovat o něco víc. Dražší modely totiž šetří náklady, a tak vás samotný tisk vyjde laciněji než u levnějších typů.

Výhody multifunkční tiskárny

Ačkoliv se všichni většinou ohlížíme především na cenu, u tiskáren se opravdu vyplatí větší počáteční investice. Dražší tiskárny totiž šetří materiál, a tím i vaši peněženku. Pokud ale hledáte přístroj na občasný domácí tisk, bude vám stačit levnější model. Ujasněte si hned na začátku, na co budete tiskárnu používat a jak často.

Multifunkční tiskárny se skenerem a dalšími funkcemi vám značně ulehčí práci. Nemusíte se už starat o připojení x zařízení najednou. Vše ovládá jedna tiskárna. V současnosti navíc pořídíte tiskárny, které nemusíte připojovat k PC kabelem. Jednoduše ji připojíte k Wi-Fi a příkaz k tisku zašlete přes síť (jde to i přes mobilní telefon). Tiskárna už nemusí stát hned vedle počítače, a tak vám dovolí si efektivněji zorganizovat prostor. Většina modelů nabízí možnost ukládat dokumenty ze skenu na kartu.

Tiskárny tohoto typu zvládnou skenovat, kopírovat a faxovat. Staly se tak populární především proto, že kombinací několika zařízení najednou šetří majiteli náklady, a především místo v domácnosti. Jedno zařízení, které zvládne vše, šetří čas. Už se nebudete muset starat o zapojení více přístrojů najednou. Instalace je dnes rovněž jednodušší. Instalační CD jsou buď součástí výbavy, nebo je můžete jednoduše stáhnout z oficiálních stránek výrobce.

V následujícím textu jsme si pro vás připravili srovnání funkcí a parametrů, které byste při výběru tiskárny měli zohlednit. Nakonec jsme přidali také srovnání nejlepších multifunkčních tiskáren a shrnutí jejich specifikací.

Laserová tiskárna vs inkoustová tiskárna

Každá využívá jinou technologii tisku, který má své pro a proti. Dobře se rozmyslete, kde budete tiskárnu používat a co od ní očekáváte.

Laserová tiskárna má menší náklady na tisk, tiskne rychle a hodí se pro tisk většího objemu černobílého textu. Doporučujeme do kanceláří, škol i domácností. Jejich výhodou je, že jsou zpravidla velmi tiché. Pokud ale chcete tisknout obrázky ve větším rozlišení, tak na to vám ji příliš nedoporučujeme. Dalším mínusem je větší pořizovací cena a rozměry přístroje.

O poznání lepší kvalitu obrázků a fotek umožní tiskárna s LED. Díky větší intenzitě světla během tisku docílíte kvalitního výsledku i co se týče obrázků.

Na tisk obrázků a barevných papírů se nejvíc hodí inkoustové tiskárny. Ty zpravidla mají menší rozměry a nižší pořizovací cenu. Tisk ale trvá déle. Počítejte také s vyššími náklady na tisk. Pokud vám dojde jedna konkrétní barva na tiskové kazetě, musíte ji vyměnit celou.

Parametry

Co všechno multifunkční tiskárny ovládají? Podívejte se, z jakých parametrů můžete vybírat.

Tisk

Tiskárny pořídíte barevné nebo černobílé. Černobílé postačí na tisk textových dokumentů bez obrázků. Barevné tiskárny disponují barevnými variacemi a vytisknou vám jak text, tak fotografii. Na trhu najdete obě varianty a rozhodně neplatí, že drahý model umí vše. Pokud chcete tisknout barevně, ověřte si, že to daný přístroj umí.

Pokud chcete tisknout fotografie ve vysoké kvalitě, kromě inkoustové tiskárny doporučujeme zakoupit také zásobu fotopapíru.

Rychlost tisku je dalším parametrem, který by vás měl zajímat. Pokud kupujete tiskárnu pro častý tisk velkého množství papírů, potřebujete, aby přístroj pracoval rychle a spolehlivě. Tisknete pár papírů za měsíc? Pak na rychlosti tolik nesejde. Počítejte s tím, že čím rychlejší tiskárna je, tím je větší její cena. Sledujte dva údaje

 1. rychlost tisku první strany = doba od zadání příkazu k tisku do vytisknutí prvního listu (většinou 10 až 20 sekund)
 2. počet stran za minutu (zde ale musíte počítat s rozdílem mezi tiskem barevným a černobílým), inkoustové tisknou okolo 20 stran za minutu, laserové 30 – najdete ale i modely, které vytisknout 60 a víc

Tiskové rozlišení vám napoví o kvalitě výsledného tisku. U inkoustových tiskáren je základ 400 x 600 DPI, najdete ale i přístroje s rozlišením 5760 x 1440 DPI. Zlatý střed je okolo 4800 x 1200 DPI. Pro tisk fotografií platí čím více, tím lépe.

U laserových tiskáren bývá rozlišení nižší, jelikož jsou vyrobeny především pro tisk textových dokumentů. Začínají na hodnotě 600 x 600 DPI.

Hlučnost tisku se pohybuje okolo 50 dB. Multifunkční tiskárny jsou zpravidla tiché. Některé modely se ale mohou z průměru vychýlit. Pak je dobré zvážit, zda už to nebude na obtíž. Pokud máte tiskárnu v chodbě v kanceláři, bude to jiné, než když u ní musíte přímo sedět a bude vám bzučet celý den u hlavy.

Sken

Multifunkční tiskárny jsou se skenerem. Tuto funkci oceníte jak doma, tak v kanceláři. Kvalita oskenovaného dokumentu se uvádí v počtu bodů na palec DPI. Čím více bodů je schopen přístroj zachytit, tím kvalitnější bude výsledek skenu.

 • běžný uživatel si vystačí s hodnotou 1200 x 4200 DPI
 • profesionál, který potřebuje zachytit maximum detailů by měl vybírat
  alespoň hodnotu 4800 x 9600 DPI

Rychlost skenování se odvíjí od rozlišení a hodnot, které přístroj dokáže zachytit. Na kvalitnější výsledek si budete muset počkat déle než na sken méně náročný. Tiskárny nejčastěji jednu stránku oskenují za 15 až 30 sekund. K multifunkční tiskárně běžně dostanete i software na skenování, editaci a další.

Fax

Ne všechny multifunkční tiskárny mají fax. To je dáno tím, že fax už dnes používá jen málokdo. Pokud ho ale potřebujete, zaměřte se na typy, které tuto funkci ovládají. Takové tiskárny mají speciální konektor pro telefon. Přenos dat tak proběhne přes telefonní linku. Dokáže také fax přijmout a vytisknout, nebo uložit.

Rozměry

Multifunkční tiskárna má v sobě hned několik zařízení najednou. Díky tomu ušetří prostor. Počítejte ale s tím, že je o něco větší než běžné modely. Hmotnost a rozměry se u jednotlivých tiskáren značně liší. Zvažte proto, kam ji postavíte a zda s ní budete chtít častěji hýbat.

Spotřební materiál

Papírů je na trhu hned několik druhů. Nejčastěji se setkáme s tiskárnami pro formát A4. Dají se ale zakoupit i takové, které vytisknou papír A3 a více. Pokud chcete tisknout oboustranně, vyplatí se vám koupit dražší a kvalitnější papír. Na tenčích papírech se inkoust rozpije.

Náplně do tiskárny existují v několika variantách – toner, inkoust a inkoustové kazety. Inkoustové tiskárny vás možná vyjdou lacině při pořízení, ale náplně do nich stojí víc než pro tiskárny laserové. Rovněž mají vyšší spotřebu materiálu.

Funkce multifunkční tiskárny

Každý model má ve výbavě specifický balíček funkcí. Podívejte se, co vše multifunkční tiskárny umí. Vyberte si funkce, které budete potřebovat a zkontrolujte si, zda je vybraný model ovládá.

Funkce tisku

Zajisté vás bude zajímat funkce tisku. Které to ale jsou? Ne všechny tiskárny ovládají oboustranný tisk. Ten má navíc dvě varianty

 1. automatický – tiskárna otáčí papírem sama
 2. manuální – papír musíte otočit vy (nejprve vytiskne sudé stránky, poté obsah zásobníku otočíte a vytiskne liché)

Některé tiskárny mají funkci, která umožní potisknout celý povrch papíru – bezokrajový tisk. Dále umožňují nastavit orientaci tisku – na šířku, na výšku apod, nebo počet stránek a nastavení formátu.

Najdete modely, která umožňují přímý tisk fotografií z fotoaparátu nebo paměťové karty. Počítač k tomu nebude potřeba. Novější modely jdou ještě dál a vytisknou vám dokumenty z cloudového úložiště. Tento druh tisku opět nevyžaduje žádnou akci z počítače, ani připojení k dalšímu zařízení.

Automatický podavač papíru

Neboli ADF vám značně ulehčí práci s tiskárnou. Sám umí papír do tiskárny nejen podat, ale i ho v něm obracet – proto tuto funkci hledejte v případě, že chcete tisknout oboustranně.

Skener

Také skener může mít několik zajímavých funkcí. Tak například skener negativů a diapozitivů. Díky této funkci můžete staré analogové fotografie oskenovat do počítače, kam se uloží v digitální podobě. Vy tak budete mít jistotu, že už o žádné snímky nepřijdete.

Nejlepší multifunkční tiskárny

Brother DCP-L2532DW

Tato multifunkční laserová tiskárna si poradí se skenem, kopírováním a tiskem. Tisk je černobílý a velmi rychlý – 30 stran za minutu a také kvalitní – 1200 DPI. Díky tomuto vybavení jde o model s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Jelikož má větší rozměry a hmotnost, je obtížnější s ní manipulovat. Zásobník pojme až 250 listů. Neovládá bezokrajový tisk a rovněž si na ní nevytisknete nic barevného. Nemá automatický podavač.

Brother DCP-L2532DW

95 %
 • velmi rychlý tisk
 • vysoká kvalita a rozlišení
 • zásobník 250 listů
 • netiskne barevně
 • nemá automatický podavač

HP DeskJet 2720 3XV18B

Ideální inkoustová tiskárna pro běžné domácí použití. Za minutu vytiskne 7,5 černobílých a 5,5 barevných stran v rozlišení 1200 x 1200 DPI. Rovněž sken je ucházející – 1200 x 1200 DPI. Výstupní zásobník má kapacitu 60 listů. Hmotnost je malá – 3,42 kg. Jednoduše připojíte přes Wi-Fi a USB kabel. Podporuje tisk z mobilních aplikací HP. Počítejte ale s tím, že se inkoustové kazety při častém tisku rychle vyčerpají. Náklady na tisk tak mohou být poměrně vysoké. To ale při občasném tisku nebude na překážku.

HP DeskJet 2720 3XV18B

91 %
 • barevný tisk
 • tiskne kvalitně a v dobrém rozlišení
 • snadné připojení
 • mobilní aplikace
 • vysoké náklady na tisk

HP Laser MFP 135w 4ZB83A

Laserová multifunkční tiskárna s kopírkou a skenerem. Tiskne pouze černě. Pracuje rychle a úsporně – s tonerem. Laser MFP je malý a skladný přístroj, který tiskne při rychlosti 20 stran za minutu. Rozlišení tisku 1200 x 1200 DPI a 600 x 600 DPI skenu. Připojuje se přes Wi-Fi. Možnost bezokrajového tisku.

HP Laser MFP 135w 4ZB83A

90 %
 • tisk je kvalitní, dobré rozlišení
 • pracuje rychle a úsporně
 • malý, skladný přístroj
 • pouze černý tisk
 • v režimu standby silně bliká dioda, v noci to může být nepříjemné

Canon Pixma TS5050

Tato tiskárna je inkoustová a podává skvělý výkon při tisku barevných fotografií. Výborně si poradí i s běžným textem. Pracuje rychle a tiše. Díky velkému displeji se snadno se ovládá a má elegantní design. Kombinuje funkce tiskárny, skeneru a kopírky. Najdete v ní čtečku SD karet. Bohužel nemá spodní kazetu na papír a nepodporuje oboustranný tisk.

Canon Pixma TS5050

88 %
 • barevný tisk je kvalitní a detailní
 • čtečka SD karet
 • velký displej
 • snadné ovládání
 • nepodporuje oboustranný tisk

Canon Pixma MG3650

Tato tiskárna je inkoustová. Kromě tisku ovládá sken a kopírování. Umí tisknout barevně a oboustranně – přitom kvalitně a detailně. Rovněž dokáže tisknout bez okrajů. To oceníte především pro domácí tisk fotografií a obrázků. Podporuje připojení ke cloudovému uložišti. Má vlastní úsporný režim, který vám ušetří až 50 % spotřebního materiálu. Má automatický podavač, tisk černobílých papírů je ale o něco pomalejší.

Canon Pixma MG3650

85 %
 • kvalitní a barevný tisk
 • bezokrajový, oboustranný tisk
 • úsporný režim
 • pomalejší tisk
 • nemá displej

Canon i-Sensys MF643Cdw

Tato barevná laserová tiskárna ovládá oboustranný tisk, sken a kopírování. Pracuje rychle – 21 stran za minutu a tiše. Má velký zásobník 250 listů a chytré tonerové kazety, které šetří peníze. Má velký přehledná displej, díky kterému se snadno ovládá. Co se týče kvality barevného tisku, tak se vyrovná základním inkoustovým tiskárnám.  Podporuje čtečku karet, smart aplikace a připojení ke cloudovému uložišti. Jelikož je opravdu všestranná, počítejte s vyšší pořizovací cenou. Hmotnost je také trochu vyšší – 22,6 kg.

Canon i-Sensys MF643Cdw

84 %
 • kvalitní a rychlý tisk
 • tiskne barevně i černobíle
 • cloudové uložiště, chytré aplikace
 • toner
 • vyšší hmotnost

Je lepší barevná či černobílá multifunkční tiskárna?

Barevná multifunkční tiskárna má nákladnější provoz, černobílá tiskárna se zase více hodí do kanceláří.

Kolik stojí multifunkční tiskárna?

Multifunkční tiskárna stojí od jednoho tisíce korun až po několik tisíc korun.

Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

Záleží na určení tiskárny. Laserové tiskárny jsou lepší do kanceláří či škol.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle testu nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.